פרסומת
דלג

בית המשפט קבע: משספת גרון כלבתה לא תורשע

מאת: אהובה מאמוס ● 11/9/2019 18:45 ● ערב ערב 2932
בחודש ינואר שיספה פלורז פרננדז (37) את גרון כלבתה וטענה כי הכלבה "נפלה על הסכין" ● לבסוף הודתה פרננדז במעשה אך הביעה חרטה כנה ● לאחר שהורשעה במסגרת הסדר טיעון התיר לה בית משפט השלום באילת לחזור לעבוד בתנאים מגבילים ● התביעה המשטרתית דרשה כי על הנאשמת יושת עונש מאסר למשך שנה ● בית המשפט קיבל את בקשתה להימנע מהרשעה והשית עליה 100 שעות עבודות שירות ופיצוי כספי על סך 1,000 שקל, אותו תעביר לעמותת נוח" - התאחדות ישראלית של ארגונים להגנת בעלי חיים"
בית המשפט קבע: משספת גרון כלבתה לא תורשע
עלות הטיפול בכלבה 5,000 ₪, עלות הקנס של פרננדז 1,000 ₪. הכלבה המשוספת על שולחן הניתוחים

צילום: אילת אנימלס

בית המשפט השלום באילת קיבל את בקשתה של פלורז פרננדז ששיספה את גרון כלבת המשפחה והחליט שלא להרשיע אותה בשל החשש כי תגורש מהארץ יחד עם בנה. בית המשפט השית על פרננדז עונש של 100 שעות עבודות שירות לציבור אותן תבצע במועדון 60 פלוס וכן השיט עליה תשלום פיצוי על סך 1,000 שקלים לעמותת "נוח"- התאחדות ישראלית של ארגונים להגנת בעלי חיים".

 

"הכלבה לא הפסיקה לנבוח"


כזכור, בחודש ינואר השנה הגיעו בני זוג לבית החולים לחיות כשהם אוחזים בכלבה הסובלת מדימום בצווארה וביקשו לטפל בכלבת המשפחה שגרונה נראה כאילו שוסף. לטענת אחד הפעילים בעמותת "אילת אנימלס" לזכויות בעלי חיים טענו הבעלים, כי הכלבה נפלה על הסכין וכתוצאה מכך נפצעה. "לאחר שבדקנו את החתך נראה כי מדובר בחתך שנעשה בכוח וכי הפציעה לא תואמת נפילה על סכין כפי שנטען". פלורז פרננדז, בעלת הכלב, הודתה לבסוף במיוחס לה וטענה כי עשתה זאת מכיוון שהכלבה הכעיסה אותה כי לא הפסיקה לנבוח לאחר שהשכנים התלוננו שוב ושוב שהכלבה מפריעה את מנוחתם, אך הביעה חרטה כנה: "כשאני אומרת שאני מצטערת זה לא מספיק, אני מתביישת, ממש כואב לי ואף אחד לא יודע כמה כואב לי. אין לי תשובה למה שעשיתי", אמרה במשפטה. בעלה העיד לטובת אשתו ואמר: "בזמן המעשה היא הייתה בדיכאון קשה. היא כל הזמן מצטערת, היא לא מבינה איך עשתה את זה אין לה ממש הסבר. לפני זה הכלבה הייתה ממש כמו התינוקת שלה".  
פרננדז הורשעה לבסוף על סמך הודאתה במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן בעבירה של התעללות בבעל חיים. וביקשה מבית המשפט באמצעות עורך דינה בן מעוז, לבטל את הרשעתה בשל החשש כי תגורש מהארץ יחד עם בנה. פרננדז טענה כי בזמן המעשה הייתה במצב נפשי קשה ובאי יציבות נפשית. התביעה המשטרתית דרשה כי על הנאשמת יושת עונש מאסר למשך שנה, בשל חומרת המעשים. 

 

דניאלה אורטנר והכלבה סטלה לאחר הניתוח המוצלח שהציל את חייה.

 

גירוש יהווה פגיעה בלתי מידתית


השופטת ליאורה אדלשטיין החליטה לקבל את הבקשה ולהימנע מהרשעת הנאשמת: "אין ספק שמעשיה של הנאשמת מעוררים דחייה והתמונות של הכלבה לאחר שגרונה נחתך בידיה קשות מאוד לצפייה. העבירה שביצעה הינה חמורה מאוד. אולם למרות האמור מאפשרות נסיבות המקרה שלא להרשיע את הנאשמת". בנימוקים שהביאו את השופטת למנוע את ההרשעה נכתב: "מדובר בנאשמת שהיא נעדרת עבר פלילי או דפוס התנהגות אלים. שנית - להבדיל מן המקרים שצוטטו על ידי המאשימה, מדובר במי שהתעללה בכלבתה שלה, תוך איבוד שליטה, ולא בבעל חיים שכלפיו אין לה כל יחס. מיד לפני מעשה ההתעללות, המחריד, ומיד אחריו, התייחסה הנאשמת אל הכלבה ביחס אוהב ודואג, ככל אדם שיש לו בעל חיים אותו הוא אוהב. היא אף התלוותה לבן זוגה כשהביא את הכלבה לטיפול והביעה כל העת צער חרדה וחרטה על מעשיה. הנאשמת ובן זוגה לא העמידו כל מכשול בפני בית המשפט כשזה הורה להעביר את הכלבה לעמותה המטפלת בבעלי חיים. רק זאת ביקשו – לבקר את הכלבה במקום משכנה החדש". בהחלטתה קיבלה השופטת את המלצת שירות שהמליץ להימנע מהרשעת הנאשמת. "לא נהגה הנאשמת להתעלל בכלבתה קודם לאותו אירוע חמור. שוכנעתי כי במקרה הנוכחי מתקיים התנאי הנוסף הנדרש לפי הלכת כתב והוא קיומו של נזק קונקרטי ובלתי מידתי העלול להיגרם - הן לנאשמת והן לבנה - כתוצאה  מהרשעתה, בכך שרשויות ההגירה עלולות שלא להתיר לנאשמת להמשיך להתגורר בארץ אלא לגרשה, תוצאה כזו עלולה להביא לפגיעה בלתי מידתית בשיקומה של הנאשמת". עוד הוסיפה: "באיזון בין האינטרסים השונים, אני מוצאת לנכון להעדיף את שיקומה של הנאשמת מאשר את הרשעתה". 

 

בפרקליטות שוקלים אם לערער


השופטת קבעה כי הנאשמת ביצעה את המעשים אך לא תורשע והשיתה עליה עונש של עבודות שירות לציבור בהיקף של 100 שעות אותן תבצע במועדון 60 פלוס בעבודות עזרה במטבח. עוד קבעה כי הנאשמת תשלם  פיצוי על סך 1,000 שקלים לעמותת "נוח – התאחדות ישראלית של ארגונים להגנת בעלי 6 חיים". 
התביעה המשטרתית דרשה מאידך, עונש מאסר למשך שנה, כעת הועבר התיק חזרה לפרקליטות מחוז דרום שתשקול האם להגיש ערעור על ההחלטה. 
דניאלה אורטנר, מנהלת עמותת "אילת אנימלס" שטיפלה בכלבה מיום פציעתה ואף הייתה מי שדרשה את הוצאתה מביתה והעברתה למשפחה אחרת אמרה ל'ערב ערב', כי היא: "מזועזעת מהחלטת בית המשפט". לדבריה: "זה ביזיון לתת עונש כזה לא ראוי למישהי שבזדון ניסתה לרצוח את הכלבה. העונש שהיה צריך לתת הוא מאסר על מנת שהמקרה ישמש כהרתעה למניעת התעללות בבעלי חיים. אני חושבת שהאלימות שנעשתה כלפי הכלבה הייתה קיצונית, זה פשוט ניסיון לרצח. ידוע כי אנשים שמסוגלים לרצוח בעל חיים ממשיכים לבני אדם". עוד היא מוסיפה:  "העמותה מזועזעת, ומבקשת לערער על גזר הדין ולבקש את העונש הראוי. לשים אותה במטבח זאת החלטה גרועה". לדבריה, "הכלבה עדיין נמצאת במצב של פוסט טראומה, הטיפול בה עלה לעמותה יותר מ-5000 שקלים והיא עדיין מקבלת טיפול שהעמותה משלמת עבורו". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש