פרסומת
דלג

האנשים שעושים את אילת: איש השנה בפוליטיקה - יניב חנו

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 26/9/2019 14:27 ● ערב ערב 2935
עם צאתה של חברת המועצה עו''ד לימור להב מהעשייה הציבורית, בה שימשה כאופוזיציה לוחמת במשך עשור, השתרר בנוף הפוליטי המקומי ואקום ● אך לא לאורך זמן, מי שנכנס לנעליה הגדולות, חבר המועצה יניב חנו, מתגלה כיו''ר אופוזיציה חכם ולוחמני ● בשורת פעולות מרשימה הוא מאלץ את העירייה בשנה האחרונה לפעול על פי כללי המינהל התקין ● ובעירייה כבר הבינו – שקט בקדנציה הזו משורות האופוזיציה, לא יהיה להם ● יניב חנו, לפיכך, הוא האיש הכי חשוב במערכת העירונית, חשוב ממבקר העירייה שקולו נדם, והוא בכלל צבא של איש אחד, שפועל בגישת היתוש באוזן הפיל
האנשים שעושים את אילת: איש השנה בפוליטיקה - יניב חנו
משדר טקטיקה, אבל כולו אסטרטגיה. חנו

 

צבא של איש אחד 

 

עם היוודע תוצאות הבחירות האחרונות לרשויות המקומיות, ניתן היה לשמוע את אנחת הרווחה שפרצה מבית התמר לאורכה ולרוחבה של העיר אילת. ולא, לא היתה זו אנחת רווחה על הזכייה בפער גדול מול המתחרה דובי כהן, אלא דווקא בשל מי שלא הצליחה לעבור את אחוז החסימה להיכנס למועצת העירייה – חברת המועצה עו"ד לימוד להב, מי ששימשה במשך עשר שנים כאופוזיציה הלוחמת (והנושכת) של העיר אילת. לאחר עשור של קרבות עקובים מדם מטאפורי, הניחה להב את חרב האופוזיציה והלכה לעשות לביתה, מותירה את העיר אילת רק עם 'ערב ערב', הגורם היחיד מלבדה שמביט בעין ביקורתית על המציאות העירונית בה אנו חיים. אלא שאם בבית התמר היה נדמה לרגע קט כי הם נכנסו לקדנציה נטולת אופוזיציה וכי כעת תתנהל העיר בדממה צייתנית מצד כל חברי הקואליציה, באה המציאות האילתית והוכיחה שכל ואקום מתמלא, ובמקרה של להב, התחליף, כך מתברר, לא פחות טוב מהמקור. קבלו את יניב חנו – חבר המועצה, ומי שמחזיק כיום בתואר יו"ר האופוזיציה. 

 

לא אוהב עימותים


חנו מעולם לא היה איש מחנהו של יצחק הלוי, אך מנגד גם מעולם לא רשם מולו עימותים משמעותיים. יחסיהם התנהלו על מי מנוחות כל זמן שחנו ("אור לאילת") וש"ס (משה אלמקייס) היו חלק מהקואליציה בקדנציה הקודמת, אלא שאז הגיעו הבחירות האחרונות וחנו ומשה אלמקייס (שחברו) עשו את הבחירה הלא נכונה וחברו בעצמם לדובי כהן, במהלך שהותיר את האחרון ללא תמיכתם של סטס דינקין, המגזר הרוסי והברסלבים שהלכו איתו. זה הספיק ליצחק הלוי כדי לפרק את קואליציית החלומות שהרכיב כהן על הנייר, והותיר את אלמקייס וחנו מחוץ לקואליציה שהקים בשנייה יצחק הלוי, רגע לאחר נצחונו בסיבוב השני. מה שיצחק הלוי לא לקח בחשבון, או שאולי לקח בחשבון ופשוט יצר הנקמה היה חזק ממנו, זה שמי שנשאר מחוץ לרשימות הכיבודים, אין לו הרבה מה להפסיד, וכך קרה שיניב חנו השקט, האיש שממש לא אוהב לייצר עימותים קולניים בישיבות המועצה, הפך בן לילה לתקווה היחידה של הדמוקרטיה האילתית, בדרך לשקיפות ציבורית ומינהל תקין.

 

עשייה אופוזיציונרית ענפה


יניב חנו הוא אולי כל מה שלימור להב לא - שקט ולא מייצר פרובוקציות, אבל מבחינת פועלו בשנה הראשונה לתפקידו עולה כי הוא לא פחות יסודי ממנה. חנו תופס את תפקידו כיו"ר האופוזיציה בשיא הרצינות, ובעיר שבה מקום מושבו של מבקר העירייה לא נודע, הוא הופך לפיגורה הפוליטית החשובה ביותר.
רוב הציבור לא מודע לפעילותו הענפה של חנו כיו"ר האופוזיציה, סקירה מהירה של הנושאים בהם פעל בשנה החולפת מעלה את נושא השימושים הזמניים בשדה התעופה שפונה מהעיר, התנגדות לנטילת הלוואות בעשרות מיליוני שקלים לטובת כיסוי הגרעון השוטף, פרויקט פינוי בינוי בסינג סינג, טיפול בסוגיית ניגוד עניינים של פרויקטים בהם מעורב מקורבו של ראש העירייה ברוך קבלו, והתנגדות למכרז לשירותי חוף בחוף נפטון בו זכה מקורבו של ראש העיר עובד קימה, ומעקב על התנהלות חכ"א במסגרת מכרזיה השונים - רשימה חלקית. מבחינת הציבור הרחב אולי מדובר בעניינים יבשים, שלא לומר פרוצדורליים, ואולם עבור הנהלת העירייה מדובר בכאב ראש לא קטן שמשית עליהם מי שמתגלה כאדם מחושב, רהוט, יסודי ובעיקר, כזה שלא מוכן לוותר, או לעגל פינות. וזה בעצם ייחודו של חנו בנוף הביקורת המקומית, הוא משדר טקטיקה, אבל כולו אסטרטגיה, הוא פועל בנועם, אבל לא משחרר את לסתותיו מרגע שננעלו, הוא עוסק במה שנראה כמו פרוצדורה, אבל מבין שלפעמים הרבה יותר קל לערער בניין בדרך זו ולא דרך תקיפת יסודותיו. תשאלו את אילן ברגמן ('מוכר הסיגריות',) ומי שהוכרז ב-2017 כאיש השנה בפוליטיקה על ידי 'ערב ערב', שהתאייד מאז והפך לקוריוז שולי, שלא לומר מאוס, בנוף הפוליטיקה המקומית, לאחר שהבטיח חדשות לבקרים שהנה הנה מובלים ראשי העיר באזיקים וגמר בעצמו בבית המעצר עם שלל הליכים משפטיים שרק הפכו אותו לקיצוני יותר, מדויק פחות ורלוונטי עוד פחות. יניב חנו הוא בדיוק ההפך הגמור מכך. הוא אינו יורד נמוך, נותר ענייני ומקצועי, יודע לאתר את נקודות התורפה במדויק, ולהאיר בפנס על כל המקומות האפורים במינהל העירוני. מכתביו עושים את דרכם בצינורות המקובלים ואולם גורמים למנהלי העיר פרנסיה לחשוב פעמיים לפני כל פעולה שהם עושים. 

 

"אויב העם" או צבא של איש אחד?!


עד כדי כך מטרידה עבודתו של חנו את ראש העיר, שמנסה מצדו לקעקע את הלגיטימיות שלה בכל הזדמנות אפשרית, כך למשל במכתב תשובתו לחנו מיום 12.8.19 הוא כותב לו: "יניב, עבודה ציבורית מספסלי האופוזיציה היא עבודה לגיטימית ונחוצה ופעמים משמשת כגורם מאזן ומרסן חשוב מאוד בעשייה הציבורית, אך היא מפסיקה להיות לגיטימית כאשר תכליתה היא חבלה מכוונת בפעילות החיובית של העירייה או מי משלוחותיה". על כך השיב לו חנו: "אין בניסיון הלא מוצלח לעשות ליו"ר האופוזיציה דה-לגיטימציה בכדי למנוע ממני להמשיך ולעשות את שליחותי הציבורית נאמנה". מנכ"ל חכ"א, אבי כהן, האשים אותו במכתב שהוציא, במניפולציות זולות ובפגיעה וגרימת נזק לעיר בשל שיקולים של "פוליטיקה קטנה" - דברים אלו נכתבו לאחר שחנו דרש לעצור את מכרז חוף נפטון שיצא עוד טרם הסדרת האישורים התכנוניים והמסחריים במקום - דרש והצליח. בהמשך דרש והצליח לעצור את קידמוה של חברת לגונה הייטס לקדם בניית בית דירות ענק ובו מאות יחידות דיור בלב אזור התיירות ללא דיון מקדים במליאת המועצה, לאחר מכן הביא לכך שראש העיר וחברי סיעתו לא יוכלו לדון בנושאים הקשורים למקורבו ברוך קבלו למשך תקופה של 18 חודשים מיום הבחירות ועוד כהנה וכהנה פעולות שמחייבות את ראשי העיר לפעול בהתאם לכללי המינהל התקין. 
כעת נותר לראות האם יצליח חנו לעמוד בלחץ הרב שמופעל עליו לאורך הקדנציה כולה, או שיעדיף בסופו של דבר לקבל את ליטרת התקציבים למוסדות 'אור החיים' שמשפחתו מנהלת, והכל בתנאי שישב בשקט. בסופו של דבר, יש לזכור שחנו הוא מפעל אופוזיציה של איש אחד ולימור להב בהחלט יכולה לספר לו עד כמה הדבר מעמיס מבחינה נפשית ורגשית. בכל זאת, מערכת אדירה של יועצים משפטיים עושה הכל על מנת להלום בך, אדם אחד שעומד מול המערכת ומתעקש להעיר ולתקן אותה, תוך שהוא מסומן כ"אוייב העם". תכלס, צריך להיות קצת מזוכיסט בשביל לרצות את התפקיד הזה. 
בתלמוד נכתב כי: "חמשה אֵימות הן, אימת מפגיע על ארי, אימת יתוש על הפיל, אימת סממית על העקרב, אימת סנונית על הנשר, אימת כילבית על לויתן", יניב חנו הוא, בהשאלה, היתוש באוזנו של הפיל. לימור להב בהחלט יכולה להיות גאה במחליפה, שעושה כבוד לעבודת האופוזיציה בעירייה.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש