פרסומת
דלג

פורטרט מקומי - מסע חייה של מתיה כץ

מאת: ציפי קרליק ● צילום: ציפי קרליק ● 18/10/2019 06:56 ● מה נשמע 623
אילת מלאה בגיבורות וגיבורים מקומיים עם חזון ועשייה קהילתית. לא כולם עושים זאת בהתנדבות וחלקם עושים זאת תמורת תשלום ועדיין בשם החזון הקהילתי. נשמח לשמוע מי הם, מנער/ה ועד מבוגר/ת.
פורטרט מקומי - מסע חייה של מתיה כץ

סטטוס: נשואה לאייל, קצין בצה"ל. אמא לארבל (בן 8.5), גולן (בת 6), ונריה (בת 4).
על העשייה: כותבת, יוצרת, מחוללת ויזמית של חיבורים. כותבת את יומן המסע המדברי -"מגלים את אילת".
מטפלת רגשית ומלווה נשים, זוגות והורים בתהליכי חיים. מנחת קבוצות ועו"ס.
מייסדת קהילת הנשים הארצית 'מאמאקבע' ו'יומן משפחה במדים' - קהילות פייסבוק של משפחות משרתי הקבע. 

 

המסע לאילת


"באוגוסט 2018 יצאנו למסע משפחתי והעברנו את משפחתנו מקיבוץ בצפון לאילת הדרומית. בן זוגי אייל, קצין שריון, קיבל תפקיד חדש ומשמעותי בדרום וזו פעם ראשונה בחיינו הצבאיים שהחלטנו להעתיק מגורים בעקבות תפקיד. יהודית אמא שלי, שהיא לגמרי אילתית מעוררת השראה, עברה לכאן לפני 4 שנים. כך ששנים לפנינו היא מגלה לנו את אילת, וכבר אז היתה מספרת כמה מקסים פה וכדאי לבוא לכאן. מהעניים שלה אילת נשמעה לנו ממש אחרת, לטובה. כשקיבלנו את התפקיד הדרומי זה החל להתלבש במדויק כהזדמנות חדשה ומסקרנת". 


למה לשתף את חוויות הרילוקיישן בפייסבוק?
"מההחלטה והארגזים שיתפתי את חבריי בפייסבוק, בתמונות, תובנות והמלצות שגיליתי בדרך. עם הזמן החברים, שגילו דרך נקודת המבט שלנו אילת חדשה, אמרו שחבל שכל מה שאני כותבת בפייסבוק  סגור רק לחברים שלי, ולבטח השיתופים מאוד יעזרו גם לאחרים לגלות אילת קצת אחרת מאיך שנדמה שהיא. אז הבנתי שאולי באמת יש מקום וערך שהמסע הזה שיש לו מרחב משלו - יהיה יומן המסע שלנו, אבל פתוח גם לכלל. אני נהנית להמליץ ולפרגן, להשפיע ולשתף הלאה בדברים טובים שאנו מגלים, וזה תמיד כייף לשמוע שאחרים התחברו, שמחו ונהנו בזכות שיתוף. אז לפני חצי שנה המסע הזה התגבש לפייסבלוג שקראתי לו 'מגלים את אילת'". 


רילוקשיין עם המשפחה הוא מסע?
" לגמרי. רגשי, פיזי, מנטלי. מלא אתגרים והסתגלויות, חששות ומחשבות. הכתיבה עזרה לי לדייק לעצמי חוויות, לשקף לעצמי נקודות מבט ובחירות וגם ליצור מעין אסופת זיכרונות מהדרך. הדף הזה הפך להיות יומן המסע שלי כאישה וכאמא ושלנו כמשפחה, יש בו חלק ממני ויש בו חלק מהחוויות שלנו בעיר וחלק גדול מהמקום עצמו דרך נקודת המבט שלי. הפידבק מהסביבה הוא לגמרי ערך מוסף ומעצים לא פחות.
אני מאמינה שמחשבה יוצרת מציאות ושלמילים שלנו יש כח אדיר. כאשר אנו בוחרים לשים זרקור על הודיה, על הטוב, אנו מעצימים אותו בחיינו. ואיזו דרך יותר נפלאה יש מלהתחיל לגלות ולהעצים את כל הדברים הטובים שזכיתי לגלות סביבי? אני מתרגלת התבוננות אופטימית על החיים ועל אילת ועל המעבר לכאן, וזה ממש עובד. אני רואה בה מלא טוב בזכות זה שאני אוצרת זיכרונות טובים. 
לבחור בנקודות מבט חיוביות ומעצימות הן כלי כל כך משמעותי לשמחת החיים שלנו וליכולת שלנו לשאת גם אתגרים מורכבים". 


אילתים מעוררי השראה


"שני דברים שאני אוהבת לגלות בעיקר הם טבע ואנשים. כל פעם בסדר משתנה  זה באמת מרתק לגלות את ההון האנושי במקום בו אני גרה. וללא ספק זו אחת התגליות המעניינות עבורי באילת. בניגוד אולי לאיך שהעיר מצטיירת תדמיתית מבחוץ,  אילת חובקת מגוון אנושי רחב ומגוון עד מאוד. מותיקים ועד צעירים. ממזדמנים ועד ילידי המקום. עיר נופש ללא הפסקה משולבת שמרגישה קצת כמו כפר מקומי קטן. גיליתי אנשי רוח, אומנות, תרבות, ידע ועשיה חברתית, גיליתי פה אנשים מעוררי השראה בתחומם. גיליתי אורח חיים אחר, קצב אחר, ולא מעט אנשים מחייכים רגועים שאוהבים לחיות את החיים. 
וכשאני פוגשת כאלו ואם הם מאשרים שאכתוב עליהם אני באהבה מפרגנת בבלוג ושמחה להכיר אותם לעוד אנשים מרחבי הארץ, שיגלו שיש פה אנשים כאלו, יש פה עיר מלאה באנשים מיוחדים שהם הרבה יותר מסטריאוטיפ פריפריאלי כזה או אחר. אז לכבודם פתחתי פינה שקראתי לה אילתיים מעוררי השראה, ואני כותבת שם על אנשים מיוחדים ועל מיזמים קהילתיים שאני פוגשת בדרך.  חיבור. זה כל הסיפור. כמו כל אדם, יש לנו כמיהה לסביבה וקהילה שמדברת שפה משותפת שמשמעותית לחיי. שמעוררת בנו השראה. שמחברת. אמנם קהילה נתפסת במונחים של ישובים קטנים, כאחת שגדלה בכאלו אני לגמרי יודעת מה ערכה של קהילה וחיבור לחיינו, אבל לשמחתי בימינו הוירטואלים הרשת מאפשרת גישה לחיבור קהילתי סביב תחומי עניין גם בעיר כמו אילת.  הקהילות והקבוצות אגב - הן סוד ההצלחה של הפייסבוק".
אחרי שנה בעיר בחרה מתיה לדייק לעצמה 2 קהילות השראה מקומיות שבאופן אישי מדברות לחייה. "מאוד אשמח להתחבר, לחבר ולגלות כאן בעיר":
"אילתיות מעוררות השראה"- היא קבוצה חדשה ממש שנפתחה די ספונטנית רגע לפני ראש השנה ומתגבשת ממש עכשיו לקראת מעגל מתנות לכבוד השנה החדשה. היא נקראת "אילתיות מעוררות השראה"- בזכות נשים נפלאות שהכרתי כאן, ומיועדת לנשות אילת בכל גיל שבא להן להתחבר יחד להשראה נשית, בתקווה שנצליח יחד כמו ברחבי הארץ, ליצור מעגל נשי מקומי שמחבר בין נשים בכל גיל, לקבל לשתף ולחלוק יחד חיבור חוכמה והשראה נשית. אני יודעת כמה מעגלי נשים הן משאב מופלא לחיינו ומזמינה כל אישה שקורא לה להיות חלק מדבר כזה,  לבוא באהבה".


מתבוננת על החיים בצבע ומחוללת חיבורים בין אנשים 


בכובעי המקצועי בעשור האחרון אני מטפלת רגשית המלווה נשים בתהליכי אימהות, זוגיות, הורות מיניות והתפתחות אישית. מנחת קבוצות ועו"ס. יש לי קליניקה בביתי שבאילת ואני מלווה אישית נשים ואימהות גם טלפונית מרחבי הארץ. ומנחה סדנאות ומעגלים בנושאים בתחום. כעצמאית בתחומי לא פשוט להתחיל במקום חדש אבל השינוי הזה בהחלט היה לטובה וגם אפשר לי דיוקים נוספים גם ברמה המקצועית.
אם יש משהו מעניין שגיליתי מאז המעבר דרומה זה  את קסם המפגשים בטבע, בהרים או בחוף, ואני לגמרי שמחה להביא את המפגשים החוצה. טבע תרפיה הוא תחום הולך ומתפתח ומזג האוויר הקסום כאן (בניגוד לצפון), מאפשר את זה כמעט יום בשנה וזה מדהים לגלות כמה לפתוח מחצלת או כסא בטבע מאפשרים בנו מרחב שקט ומשחרר להתבונן החוצה ופנימה ולגלות את עצמנו. אני מאמינה שאנחנו מחוללים את השינוי בחיינו. שיש בכל אדם את הכוחות והחוכמה לגדול, להשתנות.  אינני קוסמת או מרפאה, אני מלווה.
אני מקשיבה מהלב וצועדת יחד עם נשים בדרך שלהן לעבר מה שנכון להן.
כשעברנו דרומה התחלתי ללוות רגשית גם את קבוצת שנת השירות של רשות שמורות הטבע והגנים וזכיתי לעבוד עם יורם חמו, שהוא איש פשוט מדהים. אחרי שנים רבות שעסקתי בעיקר עם נשים ואימהות, הורות וזוגיות (וכאמא לילד שמתקרב לשם.. ) היה מרגש לחזור  ולגלות חבורה צעירה ומעוררת השראה של בני נוער רגע לפני גיוס. האהבה שלי לטבע לגמרי התחברה לעשייה ההתנדבותית המדהימה שלהם והיה תענוג של ממש ללוות אותם השנה. אני בטוחה שהם ימשכו לעשות חיל עכשיו בצבא וכבר מחכה בהתרגשות להכיר את הקבוצה החדשה שתגיע ממש בקרוב".


אופטימיות?
"אני אדם אופטימי וקהילתי, אבל גם יודעת מניסיוני המקצועי והאישי שאין מקום שהוא מושלם. בכל קהילה והתקהלות של בני אדם יש טוב יש רע. יש תקיעות ויש זרימה. יש יופי ויש גם הזנחה. נכון, אפשר להכנס למקום חדש ולראות אותו דרך משקפיים שליליות וליצור רשימת ליקויים אובייקטיבית מפה עד לחרמון.. ואפשר גם אחרת. הכל שאלה של בחירה בנקודת מבט על החיים. ולמדתי בחיי שאם אני רוצה שיהיה לי טוב אני צריכה להגדיל את הטוב סביבי. ואז זה מעגל. כי אדם שטוב לו גם רואה יותר טוב סביב. זה תרגול שהולך ונהיה קל יותר ככל שהוא זורם הדדית".


השינוי לילדים הפרטיים?
"כהורים שבחרו לילדינו שינוי שכזה, יש לנו אחריות אדירה על הדרך שבה הם חווים את השינוי והמעבר שהם הרי לא בחרו לעצמם. אני מאמינה שאם אנחנו כהורים, רואים את הבחירות שבחיינו כחיובית וכהזדמנות עשירה כך גם הילדים יתפסו אותן. ואם אני רוצה שהשינוי וההסתגלות תהיה להם טובה וחיובית, עלי לשמש דוגמא אישית. ילדים חכמים, הם יודעים מתי אנחנו מזייפים. אנחנו צריכים ממש לתרגל להאמין ולהרגיש בזה. כי הרי חינוך הורי מהותו שעלינו להיות הדוגמא לאדם שאנו רוצים שהם יגדלו להיות". 

 

חיבור, זה כל הסיפור


מה גילית על אילת בשנה הראשונה? 
"גיליתי שאילת היא סוג של בועה דרומית ויש פה בבועת הנופש המיוחדת והמרוחקת הזו איכות חיים קסומה. הכל פה קרוב שזה פשוט מדהים. אין דבר כזה פקקים, אנשים פה לא ממהרים. יש פה ים מדהים וטבע מדברי מרהיב שזכות של ממש לגור לידם. יש פה שפע של תרבות גם זו שבעיר וגם זו שבתיירות מספקות לנו מנעד די עשיר של חוויות (כמות ההופעות שראינו כאן בפסטיבלים השנה היא אדירה), וזה אולי המקום היחיד שתראה ילדים צעירים הורים וסבאסבתא מבלים באותם מקומות, וזה מקסים בעיני החיבור הרב דורי הזה, כי אילת היא עיר קטנה ומרוחקת ולכן בעצם היותה- מחברת. 
 ואולי הכי חשוב, יש פה  אנשים מיוחדים, מעניינים, מגוונים, ומעוררי השראה, שלשמחתי בשנה הזו כבר זכיתי להכיר כמה מהם ובטוחה שאפגוש עוד בהמשך. ואנשים לגמרי עושים את המקום. לזכותם של רוב האילתיים שפגשתי יאמר, שלמרות כל המורכבויות שיש בעיר, הם מודעים לזה שהם חיים טוב. טוב מאוד. הם גאים בעיר, באנשים וביופי שלה. מרגיש שיש פה קצב קצת אחר. תראי אותם, בבוקר בים, אחה"צ בים, במסיבות, באירועים, בפסטיבלים, הם יודעים ליהנות מחיים.. בכל גיל.  וזה קסום בעיני. כנראה ככה זה כשחיים בעיר של נופש תמידי  5 דקות מהים".

 

"ככה זה כשחיים בעיר של נופש תמידי 5 דקות מהים"


מה את מאחלת לשנה החדשה?
"אני מאחלת לכולנו שנה מתוקה מדבש. שנראה ונשמח ונודה בים של גאווה על כל הטוב שיש פה בין המדבר לים. שתתחברו לטוב ותעשו יחד כל מה שאתם יכולים כדי להמשיך להמציא ולשפר ולברוא סביבכם מציאות טובה יותר, והעקר שתמשיכו לחגוג לפרגן להתחבר וליהנות מהחיים כאן ובכל מקום שתהיו".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש