פרסומת
דלג

מנהלת רשת המתנ''סים בעיר: ''עד סוף חודש דצמבר יסתיים השימוש בכלים חד פעמיים בצהרונים''

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 6/11/2019 18:10 ● ערב ערב 2940
למרות שבגני הילדים בעיר יכולים להתגאות בעובדה שבמשך שנים כבר לא קיים שימוש בכלים חד פעמיים, הרי שבאותם גנים ממש, בשעות בהם הצהרונים של רשת המתנ''סים תופסים פיקוד, נעשה עד היום שימוש בארוחות הצהריים באותם כלים חד פעמיים שלא רוצים לראות בגני הילדים ● השבוע מבהירה מנהלת רשת המתנ''סים בעיר איריס כהן: ''עד סוף דצמבר, בכל הצהרונים של גני הילדים יהיה שימוש רק בכלים רב פעמיים'' ● יו''ר פורום גני הילדים רינת טרבולסי: ''אני גאה במערכת שלנו. במקום בו הורים נאלצים לצאת לרחובות ולהפגין, אצלנו דברים נעשים מתוך הבנה מלאה של המצב''
מנהלת רשת המתנ''סים בעיר: ''עד סוף חודש דצמבר יסתיים השימוש בכלים חד פעמיים בצהרונים''

בשבוע שעבר התקיימה הפגנה של הורים וילדים מחוץ לעיריית תל אביב בקריאה להפסיק ומיד את השימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים בגני העירייה ובצהרונים. מארגנות ההפגנה הבהירו: "בכל יום בתל אביב בלבד נזרקים 100 אלף כלים חד פעמיים- 20 מיליון כלים בשנה". במסגרת ההפגנה דרשו ההורים מהעירייה כי גם ההובלה, ההגשה ואכילת המזון בבוקר בגני הילדים ובצהריים בצהרונים לא ייעשו עוד בכלים חד פעמיים מפלסטיק אלא בכלים רב פעמיים. בראש טענתם של ההורים - העובדה כי נזקי הפלסטיק אינם רק סביבתיים אלא מסכנים את בריאותם של הילדים. "חימום המזון והשארתו במשך שעות בכלים החד פעמיים הזולים, גורמים לזליגה של כימיקלים מסוכנים וספיגתם במזון", הבהירו ההורים. 

 

 

עוזרות הגננות ישטפו את הכלים


סוגיה זו של שימוש בכלים חד פעמיים המסכנים את בריאות הילדים עלתה לאחרונה גם בוועד הורי הגנים הארצי בו חברה יו"ר פורום הגנים באילת רינת טרבולסי. אלא שבמקום בו שמעה טרבולסי טענות לרוב על השימוש בכלים חד פעמיים הנעשה בגני העירייה, היא יכלה להתרווח אחורנית בגאווה והציגה נתון מרשים לפיו כבר בשנים האחרונות ועוד לפני שקמה בציבור הצעקה נגד השימוש בכלים חד פעמיים, בגני העירייה באילת הפסיקו את השימוש בכלים כאלו. 
"במשך שנים שלכל גן יש את ערכת הכלים הרב פעמיים שלו", הסבירה לנו השבוע גננת באחד הגנים העירוניים. "מי שמביא אתו סנדוויץ בקופסת אוכל מהבית, אוכל בקופסה הרב פעמית ומי שמביא סנדוויץ ארוז בשקית, מקבל צלחת רב פעמית".

ומי רוחץ את הכלים?
"או שעוזרת הגננת עושה את זה, או שלפעמים התורנים הצעירים שוטפים את הכלים ולא, אין לנו או לכל גן אחר בעיר מדיח כלים. זה לא כזה עניין", היא מבהירה.

 

בבוקר שומרים, בצהריים לא


אלא שבעוד שבגני הילדים העירוניים יכולים ההורים להיות מרוצים מהנתון הזה, הרי שבאותם גנים ממש, בשעת הצהריים, כשצהרוני המתנ"ס תופסים פיקוד בגן, מגיע האוכל החם שמחולק לילדי הצהרונים בכלי פלסטיק גדולים חד פעמיים. האוכל החם שוהה זמן לא מועט בכלים אלו ומועבר לילדים לאכילה בכלים חד פעמיים, ממש כמו אלו שבאותם הגנים לא מוכנים להשתמש בהם בשעות הבוקר. "זה לא עניין פשוט", מסבירה השבוע סייעת באחד הצהרונים של רשת המתנ"סים בעיר, "אם סייעת תהייה עסוקה בצהריים ברחיצת הכלים של כל הילדים, הדבר ינטרל אותה מפעילות בצהרון. זה לוקח המון זמן וזו פרוצדורה לא פשוטה. מעבר לזה לא לכל קייטרינג יש יכולת להביא את האוכל בגסטרונומים גדולים ולאסוף אותם בסוף היום. הרבה יותר פשוט להביא את האוכל בכלי פלסטיק גדולים חד פעמיים שזורקים לפח בסוף היום, תוך חמש דקות מקפלים את ארוחת הצהריים וממשיכים בפעילות רגילה. זה הרבה יותר מהיר ויעיל מאשר להתעסק ברחיצת לא מעט כלים", היא מסבירה. אלא שיש מי שלא מוכנים לקבל את הדרך "הקלה" הזו, ומזכירים את הסכנה המצטברת הנצברת אצל הילדים כתוצאה מהשילוב בין האוכל החם לכלי הפלסטיק הזולים. "עם כל הכבוד לזמן, לא יתכן שבבוקר אנחנו מקפידות בגן שהילדים לא יאכלו בכלים חד פעמיים ובצהריים כאילו כלום, כל החוקים משתנים והפלסטיק תופס מקום", מחתה השבוע גננת בגן עירוני. לטענה זו הצטרפה השבוע גם אמא לילד בגן עירוני שנחרדה לגלות שמאז תחילת השנה בנה אוכל בכלי פלסטיק חד פעמי. "לא יתכן שבגני העירייה מתהדרים באי שימוש בכלים חד פעמיים ובצהרונים מאפשרים לזה לקרות", היא מוחה.
נתון זה הפתיע השבוע גם את רינת טרבולסי, יו"ר פורום גני הילדים בעיר, שכלל לא הייתה מודעת למצב זה. אלא שעוד בטרם יספיקו ההורים באילת לארגן הפגנה כנגד המצב הקיים, כבר בתחילת השנה קיימו ברשת המתנ"סים בעיר פיילוט באחד מגני הילדים בו נעשה שימוש בכלים רב פעמיים על מנת לבדוק כיצד ניתן לשנות את המצב הקיים.

 

במתנ"ס מבטיחים: השינוי בדרך


"בכל המעונות שלנו ובכל המועדוניות שלנו נעשה אך ורק שימוש בכלים רב פעמיים", הדגישה השבוע מנהלת רשת המתנ"סים בעיר איריס כהן שהבהירה כי בימים אלו ממש מתחיל השינוי גם בצהרוני רשת המתנ"סים בעיר: "התחלנו פיילוט בצהרון אחד של גן כדי לראות שהבנות מסתדרות עם שטיפת הכלים בלי שזה יפגע בהתנהלות השוטפת של הגן ועד לסוף דצמבר בכל הצהרונים של גני הילדים יהיה שימוש רק בגני הילדים. את משווה בין גני הילדים בהם אין אוכל חם לבין הצהרונים בהם נדרשים כלים אמיתיים של בית להגשת ארוחת הצהריים, אי אפשר להשוות בין ארוחת בוקר של כריך לבין ארוחת צהריים בה מוגש אוכל של ממש, ובכל מצב עד סוף חודש דצמבר השינוי הזה ייעשה בכל הצהרונים. אנחנו בדיוק מצויים בהתארגנויות של רכישה וסידור כל העניינים. בכל הארץ העסק עדיין בבדיקה, יש מקומות ששולחים את הכלים המלוכלכים לשטיפה בבתי הילדים אבל אנחנו כבר בנינו את המנגנון שלנו ונטפל בזה. האוכל יוגש לכלים רב פעמיים שימוקמו באמצע השולחן וננהל את זה ממש כמו בבית עם כלים רב פעמיים יפים".


יו"ר פורום גני הילדים בעיר רינת טרבולסי בירכה על צעד זה של רשת המתנס"ים והבהירה: "אני גאה במערכת שלנו שלא מחכה שהורים ייצאו להפגין ברחובות אלא מצויה עם אצבע על הדופק ונותנת מענה לכל צרכי ההורים והילדים. אגף החינוך שכבר שנים מנחה את גני הילדים להימנע משימוש בחד פעמי ועכשיו גם רשת המתנ"סים. אין ספק שמדובר בשינוי חשוב לטובת בריאות הילדים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש