פרסומת
דלג

גיבורים עם חזון

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: י. בן יתח ● 4/9/2019 08:42 ● מה נשמע 616
חצי שנה לאחר מצעד הגבורה הראשון שהתקיים באילת במסגרת אירועי יום השואה, התקיים לאחרונה ערב הוקרה עם גיבורים ● לצד התודות, הפרגונים והמילים החמות, הקשר המיוחד שנרקם בין דור המסכים לדור שואה ניצח ● "הכוונה היא שמשתתפי המצעדים שמחפשים עשייה אקטיבית יבחרו בדרך הגבורה ויעזרו לשורדים להמשיך לשרוד ביום יום", מבהיר עו"ד לאון בן נס מוביל היוזמה
גיבורים עם חזון

מועדון הקשיש באילת לבש חג. קשישים, ניצולי שואה, לצד צעירים, בני נוער מתנועת הצופים ומד"א התאספו והגיעו לסכם ולומר תודה. אז נכון שכבר עברו כמה חודשים מאז מצעד הגבורה שהתקיים לראשונה באילת במסגרת אירועי יום השואה, ועדיין לזה בדיוק כיוונו המארגנים כשהוציאו לדרך את המצעד שהיה מבחינתם רק צעד ראשון בדרך לשיתוף פעולה בין דורי.
בפועל אמנם לקח זמן עד שהקרח התמוסס, אבל לאחר שלב התודות, הברכות, הפרגון לגופים מאילת שעזרו, תרמו ולקחו חלק בהצלחת היוזמה, הקרח נשבר. צעירים וקשישים שרו ביחד, הבטיחו לשמור על קשר, כשלצעירים היה ברור עכשיו שעשיה אמורה להיות מתמשכת ולא זבנג וגמרנו.

 

ההורים הם חלק פעיל. לאון והוריו

 

לבחור בגבורת החיים


קרוב ל-500 איש, ביניהם ניצולי שואה ובעיקר בני נוער מתנדבים מתנועות נוער בעיר, צעדו ביום השואה האחרון ב'מצעד הגבורה' הראשון שהתקיים באילת. המרחק לא היה המטרה, אלא שיתוף הפעולה. הצעדה יחד שהובילה צעירים וקשישים יד ביד אל רחבת טקס יום השואה. בזאת הצטרפה אילת, כמו ישובים וערים אחרות ברחבי הארץ, ליוזמה עליה חתום עו"ד לאון נס בן נס, שהגה את הרעיון שאירועי יום השואה לא צריכים להיות עוד אירועי הנצחה פאסיביים בלבד אלא אירועים אקטיבים שיולידו עשייה.
האיש והחזון שהצליח להצעיד זו השנה השנייה אלפים בכל רחבי הארץ הוא יליד אילת, בן 35, בהווה עו"ד מצליח בתל אביב במשרד בן נס ואנונו סלומון ושות'.
בשנת 2017 השתתף לאון במסגרת קורס מפי"ם צה"לי, בנסיעה לפולין במסגרת הפרויקט הצה"לי 'עדים במדים'. השבוע נזכר לאון שבמפגש ההכנה למסע כשנשאלו המפ"ים מה הם יכולים לעשות כדי לחזק את ההנצחה, הוא החל לגלגל את הרעיון- לקיים אירוע מיוחד שינציח את סיפור גבורתם לא רק של המתים אלא גם של השורדים, יחד עם חניכים נוספים בקורס הועלה הרעיון לקיים את מצעד הגבורה ביום השואה. "מדובר בצעדה אקטיבית הנושאת את מסר חינוך הנרטיב של גבורת החיים", מסביר לאון. "אנו מראים בדרך הזו לשורדים שאנחנו זוכרים שהם הגיבורים האמיתיים, ומזכירים לעצמנו שגם אנחנו יכולים לבחור בנתיב גבורת החיים- אקטיביות, אופטימיות ואחדות".
לפני שנתיים כבר יצא רעיון מצעד הגבורה לדרך בשני מוקדים ראשונים בארץ- ירושלים ובקיבוץ לוחמי הגטאות. בשנה האחרונה זה כבר התפרש בישובים מהצפון ועד הדרום כשללאון, שגדל והתחנך באילת והוריו ומשפחתו עדיין חיים כאן, היה חשוב שגם אילת תכנס לתמונה. וכשלאון חושב הוא כבר הוכיח שהוא גם עושה. כמו בשאר המקומות בארץ הוא דחף והוביל לקיום המצעד באילת, כאן מצא שיתוף פעולה פורה עם שבט צופי אילת שהרימו את הכפפה כמו גם מתנדבי מד"א הצעירים. בני נוער, מבוגרים ושורדים צעדו יחד את מוקד קיומו של טקס הזיכרון ליום השואה מרחק 3 ק"מ. "הרעיון הוא להפוך את הזיכרון לנוכח", הוא מסביר. "ומה שמסייע בזה זו עשייה אקטיבית", אומר לאון ומצטט משפט של הוגה הדעות שפינוזה: "נפש האדם מתרחקת מכל מה שמפחית מעוצמתה ומחפשת את כל מה שמעצים את רוחה". הרעיון בצעדה הזו הוא לעבור להנצחה פאסיבית לאקטיבית. במקום טקס וצפירה פאסיביים, צעדה היא אקטיבית ונחרטת בזיכרון. באמצעותה יסופר סיפור הגבורה. עוד מסביר לאורן כי חשיבות הצעדה למעשה בחיבור בין הדורות לרעיון הגבורה כשעל הדרך יש כוונה לרתום את הקהילה לעשייה משותפת לאורך כל השנה. "הכוונה היא שמשתתפי המצעדים שמחפשים עשייה אקטיבית יבחרו להמשיך בדרך הגבורה ולעשות עבור הניצולים גם במהלך השנה. שיעזרו להם להמשיך לשרוד ולנצח ניצחונות קטנים. על הדרך זה יזכיר לכולנו שגם אנחנו יכולים להיות גיבורים", הוא מסביר את משנתו. "אם נצליח לגרום ולו לחלק מהצועדים להרים את הכפפה ולהתנדב ביום יום לטובת ניצולי השואה- אנחנו את שלנו עשינו".

 

להמשך שיתוף פעולה

 

להפוך דיבורים למעשים


ערב ההוקרה שהתקיים לאחרונה במועדון הקשיש היה הפיכת הדיבורים ורעיון הצעדה למעשים. "בפועל זה היה ערב הוקרה לכל בתי העסק שתמכו בפרויקט ותרמו. חניכי שבט הצופים בעיר וחניכ מד"א הרימו את הכפפה והגיעו לחגוג עם השורדים. ערב שהתחיל בתודות ושיח ועבר לשבירת הקרח עם שירים וריקודים. אותה קהילה שהובילה את הצעדה, צריכה עכשיו להוביל בעיר גם את העשייה היום יומית הנדרשת לטובת השורדים", מסביר לאון את הפרויקט שהוא מריץ ובהצלחה בכל רחבי הארץ ומצליח לחבר אליו את מיטב הכוחות והגורמים. "לצד הצעירים מאילת שהגיעו לאירוע היו בו נציגים מסניף בנק לאומי בעיר, סניף מזרחי טפחות, הצלמים יהודה בן יתח ואייל רבינוביץ' שהגיעו לתעד בהתנדבות, 2 ספריות שהסכימו להגיע לבתי שורדים ולספר אותם, 2 מאפרות, להקת המשפחה שעשתה שמח והכל בהתנדבות ואהבת חינם. זו בדיוק ההגדרה של גבורה- היכולת לדחוף קדימה. אם מישהו רוצה היום לעשות משהו טוב למען הניצולים- יש היום באילת את התשתית שתדחוף את זה קדימה. את זה בדיוק רצינו להשיג".


אתה מוביל את היוזמה הזו בכל הארץ, מה זה גורם לך?
"אקסטזה. האמת, כשאני מחליט על משהו, הוא קורה, השאלה כמה זה גוזל מהכיוונים האחרים. אמנם האמנתי שזה יכול להגיע למקום כזה, אבל כשרואים את זה קורה מול העיניים, האקסטזה גדולה מכל דימיון".

 

נוער עם חזון

 


מה עשה לך המפגש האחרון באילת?
"האמת שהמפגש הזה ריגש אותי אפילו יותר מהמצעדים כי למעשה לכאן כיוונו. המצעדים אמורים להוביל בדיוק למפגשים ועשייה מהסוג הזה. המצעדים אמורים ליצור את החיבור והשמחה וזה קרה. אחרי שהקרח נשבר ראיתי חיבור אמיתי ומטורף בין בני הנוער לדורדים ואם נצליח לחבר בין הדורות בכל רחבי הארץ הרי שנעשה את העולם שלנו פי אלף יותר טוב. העובדה שהמפגש הראשוני הזה התחיל דווקא באילת היה עבורי סימבולי ביותר, אחרי הכל כאן זה הבית. ב-13/9 יתקיים מפגש כזה גם בתל אביב ומכאן השמיים הם הגבול".


וזמן לבלות נשאר לך?
לאון צוחק: "זה הבילוי שלי, אליו שותפים אשתי, ההורים, החברים. אתה עובד מהבוקר עד הלילה ונהנה. הייעוד שלנו בעולם הזה הוא ליצור את החיבורים הנכונים". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש