פרסומת
דלג

למרות הבטחת צה"ל, טרם הועברו נתוני החיילים האילתים הנושרים

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 27/11/2019 16:38 ● ערב ערב 2943
וועדת הצעירים הקדישה את ישיבתה השנייה לסוגיית החיילים האילתים, עם דגש על חיילים בודדים ● באילת כ-120 חיילים בודדים, 22 מתוכם אילתים ● יו"ר סניף המתנדבים באל"ח התלונן: "אנחנו מתנדבים על מלא, דלק, טלפון, הכל על חשבוני" ● על בריכת בית החייל הנטושה אמרה מנהלת בית החייל: "יצאו כבר כמה מכרזים, אבל אף אחד לא ניגש, אני מניחה שהתנאים במכרז קצת מופרכים" ● בעיריית אילת לא מצליחים לפענח את הסיבות שממקמות את אילת בראש טבלת הערים עם אחוזי הנשירה הגבוהים מצה"ל – 23% ● ולמרות זאת, טרם התקבלו מאגף כוח אדם בצה"ל נתוניהם של החיילים הנושרים, על מנת שניתן יהיה ליצור עמם קשר
למרות הבטחת צה''ל, טרם הועברו נתוני החיילים האילתים הנושרים
"חיילים שמסיימים שירות בנשר, חוזרים לעיר ואנחנו לא יודעים עליהם. כמערכת זה מאוד מפריע לנו". וועדת צעירים בישיבתה

בישיבת וועדת הצעירים האחרונה, נדון נושא החיילים, ובמיוחד הקשיים בהם נתקלים חיילים בודדים באילת. משה אזולאי, יו"ר סניף המתנדבים אל"ח, אמר בישיבה: "יש לי בגזרה בסביבות 120 חיילים בודדים, מתוכם 22 אילתים. אנחנו מתנדבים על מלא, דלק, טלפון, הכל על חשבוני, יש לנו יחסים טובים עם אלינור (מנהלת בית החייל אילת – ר.נ), אבל בית החייל הוא עסק שמכניס כסף ואנחנו מתנדבים על מלא. את זה לצערי לא הרבה מבינים, אנחנו מוציאים הרבה כסף פרטי". סמו סמוראי הדגיש את בעייתם של החיילים הבודדים העולים החדשים, שנתקלים בקשיים גדולים אף יותר: "חשוב להגיד שבתוך הקהילה של החיילים הבודדים יש קבוצה של חיילים עוד יותר בודדים וחלשים שהם בעצם חיילים בודדים עולים חדשים והם צריכים יותר תשומת לב ועזרה. אנחנו נעזרים במוסדות החינוך, במיוחד בפורים, ואנחנו מצליחים לאסוף הרבה מצרכים וחבילות ומכתבים וזה עושה עבודה נהדרת". אלינור אליהו, מנהלת בית החייל אילת, הבהירה כי נכון לרגע זה מתגוררים בבית החייל באילת 17 חיילים בודדים, רובן נשים. כאשר נשאלה איך בית החייל באילת ביחס לבתי חייל אחרים במדינה, אמרה: "קודם כל מאוד שונה בצרכים. אם מסתכלים על באר שבע, רמת גן, הם מלאים תמיד בחיילים קבועים, פה זה משתנה מאוד, כי פה זה יותר לנופש, את בית החייל באילת ניתן להשוות לטבריה ולקריית שמונה", בבית החייל באילת 49 חדרים ובהם 300 מיטות. 

 

בריכת בית החייל עדיין תקועה


אחת הבעיות הכאובות שהועלו ביחס למתקני השירות העומדים לרשותם של חיילים באילת, נגעה בבריכת השחייה העומדת בשיממונה כבר 15 שנה, אליהו הסבירה: "יצאו כבר כמה מכרזים, אבל אף אחד לא ניגש, אני מניחה שהתנאים במכרז קצת מופרכים. הבריכה נכון להיום לא עומדת בשום תקן. זה לא רק בריכה, זה מלתחות, חדר מכונות, הפעלת מזנון, חדר כושר". חבר המועצה אלי דהאן פרט: "המכרז פשוט עמוס בתנאים לא מציאותיים, זה של האגודה למען החייל, היו כמה אנשים שרצו וירדו מזה כי זה פשוט לא ריאלי. המנכ"ל נכון להיום פתוח להצעות ורעיונות ומוכן לשתף פעולה". 
כזכור, במכרז שפרסמה האגודה למען החייל ביולי 2011 נקבע כי האגודה למען החייל' מבקשת להקים 'קאנטרי קלאב' במתחם בית החייל באילת. ולשם כך פרסמה 'קול קורא' לקבלת הצעות מחיר לשיפוץ ותחזוקה של בריכת השחייה ו-1,800 מ"ר נוספים במתחם. היזם שייבחר אמור היה לבנות במקום בריכת שחיה ראשית, בריכת שחיה לילדים, מלתחות וחדר שירותים, קפיטריה, חדר כושר, מתקני ספא וסאונה, חדר ספינינג וחדר חוגים.


מנהל בית החייל באילת דאז, אילן אסטרהזי, אמר ל'ערב ערב': "אנחנו רוצים לשפץ את הבריכה שאינה פעילה כבר ארבע שנים ולבנות חדר כושר וסאונות. העסק יעבוד בשיטת BOT המפעיל בונה את המקום על חשבונו, ולאחר מכן, במשך תקופה קצובה, מתפעל אותו ונהנה מהרווחים. בתום התקופה, מוחזר המקום לבעל הנכס. הקבלן שייבחר יפעיל את המקום במשך חמש שנים, עם אופציה לשלוש שנים נוספות, שנה בכל פעם. הוא יוכל לקיים במקום מסיבות, חוגי שחייה ועוד. הבריכה עדיין תקינה למדי, מכיוון שעד שנת 2010 היה לה אישור הפעלה, והמכונות שלה תקינות יחסית. לדעתי, צריך להשקיע כ-250-300 אלף שקלים, בהפעלת הבריכה מחדש. מי שייבחר יוכל לעשות במקום כמעט כל מה שהוא רוצה. יש רק שני תנאים: דיירי בית החייל יוכלו להיכנס בחינם. תנאי שני, שאחרי שמונה שנים, היזם יעביר את המתקנים שהוא בנה לטובת 'בית החייל'. אם יהיה צורך להתערב כדי לסייע לו להשיג את האישורים הדרושים בוועדות התכנון, אנחנו נעזור לו. אנחנו רוצים לשדרג את 'בית החייל'. במכרז שפרסמה 'האגודה למען החייל' מוסבר, כי היזם שיבנה את מתחם הספורט והנופש, יהיה זקוק לאישור מ'האגודה' על כל פעילות שתתבצע במתחם. היזם יהיה רשאי לגבות תשלום עבור הכניסה למתחם והשימוש במתקניו. חיילים בודדים וחיילים הלנים ב'בית החייל' באילת באופן קבוע, יהיו פטורים מתשלום דמי כניסה לבריכה ולמתקנים החדשים. חיילי סדיר, אנשי קבע ומשפחתם יהיו זכאים להנחה. עם זאת, שני מועמדים שהתעניינו במכרז נסוגו ממנו לבסוף ולא ניגשו אליו וכאמור מאז עומדת הבריכה עזובה כבר 15 שנה. 

 

אילת בראש הערים בהן אחוזי נשירה גבוהים מצה"ל


נקודה כאובה אחרת שהועלתה במסגרת הוועדה נוגעת לאחוזי הנשירה הגבוהים של חיילים אילתים מהשירות הסדיר. הנתון של צה"ל מדבר על 23% נשירה, דוח שערך צה"ל עוד ב-2006 העלה כי מלבד 23% האחוזים שאינם מתגייסים מלכתחילה לצבא, נושרים עוד 18% מהמתגייסים במהלך השירות, אחוזי הנשירה באילת לפיכך גבוהים בהרבה מהממוצע הארצי. מתן הפנר, מנהל מרכז הכנה לצה"ל בעיר, אמר: "אנחנו מבינים שיש אנשים שלא מתאימים למערכת, אבל אי אפשר להתעלם מהעבודה שיש סוג של הלך רוח. אם אחד לכל ארבעה חברים שלי יפרוש מהצבא, זה ישפיע גם עלי, ואת זה צריך לשנות". סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הצעירים, מתן בארי התייחס לנושא ואמר: "בתפיסת החינוך שלי אני לא בעד להחזיק אנשים בכוח", שרון מיר חידדה: "יש הבדל מהותי בין מערכת החינוך ששם אתה יכול לעודד ולהוביל לתעודת בגרות, לעומת בצבא, ששם אתה יכול לעודד ולהוביל לגיוס, אבל לא בהכרח לסיום השירות, וזו בעיה, שכן חיילים שמסיימים שירות בנשר, חוזרים לעיר ואנחנו לא יודעים עליהם. כמערכת זה מאוד מפריע לנו, לחייל שנושר יש תחושת כישלון ודווקא אותו אנחנו רוצים לאתר". חבר המועצה אלי דהאן העלה נקודה נוספת התורמת לדעתו לנשירת חיילים מהגיוס: "אחת הבעיות של חיילים אילתים, היא שחייל אילתי מגיע לצבא כשהוא כבר מבוסס כלכלית והוא רגיל למשכורת של 5,000 ₪. כל התקופה בין סיום התיכון עד לגיוס ואז הוא צריך להתמודד עם משכורת של 1,000 ₪ במקרה הטוב. חייל כזה מרגיש נטל על ההורים, מרגיש שהוא לא יכול להתמודד עם זה שלוש שנים ואז הוא מגיע לש"ג ושואל, שלום אדוני, איפה קצינת הת"ש? ואז הם מחפשים כמה שיותר להיות בבית, אם אפשר שבוע – שבוע, כדי לעבוד ולכלכל את עצמם במקרה הטוב, במקרה הרע להשתחרר". 

 

אכ"א טרם מעביר שמות חיילים נושרים


מתן הפנר ביקש להדגיש כי אף אחד לא יודע באמת מהי הסיבה לנשר המוגבר של חיילים אילתים וכי עד כה טרם התקבלו אצלם נתוני אגף כוח אדם בצה"ל בנוגע לחיילים נושרים מאילת. נקודה זו, כך עולה מדברי מיר, היתה שנויה במחלוקת בין צה"ל לעיריית אילת: "לאחר המון שנים שצהל לא הסכים להעביר נתונים, שמות וכו'", אמרה מיר, "ראש העיר הצליח לקבל את הסכמת ראש אכ"א, ועל כל חייל או חיילת שינשרו מהצבא אני אקבל שם וטלפון וכך בעצם נוכל להגיע אל אותו חייל או חיילת. עוד דנה הוועדה בצורך להקים מתקן ספורט עירוני ייעודי עבור חיילים בבית החייל וכן הקמתה של ניידת רווחה קבועה שתהיה בשירות בית החייל והמתנדבים, כאשר הסחורה שתהיה באותה ניידת תהיה באחריות אל"ח (אילת למען חיילים), "אני מבקש משרון לבדוק כיצד מסייעים בצד הרווחתי קצת יותר", אמר בארי העומד בראש וועדת הצעירים, "ואני לא מדבר על ארטיקים ועוגיות, אלא על חיילים בחוזרים לארבע קירות ריקים". 


מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש