פרסומת
דלג

האנשים שעושים את אילת: נבחרי השנה בחינוך - פורום ההורים העירוני

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 26/9/2019 14:29 ● ערב ערב 2935
מה המשותף, למנהל מחצבה, רואה חשבון, רופא שיניים, איש מכירות בשר ובעלת בית מרקחת וותיק בעיר? ● כל אלו ועוד, בסך הכל 35 איש מכל בתי הספר בעיר, מושכים בחוטים מאחורי הקלעים של פורום ההורים העירוני ● אם בעבר קולם בקושי נשמע אל מול המערכת, הרי שכיום פורום ההורים נותן את הטון ודואג שלילדים של כולנו יהיה טוב, נוח ובעיקר בטוח במערכת החינוך ● והכל בהתנדבות
האנשים שעושים את אילת: נבחרי השנה בחינוך - פורום ההורים העירוני
"וועדי ההורים של פעם, הם הרבה יותר מעורבים ויש להם הרבה יותר שיניים". 35 חברי פורום ההורים המרכזי

זה לא ברור מאליו שהורים שעסוקים בעבודתם, עסוקים במרוץ החיים המטורף ובגידול הילדים, יתנדבו לשמש כיו"רים וסגן יו"רים בבתי הספר של ילדיהם. זאת ועוד, הם יוסיפו לעצמם 'תיק' לא קטן וישמשו כחברים בפורום ההורים העירוני. אותו פורום שמתכנס פעמיים בחודש ומרכז בתוכו את כל מובילי וועדי ההורים בבתי הספר השונים בעיר, כדי להעלות בעיות וסוגיות הנחוצות לטיפול בשטח בכל אחד ואחד מבתי הספר. משימה לא זוהרת ולא פשוטה שמצריכה לא רק מתן מענים בבתי הספר עצמם וקיום ישיבות עם הנהלת בית הספר והצוות, אלא גם השתתפות במסגרת פורום ההורים העירוני בצורה סדירה עם ראשי מערכת החינוך בעיר 4-5 פעמים בשנה, כדי להעלות בפניהם את כל מה שדורש טיפול, פגישות אחת לרבעון בישיבת פורום מורחבת עם ראש העירייה ומנהלי אגף החינוך בעירייה, כי רק בצורה כזו דברים באמת יכולים לקרות. ועדיין לא דיברנו על כל ההתעסקות היום יומית השוטפת שלהם כראשי וועדי ההורים בבתי הספר של ילדיהם, אגב היותם אוזן קשבת להורים, למורים, מוצאי פתרונות, מסדירי שלום ובעצם מה לא, וכל אלו בהתנדבות מוחלטת ומתוך תחושת שליחות אמתית, כשהם מבינים שאם לא הם ידחפו את העניינים עבור הילדים שלנו ושלהם, אף אחד אחר לא יעשה את זה. וכן, זה בהחלט פוגע בשעות העבודה, בא על חשבון שעות המשפחה, תחביבים ושאר עיסוקים. על אלו ועל כל הצלחותיהם במרוצת השנתיים האחרונות- 35 חברי פורום ההורים העירוני הם נבחרי השנה בתחום החינוך, כי אין בכלל ספק שבלעדיהם החינוך בעיר היה נראה לגמרי אחרת. 

 

הישגים חסרי תקדים


"הפורום שלנו מורכב מקבוצת אנשים איכותיים, כל אחד ועיסוקיו הפרטיים, אבל כשזה נוגע לילדים, כולם נרתמים ועוזרים. מבחינתנו התפקיד בפורום זה לא התנדבות אלא מחויבות", מבהיר השבוע מי שמתחיל את שנתו השלישית כיו"ר פורום ההורים העירוני באילת - אייל סורגיט - שמבקש להוסיף לרשימת העשייה של ההורים בפורום גם את העובדה שנציגי הפורום יושבים בכל הוועדות העירוניות הרלוונטיות: הוועדה לשלום הילד, וועדת החינוך, הבריאות, התחבורה ועוד.
בשנתיים האחרונות רשם לזכותו פורום ההורים העירוני הישגים חסרי תקדים. לראשונה מאז קיומו הוקם בעיר פורום ההורים לילדי הגנים, שמרכז תחת גג אחד נציגים מכל גני הילדים בעיר בניצוחה של רינת טרבולסי, חברת פורום ההורים ויו"ר בית הספר אלמוג בעיר, שנבחרה לתפקיד הלא פשוט הזה לאחר שהתנדבה. תחת חסותה הצליח פורום הורי הגנים לדחוף קדימה כמה וכמה פרויקטים כמו הצבת מתקני מים קרים בכל גני הילדים בעיר, פרידה מהחול המזוהם בגנים לטובת דשא סינטטי או אקרשטיין ועוד. לאחרונה, הקים פורום ההורים העירוני את פורום הילדים בעלי הצרכים המיוחדים אותו מובילה חברת הפורום קרן כנפו. גם כאן, יחד עם כ– 50 הורים מתנדבים, יובל תחום החינוך המיוחד בעיר למחוזות אחרים ויקודמו פרויקטים שזקוקים לדחיפת ההורים. עוד מעשיית הפורום: הקמת קבוצת ווטצאפ להורים לילדים בעלי אלרגיות מסכנות חיים הלומדים במערכת החינוך, מתוך רצון לעזור ולקדם את צרכיהם, הושם במהלך השנה החולפת דגש חזק על ידי הפורום לכל נושא הגישה ובעיות התנועה מול בתי הספר בעיר, עד כדי יצירת לחץ על מערכת החינוך שהורידה לעיר יועץ תחבורה שסייר יחד עם נציגי ההורים בחזיתות כל בתי הספר והוכנה תוכני תעבורה מפורטת לפתרון הבעיות, תכנית שכבר התחילה להיות מיושמת בשטח. כל נושא ביטחון ובטיחות הילדים בבתי הספר קיבל תפנית כשבבתי הספר לא מנסים עוד לטייח מקרי אלימות ובעיות אלא משתפים את וועדי ההורים בכל המתרחש ועוד.

 

"בחירה נכונה, טובה ומדויקת"


ולמרות העשייה הרבה הזו, עד היום, לאורך כל השנים, לא זכו חברי הוועד ולא פעם אחת לזכות בתואר כזה או אחר.
"אין לי ספק שהבחירה שלנו, חברי פורום ההורים, על ידי 'ערב ערב' לאנשי השנה בחינוך היא טובה, נכונה ומדויקת", אמר השבוע יו"ר הפורום. "עם כל הצניעות אני חושב שקבוצת ההורים המתנדבת המשובחת בעיר נמצאת בפורום ההורים. שמחנו לשמוע על בחירתנו, זה החמיא לנו מאוד ומעלה על נס סוף סוף את פעילותנו למען ילדי העיר".

 

עדיין רוב לנשים


אם תהיתם מי אלו חברי פורום ההורים, כדאי שתדעו שהפורום כולל הורים מכל גווני הקשת, כאלו שהמוטיב המרכזי המוביל ביניהם הוא הרצון לתרום ולעשות למען ילדי העיר. "יש לנו בעלי תפקידים מכל וכל", מפרט אייל, "כשעדיין החלק הנשי שולט, אם כי היום יש כבר הרבה יותר גברים בפורום. כל ישיבה שלנו נמשכת שעתיים-שלוש, ובה אנחנו מעלים נושאים שונים, חלקם נושאים המצריכים טיפול ומעקב. האווירה בישיבות שלנו מאוד נעימה, מגובשת, השיח הוא תמיד שיח מכובד והדבר העיקרי שעומד לנגד עינינו הוא הילדים. בכל פעם אנחנו נפגשים בבית ספר אחר, על מנת להכיר מקרוב את כל בתי הספר. לאף אחד בפורום אין שום אינטרס חוץ מקידום מערכת החינוך בעיר לטובת ילדינו. מדי פעם יש כיבוד בישיבות, כשהורי בית הספר המארח מציבים רף להורים הבאים בתור", הוא צוחק.

עם כל העשייה הזו שלכם, עד כמה אתם מרגישים מוערכים?
"היום אנחנו נמצאים במקום הרבה יותר טוב מבעבר. ההורים כבר מבינים שיש להם כתובת ולמי לפנות ועל פי כמות הפניות שחברי הפורום מקבלים, אין ספק שהפכנו לגורם מרכזי בהתנהלות הבית ספרית. הקשר שרקמנו וההכרה המלאה שיש לנו באגף החינוך ואצל ראש העירייה מוכיחים מעל כל ספק שבשיתוף פעולה טוב מצליחים להגיע להישגים. היום אנחנו שומעים במערכת העירונית הרבה יותר 'כן' מאשר 'לא'. ועדיין, לצערי רוב העבודה שלנו לא מיוחצ"נת. אנחנו אנשי עשייה ותוצאות, פחות אנשי יחסי ציבור ולכן אולי לא זכינו עד היום בפרסים ובתארים. ואף על פי כן הגורמים הרלוונטיים, החל מההורים ועד ראש העירייה מכירים ויודעים את כמות העשייה והתרומה החשובה שפורום ההורים נותן".

יש היום יותר הורים שאכפת להם?
"לצערי עדיין לא רואים מספיק הורים מעורבים. להרבה הורים נוח שאחרים עושים עבורם את העבודה. אבל כשאני רואה הורה שעוזב הכל והולך לבית הספר לארוז ספרים זה עושה לי טוב".

ממה זה נובע?
"אני שומע לא פעם משפט כמו: "אין לי זמן לשטויות האלו". אין לי ספק שאם אותו הורה היה מגיע לפגישה שלנו ומבין מקרוב את גודל העשייה והתרומה שלנו הוא עצמו היה מבקש ולוחץ להיות חבר וועד. וועדי ההורים של היום הם לגמרי לא וועדי ההורים של פעם, הם הרבה יותר מעורבים ויש להם הרבה יותר שיניים. להיות יו"ר בוועד הורים בית ספרי זו משרה נוספת רק שנעשית בהתנדבות. להיות יו"ר פורום ההורים העירוני זו משרה וחצי", הוא צוחק. "זה שואב ממך הכל, אבל הסיפוק שבעשייה מלמד אותי באופן אישי שערך הנתינה זה משהו שעושה לכל הפעילים בתחום טוב בחיים. כשאתה רואה את הזרעים שאתה זורע מצמיחים פרי, אתה מבין שאתה חשוב, שאתה קיים ושאתה עושה את הדברים נכון".

איך נבחרים לוועד?
"בכל תחילת שנה יש בחירות לוועד הבית ספרי, יו"ר וועד ההורים בבית הספר נבחר על ידי חברי וועד ההורים הבית ספרי למשך שנה כשהוא יכול להיבחר שוב ושוב בלי הגבלה. אחת לשנתיים מתכנסים חברי פורום ההורים העירוני לבחירת יו"ר הפורום לקדנציה של שנתיים. ושיהיה ברור, כל הורה יכול להיות חבר בוועד הבית ספרי".

פורום ההורים לאן הלאה?
"נמשיך לעשות למען הילדים של כולנו, לדאוג שהאקלים החברתי ומעטפת הביטחון של הילדים תישמר ואף תתחזק. נמשיך לדאוג שהקשר בין ההורים והצוות החינוכי יתהדק ויתחזק ובעיקר נעשה כל שניתן על מנת לקבל יותר ההערכה לחברי הפורום מההורים, שיבינו כי בזמן שילדיהם בבית הספר, יש מי ששומר עליהם, מבקר את המערכת ודואג לצרכים להם ילדינו זקוקים". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש