פרסומת
דלג

אילת מאחוריך: ערב הסעודית תקים עיר עתידנית בעלות של 500 מיליארד דולר, 200 ק''מ מאילת

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 27/9/2019 17:49 ● ערב ערב 2934
אילת אולי רוצה להיות עיר חכמה, אבל מי שכנראה תקדים אותה תהיה העיר שטרם קמה בשם ניאום (Neom), המתוכננת לקום בקרוב בערב הסעודית, 200 ק''מ דרומית לאילת, על חופי הים האדום ● מכוניות אוטונומיות, רחפנים ואנרגיה ירוקה הם רק הבסיס לטכנולוגיה העתידנית שתשולב בכל תחומי העיר, שגודלה יהיה גדול מזה של מדינת ישראל ● חוקרים מקראיים מזהירים: בניית העיר תחייב את הריסת פסגת ג'בל אל לוז, המוכרת כפסגת הר סיני עליה התקיים מעמד מסירת לוחות הברית למשה

26.5 אלף ק"מ רבועים, זה יהיה שטחה של העיר נאום, המתוכננת לקום בערב הסעודית לחופי הים האדום, לא רחוק מהגבול עם ירדן. המדובר באב טיפוס של עיר בעולם העתידני שתבנה שעתיים נסיעה מאילת ורבע שעה בטיסה. פירוש השם הנו הלחם המילים ניאו, המגיע מיוונית עתיקה, למילה הערבית מוסתקבל, שמשמעה עתיד. העיר תשכון במחוז טאבוק הממוקם בחלקו הצפון מערבי של ערב הסעודית. אך לשם ההשוואה, גודלה של מדינת ישראל (ללא הגדה המערבית ועזה) עומד על 22,072 קמ"ר בלבד. 

 

"חזון ערב הסעודית 2030"


מיקומה בסמוך למיצרי טיראן, בכניסה למפרץ עקבה, ממצב אותה הן כיעד מסחרי והן כיעד תיירותי. בסמוך למיצרי טיראן עוברות למעלה מ-10% מכלל הסחורות המשונעות בעולם ומיקומה יסייע לה להפוך לגשר יבשתי בין אפריקה לאסיה. מחקר שנעשה מצא כי העיר מרוחקת מרחק של עד 8 שעות טיסה מ-70% מאוכלוסיית העולם. הקמתה של העיר הינה תולדה של ההבנה בערב הסעודית כי התלות בנפט עלולה לעלות להם ביוקר בעתיד. לאור כך ביקשו לבנות מודל לעיר חכמה וירוקה הנשענת על טכנולוגיות ירוקות עתידניות. כך למשל, מהירות הרוח הממוצעת במחוז טאבוק היא 16.6 קילומטר והטמפרטורה באזור נמוכה בכ-10 מעלות משאר חלקי המדינה (אף שעדיין מגיעה לכ-38 מעלות בקיץ). גם כמות המשקעים במקום נמוכה למדי, כך שהשמש צפויה לזרוח רוב השנה. כל אלה יאפשרו יצירת חוות סולאריות ותחנות רוח אשר ייצרו 20 מגהג'ולט לכל מטר רבוע ויספקו את כל צרכיי החשמל של העיר. חזון זה נפרש במסגרת תכנית האב שהציג בית המלוכה הסעודי תחת השם "סעודי ויז'ן 2030", בו נסקרה התכנית לעשורים הקרובים בפיתוחם של המגזר הציבורי, גיוון הכלכלה, וכמובן צמצום התלות בנפט של הממלכה. על פי תכנית זו, צפויה העיר החדשה לייצר תל"ג של 100 מיליארד דולר עד שנת 2030.  יורש העצר השנוי במחלוקת אך גם זה המוכר כמעריץ מושבע של תפיסות חדשניות ופרוגרסיביות (אף שעדיין לא בתחום זכויות נשים ומיעוטים) – מוחמד בן סלמאן (מב"ס) הציג את העיר החדשה ב-24.10.2017 במלון הריץ קרלטון שבריאד. מב"ס הודיע במהלך אירוע זה כי ניאום תתנהל כאוטונומיה מהשלטון המרכזי, כך שתוכל לנהל חקיקה תעסוקתית משלה וכן מערכות מיסוי ומשפט שונות מאלה הפועלות בשאר חלקי המדינה. העיר תבוסס על רובוטיזציה למירב השירותים בעירוניים ותופעל כולה באמצעות אנרגיה ירוקה. עלות הקמתה של העיר מוערכת ב-500 מיליארד דולר. מימון ההשקעה אמור להגיע בחלקו ממשקיעים זרים ובחלקו מקרן ההשקעות הציבורית PIF, אשר היו"ר שלה הוא מב"ס עצמו. ל-PIF נכסים בשווי 320 מיליארד דולר, המפוזרים בכ-200 השקעות בעולם. לפיכך, נדרשים לה 180 מיליארד דולר נוספים אותם תצטרך לגייס ממשקיעים. בסוף יולי הושלם השלב הראשון של העיר, שכלל יצירת מפת דרכים להתפתחותה, דרכי מימון ובניית הקונספט הכלכלי של העיר. 

 

מפת ערב הסעודית ועליה מסומן שטח העיר נאום
האם זהו הר סיני, שעומד כעת בסכנת פיתוח?. ג'אבל אל לוז (הר השקדים) 

"מבזבזים מיליארדים על פרויקטים דמיוניים"


התכנית תכלול הקמתו של גשר מעל לים האדום, שאמור לחבר את העיר עם מצרים ומשאם לשאר פריקה. האזור העירוני יתפרש על שטח של 10,000 קמ"ר וחלקים ממנו ישתרעו גם בתוך ירדן ומצרים, כך שהעיר בעצם תייצג שטח עצמאי המשתרע על שלוש מדינות. כלכלת העיר תבוסס על תשעה מגזרים שיעודדו צמיחה באמצעות משיכת השקעות חוץ, ובכלל זה ביוטק, דיגיטל, אנרגיה ומים, מזון ומדעי הטכנולוגיה. 
פרויקט זה מצצטרף לשורת מגה פרוקיטים עליהם הכריזה מב"ס בשנים האחרונות. יצויין כי חלק מהציבור בערב הסעודית מסתייג מהצהרות אלה ומתייחס בספקנות לסיכויים של מיזמי ענק אלה להבשיל הלכה למעשה, מבקרי מב"ס טוענים כי דבריו הם בגדר יחסי ציבור ותו לא. עם פרסומה של התכנית הביעו תושבי ממלכה רבים את מרמורם ברשתות החברתיות מכך שהשלטונות מבזבזים מיליארדים על פרויקטים דמיוניים במקום להפנות משאבים לטיפול בבעיות הדחופות של הממלכה כמשבר הדיור וכוח הקניה הנשחק. 

 

תצלום אוויר אזור העיר ניאום בערב הסעודית

 

האם פסגת הר סיני בסכנה?


על מנת לבנות את נאום, תדרש הריסתה של פסגת ג'בל אל לוז (הר שקדים) המתנוסס לגובה של 2,500 מ"ר.  מספר חוקרים מקראיים טוענים כי זוהי הפסגה שבה ארע מעמד הר סיני, ובה קיבל משה רבנו את עשרת הדיברות. בתוכנית דוקומנטרית חדשה בשם: "למצוא את ההרים של משה: הר סיני האמיתי בערב הסעודית", נטען כי ככל הנראה ג'בל אל־לוז הינו המקום אליו הביא משה רבנו את עם ישראל לאחר בריחתם ממצרים. החוקר ומגיש התוכנית, ריאן מאורו, טוען כי הראיות שמצא שתומכות בטענה כי נמצא האתר הקדוש, חוזרות כ־600 שנה לאחור, יותר מהתיאוריות של חוקרים אחרים, הטוענים כי מעמד הר סיני האמיתי אירע במקומות שונים, כבמצרים עצמה. אחת הראיות, לדברי מאורו, הינה העובדה כי פסגת ההר מושחרת, "עדות לדברים שנכתבו במקרא, שלפיהם אלוהים ירד בעצמו על ההר בתור אש". עוד מסביר מאורו כי התושבים המקומיים מתייחסים להר בתור ג'בל מוסא – הר משה: "אם התוכנית של הסעודים לבנות את העיר נאום באזור הזה תצא לפועל, הרי שהם ישמידו ראיות היסטוריות וארכיאולוגיות חשובות מאין כמותן", הדגיש מאורו. תאוריה זו אינה מקובלת עם זאת בקרב המחקר, לא הושמה תחת ביקורת מקצועית ואינה מגובה בעדויות מהימנות, ויש לציין שכל זיהוי של הר סיני באזור מדין נחשב מחקרית לחלש ואף אינו נתמך בטקסט המקראי.

צילום וידאו: רשות הטבע והגנים


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש