פרסומת
דלג

באות בטוב

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: חיים דוד ● 14/8/2019 08:59 ● מה נשמע 613
אחרי ששרפו בצעד מחאתי את תעודות הזהות שלהן (אבל לא באמת אלא בעיקר בשביל האקט) במסגרת המחאה נגד סגירת שדה דב, איישו את אוהל המחאה, אירגנו הפגנה נגד האלימות בילדים וגם ערב שהעלה על נס נשים מעוררות השראה באילת, קבוצת 'באות בטוב' מאילת שצמחה מתוך השטח והעשייה הנשית מבטיחה שזו רק ההתחלה ● אז נכון שבהווה בנות הקבוצה לא מדברות פוליטיקה, אבל לכו תדעו, אולי מכאן עוד תצמח ההנהגה האילתית הבאה ● ואם תחברו את כל האנרגיות שיש לכל אחת מהנשים הפעילות בקבוצה, תבינו שעבורן גם השמיים הם לא הגבול
באות בטוב
באות הכי בטוב. עשר נשות הקבוצה ● צילום: יהודה בן יתח

בשקט בשקט צמחה לה באילת לפני כחצי שנה קבוצת נשים פעילות, אקטיביסיטות, פעילות חברתית, שבדיוק כמו השם שבחרו לעצמן- 'משהו טוב', בכל רגע נתון מוחן הקודח חושב מה לעשות, איך כמה ולמה, כדי שהחיים שלנו באילת יהיו טובים יותר. ואם תעשו חיתוך רוחב לזהות שמאחורי השמות, תגלו שאולי כל אחת מהן מגיעה מכיוון אחר בחיים, ממגזרים שונים ותפיסות עולם שונות, אבל מעבר להיותן נשים, לכולן יש רצון אחד- לשנות ולהיות לחלק משמעותי בעשייה החברתית- קהילתית בעיר. ואם כל אלו נשמעות לכם סיסמאות, תשחו מזה, בפועל מדובר בעשר נשים, שעבורן דיבורים זו רק תחילת הדרך. ומי שמכיר את הנשים שמאחורי השמות, יודע שכל אחת מהן היא לחלוטין אשת עשייה ולא רק דיבורים וסיסמאות.
זה בדיוק מה שהוליד החיבור בין אהובה לוי, סימה נמיר, אתי קריחלי, בטי סימלמיץ', גילה עדה, ברכה לוי, ג'ורג'ט נופי, סיגל אילת, איילה שוימר ואילנה אידל.
ורק דמיינו לעצמכם איזו פגישה אקטיבית התרחשה במשרדי בית 'ערב ערב' בעיר, לכאן הגיעו ארבע נציגות כדי לפרוס את משנתן.

 

אקט תעודות הזהות עורר סערה
לא עוצרות בשדה דב

 

מה שהתחיל באוכל הגיע לצרכים האמיתיים


"זה קרה קצת אחרי הבחירות כשפתאום היה ריק", נזכרות בטי סימלמיץ, אהובה לוי, אתי קריחלי וסימה נמיר, עו"ד, שהגיעו ככוח החלוץ של 'משהו טוב'.
אתי: "הכוונה של אהובה לוי, שהיא הממריצה את כולנו, הייתה להקים קבוצת מנהיגות נשית צעירה לצד בוגרת, נשים שהגיעו מתחומי עניין שונים, כשהמטרה הייתה לעשות למען הקהילה. יצא שמהר מאוד התגבש הגרעין של 10 הנשים".
אהובה: "זה היה  גיבוש  שנוצר  בעיקר  סביב  פעילות  חברתית", צוחקת  בטי על  ראשית  הדרך, "היינו נפגשות,  מדברות, 'א-כלניות'- זה היה השם הראשוני שלנו כי נו טוב, הכלב תחלה סבב סביב האוכל...אירגנו לעצמנו מסיבת פיג'מות, ערב טורכי על כל המשתמע מזה, כשבכל מפגש ובכל הזדמנות כל אחת הייתה מביאה איתה משהו לאכול כמובן"...
בטי: "לכל אחת מאיתנו יש מעגלי חברים רחבים אחרים אבל מכוח האנרציה התגבשנו להיות רק אנחנו ביחד פעם בכמה זמן".
אתי: "ופתאום הבנו שיש כאן אוסף של נשים עם כוח".
סימה: "כן, אבל הכל התחיל בעצם מהאוכל"..
בטי: "אהובה, אהובה היא המרכז, היא שקישרה בין כולנו ולא רק האוכל"..
 מי יודע עוד כמה זמן הן היו מעבירות יחד את המפגשים סביב ההנאות והאוכל, אלא שאז נפלה לפתחן ההתעוררות הארצית בנושא אלימות בנשים והחבורה החליטה שאם הן בלאוו הכי נפגשות אז בעצם למה שלא לתעל את כל האנרגיות האלו לעשייה חברתית. כך נולדה בראשן הקודח של נשות החבורה הפגנה גם באילת.
בטי: "זו הייתה עצרת ממש".
אהובה: "במוצאי שבת הבן שלי כתב לי שמתארגנת מחאה בתל אביב, אז חשבתי לעצמי שאם שם יש מחאה למה לא גם באילת. חילקנו את המחאה שלנו לשתיים- בוקר וערב. עשינו אקט של יציאה לבית החולים לבית העלמין שם הקמנו גלעד לזכר הנרצחות". משחזרות הנשים את הפעילות הציבורית- חברתית הראשונה עליה היו חתומות ובהצלחה רבה.
בטי: "אין בכלל ספק שהדרייב של הקבוצה שלנו זו אהובה. אני בהחלט יכולה לעמוד דום לכל רעיון שלה. היא יודעת לזהות בכל אחת מאיתנו את נקודת החוזק וגם יודעת להפעיל אותנו".
כשאני שואלת על הדרך בה  דברים קורים בטי משתפת: "אנחנו יכולות לשבת יחד כשאנחנו ממוקדות, כל אחת זורקת רעיון לאוויר וכל אחת לוקחת על עצמה משימה וככה זה עף קדימה. אחרי העצרת הראשונה הזו שהרמנו ראינו שיש לנו כוח, שיש לנו את היכולת לסחוף אחרינו אנשים ונשים בעיקר ומכאן הכל התחיל".

 

לא לאלימות בילדים
מייצגות תחומי עניין שונים

 

 "לקדם את כל מה שיכול לעזור”


אחרי שחתמו על עצרת המחאה נגד האלימות בנשים היו נשות 'משהו טוב' פעילות דומיננטיות במחאות נגד סגירת שדה דב. הן עלו למודעות הארצית לאחר שאירגנו הפגנה נגד הסגירה במהלכה שרפו באופן מחאתי את תעודות הזהות שלהן כמי שלא מעוניינות עוד להיות חלק מהמדינה שלא מבינה את צרכי וקשיי תושבי העיר אילת.
סימה: "עד היום כל מי שרואה אותי שואל אותי בדאגה אם החזרתי לעצמי כבר שוב את תעודת הזהות שלי".
אתי: "שהיה ברור זה היה אקט שפתח את כל מהדורות החדשות, ראיינו אותנו בכל מקום".
אהובה: "בהמשך אירגנו גם את ההפגנה בעיר נגד ההתעללות בפעוטות ובין לבין אירגנו ערב נשים מעוררות השראה שיהפוך למסורת". 
בטי: "גם הסדנה שאיילה שוימר שלנו ארגנה ביום למחרת האירוע- להכנת לוח הזמן להגשמת חלומות הייתה הצלחה גדולה כך שיש לנו לגמרי לאן לכוון. פתחנו קבוצה בפייסבוק שהמטרה שלה לעדכן, לדווח ולחבר את האנשים לפעילויות שלנו ובשלב הבא נרצה לדעת מה אנשים בעיר רוצים על מנת שננסה לעזור ולקדם".
אהובה: "אנחנו מקפידות לדווח על הפעילויות שלנו והכי חשוב זה שניכנס לתודעה. כבר היום אנשים רואים בנו כתובת לפתרון בעיות וזה בדיוק הרעיון. אנחנו ממתגות את עצמנו כמנהיגות נשים מקומית בכך שאין תחום שאנחנו פוסחות עליו ואין תחום שלא נרצה לעסוק בו".
אתי: "אני דווקא לא רוצה להיגרר לכל נושא שעל סדר היום. אני מאמינה ברעיון שעניי עירך קודמים ורוצה שהפעילות שלנו תעסוק בעיקר בדברים שקשורים לעיר שלנו ולא בעניינים ברוצה של מדינה".
בטי: "מבחינתי, כל דבר שיכול לקדם את איכות החיים של תושב אחד בעיר אפילו ואנחנו יכולות לעזור בזה, אנחנו שם, בלי קשר לעמדות פוליטיות".

 

האורות והברקס. סימה נמיר
המנוע. אהובה לוי

 

כור היתוך נשי


מבלי להתכוון יצא שהקבוצה מייצגת מגוון תחומי חיים, מקצועות וגם מגזרים.
אתי: "נוצר ביננו כור היתוך מעניין. כולנו  נשים אילתיות וותיקות, אימהות, אבל גם יצא שכמעט כל אחת מגיעה מתחום אחר: חינוך, רווחה, מלונאות, בריאות, מהמגזר העסקי, נדל"ן, רפואה כך שבלי להתכוון יצא שאנחנו מקיפות כמעט את כל תחומי החיים".


מה שמתן לכן כמטרה הלאה?
סימה: "אחת המטרות ששמנו לעצמנו - לדחוף להרחבה של כביש הערבה לכל אורכו. לא יכול להיות שבזמן שכל המדינה מרושתת בכבישים מדהימים שמחדשים בכל הזדמנות, בתעלות, מנהרות, מעברים, גשרים, את כביש הערבה ירחיבו בשיטת הסלמי, פרוסה אחר פרוסה כאילו אילת לא קיימת, בזמן שאילת היא המכניסה הגדולה של כסף לקופת המדינה. אני עצמי חוויתי חוויה קשה על כביש הערבה לפני שנים כשנסעתי אחרי משאית. ככל הנראה אבי המשפחה ברכב שנסע ממול היה עייף, הרכב סטה ממסלולו ונכנס במשאית שתהפכה לתעלה בצד הדרך. בסיפור הנורא הזה כל המשפחה הלכה. כולם היו מרוסקים על הכביש. דווקא בגלל מה שקורה היום עם שדות התעופה, כשכביש הערבה חוזר להיות דומיננטי, חובה להרחיב אותו ושיהיה ברור לכולם זה חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות והדרישות שלנו. אנחנו חייבות לצאת למאבק בנושא, גם אם זה אומר שנצטרך לצעוד עד לירושלים. הם לא יגידו לנו עוד- נסלול חלק ועוד חלק".
קריחלי: "קראתי שיש תוכנית בשווי של מיליארדי שקלים לקדם את הנושא אבל זה תמיד נופל בסדרי עדיפויות. אילת כל הזמן נדחקת לשוליים. הכוח של הנשים זה לדרוש, לתת תמיכה לראש העירייה בכל פעולותיו בנושאים האלו, לעזור לו לגרום למדינה להוציא תוכניות מגירה לפועל. אנחנו דוגלות בשיפור השירותים לתושבי אילת. מאז סגירת שדה דב, כולנו חווים בכל יום מחדש טראומה רק כי אנחנו מנסים להגיע למרכז. בכל יום מחדש נשמעות טענות על השירות הלקוי של חברות התעופה לתושבי העיר ועד כמה שזה מקשה עלינו את החיים ואנחנו אומרות לא עוד. בעניין הזה נגיע למי שצריך ולאן שצריך כדי לשפר פעם אחת ולתמיד את השירות".
אהובה: "חשוב לנו לקצר תורים בטיסות, להוריד משמעותית את מחירי הטיסות לתושבי העיר. אם עשו עמדות אלפא לקיצור התור, לא יתכן שתושבי אילת צריכים לעבור את הבדיקות המטרידות בכל פעם מחדש".
בטי: "חשוב להעלות ולהשמיע את האתגרים שניצבים היום בפני התושבים באילת".
אהובה: "ושיהיה ברור, נגיע לכל מקבלי ההחלטות ברמה של מנכ"לים, מועמדים לראשות הממשלה ואפילו לנשיא המדינה, כדי לשנות את המצב הקיים. 4 נשים הוציאו את חיילינו מלבנון ובמקרה שלנו אנחנו עשר נשים".
סימה: "אין ספק שהכוח הנשי הוכיח את עצמו לאורך כל ההיסטוריה".

 

תיבת ההילוכים. אתי קריחלי
ה’ווייז’. בטי סימלמיץ


פוליטיקה זו לא מילה גסה


אם תהיתם לאיזה תגובות זוכה חבורת הנשים, כדאי שתדעו שלמרות שנשים מצטיירות כלא מפרגנות, במקרה הזה הפרגון הוא מקיר לקיר, בקרב נשים שתומכות, מעודדות ואפילו רוצות להצטרף לעשייה ועד לגברים שמפרגנים ובגדול.
סימה: "אצל גברים שקשורים לפוליטיקה יש חשש מסויים ויש פוליטיקאי מסוים שחרד מכך שאנחנו קבוצה פוליטית".
אהובה: "מה באמת שאלו אותך את זה? למה לא סיפרת?".
סימה: "סיפרתי, סיפרתי, אולי לא הזכרתי שמות"...
אהובה: "תראי שתי נשים מהקבוצה שלנו התמודדו ברשימות בבחירות האחרונות, אחת מהן- סימה היא חברת מועצה, אני לא מבינה מה כאן הבעיה".
בטי: "אבל היי, אנחנו ממש לא שם".
אהובה: "כרגע לקשר אותנו לפוליטיקה זה ממש לא נכון".
בטי: "מי שחושב ככה שוגה. המטרה שלנו היא נטו לעשות טוב ולקדם עניינים חברתיים בוערים בעיר. לצד המחאות שלנו אנחנו גם פועלות להאיר דברים טובים שקורים בחברה שלנו כי אם אין אנחנו לנו אז מי לנו".


אז למה בעצם שלא תצוץ מהקבוצה מועמדת לראשות העירייה?
אהובה: "בבחירות הבאות תהייה".
בטי: "עוד מוקדם לדבר על זה אבל אין ספק שיש בינינו בנות טובות ומתאימות".
אהובה: "אם היינו שנה לפני הבחירות כבר היום הייתי אומרת לך כן שזה יקרה, אבל רק סיימנו את הבחירות, יש לפנינו עוד לא מעט שנים עד לבחירות הבאות, כרגע אנחנו ממוקדות בעשייה ולא חושבות על זה בכלל".
קריחלי: "אנחנו כאן נטו כדי לקדם דברים ולעזור להנהגה הקיימת".
אהובה: "ואגב, פוליטיקה זו בכלל לא מילה גסה. ושיהיה לכולם ברור- אין לנו פטרון, אנחנו לא פועלות מטעם מישהו או בחסות מישהו ולא פעם אנחנו עצמנו מכניסות יד לכיס ומממנות דברים בלי להיות תלויות לאף גורם".


השורות שלכן פתוחות לקליטות נשים?
בטי: "אנחנו פתוחות לרעיונות, לפעילויות ולפרויקטים מיוחדים אבל לא מתכוונות לצרף לגרעין עוד נשים מהסיבה הפשוטה שאנחנו כבר מגובשות".


נשים מכונות 'שק של נחשים' מאיפה פתאום הביחד, הפירגון ההדדי הזה?
אהובה: "אין כמו אחוות נשים".
בטי: "כשהמניע נטול אגו ומניירות יש מטרה ממוקדת, יש כבוד".
אתי: "ושלא תטעי, גם אצלנו לא הכל תמיד מושלם ולא תמיד כולן מסכימות עם הכל. גם אצלנו יש וויכוחים בתוך הקבוצה, אי הסכמות, דינאמיקה מפרה. לא פעם היו התארגנויות בהן לקחתי צעד אחורה והודעתי שאני לא מתחברת, אבל אז התיישרתי עם הקבוצה כי יש מטרה מאחורי העשייה".
בטי: "למרות הקבוצה יש כאן את הפרטי וכל אחת והמקום שלה והדעה שלה. יצרנו קבוצה בה כל אחת דעתנית, מובילה וכשכולנו יחד יש לנו הרבה יותר כוח".
אהובה: "כבר נתקלנו בלא מעט נשים שציקצקו בלשונן ותהו איך נחזיק מעמד, איך נשרוד, אבל אנחנו לגמרי חזקות. את ערב הנשים מעוררות ההשראה הרמנו במינימום זמן ומשאבים והוכחנו שכשאנחנו רוצות אנחנו יכולות הכל".
אתי: אני מדמה את הקבוצה שלנו למכונית"...
אהובה: "לא סתם מכונית- למבורגיני"...
אתי: "יש מנוע טורבו- שזו אהובה. הוויז זו בטי, הגלגלים הם סיגל, גילה, ברכה ואילנה שרצות קדימה, יש את הדלק שזו ג'ורג'ט", היא מפרקת את חלקי הרכב לקולות הצחוק ושיתוף הפעולה של שאר הנשים סביב השולחן.
בטי: "אתי היא תיבת ההילוכים של הרכב"..
והנשים ממשיכות: "סימה היא האורות והברקסים. יש לה הרבה אורות. ולמה ברקס? כי כשכולנו צועקות ומתלהבות היא יושבת בשקט, מקשיבה ומאפסת את כולנו"...הן צוחקות.


עד כמה יש גיבוי לפעילות שלכן מצד ראש העירייה?
אהובה: "הוא מפרגן לנו מאוד. רואה בנו קבוצה שעושה טוב. אני יודעת שבכל הזדמנות הוא מספר בהמון הערכה על ערב הנשים מעוררות ההשראה שהרמנו ויש לנו לגמרי רוח גבית מפרגנת".


הדבר הקרוב הבא?
בטי: "פרויקט 'שבט אחים ואחיות', זה שם שאתי הגתה. הכוונה להאיר את הדתות השונות בעיר סביב תרבות, מוסיקה כשהכוונה לעודד את החוויה בין התושבים. תהייה זמרת ערביה, סטנדאפיסטית ערביה, ערב תרבות יהודי ערבי איכותי, טוב ומהנה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש