פרסומת
דלג

העבודה היא חיינו

מאת: אביבה דקל ● צילום: מהאלבומים הפרטיים ● 21/8/2019 10:08 ● מה נשמע 614
מה משותף לקצין תעבורה, לעובדת 'ערב ערב', לבעלי מרכז הבשר, לאיש אחזקה במלון 'מלכת שבא' ולעובד ברשת 'פתאל'? ● כולם מעל גיל שבעים ויש כבר מי שחצו את גיל 80, ולמרות שעברו זה מכבר את גיל הפנסייה הם עדיין ממשיכים לעבוד, והשכירים שביניהם מוכיחים את עצמם שוב ושוב כעובדים מצויינים ● על זה בדיוק נאמר- זה לא הגיל אלא התרגיל
העבודה היא חיינו

מי שדמיין את גיל הפנסיה כרגל על רגל על שפת הים עם ערימת ספרים לקריאה, נסיעות לחו"ל ו'גוד טיים', כדאי לו לחשוב פעם נוספת. מסתבר שהיום כשעבודה ותעסוקה שווה בריאות, יש מי שמוותר על הרביצה לטובת תעסוקה והפעלת הגוף.

 

"מעדיף לעבוד עד שאפול"


מי? מוטי תורג'מן, בן שבעים ואחת וחצי, נשוי לשושנה, עקרת בית. לזוג חמישה ילדים ושבעה נכדים.

 

 

 

איפה עובד?
"אני קצין בטיחות תעבורה מטעם משרד התחבורה, מבצע בדיקות חודשיות, שהן בדיקות חובה למשאיות מעל עשרה טון. זו העבודה שלי מאז סגרתי את המוסך הפרטי שלי "מוסך המפרץ" בשנת 2008".

למה לעבוד בגיל כזה?
"מה לעשות שהעבודה עושה לי טוב. תמיד עבדתי ואני לא חושב שהייתי יכול שלא לעבוד. סיבה נוספת היא שתמיד הייתי עצמאי, ועל כן אין לי פנסיה מוסדרת ואני חייב לעבוד כדי לחיות ברמה נאותה".

מה טוב בכך שאתה עובד בגיל כזה?
"העבודה עושה לי טוב. זו עבודה המתאימה לגילי. אני 'פרילאנס' ויכול לעבוד בשעות שמתאימות לי. העבודה שלי היא עבודה שלא מצריכה מאמץ גופני. כל מה שצריך  זה ידע וניסיון, ואת זה יש לי בשפע".

מה לא טוב בעבודה בגיל מבוגר?
"הכל טוב. אני מעדיף לעבוד עד שאפול".

מה היית עושה אילולא היית עובד?
"הייתי לבטח משתגע", הוא צוחק.

ומה על התענוגות של גיל הפנסיה: ים, בית קפה, בילוי עם הנכדים?
"אני מסדר לעצמי את שעות העבודה שלי ומשאיר לי די זמן גם לקפה, לים ולנכדים.  בתור תחביב אני מנצל את הזמן ובונה לעצמי קראוון. אני תמיד עסוק".

העבודה טובה לבריאות?
"העבודה טובה מאוד לבריאות. היא משאירה אותי צעיר ונמרץ".


 

העבודה - טעם החיים


מי? ציפה ניצן, בת 82.5, אלמנת צה"ל, אם לבן יחיד וסבתא לשלושה נכדים. לפני שהגיעה לאילת עבדה שלושים שנה כמנכ"לית בתיאטרון. לפני 21 שנים החליטה לעשות שינוי בחייה, היא מכרה את הדירה שלה בתל אביב, קנתה דירה באילת ומאז היא כאן.

 


 
איפה עובדת?
"אני עובדת במחלקת הגביה של עיתון 'ערב ערב' מזה 21 שנה. בשנים הראשונות לעבודתי ב'ערב ערב' עשיתי הכל בעיתון חוץ מגרפיקה, כיום אני ממונה על הגביה".

למה לעבוד בגיל כזה?
"עבודה נותנת טעם לחיים. מה הייתי עושה אילולא הייתי עובדת? אני לא יכולה לחשוב על זה אפילו. העבודה גורמת לי לקום בבוקר, להתלבש ולצאת מהבית לפגוש אנשים  -  העבודה היא טעם החיים כבר אמרתי?".

מה לא טוב בלעבוד בגיל כזה?
"אין לא טוב בעבודה. הכל טוב, כל זמן שמעריכים אותך בעבודה ואת מרגישה שאת תורמת".

עד מתי תעבדי?
"עד בכלל".

עבודה טובה לבריאות?
"טובה מאוד".


 

"כייף לקום בבוקר ולהודות לאלוהים”


מי? מוטי וזוהרה הרוש. מוטי יהיה בנובמבר בן שבעים וזוהרה כמעט בת 68. הם הורים ל-5 ילדים וסבים ל-12 נכדים. בשנת 2014 פתחו יחד את 'מרכז הבשר' והם מנהלים אותו יחד.

 

 

למה לעבוד בגיל כזה?
מוטי: "עבודה זה בריאות. מי שלא עובד בגיל כזה מבלה בקופת חולים".

מה טוב בעבודה?
"כייף לקום מוקדם בבוקר להודות לאלוהים שאני מסוגל להזיז ידיים ורגליים ולקום לעבודה. אדם שעובד מרגיש טוב, הוא יוצא מהבית פוגש אנשים ויש לו עניין בחיים. כייף לעבוד".

עד מתי תעבדו?
"כל זמן שאנחנו בריאים ואנחנו קמים בבוקר נמשיך לעבוד".

מה הייתה עושה אילולא עבדת בגיל כזה?
"אני מבין שיום אחד נצטרך להפסיק לעבוד, וגם אז לא נשב בבית. ביום שנפסיק לעבוד נצא לטייל בעולם".


 

“ישיבה בבית מדרדרת את הבן אדם"


מי? איציק לוי, בן 74.5, נשוי לחוה קוסמטיקאית במקצועה שעבדה כדיילת יופי עד לפני מספר שנים. 

 

 

איפה עובד?
"לפני שיצאתי לפנסיה עבדתי במכרות נחושת תמנע ארבעים ושש שנים.  אחרי שיצאתי לפנסיה עבדתי אצל נופי במחצבה כאחראי על ציוד מכני כבד ואחר כך עבדתי כשנתיים כמנופאי אצל קבלן בנמל. נכון לעכשיו אני עובד מזה ארבע שנים ושלושה חודשים במלון 'מלכת שבא' כאיש אחזקה". 

למה לעבוד בגיל כזה?
"השאלה שלי היא למה לא לעבוד בגיל כזה? מה לעשות, לשבת בבית? דווקא בגילאים כאלה מאוד בריא שאנשים ייצאו לעבודה ויעסיקו את עצמם. אם לא מצליחים למצוא עבודה תמיד אפשר להתנדב. ישיבה בבית ללא עיסוק מדרדרת את הבן אדם מכל הבחינות. נכון שלא קל למצוא עבודה בגילאים כאלו אבל אם באמת רוצים לעבוד, עם כל הקושי, אפשר למצוא עבודה. לי היה מזל שהמלון קיבל אותי לעבודה ואני מאמין שהוכחתי להם שאני עובד לא פחות טוב מהצעירים".

מה לא טוב בעבודה בגיל הזה?
"אין דבר כזה לא טוב בעבודה. אם לא היה טוב הייתי עוזב. לא הייתי נאחז בעבודה בכוח. אני עובד- סימן שזה טוב. זה לא רק מוסיף עניין בחיים אלא גם הכנסה קטנה. לצערי הפנסיה היא לא משהו שאפשר לחיות ממנו ואני צריך לעבוד כדי שתהיה לי השלמת הכנסה, אבל יחד עם זה אם לא יהיה טוב לי או למעסיקים שלי מן הסתם ניפרד לשלום".


עד מתי תעבוד?
"כל עוד אני יכול לעבוד והמעסיקים שלי מרוצים ממני ואני מהם, אני ממשיך לעבוד".

עבודה טובה לבריאות?
"עבודה טובה מאוד לבריאות. אפשר לשטוף את הראש, לצאת מהבית, הזמן עובר, פוגשים אנשים – עבודה זה מעולה".


 

 או לעבוד או לשבת בקופת חולים


מי? מייק שפילר, בן 83, נשוי לשרה שוזרת פרחים בת שמונים שעובדת בעצמה ב'זר פור יו'. לזוג שלוש בנות וחמישה נכדים.

 

 

מזה שמונה שנים עובד מייק ברשת 'פתאל'. במשך חמש שנים עבד ב'עיר המלכים' כעוזר קב"ט ראשי ורסיוור, וכעת הוא עובד ברשת כמחסנאי ומפקח במגורי עובדים. 
בימים אלה קיבל מייק תעודת עובד מצטיין מרשת 'פתאל', מה ששוב מוכיח שבמקרים רבים עובד מבוגר משקיע ומצליח בעבודה יותר מעובד צעיר, ומקום עבודה שמעסיק עובד מבוגר יוצא נשכר. 

מה עשית לפני שיצאת לגמלאות?
"במשך שנים רבות עבדתי בתיירות. הייתי שותף במשרד נסיעות והתמחיתי בהבאת צ'רטרים ישירות מברלין ומוינה לאילת במסגרת 'קופל טורס'. הייתי הראשון שהביא צ'רטרים מברלין ווינה ישירות לאילת".

למה לעבוד בגיל כזה?
"עבודה נותנת חשק להמשיך ולחיות. בלי עבודה הזמן לא עובר ומזדקנים מהר יותר. כשאתה עסוק ויש לך אחריות אתה תורם הרבה יותר מעובדים צעירים".

מה טוב בעבודה בגיל כזה?
"עבודה ממלאת אותי עניין ועשייה. ומאחר ואני עובד במערכת 'פתאל' יש לי הרבה מאוד תעסוקה והרבה מאוד אקשן. 
בגיל כמו שלי, אם לא עובדים ולא עסוקים, לא מפעילים את הראש- קמים בבוקר ואין מה לעשות".

אם לא היית עובד מה היית עושה?
"הייתי עובד. אני לא יכול שלא לעבוד".

עד מתי תעבוד?
"עד כמה שאני יכול ועד כמה שימשיכו להעסיק אותי ברשת".

עבודה טובה לבריאות?
"מאוד. בגילי זה או לעבוד או לשבת בקופת חולים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש