פרסומת
דלג

לתפארת העיר אילת

מאת: איריס קדם ● צילום: דובר צה"ל ● 21/8/2019 10:15 ● מה נשמע 614
לפני כ- חמש שנים, בהיותו סמל בגדוד 'קדם' של חטיבת החילוץ, הצליח סרן מור בן סימון מאילת לסכל ניסיון דריסה ● מאז עלה בסולם הדרגות והפך לקצין מצטיין ● בימים אלו הוא סוגר מעגל בגאווה גדולה, ומנצח על פלוגה חדשה של גדוד 'קדם' תחת פיקודו, חולם להתקדם לקריירה צבאית מפוארת ומעודד לגיוס עם משמעות
לתפארת העיר אילת

גיוס אוגוסט בעיצומו, ובני אילת מצטרפים לשאר המתחיילים הפונים לדרך חדשה ולא מוכרת. יש בניהם שכבר עכשיו חושבים על סוף השירות ומתכננים את הטיול המדובר של אחרי הצבא, ויהיו ביניהם כאלו שיממשו חלום על קריירה צבאית. מה שבטוח שלכולם מטרה אחת חשובה – לשרת נאמנה את המדינה. ככה זה במדינתנו הקטנה, כאמור שרות צבאי זה חובה, ואם מדובר בקריירה צבאית כפי שבחר סרן מור בן-סימון, זה כבר תלוי בכל אחד ואחד מהם. 

 

גדוד 'קדם' – בית שני


גדוד 'קדם' אליו משתייך סרן בן –סימון מאילת נוסד באוגוסט 2009 כגדוד הסדיר השני שהוקם בחטיבת החילוץ של צה"ל. פלוגותיו נקראות קרן, דוד ומגן, והן משלבות לוחמים ולוחמות גם יחד. פלוגת מגן החלה לשלב לוחמים ולוחמות מיולי 2015. הגדוד לקח חלק בכמה אירועים משמעותיים ביניהם: החילוץ בפיצוץ הגז בנתניה, אירוע קריסת מבנה בעכו, קריסת החניון ברמת החייל ועוד שלל אירועים. במהלך מבצע "צוק איתן" בשנת 2014 היה הגדוד בכוננות חילוץ בגזרות בדרום הארץ, לרבות בעיר באר שבע, וביצע משימות חילוץ וסיוע אזרחי, הגדוד זכה כגדוד מצטיין אזור יהודה ושומרון לשנת 2014 וכגדוד מצטיין רמטכ"ל לשנת 2015. סרן מור משתף כי מאז גיוסו, הפך הגדוד המדובר לבית שני בעבורו אליו הוא מרגיש הכי משויך, וזה חלק ניכר מאותן סיבות אשר דרבנו  אותו לדבוק במטרה ורגמו לו לצמוח בקריירה הצבאית שלו, כשהוא ממשיך ונוסק ממש באותו מקום בו החל את שירותו הצבאי. בעיניו המטרה של הגדוד מאוד חשובה, בייחוד כאשר מדובר בהצלת בני אדם, לרבות חיילים. אם תיכנסו לעמוד הפייסבוק של גדוד 'קדם' תפגשו בתמונת נושא שמסבירה את התורה כולה דרך החזון: "יחידה לוחמת שעוצמתה באנשיה ובתרבות הארגונית שלה, מובילה בייעוד האופרטיבי ומנצחת בכל מפגש עם אוייב. מהווה יחידה צבאית מופתית ויוזמת הפועלת על יסוד דרך ארץ וכבוד האדם". ערכיה המובילים: משפחתיות, אהבת המולדת, יוזמה והתקפיות ומצוינות. 

 

"יש כאלו שחוו קושי במסגרות שונות באזרחות ומאוד קשה להם המחשבה של מסגרת צבאית, בדיוק אותם הכי זוכרים בסוף, מכיוון שרבים מהם גילו שצבא זה מקום שאפשר להתפתח בו"

 


 סיכול ממוקד


את אותו יום גורלי לא ישכח סרן בן-סימון לעולם, כמו גם חבריו לאותו אירוע.  "באותה תקופה הייתי מפקד כיתה, כאשר באותו זמן תפקדנו בין היתר כגדוד אשר ביצע מחסום בכניסה ויציאה של פלסטינאים, זה היה בתקופה בה הייתה חדירה בבית חורון ונקראנו לבצע עוצר על הכפר ממנו יצאו המחבלים. לקראת סוף המשמרת אני שומע רכב שהאיץ את המהירות  לכיווננו ותוך נסיעה עלה על הדוקרנים שהוצבו על הכביש. המ"צ (מפקד צוות), רץ לכיוון הרכב כדי לבדוק אותו, אך הרכב המשיך בנסיעה בניסיון לבצע דריסה. במקום להמשיך הלאה, הרכב פספס את הכיוון. בו ברגע קפצתי מהמחסום, פתחתי באש, והצלחתי לנטרל את המחבל שנפצע קשה", נזכר מור באירוע בו היה מעורב לפני כחמש שנים זהו  סיכול של אירוע אחד מני רבים אותם חווים חיילי יחידת 'קדם' ובהצלחה מרבית, הם נקראים לבצע משימות לא פשוטות וחלקם אף ממשיכים בשרותם כחיילי קבע מתוך ערכים ואמונה לחזון. כך גם סרן מור בן-סימון אשר ממלא את תפקידו במחויבות מעוררת הערצה. ויש לציין בענווה. כשומעים אותו מספר על השתלשלות אותם רגעים, מבינים שהוא בדיוק מה שצה"ל צריך באותם מצבים לא פשוטים, שכן הוא וחבריו עושים את המוטל עליהם בצורה נחושה ומדויקת, בשאיפה למצוינות, ואולי הכי חשוב מתוך אהבת המולדת.

 

לצמוח בתוך המסגרת הצבאית


היה למור חשוב להמשיך במסלול קצונה דווקא ממקום של אכפתיות. מאז השירות באותו מחסום בו הצליח לסכל את הפיגוע, פגש מור באחד האזרחים שבא לתת חיבוק ואמר לו: "אני אוהב אותך'" זה היה הרגע בו החליט להמשיך את השירות ולצאת למסלול פיקוד. "היה לי חשוב להמשיך בכדי להשפיע על אנשים. זו שליחות גדולה. בגדול המשימה החשובה היא להגן על האזרחים. אותו מחבל שהצלחנו לנטרל יכול היה לפגוע באזרחים שנכחו במחסום. בסופו של דבר זו המשמעות של העבודה הקשה שאנחנו מבצעים, להגן על המדינה ואזרחיה", משתף מור ומוסיף: "גם כשהייתי מפקד מחלקה, וכעת בהיותי מפקד פלוגה אני יכול לחנך את הדור הבא של צה"ל ובמיוחד של החטיבה שלנו שהמוטו הוא הגנה על המדינה. יש משימות פחות כייפיות כמו לעמוד במחסום או בש"ג, אבל ברגע שמגיע איום וסכנת חיים ממשית, אנחנו חדורי מטרה להגן על כל הסובבים ובגדול על מדינת ישראל. החלום שלי הוא להוציא לוחמים מצויינים שיהיו בכושר טוב, ערכיים ועם רצון של שליחות להגן על המדינה".

החלום הגדול? 
"להיות מפקד חטיבת חילוץ והצלה ובעזרת השם נעשה ונצליח. קודם שאעבור בהצלחה את תפקיד מפקד הפלוגה שמתחיל ממש בימים אלו. ואלוהים גדול".

מה המסר שלך לאותם בני נוער שלא ממש ששים להתגייס ?
"יש כאלו שחוו קושי במסגרות שונות באזרחות ומאוד קשה להם המחשבה של מסגרת צבאית, בדיוק אותם הכי זוכרים בסוף, מכיוון שרבים מהם גילו שצבא זה מקום שאפשר להתפתח בו. כשהייתי מפקד מחלקה דאגתי לתת תשומת לב לאותם חיילים שמתקשים, אם זה בשיחות אישיות, מתן עזרה, ובכלל לתת מענה אנושי. כיום  אני מאושר לראות אותם  מסיימים בכבוד את שרותם כלוחמים וללא דופי, וזה מה שחשוב. אני מאחל למתגייסים הטריים בהצלחה, שיזכרו שתמיד אפשר להתפתח במסגרת הצבאית, ומעל לכל הם בשליחות חשובה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש