פרסומת
דלג

חג פעמי

מאת: רותם ג'קסון ● צילום: מערכת ערב ערב ● 7/10/2019 08:23 ● מה נשמע 621
הכי קל לארח את האושפיזין עם כלים חד פעמיים, אבל הדרך אותה עושים כלי הפלסטיק שזרקתם ברוב נוחיותכם לפח האשפה, אינה מסתיימת ביעד אותו איחלתם לעצמכם לשנה החדשה! ● בשעה שכל הארגונים הירוקים כבר הכריזו על פסולת הפלסטיק בתור המשבר הבא של האנושות ובמדינות רבות כבר חל איסור על מכירתם, הישראלי הטוב, מסתבר, הוא המשתמש המכור ביותר לחד פעמי ● עד כמה תאכלו אותה אם תאכלו בחד פעמי?! ● מומלץ לקרוא עד הסוף!!
חג פעמי

הישראלי הטוב אוהב לארח וזו מצווה גדולה! הישראלי הטוב גם אוהב להכין הרבה אוכל ולארח ביד נדיבה שזו מצווה עוד יותר גדולה, אבל מה הטעם לעשות מצוות רק בצד אחד של המתרס ולחטוא בצידו האחר?! 
אין דרך אחרת להסתכל על זה- הכלים החד פעמיים הפכו להיות החטאים הקטנים שלנו לרעת העולם, לרעת הסביבה, לרעת הים שלנו, לרעת הגוף שלנו ולרעת הילדים שלנו והעתיד שלהם. אז רגע לפני שאתם מדפדפים הלאה ומשכנעים את עצמכם בשלל טיעונים שיעזרו לכם להרגיש טוב יותר כמו: "נו מילא, בטח יש כבר מספיק אנשים שלא משתמשים בחד פעמי, לא יקרה כלום אם רק אנחנו נשתמש", או "לפחות נעבור רק את החג הזה עם חד פעמי כי יש לנו הרבה אורחים", "אנחנו משפחה מרובת ילדים", "המדיח שלנו מקולקל", "למי יש כוח לנקות ולשטוף אחרי שאירחתי את כל העולם ואישתו?!", וכן הלאה וכן הלאה.... יש לנו חדשות רעות וחדשות טובות בשבילכם! החדשות הטובות הן, שהמודעות לנזק שהפלסטיק מייצר באמת עולה! החדשות הרעות לדאבוננו מסתכמות בכך שייצור הפלסטיק בעולם צפוי להכפיל את עצמו במהלך 20 השנים הקרובות ולשלש את עצמו עד 2050. 

 

עולם של פלסטיק
אחוז הפלסטיק מכלל הפסולת בחופים: 92%
כלים חד פעמיים וקשיות שתייה: 55%
אריזות: 32%
שקיות אשפה: 23%
סך הכל הפלסטיק במספרים: 300 מיליון טון.
משקל הפלסטיק המיוצר מדי  שנה בעולם: 340 אלף טון.
מספר השנים שיקח לשקית פלסטיק אחת מסוג גופיה להתפרק: 5 טריליון שנים.
הנזק הכלכלי מפסולת הפלסטיק: 75 מיליארד דולר בשנה.

 

אויב העולם


אין ספק שקשה להתווכח עם הקלות, הנוחות והמחיר הזול שהפכו את כלי הפלסטיק למוצר נפוץ, אלא שכיום כבר אין חילוקי דעות לגבי היות המוצר אחד מהאויבים המובילים בדרך להכחדת העולם. 
בשנים האחרונות כבר לא ניתן יותר לברוח מההתרעות החוזרות ונשנות בגינו של הפלסטיק. התקשורת התגייסה לטובת העניין במלוא הכוח והארגונים הירוקים מנצלים כל במה אפשרית כדי להעלות את המודעות ברחבי העולם. אבל בשעה שמדינות אחרות בעולם נרתמו להצלת העולם (ממש ככה) תשאלו מה הישראלי הממוצע עושה בנידון? בערך כלום! על כך יעידו חופי הים, רחובות העיר וסביבת פחי האשפה, במיוחד אחרי החג. 
"אסור לשכוח שהפלסטיק החד פעמי הוא תוצר של תעשיית הנפט המזהמת, האחראית למשבר האקלים, והשימוש בו יוצר סכנה בריאותית קשה לאדם ולטבע כולו", נכתב במאמר שפירסמה עמותת "צלול", המובילה את המאבק בפלסטיק בארץ. אותה עמותה שיזמה את פרויקט "עיר ללא פלסטיק", קידמה את חוק השקיות, דרשה את החלת חוק הפקדון גם על מכלים גדולים וזו הפועלת לחקיקה שתאסור את השימוש בפלסטיק חד פעמי בישראל.
"לא משנה לאורך איזה חוף נטייל באירופה, באסיה, באמריקה בקטבים או בחופי ישראל, בכל מקום נמצא את פסולת הפלסטיק הצפה במים או המוטלת על החוף, עדות לצריכת היתר המאפיינת את חיינו ולמודעות הנמוכה לתוצאותיה. על-פי נתוני המשרד להגנת הסביבה כ-80% מהפסולת בים היא פלסטיק. אלא שהפלסטיק לא רק שמזהם את הסביבה הימית אלא גם את גופנו. פלסטיק סינטטי הוא חומר עמיד וחזק שאיננו מתכלה. בניגוד לירקות וחומרים אורגניים אותם אנו זורקים, לאחר השלכתו לפח, הוא מתפרק אט אט לחלקיקים קטנטנים שנקראים מיקרופלסטיק ומתחיל להתפשט במערכות האקולוגיות השונות. חלקיקי המיקרופלסטיק אינם נעצרים במסננים ומגיעים לשפכים העירוניים, למי התהום, לנחלים, לים, למי הברז, ולמי ההשקייה בשדות, הם חודרים לתוך גופם של היצורים, מטפסים בשרשרת המזון, גורמים לנזק רב לחי ולצומח הימי והיבשתי ומגיעים עד לשולחננו. כך, אנו למעשה אוכלים את הפסולת שלנו, בתוספת בקטריות אחרות ומתכות כבדות".
סיבי מיקרופלסטיק הפכו לחלק בלתי טבעי מהטבע, והם נמצאים בכל מקום. פסולת הפלסטיק מחלחלת למים, לנהרות, ולאדמה. היא נמצאת באוויר, ועכשיו גם במי הגשמים והשלגים ברחבי העולם. במסגרת מחקר שפורסם לאחרונה מצאו חוקרים כי אפילו הרוח נושאת את חלקיקי הפלסטיק הזעירים לכל מקום - לאורך מאות ואלפי קילומטרים. והופתעו לגלות חלקיקי מיקרופלסטיק בפסגות הגבוהות והמרוחקות בפירנאים, מרחק שישה קילומטר מהכפר הקרוב ובמעמקי האוקיינוס לשם לא מגיעים אנשים כלל.

 

 

הנזקים הבריאותיים של הפלסטיק


עם השנים הולכות ומצטברות עדויות לכך שלפלסטיק יש השפעה נרחבת על גוף האדם - השפעה הורמונלית, מנטלית והתנהגותית. השערות אלה החלו לעלות כאשר הבחינו כי מתפתחות מגיפות רבות ושונות מהר מדי כמו סוכרת, ADHD (הפרעות קשב וריכוז), סרטן והשמנה.
מסתבר שהפלסטיק מכיל 2 חומרים המזיקים לגוף:
BPA) bisphenol (phosphate ופתלטים (phthalates). חומרים הנחשבים כמשבשי פעילות הורמונלית מכיוון שהם דומים במבנה הכימי שלהם למבנה ההורמונים הטבעיים של הגוף ויכולים להפעיל ביתר או לחסום את המערכות ההורמונליות השונות.
 BPA- משתחרר לסביבה באופן הדרגתי מהפלסטיק המכיל אותו והדליפה גוברת ככל שהפלסטיק מתיישן, מתחמם, נשרט, או מורתח. כלומר, אם השארתם בקבוק פלסטיק ברכב חם או הסתובבתם עם אותו בקבוק שתייה במשך זמן רב, חלק מהמים שאתם שותים ככל הנראה מזוהמים ב- BPA. במחקרים נמצא גם כי BPA הינו גורם להשמנה וכי הוא משפיע בעיקר על זכרים ופחות על זכרים. 

 

הפתלטים


הם קבוצה של חומרים כימיים אשר נמצאים בשימוש נרחב במוצרי PVC כגון: מוצרים המיועדים לילדים, צעצועי אמבטיה ונשכנים. ככל שהמוצרים מתיישנים, ובפרט במוצרים הנתונים לשחיקה מתמדת מעצם שימושם (כגון נשכנים), הם משחררים את הפתלטים בכמויות הולכות וגדלות. מעבר לצעצועים, הפתלטים נמצאים במגוון רחב של מוצרים: שקיות עירוי של דם ונוזלים, חומרים ממסים בבשמים, בספריי לשיער ועוד. ידוע כי חשיפה לריכוזים גבוהים מאוד של פתלטים מהווה גורם מסרטן, וכי הם מהווים גורם סיכון משמעותי להתפתחות התקינה של איברי המין הזכריים בשלבים קריטיים של ההתפתחות העוברית. מלבד זאת חשיפה לפתלטים יכולה להביא לירידה באיכות הזרע ולהתבגרות מינית מוקדמת אצל בנות.


איך להקטין שימוש וחשיפה לנזקי פלסטיק?

 

  • יש להעדיף שתייה מבקבוק זכוכית/פלדת אל חלד על פני פלסטיק, ואם כבר בוחרים לשתות בפלסטיק, מומלץ להימנע משימוש חוזר ממושך באותו בקבוק ובוודאי להימנע מהשארתו ברכב, בשמש הקופחת. 
  • אם כבר בוחרים בפלסטיק אז לקנות מוצרים אשר מצוין עליהם: "ללא החומר BPA/ביספנול". 
  • חשוב שבקבוקי התינוקות יהיו שלמים, ללא קרעים, שריטות או סדקים. הדבר נכון לגבי מוצצים. 
  • מומלץ שלא להשתמש בבקבוק פלסטיק לתינוקות יותר משנה, גם אם כתוב עליהם ללא BPA. 
  • יש להימנע מחימום אוכל בפלסטיק רגיל במיקרוגל! 
  • מומלץ להימנע משימוש בכלים חד פעמיים לאוכל חם או לשתייה חמה. ישנם תחליפים העשויים מקרטון או מעץ במבוק וכן פתרונות נוספים ידידותיים יותר לסביבה ולבריאות. אף על פי שהפתרון הטוב ביותר הוא שימוש בכלים רב פעמיים. 

המיחזור הוא חלק מעליית המודעות של השנים האחרונות, אך חשוב לזכור כי תהליך המיחזור כשלעצמו מייצר זיהום סביבתי. על אף הנכונות שלנו לתרום את חלקנו לתהליכי המיון וההפרדה, מסתבר שאנו משרתים בכך את העסקים והתאגידים, ובסופו של דבר מפסידים, כי האוויר שאנחנו נושמים והקרקע שלנו מזדהמים. במקרים מסוימים אכן ניתן למחזר פלסטיק, אולם יש מוצרים, שקיות למשל, שיישארו בעולם לנצח עד שיתפרקו. ולכן הדבר היחיד שטוב לסביבה וטוב לנו הוא להקטין את הצריכה של פלסטיק ושל כלים חד פעמיים. אם כל אחד מאיתנו יעשה מאמץ קטן וישתמש בכלים רב פעמיים, יש סיכוי שאולי הילדים שלנו יחיו בעתיד מתוק וורוד בדיוק כמו שאיחלתם להם לשנה החדשה. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש