פרסומת
דלג

נובמבר הבריא

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 31/10/2019 08:43 ● מה נשמע 624
בשנתו הרביעית חודש הבריאות באילת שהפך זה מכבר למשהו שמחכים לו, מציע לציבור בעיר 85 פעילויות בריאות מתחומים שונים ומגוונים הניתנים חינם אין כסף ● בדרך זו הרווח הוא כפול- נותני השירותים בתחום מגדילים את חשיפתם, והציבור באילת נהנה ● ליאור מנצ'ר, מקדם הבריאות העירוני, שהגה את הרעיון מציע: "מהרו והזמינו פעילויות"
נובמבר הבריא
טיול עששיות

בארבע השנים האחרונות מתקיים באילת בחודש בנובמבר "חודש הבריאות", במסגרתו מוצע לתושבי אילת תפריט פעילויות מגוון בתחום קידום בריאות, פעילויות המיועדות לקהלים בקבוצות קטנות.
במהלך החודש כל תושב בכל גיל ובכל מסגרת, זכאי למפגש אחד חינם בתחום הבריאות, מתוך כ- 85 פעילויות המוצעות במגוון עצום. מאחורי היוזמה עומד ליאור מנצ'ר, תושב אילת, מקדם הבריאות העירוני שמסביר כי בראש ובראשונה מטרתו של חודש נובמבר הבריא הוא "העלאת המודעות של האילתים לנושא קידום הבריאות, לחשוף ולהפגיש אותם עם אנשי מקצוע הרבים המדריכים בעיר."

איך נולד הרעיון של טיפולים שונים בקבוצות קטנות? 
"התחלתי לשחק ברעיון של משהו חדש בשטח קידום הבריאות בעיר– רציתי משהו שאינו אירוע המוני, מאחר שאירוע כרוך בהוצאות הפקה רבות ופירושו מראש התפשרות, כי הרי אי אפשר לקיים אירוע רב משתתפים שיתאים לכל אחד מתוך בקהל. לכן יצרתי מסגרת מיוחדת של אירועים קטנים התפורים במיוחד למזמינים אותם. היתרון הנוסף הוא שההוצאה היחידה היא תגמול המדריכים המקומיים. כל קבוצה שמתגבשת מעל 20 איש, יכולה להזמין אחת מהפעילויות המוצעות בסל הגדול שלנו חינם אין כסף. באופן זה בשנה שעברה קיימנו 350 פעילויות ברחבי העיר במהלך חודש הבריאות."

 

ספורט להמונים

 

איך משתלבים המטפלים והמטופלים במסגרת זו?
"מדריכים מקומיים מציעים לי להעביר הפעלות במסגרת חודש הפעילויות, איש איש בתחומו, מכל ההצעות האלו אני יוצר את "תפריט חודש הבריאות". השנה יש בתפריט 85 פעילויות בתחום התזונה הבריאה, חיזוק גוף ונפש, פעילויות גופניות, טיולים למשפחות, ריקודים ועוד ועוד, מגוון עצום ורב.
מנגד, אני פונה לארגונים, מקומות עבודה, גנים, בתי הספר, תנועות נוער וכו', ויוצא בפרסום הפונה לכלל הקהילה. מציע להם להתארגן בקבוצות של עשרים משתתפים ומעלה, לבחור מהתפריט פעילות שהם מעדיפים, לתאם עם המדריכים והמרצים זמן ומקום ולהזמין את הפעילות. פעילויות אפשר לקיים בבתים פרטיים, בים, בפארקים, בכיתות, חדרי ישיבות ובכל מקום המתאים לפעילות  שבחרתם".


מי ממן את הפעילות?
"חודש הבריאות מתקיים במסגרת התוכנית 'בריא באילת' הפועלת בעירייה במסגרת מינהל שח"ק, תחת ועדת הבריאות העירונית אותה מנהלת מזה שנים רבות חברת המועצה עו"ד סימה נמיר. התקציב מגיע מהעירייה ומהתוכנית הארצית "אפשרי בריא", תוכנית רב משרדית (משרדי הבריאות, החינוך, התרבות ועוד) ששמה לה למטרה לקדם את אורח החיים הבריא בארץ  ראוי לציין בהזדמנו תזו כי בשנים האחרונות הנהלת העירייה בהובלת ראש העירייה מאיר יצחק הלוי, שמה את קידום נושא הבריאות בראש סדר עדיפויותיה ומאפשרת לתוכנית 'בריא באילת' לייצר תוכניות חדשניות המובילות ברמה הארצית כדוגמת תוכנית זו של חודש הבריאות".

 

יצירה בניחוח בריאות

 

איך התושבים יכולים לזכות בפעילות חינם ?
"אנחנו מזמינים את כל התושבים לפתוח את תפריט חודש הבריאות אותו ניתן למצוא באתר העיריה או בפרסום בגיליון זה, (אפשרי גם לפנות אלי ישירות למייל ואעביר אליכם אותו).
בחנו את ההיצע בתפריט ובחרו מה אתם מעדיפים- לשמוע הרצאה, לאכול טעים ובריא? פעילות ספורטיבית? ואולי לצאת טיול? בדקו למי הפעילות מיועדת לילדים? לקשישים? למשפחות? לצוות עובדים? קבוצה אחרת? אחרי שבחרתם, התקשרו למדריכים, תאמו את זמן ומיקום הפעילות, מלאו טופס הזמנה ממוחשב ( גם הוא באתר העירייה ובמייל), וכך תזכו לפעילות כייפית, מקדמת בריאות בחינם.
התכנית מיועדת אך ורק לתושבי אילת וכל תושב זכאי לפעילות אחת חינם. מתארגנות הרבה קבוצות ממקומות עבודה, משפחות, קבוצות חברים, ארגונים, וכמובן מוסדות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. בנוסף, כל מתנ"ס בעיר לקח על עצמו לקיים במהלך החודש פעילות בריאות פתוחה לציבור, ראו בפרסומים".


מה הלאה?
"התקווה היא שמי שהתנסה בפעילות כזו או אחרת, יאהב את הפעילות ויבחר להמשיך בה גם באחד עשרה החודשים הבאים של השנה."

 

מרצה. רותם ג’קסון

 

מה מחכה לכם בתפריט?
תפריט חודש הבריאות הוא עשיר ומגוון וכל אחד ימצא בו מן הסתם את מה שמעניין אותו יותר. 
את התוכנית "פיצה בריאות" מעביר במסגרת חודש הבריאות השף מאור כהן, שף מקצועי העובד כפרילאנס, יוזם פרויקטים קולינריים ומשמש כשף באירועים פרטיים מזה 25 שנה.


איך הגעת לרעיון של "פיצה בריאות" שאלתי את השף כהן  שהסביר:
"אני והילדים שלי אוהבים מאד פיצה והחלטנו להכין פיצה בריאה מקמח כוסמין, ואהבנו את מה שיצא. הרומן שלי עם ליאור נמשך כבר שנים בסדנאות בריאות שקיימתי עוד הרבה לפני הרעיון של חודש הבריאות. השנה שדרגנו את הסדנא לילדים והוספנו גם הכנת "סמודי"- גלידה מפירות טריים. לסדנא למבוגרים הוספנו תבשילים על בסיס קטניות המכילות הרבה חלבון". 

מה תורמות לך הסדנאות שאתה מקיים?
"מישהו חכם אמר לי פעם, כשאתה מלמד אנשים, תוך כדי כך אתה משדרג את עצמך ועושה הכל יותר טוב. אני מרגיש שעל ידי הסדנאות אני עושה גם למען אחרים אבל גם למען עצמי".

דוגמא נוספת היא התוכנית "טבעי להיות בריא", אותה מובילה במסגרת חודש הבריאות רותם ג'קסון, הומאופתית קלסית. 

 

תנו להם בזומבה


כמה מילים על עצמך ועל ההומאופתיה.
"אני עוסקת בהומאופתיה קלאסית כבר קרוב לעשרים שנה, כשבמהלך השנים הללו זכיתי להיות עדה ללא מעט ניסים רפואיים, רק בזכות ההתייחסות והטיפול בקונפליקטים הרגשים שהובילו מלכתחילה לבעיה הפיזית. בזה בדיוק מתבלטת ההומאופתיה מבין שאר השיטות לרפואה משלימה- החיבור הכל כך ישיר הזה בין הגוף והנפש. בשנים האחרונות הרגשתי צורך להעביר את המסר שלי לבריאות לא רק אחד על אחד בקליניקה אלא להרבה יותר אנשים, וכך נולדו לי הרצאות במגוון היבטים, שכולן מדברות על אותו חיבור בלתי אמצעי שמעצב בסופו של דבר את החיים שלנו".

למי נועדו ההרצאות שלך?
"ההרצאות שלי נועדו לכל הגילאים, מילדי בית ספר ועד הגיל השלישי כי הן מדברות לכולם בגובה העיניים ומפעילות הגיון בריא שקל מאוד לתפוס וליישם בחיי היומיום.
בכל פעם מחדש אני מתרגשת לראות ולשמוע איך ההרצאה שלי השפיעה על אנשים וגרמה להם לשנות משהו בחיים ולהתחיל ליהנות מחיים טובים יותר ובריאים יותר נפשית ופיסית. זו התמורה שאני מקבלת מהחודש הזה".

ברשימת הפעילויות העשירה תמצאו גם את חוג טאג רוגבי עם המאמן  מרסלו גולדשטיין המשתתף בחודש הבריאות זו השנה השנייה. 
מרסלו גולדנשטיין בן ארבעים, נגר עצמאי ומאמן טאג רוגבי, משחק רוגבי וטאג רוגבי מאז מלאו לו חמש. מרסלו שהגיע מארגנטינה אוהב את המשחק ורוצה ללמד כמה שיותר ילדים בישראל לשחק טאג רוגבי שהוא המבוא לרוגבי. מרסלו שיחק בקבוצות שונות בארץ וגם היה אלוף הארץ בשנים 2005/6.

מדוע חשוב לך ללמד טאג רוגבי?
"המשחק מהוה דרך למיצוי הספורטיבי של הילד, תוך אינטראקציה חברתית המטפחת יכולות חברתיות והן את יכולות האני. המשחק מפתח אצל השחקנים ערכים כמו שיתוף פעולה, כבוד, עבודה קבוצתית, העלאת הביטחון העצמי, חיזוק הגוף ופיתוח הקואורדינציה, זריזות וויסות כוח, עזרה הדדית בניית אופי, הנאה ותחרות. טאג רוגבי מתאים גם לילדים עם צרכים מיוחדים. בנוסף להיותי מדריך טאג רוגבי במתנ"ס קולייר, אני גם מעביר פעמיים בשבוע שעורי טאג רוגבי לילדים עם צרכים מיוחדים בבית הספר 'אורים'".

מה מעניקה לך העבודה עם ילדים? 
 "העבודה עם הילדים ממלאה את הלב ונותנת לי סיפוק רב. מזה שנתיים אני משתתף בחודש הבריאות עם ילדים מכתה א' עד י"ב והייתי רוצה שישחקו אותו מה שיותר בשל הערכים שהוא מקנה לשחקנים המשחקים בו וההנאה שהוא גורם להם".

פעילות לא שגרתית נוספת לילדים מגיל ארבע מתקיימת בניצוחה של רונית זילברשטיין - "סינר עם הדפס פירות" ועוד.

איך התחברת לפרויקט חודש הבריאות?
"התחברתי לפרויקט בזכות העיסוק שלי בסדנאות יצירה והפעלת משחק בריחה ביום יום. ליאור שאל אם יש לי סדנת יצירה בנושא בריאות, ואני ראיתי בכך אתגר מעניין. לקחתי את נושא הבריאות והתאמתי אותו לסדנא. חשבתי שכל ילד ישמח להכין קופסא לשיניים של פיית השיניים, בה יוכל להניח את השן מתחת לכרית ולזכות לביקור הפיה וסינר אותו יקשטו הילדים בהדפסי פירות וירקות וציורים. את שני המוצרים הילדים לוקחים איתם, פרי יצירתם. לזה גם התחברתי ובניתי פעילות נוספת של משחק בריחה בנושא תזונה לילדי הגן וכיתות א'. שהמהות היא חידות והפעלות עם ארגזים לילדים. זה הליך שמפעיל אצל הילדים את היצירתיות והחשיבה מחוץ לקופסא. הפעילות מותאמת לקבוצות של 20 עד 30 ילדים במשך כשעה.

עכשיו זה בדיוק הזמן עבורכם לפתוח את רשימת ההפעלות של חודש הבריאות, לסמן לכם פעילות מועדפת, למצוא שותפים לחוויה ולצלצל לתאם פעילות. ההנאה מובטחת.


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש