פרסומת
דלג

ניסה להרוג את בעלת הבית אך לא יואשם ברצח

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 6/11/2019 18:25 ● ערב ערב 2940
הקלות הבלתי נסבלת שבה מופקרים חייהם של קשישים במדינת ישראל מקבלת משנה תוקף עם החלטתה של פרקליטות המדינה להקל בסעיף האישום של יוסף פרץ מאילת שניסה להרוג את בעלת הבית שלו בת ה-79 בעבור 630 שקלים, אך יואשם בחבלה בכוונה מחמירה בלבד ● הקשישה העידה: "הוא לקח את הכרית ושם אותה על הפנים שלי והתחיל לדחוף אותה. אני חרחרתי... הוא שכב אחר כך עליי והדם מהפה היה על הכרית ואז אני מחרחרת. הוא חשב שאני גמרתי עם החיים"
ניסה להרוג את בעלת הבית אך לא יואשם ברצח

יוסף פרץ מאילת (27), שהודה כי התכוון להרוג את בעלת הבית שלו לאחר שפרץ לדירתה ושדד ממנה סכום של 630 ₪, לא יואשם ברצח לאחר שהפרקליטות הודתה כי תתקשה להוכיח את כוונת הנאשם לרצוח את הקשישה במהלך השוד. לפני יותר משנתיים הוגש כנגד פרץ כתב אישום בגין ניסיון לרצח, שוד בנסיבות מחמירות והתפרצות לבית מגורים ואולם לאחרונה נחתם עמו הסדר טעון במסגרתו הופחת האישום לגרימת חבלה בכוונה מחמירה בלבד ובסוף החודש אמור להתקיים דיון נוסף בעניינו ובו ידונו הצדדים בהסדר החדש אליו הגיעו. 
האירוע המדובר ארע בחודש יוני 2017, אז, לפי כתב האישום המקורי, פרץ פרץ לביתה של בעלת הבית שלו, שהנה אם שכולה, וזאת במטרה לשדוד אותה. באותה עת ישנה הקשישה על הספה בסלון כשארנקה מונח תחת הכרית עליה ישנה. משהבחינה הקשישה בפרץ שחדר לדירתה החלה צועקת עליו, "מה אתה עושה פה?", הנאשם שנלחץ מצעקותיה של הקשישה רכן מעליה, אחז בגרונה והחל חונק אותה, הוא אף הצמיד את הכרית בחוזקה לפניה במטרה להביא למותה, וכשסבר כי זו מתה חדל ממעשיו, הוציא מתיקה סכום של 630 ₪, וברח מחלון הדירה. הקשישה שעשתה עצמה מתה התאוששה והזעיקה את המטשרה. פרץ נעצר זמן קצר לאחר מכן, הודה במעשה וסיפר כי התכוון להרוג את הקשישה לאחר שנתפס "על חם" על ידה. 
בא כוחו של פרץ טען במענה לכתב האישום המקורי כי פרץ היה באותה העת כשהוא תחת השפעתם של סמים קשים ולפיכך לא היה מסוגל להבין את תוצאות מעשיו, כמו כן טען בא כוחו של פרץ כי הלה רק ניסה לעלף את הקשישה אך לא להורגה. במהלך המשפט שנערך ב-2018 ניסתה הפרקליטות לנהל הליך הוכחות מלא במטרה להביא להרשעתו ברצח ואולם לבסוף הוחלט לחזור מאישום המקורי ולהסתפק בהסדר טעון מקל שאינו כולל את עבירת ניסיון הרצח. 
ב-22.5.18 העידה הקשישה במשפטו של פרץ, ואף הודתה כי לו היה "מסתפק" בשוד ולא מנסה להורגה, לא היתה אפילו מגישה כנגדו תלונה במשטרה. עוד אמרה הקשישה בעדותה: "אני נרדמת עם הטלוויזיה דלוקה ואז אני מרגישה מישהו בפינה מחטט בתיק. אמרתי 'מי אתה, מאיפה נכנסת?'. חשבתי חבלן בכלל. הרגשתי שמישהו נכנס ואמרתי 'אל תהרוג אותי'. ואז הוא לא ענה לי, ישר הזיז את השולחן, את הספה, וחנק אותי בצוואר...הוא המשיך לחנוק אותי ולא יכולתי לצעוק לעזרה ולא כלום... ואז התחלתי לשרוט אותו אחרי החניקה. הוא חונק אותי, שרטתי אותו. הוא היה בלי חולצה, שרטתי אותו בחזה. הוא לקח את הכרית ושם אותה על הפנים שלי והתחיל לדחוף אותה. אני חרחרתי... הוא שכב אחר כך עליי והדם מהפה היה על הכרית ואז אני מחרחרת. הוא חשב שאני גמרתי עם החיים. הוא ברח. כשהוא ברח אני הלכתי וצעקתי לעזרה. עם הגרון לא יכולתי. הלשון הייתה כחולה, ואז הלכתי לשכנים". 
עוד הוסיפה הקשישה בעדותה כי "הוא לקח לי גם את הכסף וגם ניסה לרצוח אותי. אני בטראומה, זה לא יוצא לי מהמוח. הוא הרס לי את החיים. אחרי המקרה אני קיבלתי ממש פחדים. אני לוקחת כדורי שינה. אני לא יכולה לישון בלילות. אני כל הזמן רואה את התמונה שלו, את הפנים. בלילות אני לבד מדברת לעצמי. אני אומרת 'למה? מה עשיתי לו?'. כל לילה אני ישנה עם המחשבות האלה. עוד קצת והייתי מתה. לגנוב לא היה אכפת לי, אבל לנסות להרוג אותי? זה חורה לי בלב".
על אף עדותה החד משמעית של הקשישה, בחרה הפרקליטות לסגת בסופו של דבר מהאישום ברצח ולחתום עם הנאשם בתום שבעה חודשי משפט על הסדר טעון שהוגש בינואר השנה, ובו הורשע פרץ בחבלה בכוונה מחמירה בלבד וכן בשוד בנסיבות מחמירות. במסגרת הסגר הטעון דורשת הפרקליטות כי על פרץ יושת עונש של 10-15 שנות מאסר, נציגת הפרקליטות אמרה בדיון: 
למרות עדותה המטלטלת של הקשישה בבית המשפט, החליטה כאמור הפרקליטות לחתום כעבור שבעה חודשים עם הנאשם על הסדר טיעון. בהתאם להסדר, שהוגש בינואר השנה לבית המשפט, פרץ הורשע בחבלה בכוונה מחמירה ושוד בנסיבות מחמירות וזאת על אף שהפרקליטה המייצגת בתיק טענה בבית המשפט כי: "הנאשם ביצע את העבירה על רקע חובו לספק סמים. אם המתלוננת לא הייתה מצילה את עצמה הלכה למעשה, ובעצם משימה עצמה כמעורפלת, תוצאות האירוע הזה היו יכולות להיות בנקל אירוע המתה. עוד הוסיפה: "המקרה הוא ברף חמור מאוד, גם מבחינת ניצול הקשישה, חולשתה, כשהיא בתוך ביתה שאמור להיות מבצרה. אין ספק שמדובר באירוע טראומתי שנצרב בתודעתה והפך את עולמה, ערער את בטחונה האישי וגרם לנסיגה בכל מערך חייה כפי שהיה עד כה". 
בסוף אוקטובר השנה צפוי להיערך דיון נוסף בנוגע להסדר הטיעון, לאחר שבין הצדדים התגלעה מחלוקת בכל הנוגע להשפעת הסמים על מעשיו של פרץ. 


מהפרקליטות נמסר בתגובה: "במהלך המשפט, נעתר הרכב השופטים לבקשת הפרקליטות והגיע לאילת לשמוע את עדות המתלוננת ויתר עדי התביעה. מאחר והנאשם ביצע את המעשה תחת השפעת סמים, ביקשה הפרקליטות לקבל חוות דעת משלימה בעניין זה. לאחר קבלתה, הגיעה הפרקליטות למסקנה כי יהיה קושי בהוכחת כוונת הנאשם לרצוח את המתלוננת כנדרש בעבירת ניסיון רצח ולכן הוחלט להגיע להסדר במסגרתו הורשע הנאשם בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה והפרקליטות עתרה לענישה משמעותית בין 10 ל-15 שנות מאסר. חשוב לציין כי ההסדר נערך על דעתם של המתלוננת ובנה ובהסכמתם. כמו כן, הופנתה המתלוננת לתסקיר קורבן אשר הוגש לבית המשפט בשלב הטיעונים לעונש".


חדשות אילת - ערב ערב באילת