פרסומת
דלג

דוח מדדי האיכות של משרד הבריאות ל-2018: ביוספטל יש עוד מקום רב לשיפור

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 22/8/2019 18:11 ● ערב ערב 2929
בית החולים 'יוספטל' הוא בין שלושת בתי החולים המובילים בארץ בחזרת מטופלים לאחר שחרורם מהמחלקה לרפואה דחופה (מיון), כך עולה בין השאר מדו"ח מדדי האיכות השנתי של בתי החולים בארץ שפרסם לאחרונה משרד הבריאות ● גם זמן ההמתנה לצילום סי טי בחדר המיון לא מעודד ועומד על 48 דקות לעומת 20 דקות בלבד בבית החולים 'זיו' בצפת ● עם זאת במתן טיפול אנטיביוטי מניעתי במהלך ניתוח קיסרי עומד בית החולים 'יוספטל' ביעד הארצי וכך גם בביצוע הערכת סיכון לפקקת ורידית בקרב מאושפזים במחלקות הפנימיות
דוח מדדי האיכות של משרד הבריאות ל-2018: ביוספטל יש עוד מקום רב לשיפור
טעון שיפור. יוספטל

מדו"ח מדדי הבריאות שפרסם לאחרונה משרד הבריאות עולה תמונת מצב לא מעודדת לגבי תפקודו של בית החולים 'יוספטל' ביחס לתפקודו מול בתי חולים אחרים בארץ בכלל ומול בתי החולים הקטנים בפרט. כך למשל עולה מהדו"ח כי בעוד שזמן ההמתנה הארצי הממוצע מזמן הקבלה האדמיניסטרטיבית ועד לקבלת הטיפול הראשון בחדר המיון עומד על 10 דקות, הרי שבאילת משך הזמן חורג ועומד על 11 דקות. אמנם לא מדובר בחריגה גדולה ועדיין במקרים מסוימים יכולה להיות לה השפעה מרחיקת לכת על מצבם של החולים. משך זמן המתנה זה בעייתי במיוחד לאור כך שבבתי החולים הגדולים, בהם כמות הפונים גדולה בהרבה, מצליחים להעניק טיפול מהיר יותר, כך למשל נרשמו 9 דקות המתנה בלבד בבית החולים אסף הרופא, 5 דקות המתנה בבית החולים 'שערי צדק', ו-6 דקות המתנה ב'הלל יפה'.

 

7% מהמטופלים חוזרים למלר"ד


בסוגיית הפניות החוזרות למלר"ד (מרכז לרפואה דחופה) תוך 48 שעות, מככב בית החולים 'יוספטל' במקום ה–2 בארץ יחד עם בית החולים 'שניידר', כשלפניהם מוביל רק בית החולים הקטן 'המשפחה הקדושה' בנצרת. על פי הדו"ח ביקורים חוזרים עשויים להעיד על בעיה באיכות הטיפול או שחרור מוקדם של החולים שלא לצורך. עוד מצוין בדו"ח כי "ביקורים חוזרים תוך זמן קצר נמצאו קשורים לעלייה בסיכון לתמותה ותחלואה של המטופל". בעוד שהממצאים הלאומיים מצביעים על שיעור של 5.4% בחזרת החולים לקבלת טיפול הרי שביוספטל 7% מהמטופלים חזרו בשנת 2018 למיון לקבלת טיפול חוזר.

 

עדיף לא לחטוף שבץ באילת


ומה לגבי אבחון שבץ מוחי הנחשב לגורם התמותה השלישי בעולם ובארץ ונחשב לסיבה הראשונה לנכות בישראל? במקרה זה ברור כי חלון הזמנים האבחוני והטיפול המהיר שאמור להגיע בעקבות האבחון הוא קריטי להצלת החולה ולכל דקת איחור עלולה להיות השפעה מכרעת על מצבו של החולה. נתונים מדאיגים נרשמו בבית החולים 'יוספטל' בזמן שעובר מרגע הכניסה לבית החולים ועד לביצוע צילום סי טי ראש או צילום אם. אר.אי ראש בחולים הנחשדים כלוקים באירוע מוחי, שהגיעו לבית החולים תוך 3.5 שעות לכל היותר מרגע הופעת התסמינים. בעוד שהאגודה האמריקאית לשבץ ממליצה כי הצילום יתבצע תוך 25 דקות לכל היותר ותאובחן על ידי מומחה תוך 45 דקות מרגע הגעת המטופל לבית החולים, הרי שהממצאים הלאומיים בשנת 2018 עמדו על 29 דקות עד לביצוע הצילום, אמנם מדובר בירידה חדה לעומת 2015 אז עמד משך זמן ההמתנה לצילום על 55 דקות ואולם עדיין גם בראייה לאומית ישראל לא עומדת בזמנים. בסוגיה זו מוביל בית החולים 'יוספטל' במישור הארצי ולא לחיוב, עם זמן המתנה של 48 דקות עד לביצוע הצילום. במקום ה–2 ממוקם בית החולים 'אסף הרופא' עם זמן המתנה של 40 דקות. בסורוקה תמתינו 30 דקות ואילו 20 דקות בלבד תמתינו בבית החולים 'זיו' בצפת שגם הוא נחשב כמו יוספטל לבית חולים קטן אבל מסתבר שמהיר ויעיל יותר.

 

רחוק ב-10% מהיעד לקיום ניתוח שבר ירך


במקרה של אירוע מוחי איסכמי חולף או שבץ מוחי קל המאופיין בתסמינים נויירולוגים כמו קשיי דיבור, שיתוק זמני ועוד, טיפול טרומבולטי תוך ורידי הממיס את קרישי הדם שנוצרו עשוי לשפר את זרימת הדם לאזור החסום ולצמצם את הנזק החמור שנגרם למוח. במקרה זה ביוספטל העניקו את הטיפול החשוב כל כך רק ל-10 אחוז מכלל החולים שהצדיקו את הטיפול התוך וורידי כשמתחתיו רק בית החולים הדסה הר הצופים עם מתן טיפול תוך ורידי נחוץ כל כך רק ל- 5% מכלל החולים הפוטנציאליים. ושוב מוביל את רשימת בתי החולים הקטנים בית החולים 'זיו' בצפת שהעניק את הטיפול ל-37% מהחולים. בין בתי החולים הגדולים מוביל במתן הטיפול הנחוץ בית החולים סוראסקי- איכילוב בתל אביב עם 89%. בית החולים 'סורוקה' השכן בבאר שבע, מדורג חמישי בין בתי החולים הגדולים עם 55% טיפול.
גם בסוגיית טיפול תוך 48 שעות במקרה של שברים בצוואר הירך, יש לבית החולים 'יוספטל' מקום לשיפור. למרות שבבית החולים כבר ישנו לפחות מנתח אחד בכיר זמין, עדיין לא עומד 'יוספטל' ביעד הארצי הנדרש יחד עם עוד 9 בתי חולים שצריכים לעמוד בקצב הניתוחים הנדרשים. בשנת 2018 עמד יוספטל במרחק 10% מיעד הקצב הנדרש לניתוח- תוך 48 שעות.

 

יש גם נקודות חיוביות


אבל לא הכל שחור בדו"ח מדדי הבריאות לגבי בית החולים 'יוספטל'. במתן טיפול אנטיביוטי מניעתי במהלך ניתוח קיסרי עומד בית החולים 'יוספטל' ביעד הארצי גם בביצוע הערכת סיכון לפקקת ורידית בקרב מאושפזים במחלקות הפנימיות עומד 'יוספטל' ביעד יחד עם 95% מבתי החולים בארץ.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש