פרסומת
דלג

מחקר חדש קובע: אור מלאכותי מהווה סכנה לשונית באילת

מאת: אהובה מאמוס ● 7/10/2019 15:50 ● ערב ערב 2936
חשיפה לאור מלאכותי גורמת לנזקים משמעותיים לאלמוגים במפרץ אילת, ובהם פגיעה במערכת הגנטית וביכולתם לבצע פוטוסינתזה החיונית להתרבותם ● כך עולה משני מחקרים חדשים שפורסמו לאחרונה ונערכו על אלמוגים ממפרץ אילת ● רשות הטבע והגנים סבורה שהשפעות אלו מחייבות שינוי בתכנון התאורה המלאכותית באילת ● לתשומת לבם של מתכנני טיילת 'עין סוף' העתידית
מחקר חדש קובע: אור מלאכותי מהווה סכנה לשונית באילת
האלמוגים עליהם נערך הניסוי באוניברסיטת בר אילן ● צילום: ענבל איילון

המושג "מדבריות אור" הוא מושג קיים בחקר הטבע והוא מתייחס למצבים בהם תאורה מלאכותית משפיעה על אזורי מחיה של בעלי חיים וגורמת להרס בתי גידול בשל הבלבול שיוצרות מדבריות אלה במנגנוני הרבייה וב-DNA של בעלי חיים, אך כעת עולה משני מחקרים שפורסמו לאחרונה, כי מדבריות אור אלה משפיעות לרעה גם על שונית האלמוגים באילת, דבר שיחייב את עיריית אילת לתת את הדעת לנושא כיוון התאורה ומיקודה באזור החוף הדרומי.
כבר לפני שנים עלה נושא הפגיעה בשמורת הטבע בחוף אלמוג לאור בנייתו של מלון אורכידאה החולש על השמורה משיפולי ההר שלמרגלות החוף. מומחים הזהירו בעבר כי התאורה המגיעה מהמלון עלולה לפגוע לאורך שנים בשונית, אך בסופו של דבר הוכרע כי ריחוקו של המלון מספק וכי התאורה הבוקעת ממנו לא תשפיע לרעה על השונית, דבר שלא נבדק מדעית עד היום, אלא שלשונית החוף הדרומי של אילת איומי אור נוספים, כך למשל התאורה הבוקעת מידי לילה כבר עשרות שנים מעמודי התאורה שפיזרה קצא"א על החוף שבבעלותה, וכך גם שורת עמודי ה"סורגים" שהוצבו בחוף הדרומי בתקופת שלטונו של גבי קדוש ואשר כוונו מדעת או שלא, לכיוון הים, תחת אשר להציבם בצד השני של הכביש, בסמוך לצלע ההר. כל אלה, לצד תכניות להקמת מרכזי קניות ומלונות נוספים בחוף הדרומי, מעצימים את החשש מפני התרבות מדבריות אור שעלולות לפגוע בשונית האילתית הנדירה. כעת מתווספים כאמור שני מחקרים התומכים בתאוריה ואף מאששים אותה.  

 

הירח כמסנכרן התנהגויות


זיהום אור ממקור מלאכותי בשעות הלילה (Artificial Light At Night או ALAN) הינו תחום העומד בשנים האחרונות במוקד החקר העולמי הבוחן את השפעתו על מנגנונים ביולוגיים והתנהגותיים של עלי חיים, צמחים ובני אדם. האלמוגים, המהווים את הבסיס לבניית שוניות, מתבססים על השינויים היומיים של אור וחושך ותאורת הירח על מנת לסנכרן התנהגויות, זמני רבייה ותהליכים פיזיולוגים רבים. זיהום אור ממקור מלאכותי (למשל, ממנורות רחוב), הנפוץ באזורי חופים רבים, גורם למיסוך מחזורי ההארה הטבעיים ומשבש תהליכים ביולוגיים ופיזיולוגיים בשונית.
אחד המחקרים התפרסם לאחרונה ב- Global Change Biolog, בטאון מקצועי בעריכת ענבל אילון ויעלי רוזנברג מקבוצת המחקר של פרופ' אורן לוי מאוניברסיטת בר אילן, בשיתופו של פרופ' דרור אבישר מאוניברסיטת תל אביב. מחקר זה בחן את השפעתה של תאורת לד על שני סוגי אלמוגים החיים בשונית האילתית, שיטית ושיחית. לצורך הניסוי נבחנו אלמוגים אלו שהוצאו מים סוף תחת תאורת לד לאורך הלילה, כשקבוצת ההשוואה נחשפה במקביל לתאורת ירח רגילה. החוקרים בדקו גם את ההשפעות של תאורת הלד כשהיא אורכי גל שונים וכן ביצעו את בדיקתם עם אור כחול, לבן וצהוב.
ניסוי זה הראה באופן מובהק כי אלמוגים שנחשפו לאור מלאכותי במהלך הלילה, חוו תעוקה שהביאה לעלייה בתוצרי חמצן רדיקלי (ROS), שפגעו במנגנונים הביולוגיים של התא וכן בדנ"א שלו, ברקמות ואף בתאי השומן והחלבונים שלו. חשיפה זו אף הביאה לירידה באפקטיביות תהליך הפוטוסינתזה שעובר באלמוג בלילה. ממצאי המחקר העלו כי חשיפה לאור לד כחול או לבן הביאה להרס גדול יותר. 

 

אור כתום עדיף על לבן וכחול


מחקר נוסף שנערך על ידי רוזנברג ולוי, ופורסם לפני כחודש בכתב העת, Communication Biology, בדק את השפעות מדבריות האור על הפעילות בתוך התאים וכן במערכת הגנטית שלהם. התוצאות הראו בצורה מובהקת כי אלמוגים שנחשפו לתאורה מלאכותית בלילה, הראו גדילה של 75% במספר הגנים הפעילים, אשר מווסתים את מחזור חלוקת התא, גדילת התאים וסינתזה של חלבונים. תהליכים אלה מעורבים כולם ביצירת תאים סרטניים, והם תואמים מחקרים דומים שנערכו על יונקים ביבשה. 
מסקנת החוקרים הינה לפיכך, כי תאורת לילה המכוונת על שונית האלמוגים, תביא בהכרח לפגיעה בה לאורך זמן ועלולה להשפיע על עתיד השוניות בעולם. לתשומת לבה של עיריית אילת. 
"מחקרים אלה מוכיחים כי תאורה מלאכותית אכן פוגעת בתהליכים פיזיולוגיים החיוניים לקיום האלמוגים", אומר ד"ר אסף זבולוני, אקולוג מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים: "המסקנה היא שחייבים לתכנן באופן אחר את תאורת החוצות בעיר. יש להשתמש בתאורה ממוקדת יותר, מבלי שהאור יזלוג לכיוון הים. במקום שבו יש טיילת ניתן להשתמש בעוצמת אור נמוכה יותר ואפשר להיעזר גם בכיסוי הצד האחורי של הפנס שיצמצם את החשיפה של התאורה. כמו כן נראה שיש להעדיף תאורת לד כתום שהיא פחות מזיקה. אנחנו פועלים לכך שתכנון נכון של התאורה יוטמע בתהליכי הפיתוח של העיר אילת". 
כזכור, פרסמו המשרד להגנת הסביבה והמכון הבינאוניברסיטאי באילת, את דו"ח הניטור השנתי של שונית האלמוגים באילת. על פי הדו"ח, המתייחס לשנת 2018, מצבה של שונית האלמוגים באילת יציב, אף שנרשמה השנה נסיגה בקצב גידולה לאחר שנתיים של התאוששות. גם טמפרטורת המים באילת נמדדה כגבוהה יותר מבשנים עברו וגם לכך עלולה להיות השלכה על עתיד השונית.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש