פרסומת
דלג

די לעישון במוניות

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 22/8/2019 18:28 ● ערב ערב 2929
למרות שבפועל ישנו חוק ברור שאוסר על עישון במוניות ולמרות שבכל מונית תמצאו את השלט שמבהיר כי "העישון במונית אסור", בהעדר גורם שיאכוף את החוק, האיסור לעשן הוא בגדר המלצה בלבד ● לפרוספר אביתן, נהג מונית וותיק נמאס ● השבוע הוא מבהיר: "לא יתכן שכשיש חוק, לקוחות צריכים להתקשר לתחנה ולבקש שישלחו להם מונית ללא ריחות עשן" ● ולמרות שבתחנות המוניות בעיר מבהירים כי אם ישנה תלונה בנושא, הנהג עומד בפני וועדת משמעת, השבוע מדגיש פרוספר: "אף אחד לא מתאמץ להפסיק את התופעה הזו אחת ולתמיד" ● וכשהמשרדים זורקים את האכיפה מאחד לשני, אין פלא שככה נראים הדברים
די לעישון במוניות

בשבוע שעבר, באחת מנסיעותיי בעיר, הבחנתי ב'מונית מעשנת'. מונית שכל חלונותיה היו פתוחים, הנהג עישן והחזיק את הסיגריה שלו מחוץ לחלון ואילו יושבי המונית לא טרחו כלל להוציא את הסיגריה אל מחוץ לחלון אלא עישנו בכיף שלהם בתוך המונית וכך נסעה לה מונית שהשאירה מאחוריה שובל עשן. בכל בוקר כשאביבה מזמינה מונית מתחנת מוניות 'שחמון', היא מבקשת שישלחו אליה מונית ללא ריח של סיגריות. בתחנת מוניות 'טאבה' מוגדרות המוניות הנקיות מריחות לוואי כ"מוניות סטריליות" וכשישנה בקשה מפורשת מצד לקוח לקבל מונית נקייה במיוחד וללא ריחות, הם מקפידים לשלוח מונית סטרילית. בתחנת מוניות 'שחמון' מבהיר השבוע מנהל התחנה רבין בלאס: "בכל מה שמגיע אלינו אנחנו מטפלים בחומרה. מה שאנחנו לא יודעים אנחנו לא יכולים לשנות". ואילו מנהל תחנת מוניות 'פתאל' אלי שנה מבהיר השבוע: "משרד התחבורה אמור לאכוף. לנו אין מערך אכיפה שעורך בדיקות בנושא".

 

"וועדת המשמעת מענישה אם המונית לא שטופה,  אם נהג התחצף או עבר עבירות משמעת, על סעיף  העישון מקפידים פחות וחבל". פרוספר אביטן

 

"שום דבר לא עוזר"


15 שנה שפרוספר אביתן משמש כנהג מונית באילת ואין משהו שמפריע לו יותר מהעישון במוניות. "האם יתכן שבזמן שיש חוק מדינה שקובע שאסור לעשן במונית לקוחות צריכים להתקשר לתחנת המוניות ולבקש שישלחו להם מונית בלי ריח ואף אחד לא עושה עם זה כלום. לא חברי וועדת המשמעת של התחנות, לא הבעלים, לא המנהלים ובעיקר לא משרד התחבורה שאמור לפקח על החוק", הוא מוחה השבוע. "קורה מצב שאני עומד ראשון בתור מול קניון בעיר, לקוח ניגש למונית שלי ושואל אם הוא יכול לעלות אלי עם סיגריה. אני כמובן לא מאשר, אבל נהג שעומד אחריי ומאשר לו לעבור על החוק, מקבל את הנסיעה. איפה כאן ההיגיון?". פרוספר מוחה בעיקר על היעדר המשמעת בנושא. "נהג צריך לכבד את הלקוחות שלו. נהג חייב לקבל על עצמו את החוק. במהלך היום עולים למונית קשישים, חולים, נשים בהיריון, אימהות עם תינוקות ובכלל אנשים שלא יכולים לסבול ריח של סיגריות, למה כל אלו צריכים לסבול את הריח שנשאר במונית רק כי הנהג לא מכבד את החוק? בחום של 45 מעלות נהגים אילתים נוסעים עם חלון פתוח, מוציאים את היד החוצה ומעשנים כאילו הריח לא נכנס פנימה. אם לא די בנהגים שמעשנים בעצמם ברכב בזמן נסיעה או שלא בזמן נסיעה, יש נהגים שמאשרים ללקוחות לעשן בעצמם. לזה אני קורא- נסיעה בכל מחיר. אני אף פעם לא מאפשר לעשן אצלי ברכב, על הנסיעה הכי שווה והכי משתלמת אוותר במחיר של לכבד את החוק ואת הלקוחות שלי".
אם יש משהו שמכעיס את פרוספר זו העובדה שהוא כל כך מקפיד שלא יהיה במונית שלו ריח של עשן, אבל לעומת זאת הנהג שבמשמרת אחריו מעשן וממלא את הרכב בריחות לא נעימים. לטענתו למרות כל הניסיונות שלו להסביר לנהג השני עד כמה המצב לא נעים, בעיקר כשהוא מטיף לנהגים אחרים לא לעשן במונית, לפעמים עולים אליו למונית בבוקר ויש בה ריח של עשן. "זה סבל אמיתי", הוא מודה. "לא עוזרים כל הניסיונות לאוורר את המונית. הריח תמיד נשאר. אין סיבה שנהג שכל כך רוצה לעשן לא יעצור את הרכב שלו בצד לכמה דקות, ירד, יעשן ויחזור לרכב. אנחנו פוגעים במו ידינו בפרנסה של עצמנו. אני פונה מכאן בעיקר לבעלי התחנות- תתעוררו, אנחנו חיים בעיר תיירות וחייבים לכבד את עצמנו ואת הלקוחות שלנו".

ומה על וועדת המשמעת של התחנות?
"וועדת המשמעת מענישה נהגים אם המונית לא שטופה חיצונית, אם נהג התחצף או עבר עבירות משמעת, דווקא בסעיף של מעשנים מקפידים פחות וחבל שכך, קשה לי עם הזלזול הזה בלקוחות. קשה לשמוע בכל יום בקשר לקוחות שמתקשרים ומבקשים שישלחו להם מונית בלי ריח של סיגריות. למה זה צריך להיות ככה כשיש חוק ברור בנושא".

רבין בלאס, מנהל תחנת מוניות 'שחמון' מסר בתגובה לטענות המועלות בכתבה: "ברגע שמישהו מגיש לנו תלונה על נהג שעישן ברכב אנחנו מיד מעלים את הנהג לשימוע וכעונש הוא מורד מסידור העבודה. אין מצב כזה שנעבור על הנושא לסדר היום. מה שמגיע אלי ואני יודע עליו, אני גם מטפל בזה. במה שלא מגיע אלי כי לא מתלוננים, אין לי דרך לטפל. זה נכון לא רק לגבי עישון אלא גם ניקיון, התנהגות, הדלקת מזגן ועוד. אם זה לא עוזר אנחנו נפרדים לשלום יפה".

ישראל רודלמן, הבעלים והמנהל של תחנת מוניות 'טאבה' מסר בתגובה: "יש חוק שאוסר לעשן. מי שעובר על החוק שירשמו לו תלונה. שהנוסע יתלונן אצלי ואני אתן לו את הפרטים של משרד התחבורה שיגיש נגדו תלונה.

שמעת על מקרה בו נהג חטף ממשרד התחבורה בגלל עישון? 
רודלמן: "עד היום לא".

ואתם בתחנה עושים משהו בנושא?
"קודם כל שיתלוננו. אצלי עדיין לא התלוננו. יש לנו מה שנקרא 'מונית סטרילית', יש לנו הרבה לקוחות שרוצים שנשלח אליהם את המונית- רכב שהוא נקי במיוחד, שאין בו ריחות. לצערי לי אין מה לעשות כשנהג לא מבין את העניין ומעשן ברכב כשאין בו נוסעים. הריח נשאר. אין לי מצלמות ברכבים כדי לעקוב מי עושה את זה ומי לא. הוא מפסיד נסיעה כשמישהו מבקש את הרכב הסטרילי".

אלי שנה, מנהל תחנת מוניות 'פתאל': "אנחנו אוכפים את החוק באמצעים שיש לנו. מדובר בחוק מדינה וכל הנהגים מכירים אותו. אנחנו לא שוטרים, אין לנו אמצעי אכיפה. אנחנו מתזכרים את הנהגים בנושא. יש גורמי אכיפה בארץ שזה תפקידם. אלינו לא מגיעות תלונות על מעשנים, רק בקשות של לקוחות לשלוח אליהם מוניות עם נהג שלא מעשן. הנחת היסוד שלנו היא שכל הנהגים שלנו כאלו. מי שאמור לאכוף את החוק שיאכוף את החוק". 

ממשרד התחבורה נמסר: "אכיפת נושא העישון במוניות נמצא באחריות המשרד לאיכות הסביבה".
במשרד לאיכות הסביבה הפנו אותנו למשרד הבריאות. ואילו במשרד הבריאות הבהירו לנו כי הרשות המקומית היא האמורה לאכוף את הנושא.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש