פרסומת
דלג

הישוב נווה חריף בדרך להפוך ליישוב תיירות כפרית

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 18/9/2019 21:15 ● ערב ערב 2933
הישוב נווה חריף צפוי להכפיל את גודלו ולשנות את אופיו ליישוב תיירותי ● לאחר שהוועדה המחוזית אישרה להפקדה תכנית לבנייתם של 41 בתים בגודל 300 מ"ר, להם יוצמדו שני צימרים בגודל 40 מ"ר המיועדים לאירוח כפרי ● עוד אושרה הקמתם של 31 צימרים שיוצמדו לבתי הישוב הקיימים כיום ● נדחתה התכנית הכוללת שביקשה להקצות את כל שטח המצוקים לבנייתם של 175 בתים וזאת בשל כך ש: "לא נכון ואין לדעת הוועדה מקום לתכנן מראש את כל השטח המוגבל במצוקים מכל עבריו, לטווחים לא ריאליים בהתפתחות הישוב"
הישוב נווה חריף בדרך להפוך ליישוב תיירות כפרית
תצלום אוויר המשרטט את גבולות הרחבת הישוב המוצעת בתכנית המקורית לבניית 175 בתים ויחידות אירוח כפרי

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום החליטה לאשר באופן חלקי את התכנית להרחבתו של היישוב נווה חריף הממוקם בסמוך לנאות סמדר בערבה הדרומית. בקיבוץ מתגוררות כיום 31 משפחות המונות 130 איש בלבד. מלשון הבקשה עולה כי שטחי המחנה הקיים משמשים למגורים, כאשר בין שטחי המגורים קיימים שטחים ציבוריים נרחבים, שרמת התחזוקה שלהם נמוכה ומבני הציבור הקיימים נטושים ברובם. 
התכנית המוצעת הינה לתוספת של 102 מגרשים בגודל 1 דונם, בהם ניתן יהיה להסדיר מקורות פרנסה נלווית בצורת יחידות אירוח (צימרים). כמו כן מציעה התכנית 31 מגרשים למגורים בשטח של עד כחצי דונם (על פי שיוך מגרשים ל-31 יחידות הדיור הקיימות בישוב), כאשר בסף הכל ייבנו על פי התכנית 175 יחידות דיור. בנוסף לכך מגדירה התכנית מגרש תיירות משולב במסחר ומגרש לבניית מתקן לאחסון מלונאי (בייעוד תיירות). 
בהחלטתה מצאה הוועדה המחוזית לדחות את התכנית הכוללת כפי שהוצגה לאשרה במתכונת מופחתת. וכך נאמר בהחלטת הוועדה: "בנתונים של הישוב נווה חריף, הנמצא בתת אכלוס ומתגוררות בו בשיא לא יותר מ-40 משפחות על פני למעלה משלושה עשורים, לא נכון ואין לדעת הוועדה מקום לתכנן מראש את כל השטח המוגבל במצוקים מכל עבריו במגרשים בצפיפות נמוכה ביותר של 1 יחידה לדונם וזאת לטווחים לא ריאליים בהתפתחות הישוב. עם זאת, מכירה הוועדה בצורך לנסות ולמשוך אוכלוסייה חדשה לישוב באמצעות מגרשים גדולים, בהם תותר בניית חדרי אירוח כפרי (צימרים) שיאפשרו פרנסה מתיירות וזאת במנה סבירה ומוגבלת בשלב זה, אשר מתקבלת על הדעת הן בהיבט הגיאוגרפי-פיזי והן בהיבט של גודל הישוב. לעת מימוש 50% מהרחבה זו ובחינת מודל זה הכולל חדרי אירוח כפרי לצרכי פרנסה, במגרשים שישווקו, ניתן יהיה לבחון את המודל הנכון לפיתוח נוסף של בישוב בשלב הבא". 
לאור כך החליטה הוועדה לאשר את התכנית להפקדה להתנגדויות מספר תנאים ביניהם: "אישור של 45 מגרשים בגודל של 1 דונם ועוד 31 מגרשים של חצי דונם בשיוך ל-31 יחידות הדיור הקיימות בישוב. גבול הפיתוח של המגרשים בני דונם אחד יקבע כך שלא תידרש תחנת שאיבה נוספת לביוב. עוד נקבע כי יש לבצע השלמת תאום מול משרדי הממשלה הנוגעים בדבר ביניהם המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרדת התיירות, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות. עוד ציינה הוועדה כי ככל שהדבר יתאפשר בהתאם לבדיקת נציג רשות מקרקעי ישראל, יוגדל היקף יחידות האירוח הכפרי שיותר במגרשים בני דונם אחד מ-2 יחידות ל-4 יחידות. במגרשים בני דונם 1 יוגדרו זכויות בניה עיקריות של 300 מ"ר למגרש עבור מגורים ותעסוקה מקומית, לא כולל יחידות האירוח הכפרי. זכויות הבניה ליחידות האירוח הכפרי יקבעו בנפרד מזכויות הבניה למגורים ובנוסף להן, כשלכל יחידת אירוח כפרי יוקצו עד 40 מ"ר זכויות בניה. 

 

בלוטן מרחיבים את האירוח הכפרי

 

ישוב נוסף שמתקדם אל עבר הסדרה תכנונית הוא קיבוץ לוטן, הממוקם דרום מזרחית לנווה חריף, ובו מתגוררות 40 משפחות בהן כ-150 איש. כבר בשנה עברה אישרה הוועדה המחוזית לישוב להרחיב את 56 הבתים הקיימים בו, ל-232 יחידו דיור ועוד 26 יחידות קטנות, מתוכן 100 יחידות הממוקמות בתא שטח אחד, והמיועדות לאירוח תיירותי. בהחלטה הדגישה הוועדה כי קיימת חשיבות רבה לקביעת מנגנון שלביות לפיתוח הישוב כך שרק לאחר שימוצה פיתוח השטח הפנימי של הקיבוץ 0הטבעת הפנימית) דהיינו מבני המגורים התחומים מדרום וממזרח, יפותחו שאר תאי השטח החיצוניים. כן מסדירה התכנית את מקיומו הקיים בשטח של בית העלמין של הישוב. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש