פרסומת
דלג

בניגוד לתחזיות - מחירי הדירות באילת ממשיכים לעלות

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 27/11/2019 16:02 ● ערב ערב 2943
למרות שאין באילת בנייה של חדרי מלון, למרות שכמות האטרקציות בעיר אינה עולה ולמרות שאילת היא עיר עם הגירה שלילית ● על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשלושת הרבעונים אחרונים של השנה, ממוקמת אילת במקום הרביעי בארץ עם עלייה של 4% במחירי הדירות ● זינוק גבוה נרשם במחירי השכירות, שם ממוקמת אילת עם העלייה הגבוהה בארץ של 17.5% בדירות ארבעה חדרים ● ''המשקיעים באילת כנראה יודעים משהו שכולנו לא יודעים'', אומרים השבוע אנשי המקצוע באילת
בניגוד לתחזיות - מחירי הדירות באילת ממשיכים לעלות
בסכום שנתי של 6 מיליון ₪ לרשות, ניתן יהיה לחזק פי שניים מבנים. מבני הרכבת בשכונת אופיר

למרות ששנת 2018 עברה במרבית הארץ במצב של רגיעה במחירי הדירות לרכישה וגם במחירי השכירות נרשמה האטה מסוימת, ולמרות שממשלת ישראל שמה לעצמה ליעד להוריד את מחירי הדירות, במרבית חלקי הארץ ובעיקר באילת, נרשמת בחודשים האחרונים התעוררות במחירי הדירות וזינוק במחירי השכירות של דירות ארבעה חדרים, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שמצביעים על היפוך המגמה בשלושת הרבעונים האחרונים של השנה. נתונים אלו מקבלים חיזוק בסקירה של השמאי ומומחה הנדל"ן אהוד דנוס שמצביעים על כך שאילת ממוקמת רביעית בעליית מחירי הדירות, עם עלייה של 4% לעומת השנה המקבילה אשתקד. בראש הרשימה ממוקמות חולון וכפר סבא עם עלייה של 6% מהרבעון המקביל וירושלים עם עלייה של 5%. סוגרת את הרשימה העיר תל אביב עם ירידה של 8% במחירי הדירות. עלייה חדה נרשמה באילת במחירי שכירויות הדירה. מבדיקה שערך העיתון הכלכלי ממון בסיוע עורך מחירון הדירות יצחק לוי עולה כי בעוד ששכר הדירה הממוצע בארץ התייקר בין מאי 2018 למאי 2019 ב- 5.3% הרי שאילת מובילה את רשימת העליות עם עלייה של 8% בשכר דירת 3 חדרים ועלייה מטאורית שמקורה ככל הנראה בריבוי דירות שהוסבו ליחידות Airbnb, של 17.5% בעלות שכירות דירות ארבעה חדרים. 

 

רותם קהלון: "יש עלייה"


סטטיסטיקות לחוד ומציאות לחוד. ולמרות שיש היום באילת מתווכחים שטוענים בתוקף כי הנתונים המוצגים אינם עולה בקנה אחד עם המציאות בשטח, יש דווקא מי שמסכימים עם העובדה שבאילת נרשמות עליות מחירים. אחת המסכימות לנתון היא המתווכחת ובעלת סוכנות התיווך רותם קהלון שמבהירה השבוע באופן חד משמעי: "זה נכון, יש באילת עליות מחירים". "אם בעבר הלא ממש רחוק היית מוצאת בעיר דירת ארבעה חדרים להשכרה ב – 4,000 ₪ לחודש, הרי שהיום המחיר כבר עומד על כ – 5,000 ₪". על פי קהלון עלייה נרשמת גם במחירי הדירות בעיר, "בעיקר במחירי הדירות החדשות מקבלן ולאוו דווקא במחירי דירות יד שנייה", היא מדייקת. "המחסור שנרשם היום באילת הוא בדירות הקטנות. דווקא בדירות שלושה חדרים מוכר יכול לקבל במצב הקיים היום מחיר גבוה יותר למטר". על פי קהלון, דירות אלו נדרשות בעיקר על ידי משקיעים ועל ידי זוגות צעירים שבשלב הראשון של חייהם לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש דירות גדולות יותר. "זו בדיוק הסיבה שהיום מחיר דירת שלושה חדרים עם מרפסת באזורים החדשים זינק לסביבות המיליון שלוש מאות אלף ₪ ובבניינים הפחות חדשים תמצאי דירות כאלו אולי בסכום של מיליון מאה חמישים. דירות שלושה חדרים חדשות בלי מרפסת לא תמצאי היום כי הקבלנים הבינו מה תופס באילת והם לא בונים בלי מרפסת".
ואם עדיין לא השתכנעתם בעליית המחירים, קהלון מספקת את הנתון הבא: "באזור אלמוגים (הפרויקט החדש במרכז העיר), דירת 3 חדרים בגודל של כ – 50 מ"ר, עם מרפסת קטנה, בלי נוף נמכרה בסכום של מיליון מאה חמישים אלף ₪ וזה אחרי 10 אחוז הנחה".

 

"העליה היא בעיקר בדירות חדשות מקבלן". קהלון


ומה על הביקוש לקוטג'ים?
"תמיד אנשים יעדיפו בתים פרטיים אבל באילת אין הרבה היצע ואם מישהו כבר מוכר מבקשים על קוטג' בסביבות 2.2-2.5 מיליון ₪, תלוי במיקום ובמצב. במחיר כזה אנשים מעדיפים ללכת על דירה חדשה, אמנם בבניין אבל על קומה אחת".
את העלייה במחירי השכירות בעיר מסבירה קהלון: "זה נובע בעיקר ממחסור בדירות טובות. יש בעיר הרבה דירות פח שאנשים לא רוצים לגור בהן, דירות בלי מרפסת ומוזנחות, כך שאם כבר יש משהו טוב בשכירות, אנשים מוכנים לשלם. לאחרונה הושכרה דירת שלושה חדרים בבניין ישן באלפים, דירה ברמה גבוהה, בשכירות של 4.5 אלף ₪ בחודש, בבניין בלי מעלית והדירה אינה מרוהטת. זה לגמרי מטורף. דירת 3 חדרים באופיר הושכרה ב – 4 אלף ₪ בחודש. הזוי".


איפה ירד הביקוש?
"בדירות יוקרה ודירות גדולות. יש פחות ביקוש לדירות 5 חדרים בעיקר אם הן משתרעות על שתי קומות. דופלקסים למיניהם. אנשים מעדיפים במחיר של דופלקס לקנות דירת גן חמישה חדרים בקומה אחת, למרות שמחיר של קוטג' פרטי ודירת קומה אחת קרקע בבניין יכולים להגיע לאותו סכום".


ומה על השכנים בבאר אורה?
"למרות הציפיות ששדה התעופה יעלה את מחירי הדירות בבאר אורה, אין שם שינוי. מזה כשנתיים המחירים שם עומדים ועדיין לא קל למכור שם בתים. מי שכבר קונה שם זה בעיקר בגלל הרצון שהילדים ילמדו בבית הספר מעלה שחרות. באר אורה היה ונשאר עדיין בגדר סימן שאלה לבאות".


גיל דנינו - רימקס: "הביקושים של המשקיעים מטורפים"


מי שדווקא לא מסכים עם נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הוא גיל דנינו, הבעלים של סוכנות 'רימקס' באילת, שמבהיר כי מחירי דירות יד 2 השנה, נשארו דומים למחירי הדירות בשנה שעברה. "בתקופה האחרונה השוק בכלל בהאטה, כי אנשים שנרשמו להגרלת משפרי הדיור ממתינים לראות אם זכו". דנינו גם הוא סבור שמחירי הדירות החדשות קפצו, בעיקר מחירי הדירות החדשות הקטנות. "900 אלף ₪ לדירת שני חדרים חדשה קטנה זה לגמרי לא הגיוני לאילת", הוא מבהיר. "אף אחד לא מצליח לפענח את המצב הזה וזו התעלומה של העיר, איך מחירי דירות קטנות כאן משתווים למחירים באשדוד, פתח תקווה ואפילו באר שבע. דירת 3 חדרים חדשה ברובע 6 עם נוף לים עולה 1.3-1.4 מיליון ₪ וכן, רובע 6  מציג מחירים הרבה יותר גבוהים משאר חלקי העיר".
יחד עם כל אלו, מבהיר דנינו כי גם היום הביקושים של המשקיעים מטורפים. "אם היו לי עכשיו 10 מגרשים למכירה לבנייה רוויה ליזמים, הם היו עומדים בתור, ולראייה, לא משנה כמה קבלן מבקש על דירה חדשה, כל הפרויקטים נמכרים ואם מדובר בדירות קטנות, המשקיעים על זה. לאחרונה, בכתבה של קרן מרציאנו ב'תוכנית חיסכון', נמצאה רכישת דירה להשקעה באילת כמשתלמת ביותר. גם בגלל התשואה שמתקבלת, ובעיקר בגלל העובדה שדירות לא עומדות בעיר ריקות אלא מושכרות במהירות".

 

"יש תעלומה עם העיר הזו. זו הפריפריה הכי רחוקה בארץ ואף על פי כן הביקושים לדירות כאן מדהימים". דנינו


נראה עליות מחירים בעתיד?
"לדעתי כן. יש תעלומה עם העיר הזו. זו הפריפריה הכי רחוקה בארץ ואף על פי כן הביקושים לדירות כאן מדהימים. למרות שאין תחילת בניית בתי מלון ואין אטרקציות חדשות ונדמה לנו שהעיר עומדת בקיפאון מסוים, אנשים מאוד אופטימיים לגבי אילת, גם הדיבורים על הירידה בטסים לאילת לא פגעו בעולם הנדל"ן. המשקיעים ממשיכים להגיע לעיר בהמוניהם. אם היו לי היום דירות במחירים 700-800 אלף ₪, הייתי מעיף אותן מהר מאוד. זה סדר הגודל שמשקיעים מחפשים היום באילת".

מה המצב בבאר אורה?
"המחירים לא קפצו עדיין לשמיים כמו שהיו מי שחשבו שיקרה. המחירים שם מאוד סטטיים ויש לא מעט אנשים שרוצים לחזור לעיר. מאחר ויש שם קבלנית שבונה בתים חדשים בסדר גודל של 1.8 ₪, היא מכתיבה סדר גודל של מחירים ולאנשים קשה לבקש יותר. יש שם מעט ביקושים לשכירות לטובת עובדים בכירים בשדה, לא מעבר. אם אילת היא פריפריה של המדינה, באר אורה היא הפריפריה של הפריפריה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש