פרסומת
דלג

ירידה בדרוג היציבות הפיננסית של אילת

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אילוסטרציה ● 8/8/2019 10:14 ● ערב ערב 2927
זו השנה השלישית ברציפות בה נמשכת הירידה ביציבות הפיננסית של אילת שמתקרבת לתחתית הרשימה ● עם זאת נשמר אחוז גביית הארנונה שעומד על 86% ● גם חבל אילות מתרסק ביציבות הפיננסית וצונח שמונה מקומות מטה עם אחוז גביית ארנונה נמוך במיוחד של 73% בלבד
ירידה בדרוג היציבות הפיננסית של אילת

בשורות לא טובות עבור העיר אילת וחבל אילות המתמודדות בימים אלא עם הפגיעה במספר הטסים לאזור לאחר סגירת שדות התעופה של אילת ושדה דב. אילת וחבל אילות ממשיכות לצנוח במדד היציבות הפיננסית זו השנה השלישית ברציפות. השנה, דורגה עיריית הרצליה זו השנה השנייה ברציפות במקום הראשון בדירוג היציבות הפיננסית של העיריות. הדרוג נערך בקרב הערים הגדולות בהם מעל 40,000 תושבים. אילת ממוקמת רק במקום ה-34 מתוך 40 רשויות שנבחנו. חבל אילות במקום ה-28 בקרב המועצות האזוריות. כך עולה מדרוג הרשויות שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi במסגרת דירוגBdiCode  לשנת 2019. דירוג היציבות פיננסית של העיריות והמועצות המקומיות והאזוריות בישראל מתבצע זו השנה 13 ברציפות והוא משקלל בתוכו מספר מרכיבים כגון ניהול נכון של תקציב, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מהתושבים ועסקים ועוד משתנים רבים. במקום השני מדורגת, בדומה לדרוג אשתקד, עיריית רמת השרון, במקום השלישי מדורגת חולון לאחר שעלתה מהמקום החמישי אשתקד. במקום הרביעי מדורגת נס ציונה, שירדה מהמקום השלישי בדרוג בשנה שעברה. עיריית לוד מדורגת במקום החמישי לאחר שזינקה מהמקום השמיני בדרוג אשתקד. אילת, כאמור, מדורגת במקום ה-34 ירידה של מקום אחד לעומת השנה שעברה. אילת מוגדרת כעיר עם דירוג סוציואקנומי -6.  בשנת 2017 קיבלה אילת את הציון המשוקלל 35, אלא שאז נמדדו רק 39 רשויות. ראש העירייה מאיר יצחק הלוי אמר אז ל'ערב ערב': ''2017 ואני אומר את זה הכי ברור, היא אחת השנים הטובות ביותר בכלכלת העיר אילת - שמונה סימני קריאה....היכולת הבכיינית של חלק מהגורמים שכל התקלה שלהם זה בניהול לקוי תסלח לי, בתכל'ס מי שניהל נכון את 2016 עשה כסף''. באותה שנה נסגרו באילת494 עסקים ורק 344 חדשים נפתחו, קיטון של 2.3% במספר העסקים בעיר. 
מפרסמי הסקר מציינים כי הדרוג מצביע גם השנה על כך שדירוג סוציואקונומי (שמופק ע״י הלמ״ס) גבוה של תושבים בעיר, לאו דווקא מעיד על היציבות הפיננסית שלה. "הדירוג הסוציו אקונומי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע, אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז ומקבלי גמלה להבטחת הכנסה". 

 

86% גבייה בארנונה


במסגרת דירוג היציבות הפיננסית פרסמה CofaceBdi גם את יחס גביה לסך הגביה, המדרג את היכולת של העיריות והמועצות המקומיות לגבות התשלומים שלהן מהתושבים. יחס הגביה משקף את יעילות הגביה של הרשות. הרשות היעילה ביותר בגביה היא מודיעין מכבי רעות ואחריה מדורגות באר שבע ובהתאמה רעננה, פתח תקוה, קריית מוצקין וכפר סבא. יצוין שיחס הגבייה הוא פונקציה לא רק של הרמה הסוציו-כלכלית של התושבים אלא גם של אזורי תעשיה ומחסר מפותחים. העיר אילת עם 66,030 תושבם שומרת על יציבות עם 86% גביה. 

 

חבל אילות מתרסקת בדרוג היציבות


CofaceBdi מפרסמת במקביל גם את דרוג היציבות הפיננסית של המועצות המקומיות והאזוריות בישראל. מהדירוג עולה כי המועצה המקומית היציבה ביותר בישראל היא המועצה המקומית כפר שמריהו, המונה 2,400 תושבים. היא הדיחה את המועצה המקומית רמת נגב שצנחה למקום ה- 11. כפר שמריהו, המדורגת בדירוג סוציואקונומי הגבוה ביותר של 10, גם מחזיקה במקום השני ביחס גביה של המועצות המקומיות. במקום השני, לאחר 3 שנים במקום השלישי, נמצאת המועצה המקומית גן רווה, שמונה כ-6,000 תושבים ומדורגת בדירוג סוציואקונומי 8. במקום השלישי נמצאת המועצה המקומית עומר שבנגב, המחזיקה בדירוג סוציואקונומי של 9 (עלתה דירוג אחד לעומת השנה שעברה). המועצה האזורית חבל אילות המונה 4,864 תושבים, בדירוג סוציואקונומי 5, נמצאת במקום ה-28, מתוך 102 מועצות מקומיות שנבחנו, ירידה של -8 מקומות מהשנה שעברה. המועצה האזורית חבל אילות מחזיקה בנתון אחוזי גביית ארנונה של 73% בלבד. 

 

כיצד בוצע המחקר 


המחקר של CofaceBdi בחן את כל אוכלוסיית העיריות והמועצות בישראל והתבסס על שימוש ב-3 מקורות מידע: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דוחות כספיים של העיריות והמועצות (דוחות מבוקרים לסיכום נתוני שנת 2017) ומאגרי המידע של חברת CofaceBdi.  על מנת לבחון חוסן פיננסי נבחרו מספר מדדים פיננסים המשקפים את יכולתן של עיריות ומועצות לעמוד בהחזר חובות. כמו-כן, נבנה מדד של יעילות פעילות שמשקף את יעילות התנהלות של עירייה או מועצה.  מטרת העבודה הייתה לאתר את המועצות והעיריות בעלות פרופיל של סיכון עסקי, חוסן פיננסי מוסר תשלומים ויעילות הטוב ביותר. בדרוג נכללו רשויות בדרוג סוציו אקונומי הנע בין 4 ל-10 (הכי טוב) הדירוג הסוציו אקונומי מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות על פי נתוני הלמ"ס ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע (סה"כ כלי רכב פרטים מחולק במספר התושבים), אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז מקבלי גמלה להבטחת הכנסה. יצוין שדירוג היציבות הפיננסית לא תמיד קשור לדירוג הסוציואקונומי ויתכנו רשויות השייכות לאשכול נמוך אך דירוג היציבות שלהן יחסית גבוהה ולהיפך. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש