פרסומת
דלג

העץ הנדיר מאילת נשתל בגינת הכנסת

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: ווקיפדיה ● 18/10/2019 11:01 ● ערב ערב 2937
שתיל נדיר של פיקוס בת שקמה שפרט יחיד שלו מצוי בהרי אילת ● נשתל בתחילת החודש בגינת הצמחים הנדירים שבמשכן הכנסת ● מנכ"ל הגן הבוטני: "אנו מקווים כי השתיל יסמל את התקווה לצמיחתה של הדמוקרטיה והאחדות בעם"
העץ הנדיר מאילת נשתל בגינת הכנסת
מספר פרטים שהיו בעבר בעין נטפים התייבשו. פיקוס בת שקמה

כחלק ממסורת חדשה, בה מעניק הגן הבוטני בירושלים לכנסת צמחים נדירים, נשתל שם בתחילת החודש שתיל של עץ מסוג פיקוס בת שקמה, הנחשב לנדיר ביותר בישראל ואשר רק פרט אחד שלו  מוכר כיום בטבע, בהרי אילת. בעבר אותרו מספר פרטים נוספים של הצמח באזור מעבר הגבול עין נטפים אך הם התייבשו, פרטים אחרים שנחשבו לזן זה סווגו בהמשך כעצי תאנה, שכן פיקוס בת שקמה מזכיר בצורתו ובפרותיו את התאנה, אף שעליו מחורצים פחות. 
בעשור האחרון עמלים בגן הבוטני על הצלתו של הזן הנכחד, ובמסגרת אירועי השבעת הכנסת ה-22 בשבוע שעבר, החלה מסורת בה מנכ"ל הגן מעניק לכנסת עץ או פרח נדירים לשתילה בגינת המשכן. יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין שהשתתף בטקס הנטיעה אמר: "נציב את הפיקוס בת-שקמה כנקודת ביקור למאות אלפי המבקרים במשכן, כולי תקווה כי הגברת המודעות לסכנת הכחדתו של הצמח העתיק הזה תעזור במשימה החשובה להצלתו". גנני הכנסת קיבלו הכשרה מיוחדת מאנשי הגן הבוטני ומנכ"ל הגן הבוטני תום עמית אמר בטקס: "אנו מקווים כי השתיל שהענקנו לכנסת יסמל את התקווה לצמיחתה של הדמוקרטיה והאחדות בעם".
ייתכן כי ממין עץ זה תורבתה התאנה המוכרת כיום. בשנות השמונים של המאה הקודמת תועדו כאמור מספר פרטים של עץ זה במעבר הגבול עין נטפים, אך הם התייבשו עם השנים. עצים אחרים שסווגו כפיקוס בת שקמה זוהו בהמשך כתאנה. על פי הספר האדום של החברה להגנת הטבע ישנו רק פריט אחד של עץ זה הגדל כיום בטבע בישראל ופריט זה מצוי בהרי אילת. עם זאת מים זה אינו מצוי בסכנת הכחדה עולמית שכן ניתן למוצאו בטבע בארצות חמות כאיראן, אפגניסטן וירדן. 
לפני שבועיים אף נחנכה גינת צמחים מיוחדים ונדירים גם בבית נשיא המדינה, שאף אותה הקימו אנשי הגן הבוטני. גינה זו נקראת על שמה של נחמה ריבלין, אשתו המנוחה של נשיא המדינה ראובן ריבלין.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש