פרסומת
דלג

צפו: דגים מוגנים חולצו ממלכודת במפרץ אילת

מאת: רותם נועם ואיה פלשקס ● 27/9/2019 18:16 ● ערב ערב 2934
פקחים ומתנדבים של רשות הטבע והגנים איתרו ופינו מספר מלכודות מוות שהונחו בלב מפרץ אילת בין בעלי החיים ששוחררו לחופשי: צלופח, זהרונים ודג אבו נפחא צפו בחילוץ

צילום: רשות הטבע והגנים

פקחי היחידה הימית במרחב אילת, ביחד עם מתנדבי רשות הטבע והגנים, איתרו השבוע ופינו ממפרץ אילת, מלכודות. הפקחים השיבו את בעלי החיים שנלכדו בהן, ביניהם דג אבו נפחא, צלופח וזהרונים.
על מנת לדוג באמצעות מלכודות יש להצטייד ברישיון דייג מטעם משרד החקלאות. בכל מקרה שיטת דיג כזו אסורה מכל וכל במפרץ אילת בו מותר דיג חכה בלבד. דיג מסחרי מותר במפרץ אילת למתי מעט. על מנת לבצע דייג במלכודות, גם לו היה מותר, היה צורך לפקח ולעקוב אחר המלכודת מידי פרקי זמן קבועים. רישיון הדיג במלכודות אף מציין מגבלות על גודל מינימלי לחורי המלכודת וחובת סימון פרטי הדייג, כך שמלכודת שאינה מסומנת בפרטי הדיג מסווגת מיד כפיראטית. 
עד 2018, טרם העברת סמכויות הפיקוח על הדייג לידי רשות הטבע והגנים, ובהעדר פיקוח רציף בשל בעיית כוח אדם ארוכת שנים, התבצע דייג בשיטה זו, אשר הביא לידי כך שמלכודות דייג רבות הונחו על קרקעית המפרץ, כשעיקר השטח שבו נמצאו המלכודות הלא חוקיות, היה באזור החוף הצפוני.
בעוד שמלכודות דגים הן תמיד בעייתיות, הרי שמלכודות נטושות מהוות מפגע כפול, הן גם מזהמות את קרקעית הים וגם גובות חיים של אינסוף בעלי חיים שאיתרע מזלם להיקלע למלכודת מבלי יכולת להיחלץ ממנה. מבנה המלכודת מאפשר כניסה של דגים ובעלי חיים ימיים, לתוך המלכודת, כאשר היציאה ממנה כמעט בלתי אפשרית. מלכודות נטושות ממשיכות ללכוד דגים שונים, שחלקם מוגדרים כמינים מוגנים ואף כאלו שעל סף הכחדה, באופן שוטף, גם ללא הצבת פיתיון. הדגים מוצאים אז את מותם בייסורים, ופגריהם הופכים פיתיון לדגים אחרים. בכך חוזר ונשנה מעגל הפגיעה המתמשכת בבעלי החיים שבמפרץ.
רשות הטבע והגנים פינתה כאמור השבוע מספר מלכודות מוות מעין אלו במפרץ אילת, והיא מבקשת מהציבור לדווח על תצפיות של מלכודות במפרץ אילת ובים התיכון, באמצעות מוקד הדיווח *3639.


חדשות אילת - ערב ערב באילת