פרסומת
דלג

הסתיים פינוי הקראוונים בחוף הדרומי

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: איה פלשקס ● 4/9/2019 17:50 ● ערב ערב 2931
עיריית אילת הודיעה כי סיימה את פינוי הקרוואנים מהחוף הדרומי ואפשרה להציבם בחוף הצפוני, זאת עד להקמת אתרי קראוונים מוסדרים ● באילת קארוונס לא מסכימים עם המהלך, למרות שמקבלים אותו על מנת לעמוד בתנאי החוק ● "אין ספק שהביקוש לקראוונים בחוף הדרומי הוא גדול יותר", אמר השבוע חזי יאיר הבעלים של החברה, "אנחנו משתפים פעולה עם העירייה ומקווים כי ידאגו להקמה של אתרי קראוונים בקרוב לטובת העיר" ● עוד הוא אומר: "תיירות הקראוונים הכניסה לעיר בחופשת הפסח מעל 10 מיליון שקלים"
הסתיים פינוי הקראוונים בחוף הדרומי
הקרוואנים הפכו חוף ציבורי לעסק פרטי - העירייה השיבה את החוף לציבור

עיריית אילת הוציאה השבוע הודעה לתושבים לפיה, העירייה סיימה את פינויים של כל הקראוונים לאורך גבול טאבה. בהודעת העירייה נכתב: "עם סיומו של הקיץ, פונתה יתרת רצועת החוף הדרומית מקרוואנים, אוהלים ומחסות שכיסו את החוף. השבוע פעלו יחידות העירייה לפנות את רצועת החוף מחוף המגדלור דרומה ואת הפסולת שהשאירו אחריהם השוהים. סך הכל פונו כ- 25 קרוואנים ונגררים למיניהם וכ- 22 אוהלים והתנחלויות, אשר בחלקם הגדול הפכו למגורי קבע ולהשכרה על בסיס יומי בניגוד למדיניות העירייה וכל זאת תוך פגיעה קשה בסביבה. פסולת רבה וגרוטאות פונו משטח החוף על ידי צוותים של פינוי אשפה וקבלנים מטעמם. בימים הקרובים תפעל העירייה להציב הצללות בדומה לרצועה הדרומית המוצללת ומעתה לא תותר כלל הצבת קרוואנים ומחסות לאורך כל הרצועה הדרומית ממסוף טאבה ועד לחוף המגדלור. לטובת נופשי הקרוואנים הפרטיים, תותר הצבת קרוואנים רק מעבר לקו הבולדרים בחוף הצפוני בחזית חוף מפרץ השמש כחלק מהיערכות לפינוי הרצועה, פקדו את קטע החוף, סיירי סיירת תיירות בעירייה, והודיעו לבעלי הקרוואנים והאוהלים על הדרישה לפנות את קטע החוף עד ל – 31.8.2019".
דוברת העירייה ציינה כי ההחלטה התקבלה בהתאם למדיניות הנהלת העירייה הרואה בחופי אילת, משאב לאומי ונכס ציבורי המיועדים לשימוש כלל תושבי העיר ואורחיה וכחלק מפעולות העירייה להכשיר עוד ועוד חופים לאורך מפרץ אילת, דוגמת פינוי חוף מפרץ השמש מדרי חוף, הסרת מבנים לאורך החופים ובקיץ האחרון גם פתיחת קטע חוף משטח קצא"א באורך 500 מטרים לטובת הציבור הרחב. מטרת ההחלטה, כאמור למנוע את התמונה העגומה של רצועת חוף התפוסה כולה על ידי מחסות וקרוואנים לצד עשרות רכבים, גנרטורים וכיו"ב, ובכך לצמצם ככל הניתן, פגיעה בשונית האלמוגים הסמוכה ולהסדיר שימוש ראוי לאורך החוף הדרומי המוגדר כשמורת טבע". 
בחברת אילת קארוונס, החברה הגדולה בעיר המחזיקה ברישיון עסק כחוק, לא ממש מסכימים עם המהלך, אך מקבלים אותו בתקווה כי ייוקמו בעתיד אתרי קראוונים מוסדרים.

 

לדברי חזי יאיר הבעלים של החברה: "אנחנו כחברה מסודרת שמייצרת קראוונים, שעובדת כחוק, לא נכנס להתנגשות עם העירייה. להגיד שאנחנו שמחים עם ההחלטה אנחנו לא יכולים. בעיקר משום שהעירייה הורתה לנו להתפנות כבר בראשון ביולי". לדבריו, "אמרו לנו להתפנות בראשון ביולי וכך עשינו, בפועל העירייה פינתה את כולם בראשון בספטמבר. בגלל שאנחנו עסק שפועל ברישיון אנחנו לא רוצים לעבוד בניגוד לחוק, הקשבנו להוראה וזה פגע בנו בקיץ". 

איך התבטאה הפגיעה, פחות ביקוש? 
"אין ספק כי הביקוש לחוף הדרומי הוא גדול פי ארבעה או חמישה, מהחוף הצפוני. כרגע עיריית אילת נתנה לנו את החוף הצפוני, לטובת הקראוונים, החוף הצפוני היה מאושר להצבת קארוונים תמיד. בפסח שעבר היו בעיר כ-482 קראוונים, שהתחלקו בין החופים. אני לא יודע מה יהיה בחגים וחוף אחד כמובן לא יספיק כדי להכיל את כל הכלים. זה יפגע בפרנסה של אילת. אסור לשכוח שמי שמגיע עם קראוון לא אוכל במלונות אלא משתמש בשירותי העיר. לקוח בקראוון משאיר בממוצע 150 שקלים ליום לאדם, לא כולל מחיר ההשכרה. גם אם הוא מגיע עם קראוון פרטי הוא קונה בשר, כלים חד פעמיים, מבלה, אוכל במסעדות ומשתמש באטרקציות. הקארוונים מהווים פרנסה לא מבוטלת לתושבי העיר רק בפסח הכניסה התיירות הזאת כ-10 מיליון שקל לעיר".

 מה אתה חושב שצריך לקרות ? 
"אנחנו מקווים כי העירייה תיתן מענה ראוי להצבת קארוונים. כרגע אנחנו משתפים פעולה עם העירייה ובהחלט נהיה מעורבים כשיצאו המכרזים לאתרי קראוונים בעיר. אני מקווה שיבינו כי זאת תיירות אינטגרלית וחלק מהעיר. לצערי הרב סגרו את החוף הכי מתאים לקראוונים. לא היה קורה כלום אם היו דוחים את הפינוי לאחרי החגים. אני מקווה שאתרי הקראוונים שהעירייה מתכננת יהיו מוסדרים וברמה שמתאימה לעיר שלנו שהיא עיר תיירות".
כזכור, מזה כשנתיים פועלת העירייה לפנות את הרצועה הדרומית מעשרות קרוואנים ברובם קרוואנים מסחריים המוצעים להשכרה לאורך רצועת החוף. בשלב ראשון פינתה העירייה רצועת חוף באורך של כ-1 ק"מ בחוף הדרומי, ממעבר הגבול טאבה ועד לחוף סנובה. בשנה שעברה פונתה רצועה נוספת באורך של כ– 200 מטרים צפונית לחוף סנובה וכאמור השנה פונתה הרצועה הדרומית כולה. לא עוד עשרות קרוואנים, אוהלים ענקיים ושאר מחסות אלא רצועת חוף פנויה עם שונית אלמוגים מדהימה, שלאורכה יוצבו הצללות. חלקה הדרומי של הרצועה סמוך למעבר הגבול טאבה וחלק מהרצועה הפנויה הנוספת יוקצו להקמת אוהלי איגלו פרטיים, למטרת נופש בלבד.


חדשות אילת - ערב ערב באילת