פרסומת
דלג

תופעה חדשה: מצוקת חניה בשכונות העיר בשל דירות Airbnb

מאת: אילוסטרציה ● צילום: אהובה מאמוס ● 14/8/2019 16:46 ● ערב ערב 2928
סגירתו של שדה דב והירידה בנפח הטסים לאילת יצרה בעיות תחבורה קשות באילת בחודשי הקיץ ● לא רק פקקי התנועה התרבו והתארכו אלא גם מצוקת החניה שהולכת וגדלה לאור הגידול החד במספרן של יחידות דיור ווילות להשכרה יומית ● תושבי השכונות הסובלות מהבעיה קובלים: "על העירייה לפעול לסימון חניות עבור תושבי העיר בלבד, כפי שהדבר נהוג בכל הערים במרכז הארץ" ● משטרת ישראל: "חניה אסורה בחניה פרטית מהווה עבירה פלילית”
תופעה חדשה: מצוקת חניה בשכונות העיר בשל דירות Airbnb
העיר הפכה פקוקה ומצוקת החניה גוברת

תארו לעצמכם מצב בו אתם מגיעים ברכבכם הביתה לאחר יום עבודה, או מבילוי, ומגלים כי אין לכם היכן לחנות. אתם מסתובבים בשכונה, ולעיתים נאלצים להסתפק בחניה רחוקה. נשמע לכם כמו בעיה תל אביבית? ובכן לא עוד. גם אילת הולכת ומצטרפת לרשימת הערים הסובלות ממצוקת חניה בשכונות המגורים והכל בשל הגידול המסיבי בדירות Airbnb  המיועדות להשכרה על בסיס יומי עבור תיירים. תושבי אילת רבים, המחזיקים בביתם יחידות דיור כבר עלו מזמן על האפשרות להגדיל באופן ניכר את הכנסותיהם מהשכרת היחידות באמצעות אתרי התיירות השונים ומבכרים השכרה יומית על פני השכרה לטווח ארוך. לצד כך הובילה סגירתו של שדה דב לירידה נמשכת בכמות הטסים לאילת באמצעות שדה רמון. מאחר והתפוסות באילת בחודשי הקיץ לא פחתו, המסקנה המתבקשת היא כי אורחים רבים שהגיעו לעיר העדיפו לעשות כן ברכבם הפרטי. כתוצאה מכך טוענים המלונאים ובעלי מוניות כי העיר פקוקה בחודשי הקיץ השנה יותר מכרגיל. שבתאי שי, מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, מכיר את הבעיה ואף מוטרד ממנה: "המחסור בחניות באזור המלונות בעיר מטריד, אנחנו כרגע בדיונים עם עיריית אילת למציאת פתרון", הוא אמר השבוע ל'ערב ערב'.

 

המצב בשכונות הולך ומחמיר


בניגוד לאזור התיירות שם נערכים למציאת פתרון הולם, טוענים תושבים המתגוררים באזורים שונים ברחבי העיר, למצוקת חניה בסמוך למקום מגוריהם. בבדיקת הטענות נראה כי מדובר במצוקה שנרשמת ברוב שכונות העיר. דיירים המתגוררים בשכונות כגון צופית, דקל, משעולים בגנים א' וב', שכונת אופיר ועוד טוענים כולם של כולם כנגד מפעילי יחידות הדיור המשמשות להשכרה ארוכת מועד וקצרת מועד וכן וילות המושכרות על בסיס חד יומי, כאשר ברוב המקרים שוכרים את המקום מספר אנשים ורכביהם חוסמים את המעברים. עוד הם טוענים כי הנופשים תופסים את החניות שיועדו לתושבי השכונה וכן משתלטים גם על החניות הפרטיות: "ולא ממש מעניין אותם אם יש שלט שמספר כי מדובר בחניה פרטית", אומר משה, המתגורר במשעול בגנים ב'. לדבריו: "כמה פעמים אפשר לפנות למשטרה, זה מייאש בכל פעם מחדש. אנחנו אנשים שקטים שרוצים לחיות בשלום עם השכנים אבל בחודשי הקיץ ובחגים זה פשוט נורא".

 

חניה בחניה פרטית מהווה עבירה פלילית


"לפחות למשה יש עילה לפנות למשטרה", אומרת צילה, המתגוררת בשכונת צופית עלית. לדבריה: "לנו אין חניות רשומות כפרטיות כי מדובר בשכונה ותיקה, כשבנו אותה כמו את רוב השכונות הוותיקות בעיר לא התייחסו לנושא החניה, פשוט כי לא הייתה מצוקת חניה. אז לצערי אין לי חניה רשומה ואני משתמשת בחניה הציבורית שמיועדת לדיירי השכונה. ולצערי מאז החל החופש הגדול, בכל יום אני מוצאת את עצמי ללא חניה, ונאלצת לחנות רחוק מאד מהבית וזה במידה ואני מוצאת חניה. רק השבוע הסתובבתי כרבע שעה ולבסוף המתנתי סמוך לחניה של האיימקס עד שיצאה מכונית ושם חניתי. מדובר בחניה שהיא רחוקה מהבית שלי". למצוקה שהציגה צילה מצטרפים תושבים רבים המתגוררים בשכונות הוותיקות: "לצערי אין לי חניה שנחשבת פרטית", מספר ינון, "אני מתגורר בשכונת הדקל ואפילו שמתי שילוט שמדובר בחניה פרטית מכיוון שזאת חניה שמשרתת אותי מאז שעברתי להתגורר בבית לפני כשלוש שנים, זה לא עוזר". ינון מספר כי פנה למוקד 106 מספר פעמים וגם למשטרה: "במשטרה אמרו לי כי אם אני לא הבעלים של החניה אז הם אינם יכולים לעזור לי. פניתי למוקד 106 הם שלחו פקח שלא עשה כלום. הפקח אמר לי שזאת חניה ציבורית וכל עוד מי שחנה לא חוסם או מפריע לתנועה הם אינם יכולים לעשות דבר". לדבריו, "אני חושב שעל העירייה לדאוג לתושביה ולייעד בכל שכונה או רחוב מספר חניות שיחשבו כפרטיות לשימוש תושבי המקום. במקרה כזה נוכל להיעזר בעירייה או במשטרה על מנת לשמור על הזכות שלנו לחנייה. לפחות בחודשי הקיץ ובחגים אז המצב קשה מנשוא".   
בחודש מאי 2018 אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לתיקון פקודת התעבורה המגדירה חסימת רכב בחניה פרטית או ציבורית, כעבירה פלילית. החוק  קובע כי למשטרה תהיה סמכות אכיפה הקבועות בחוק. 

ממשטרת ישראל נמסר: "האחריות לאכיפת חנייה בתחום העיר אילת חלה על הרשות המקומית, עיריית אילת, באמצעות רשות החנייה. חנייה בחנייה פרטית הינה השגת גבול לכל דבר ועניין. בטיפול באירוע חנייה פרטית תטפל המשטרה. בעל החנייה יתבקש להציג בפני השוטר את כתב נוסח הטאבו המעיד על בעלותו החוקית. הפסקת עבירה במקום- ניסיון לאתר את בעל הרכב החונה, לציין שמרגע הוכחת הבעלות על הנכס קרי החניה הפרטית מדובר בעבירה פלילית לכל ענין ודבר והיא השגת גבול. בעל הנכס- החנייה הפרטית, יופנה לתחנת המשטרה להגשת תלונה מסודרת או לסירוגין תגבה תלונתו בשטח".

מעיריית אילת לא נתקבלה תגובה עד סגירת הגיליון.
 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש