פרסומת
דלג

אקולוג מפרץ אילת בעבר מזהיר: "האכלת חתולים ברחובות העיר מגבירה את בעיית העורבים"

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/11/2019 18:05 ● ערב ערב 2940
ד"ר בני שלמון מי ששימש בעבר כאקולוג המחוז, ד"ר בזאולוגיה ובעל רקורד עשיר בהדרכה בבית הספר שדה וברשות הטבע והגנים לא מופתע מהעובדה כי כיום נאלצת העיר אילת להתמודד מול שתי תופעות מטרידות - ריבוי החתולים והעורבים בעיר ● למרות היותו חובב טבע ואוהב בעלי חיים מזהיר השבוע ד"ר שלמון מפני תופעת האכלת חתולי הרחוב ומסביר כי בכך נעוצה הבעיה הגדולה של אילת
אקולוג מפרץ אילת בעבר מזהיר: ''האכלת חתולים ברחובות העיר מגבירה את בעיית העורבים''
ד"ר שלמון על מאכילי חתולי רחוב: "טוב שהם לא מאכילים ג'וקים ואלמנות שחורות"

אם תשאלו את ד"ר בני שלמון מה מקור בעיית ריבוי החתולים ברחובות העיר אילת ובאותה מידה התרבות העורבים בעיר, הוא יפנה מיד את האצבע המאשימה כלפי התופעה ההולכת וגדלה ברחובות העיר- האכלת חתולי הרחוב. "זו תופעה שגדלה משנה לשנה", מבהיר ד"ר שלמון, "כשיותר ויותר מאכילי חתולים יוצאים לרחובות העיר ומאכילים את בעלי החיים. זה לא שחלילה יש לי משהו נגד חתולים", ממהר ד"ר שלמון לסייג, ועדיין, לטענתו, מעצם האכלת החתולים ברחובות העיר, מתחילה לא רק בעיית החתולים באילת אלא גם בעיית העורבים. "הטבע העירוני נפגע קשה מאוד בעקבות ריבוי חתולי הרחוב", מסביר ד"ר שלמון. "חתולים טורפים כל דבר שזז סביבם והם פוגעים אגב כך באוכלוסיית הציפורים הקטנות בעיר. הם יטרפו כל גוזל בקן אליו יגיעו, גוזלים שנופלים לרצפה, לטאות, סממיות ומקטינים בצורה משמעותית את בעלי החיים בסביבה העירונית. ומאחר וחתולים מתרגמים ריבוי אוכל לרבייה, אין פלא שהתרבותם ברחבי העיר גדלה ולמרות מבצעי העיקור שעושה העירייה לא ניתן להדביק את קצב הריבוי שלהם בעיר", אומר ד"ר שלמון. אלא שבעיית החתולים לא מתחילה ונגמרת ביצורים הפרוותיים אלא לדבריו היא הגורם לריבוי העורבים בעיר. "ברגע שאנשים מאכילים חתולים ברחוב, העורבים תופסים על האוכל טרמפ, ומצטרפים לחגיגה", הוא אומר ומציג תמונות שמאשרות את דבריו. "גם העורבים, ברגע שיש להם אוכל, האוכלוסייה שלהם גדלה וכך אנחנו יוצרים מעגל בו מצד אחד אנחנו מתלוננים על הבעיה ומצד שני גורמים אותה. בסופו של דבר יהיה לנו פחות טבע עירוני. מה שיישאר לנו זה זבובים, תיקנים, עורבים, חתולים וכלבים", הוא מזהיר.

מה אפשר לעשות אם בפועל חתול הוא חיה מוגנת?
"לצערי הפכו את החתולים בארץ ליותר קדושים מבני אדם. הם נכנסים לשמורות טבע ואוכלים שם מבלי שיוכלו להוציא אותם, נכנסים לשטחים סטריליים שאנשים לא נכנסים אליהם וחתול אפילו כבר ישב על כיסא של שופט מחוזי. אני בא לומר די להאכלת החתולים ברחובות".

ברור לך שאתה מעורר עליך עכשיו את אוהבי החתולים?
"טוב שהם לא מאכילים ג'וקים ואלמנות שחורות. אני זאולוג. אין לי שום דבר נגד בעלי חיים זה הרי ברור אבל מה היה קורה אם הייתי מאכיל בעיר זאבים כי אני מאוד אוהב אותם? אנשים חייבים להבין שזה מה שיוצר את המפגע בעיר הן של החתולים המשוטטים והן של העורבים. כל נושא ההתנהלות בעניין האשפה, השארת הפחים פתוחים והאכלת החתולים מחמיר את המצב".

ניסית לפנות לגורמים אחראיים?
"כשהייתי אקולוג המחוז היו לי הקשרים והיה לי עם מי לדבר. עכשיו כבר לא והאמת שהתייאשתי מלנסות להסביר את המצב. כל אחד שמסתובב בעיר רואה את זה. הפתרון מצוי בידינו, אנחנו רק צריכים לפעול כנדרש". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת