פרסומת
דלג

הכלבים של יורם לוי ז"ל לאימוץ

מאת: אהובה מאמוס ● 18/9/2019 21:31 ● ערב ערב 2933
לפני כשבוע הלך לעולמו יורם לוי ז"ל, תושב אילת, לאחר ששם קץ לחייו ● בדירתו נמצאו עשרות כלבים במצב של הזנחה ● הכלבים הועברו לדניאלה אורטנר מנהלת עמותת 'אילת אנימלס', שעושה ימים כלילות על מנת למצוא עבורם בתים אוהבים ● בעבר עלה שמו של לוי לכותרות לאחר שבמסגרת סכסוך שכנים, שפך אחד השכנים חומצה על הכלבים שגידל והרג ופצע רבים מהם

צילום: דניאלה אורטנר, אילת אנימלס

כבר שבועיים שדניאלה אורטנר מנהלת עמותת אילת אנימלס עובדת על מנת למצוא בתים חמים לכלבים שנמצאו בדירתו של יורם לוי ז"ל , ששם קץ לחייו לפני כשבועיים. לוי זכור בעיקר בשל הסיפור המזעזע על סכסוך שכנים שנגמר בכך ששכן המתגורר בדירה מעליו החליט שנמאס לו מהריחות ומהרעש שעשו הכלבים הרבים שהחזיק לוי בחזקתו, ובאחד הימים שפך עליהם חומצה. 

 

הזנחה של שנים


לוי נהג לגדל בדירה בה התגורר עשרות כלבים. במשך שנים התלוננו ארגונים למען בעלי חיים כי לוי מזניח את הכלבים, לא מסרס אותם וכי הוא ממשיך ומרביע אותם. נציגי העמותות למען בעלי חיים אף תיעדו את ההזנחה ממנה סבלו הכלבים, אך לוי המשיך בשלו. 
בחודש יוני 2016 החליט אלכסיי גרייז, שכן שהתגורר בדירה מעליו כי נמאס לו להעיר, ובאין מענה לתלונות החליט לפעול. גרייז שפך כמויות גדולות של חומר הנחשד כחומצה על הכלבים  והנוזל גרם לכלבים כאבים עזים, פצעי כוויות בכל חלקי הגוף, נשירת פרווה וקילוף העור עד לחשיפת בשרם. הכלבים צווחו מכאבים שנשמעו למרחוק ונלקחו לטיפול רפואי ממושך וכואב כדי להציל  את חייהם. במעשיו הביא למותם של שניים מהכלבים ולפציעתם של  כ- 20 כלבים נוספים, שסבלו מכוויות חמורות ומייסורים קשים. במהלך הדיונים עלה כי  כבר היו מקרים קודמים בהם נחשד גרייז כי הוא שופך נוזלים מזיקים על הכלבים של שכנו, בדירת הגן שמתחתיו. בעקבות מקרים אלה הותקנו במקום מצלמות, וסרט התיעוד הוגש במשפט. גרייז עצמו לא הכחיש כי הכלבים של המתלונן הטרידו את מנוחתו והפריעו את חייו. הוא טען כי: "פנה בתלונה למשטרה ולעירייה בעניין, וכיוון שלא נפתרה בעייתו, נביחות הכלבים, לקח את החוק לידיים".
גרייז נעצר, ולאחר עשרה חודשים, הורשע במאי 2017 בהתעללות בבעלי חיים. בית משפט השלום גזר עליו 11 חודשי מאסר וקנס של 8,000 שקל לכיסוי הוצאות הטיפול הווטרינרי בכלבים שנפגעו. העונש אמנם היה החמור ביותר שניתן עד אז בישראל על התעללות בבעלי חיים, אך עם זאת עולה מפסק הדין כי הוא ניתן בעיקר משום שלגרייז היו עבירות פליליות קודמות, שכן לרוב בתי המשפט מקלים על מתעללים בבעלי חיים. למרות העונש הקשה יחסית, שוחרר גרייז חודש וחצי לאחר מתן גזר הדין, שכן שהה במעצר עד תום ההליכים בזמן המשפט, וזמן זה קוזז לו מזמן המאסר.

 

בית המשפט השיב ללוי את הכלבים


מי שהצילה את הכלבים היתה דניאלה אורטנר, מנהלת עמותת 'אילת אנימלס', שסיפרה אז ל'ערב ערב' כי: "במקום היו 25 כלבים. 18 מהם, הפגועים ביותר חולצו על ידי מתנדבי עמותת 'אילת אנימלס'. שבעה אחרים, שנפגעו גם הם אך בחומרה פחותה,  נשארו באותה דירת גן. "פסק הדין של השופט טייב מרגש כי הוא נותן נימוקים חזקים ומרגשים מאוד. העונש אולי לא מספיק למעשה של שריפת 25 ויותר כלבים, אבל הוא בהחלט העונש הראשון של 11 חודש מאסר בפועל למתעלל ותקדים בכיוון הנכון. המערכת המשפטית וגם המשטרה צריכים להחמיר במקרים של התעללות בבעלי חיים כי החוק מתיר עד חמש שנות מאסר, ואנשים שמתעללים בבעלי חיים הם מסוכנים לכולנו כחברה. צריך למנוע מקרים כאלה וישר לעצור אנשים כאלה. לכל השואלים, חילצנו 18 כלבים עם כוויות בדרגות שונות באוגוסט 2016 ו-13 כלבים באוקטובר 2015 מאותו בית. כל הכלבים עברו טיפולים ושיקום בבית של מנהלת עמותת 'אילת אנימלס' ויצאו לאימוצים. העמותה פועלת רק על בסיס התנדבות ותרומות. אני באופן אישי לא אשכח את הצרחות, הריחות והסבל של הכלבים האלה לעולם".
לאחר המשפט המתוקשר, פנתה אורטנר לבית המשפט בבקשה להוציא מידיו של לוי את הכלבים שנותרו בטענה להתעללות והזנחה אך לבסוף הותיר בית המשפט ברשותו שבעה כלבים. 
כאמור, לפני כשבוע הוזעקה אורטנר שוב לאחר שקיבלה פניה מצוותי החירום לעזור במציאת בתים לכלביו של לוי שהתאבד בינתיים. אורטנר מספרת: "המקרה החזיר אותי לאירוע שקרה לפני שלוש שנים. אז הועברו אלי 33 כלבים עם כוויות על הגוף. ביקשנו להוציא גם את הכלבים שנותרו אצלו כי הבנו שהוא לא מטפל בכלבים והם לא נמצאים במקום טוב ובטוח וניתן להבין זאת מההזנחה שבה הם נמצאו. מאז הוא עבר דירה פעמיים ובכל פעם הגיעו אלי טענות שכנים להזנחה ואף סיפרו כי מצאו גופת כלב שזרק בפח. הוא תמיד טען כי הוא אוהב כלבים, אך הוא לא טיפל בהם. בעיני הזנחה שווה להתעללות. לפני כשבוע קיבלתי קריאה כי נמצאו במקום 39-40 כלבים. ביקשו שאני אעזור ונעניתי, לקחתי לביתי את הגורים על מנת שלא יכנסו להסגר מכיוון שאינם מחוסנים. כל הגורים, כ-18 במספר, הובאו אלי כשהם מפוחדים, רעבים מסריחים ומוזנחים. ישנתי איתם על הרצפה והיה לי הבזק מלפני שלוש שנים. הגורים פחדו מיד אדם ככל הנראה לא ליטפו אותם. טיפלתי בהם, רחצנו אותם ובלילה הפקחים הביאו לי עוד שני גורים יונקים וביקשתי שיחפשו את האימא שלהם, שהובאה אלי בבוקר כשהיא מבוהלת ורזה". לדברי אורטנר: "בהמשך לקחתי עוד כלבים בוגרים ובסך הכל הגיעו אלי 25 מתוך 39 כלבים". 

 

כלבים ששרדו את התעללות החומצה לפני שלוש שנים וחולצו מדירתו של לוי


כמה כלבים כבר אומצו? 
"16 כלבים אומצו, השאר נמצאים באומנה, חלקם אצלי וחלק עברו למרכז הארץ לימי אימוץ. במקביל גם עמותות אחרות למען בעלי חיים לקחו חלק מהכלבים תחת חסותם במרכז הארץ". 


האם מדובר באימוץ רגיל? 
"ממש לא. מדובר בכלבים שחיו חיים קשים עם חרדות, צריך משפחה עם סובלנות שתעניק לכלבים טיפול ועדיפות למשפחות מאמצות שיש להם כלבים נוספים כי הכלבים האלו רגילים לחיות ביחד". 
אורטנר מבקשת להודות  לווטרינר העירוני, ד"ר אורן אברמוביץ, ולפקחי המחלקה הווטרינרית בעירייה: "המחלקה הווטרינרית בעיר הקצתה תקציב לסירוסים ועיקורים של כלבים וחתולים, ואנו עובדים בשיתוף פעולה מלא וחם". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת