פרסומת
דלג

שוטף עירוני

מאת: ● ● ערב ערב 2268

הביוב זורם לים


בצהרי יום ב' בחוף מצילים, הסמוך למסעדת מיורי באילת, החלה גלישה אינטנסיבית של ביוב לים. מבדיקה שערכו עובדי תאגיד "עין נטפים" שהגיעו למקום, התגלתה תקלה באחד מקוי הביוב המנקז אליו את הביוב של מלונות הרודס, דן ורויאל ביץ ויתר המלונות. על פי הודעת דוברת איגוד 'עין נטפים', רונית זילברשטיין, "התקלה ארעה כתוצאה מסתימה שנבעה מהצטברות שומנים, שהוזרמו לצנרת על ידי בתי המלון הסמוכים. על פי תקנות התברואה עליהן ממונים מחלקת התברואה בעיריית אילת, מחוייבים בתי המלון להתקין מפרידי שומנים במטרה למנוע את מעבר השומנים לקו הביוב הראשי. כמו כן, מחוייבים בתי המלון לשאוב את השומנים, אחת לשבוע, בכדי למנוע זרימת השומנים לקו הביוב הראשי. עקב אי תחזוקה של המלונות באזור זה, השומנים זרמו לקו הביוב הראשי וגרמו לסתימת קטע קו זה שהובילה להצפה שהחלה בחניה התת קרקעית של מלון הרודס". עוד הוסיפה זילברשטיין כי "מקור הזרימה לים איננו מהקו הראשי המתוחזק על ידי תאגיד עין נטפים, אלא מתוך מבנה של מסעדת ה"מיורי". הביוב הוצף כיוון שאזור זה הוא במיקום נמוך יותר. נציגי התאגיד טיפלו בסתימה במהירות. יצוין כי זרימת הביוב לים היתה מינורית והופסקה תוך שעה, מרגע קבלת ההודעה על גלישת ביוב לים. על פי הערכת עין נטפים, לים זרמו פחות מ- 2 קוב ביוב". תקרית זו מצטרפת לשרשרת תלונות שנסקרו בכתבה "הסודות המסריחים של המרינה" בה טענו דייגים ואנשי מרינה כי ביוב מוזרם לים בדרך קבע. מנכ"ל תאגיד 'עין נטפים', אילן בר, מיהר לזמן ישיבה דחופה בה ישתתפו נציגי בתי המלון באילת ונציגי מחלקת התברואה בעיריית אילת, האמונה על אכיפת הנושא, בכדי למנוע הישנות המקרה. יפתח הדייג, בין המתלוננים בעבר על זרימת מי ביוב למרינה אמר כי: "אני מאוד אשמח אם ימצאו לכך פתרון. זו איננה הפעם היחידה בה זורם ביוב לים. חשוב מאוד שיש הודעה רשמית שהביוב מהמלונות אכן זורם לים. אם לא יימצא לכך פתרון, בקיץ הבא נראה המון ביוב בתוך הים. עכשיו, בלגונה, כשאין תיירים, אפשר לראות כמה המים נקיים. המון פעמים כשהתלוננו פטרו אותנו בביטול, כעת רואים שהתלונות שלנו היו מוצדקות".
בבוקר יום ד' הסיר משרד הבריאות את איסור הרחצה מהחופים שזוהמו לאחר שבדיקות המים נמצאו תקינות. עם זאת, נמסר ממשרד הבריאות כי המעקב והבדיקות יימשכו.

אילת מצרית או פלסטינית?


סערה במצרים בעקבות הודעתו של בכיר במשרד החוץ של מצרים כי העיר אילת, לשעבר אום רשרש אינה מצרית אלא פלסטינית. ההודעה הביאה גלי ביקורת בקרב גורמי אופוזיציה במצרים. הסערה פרצה לאחר שעוזר שר החוץ המצרי לעניינים משפטיים, השגריר עבדאלעזיז סיפ אלנסר, השיב לשאילתא שהוגשה בועדה ליחסי חוץ במועצת העם המצרית (הפרלמנט) בה הבהיר כי העיר אילת, לשעבר אום רשרש, הינה שטח פלסטיני ולא מצרי. הבכיר המצרי הבהיר כי גבולה הבינלאומי של מצרים עם ישראל נקבע על פי הסכם השלום בין שתי המדינות שנחתם ב 26 למארס 1979 וכי גבולות הקבע בין שתי המדינות הם הגבולות המוכרים בין מצרים לבין פלסטין בתקופת במנדט הבריטי לפיהם אילת לא הייתה מעולם שטח מצרי. גורמי אופוזיציה במצרים דרשו להקים ועדה פרלמנטרית מיוחדת לבחינת העניין. חסן אחמד עומר, מומחה מצרי לחוק בינלאומי, טוען כי אום רשרש היא "אדמה מצרית טהורה" אשר כונתה בעבר "בית אלחוג'אג'" (בית עולי הרגל) מכיון ששימשה מקום מנוחה לעולי הרגל המצריים בדרכם ממכה ואליה. נושא אילת הועלה מחדש לסדר היום הציבורי במצרים על ידי "החזית העממית לשחרור אום רשרש" אותה הקים חבר הפרלמנט המצרי טלעת סאדאת שהודיע כי בכוונתו לאסוף מיליון חתימות של אנשי צבא וחוק מצריים בכדי להעלות את הנושא על סדר היום. סאדאת מרצה עונש של שנת מאסר בכלא המצרי לאחר שהורשע בפגיעה בכוחות הביטחון של מצרים אותם האשים באחריות לרצח דודו הנשיא אנוור סאדאת. בתגובה לסערה, אמר ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, כי "כבר בשיחות השלום שהתקיימו בטאבה, הופרכו הטענות המשפטיות של המצרים לגבי אילת". והוסיף כי הוא "שמח שיש מצרים שחומדים את העיר. זה מעיד שהיא מוערכת על ידם". "אני רק מקווה" אמר, "שגם בארץ ידעו להעריך אותה כך".

150,000 שקלים נאספו למלגות חוגים לילדים


במסגרת המבצע "להדליק לכל ילד חלום" נאספו תרומות למלגות חוגים עבור ילדי העיר בסך של 150,000 שקלים. זו השנה החמישית ברציפות בה נערך יום שידורים מיוחד בשיתוף "קול הים האדום", עיריית אילת והמתנ"ס העירוני כשהמטרה היא לאפשר לכלל ילדי אילת להשתתף בחוגים בעלות נמוכה במיוחד. הגופים המארגנים שמו להם למטרה להתרים כ- 100,000 שקלים ובפועל גייסו כ- 150,000 שקלים. עיריית אילת התחייבה להעביר תקציב נוסף של 100,000 שקלים והנהלת רשת המתנ"סים התחייבה אף היא לגייס "שקל כנגד שקל", עד 100,000 ₪ לטובת הפרויקט. בין התורמים: תושבים, בתי עסק, ארגונים ומלונאים. הילדים שיזכו למלגה יוכלו לבחור כל חוג מתוך מבחר החוגים הקיים במתנ"סים בעיר. המחיר ממוצע למלגה עומד על סכום של 1,000 ₪ לילד והמשתתף ישלם סכום סמלי של 30 ₪ בלבד לחודש בכדי להוכיח רצינות.

הרעלת מזון המונית בפסטיבל המחולות


מאת: סוזי שרם כהן

למעלה מ 100 צעירים שהגיעו לפסטיבל המחולות באילת מצאו עצמם מובלים לבית החולים כשהם סובלים ככל הנראה מהרעלת מזון. כ 115 צעירים שהגיעו לבית החולים הם חלק מקבוצה של 1,700 בני נוער ששהו באילת במסגרת פסטיבל המחולות. ביום ב', במהלך פעילות אחר הצהריים באחד מבתי המלון החלו הרקדניות, בנות 11-16, השוהות כולן במלון "גלי אילת" לחוש ברע, והתלוננו על מחושים בבטנם, בחילות וסחרחורות ולאחר זמן קצר החלו להקיא. נעמי יצחק הלוי דוברת בית החולים: " ביום ב' משעה 8 בערב התחילו לבוא בנות שחלקן מקיאות ללא הרף, אחרות משלשלות ואף יש שסבלו מחום, ועד לבוקר יום ג' המשיכה נהירת בנות נפגעות, לבית החולים 'יוספטל', קלטנו 115 בנות סך הכל, בשל מספר הנפגעות הגדול פתחנו את חדר מיון חירום, הצוותים תוגברו במהירות וכולם לקחו חלק במשימה רופאים, אחיות, עובדות סוציאליות ואנשי הצוות". על פי הדיווחים הראשונים שהתקבלו הן ממשרד הבריאות והן מבית החולים העריכו כי מדובר בהרעלת קיבה ממזון מקולקל שהרקדניות הצעירות אכלו ככל הנראה בבית המלון "גלי אילת" שבו התאכסנו אך נבדקת גם האפשרות כי הן אכלו סופגניות מקולקלות. השוהים במלון "גלי אילת" אכלו את ארוחת הבוקר והערב בבית המלון ואת ארוחת הצהריים מחברת קייטרינג "ל.נ. מזון בע"מ" יאן זיידנברג מבעלי חברת הקייטרינג:"המקרה מצער, אנו משתפים פעולה עם משרד הבריאות וממתינים לתוצאות הבדיקות של משרד הבריאות בו תיקבע בוודאות הסיבה להרעלה. אנחנו בחברת הקייטרינג האכלנו את כל 1,700 משתתפי האירוע, לאף אחד משאר המשתתפים שאינם מבית המלון "גלי אילת" לא קרה דבר והם חשים בטוב". גם בני זרח, בעלי "גלי אילת" מביע ביטחון כי ההרעלה לא נובעת מהאוכל במלונו : "אנחנו בעיצומה של בדיקה. קבוצת הבנות שהגיעה אכלה בבית המלון ארוחת בוקר בלבד. הקבוצה אכלה ארוחת ערב יום קודם וארוחת צהריים ביום המקרה, משירותי הסעדה חיצוניים בשטח מגורם קייטרינג מקומי". במשרד הבריאות התקבלה ביום ג' החלטה על פיה אסור לבית המלון "גלי אילת" לבשל ארוחות לאורחיו. לגבי ההחלטת משרד הבריאות אומר זרח: "אני סומך את ידי על החלטת משרד הבריאות אני מבין את הצורך בבדיקות האוכל, והגשת אוכל בבית המלון תחת תנאים מגבילים ותחת פיקוח משרד הבריאות עד לקבלת תוצאות הבדיקה. האוכל בבית המלון מגיע ממטבח מרכזי ולכן אין פגיעה בתפקוד השוטף של המלון, הכל פתוח ומתפקד כרגיל". יצחק הלוי: "לפני שבוע ערכנו תרגיל אר"ן (אירוע רב נפגעים), ובו תורגל קליטת כמות גדולה של מטופלים, בית החולים הוכיח שוב כי הוא מסוגל לתת מענה במקרים של ריבוי נפגעים תוך גיוס כל כוחותיו. לתופעה הזו של קליטת נפגעים כה רבים אין אח ורע בבתי חולים אחרים בארץ, בעוד במרכז באירועים גדולים יש אפשרות לווסת את החולים לבתי חולים שונים כאן כולם מתרכזים בבית חולים 'יוספטל' ואכן נתנו מענה לאירועים כגון הפיגועים בסיני, תאונות הדרכים בסיני וכעת האירוע הזה".

תלמידי 'בגין' נפגשו עם פורום משפחות שכולות למען השלום


תלמידי כיתות י"א וכיתות י"ב מהחטיבה העליונה בבית ספר 'בגין', נפגשו השבוע עם חברי פורום משפחות שכולות למען שלום, פיוס וסובלנות. מטרת המפגש: קידום החינוך לערכי סובלנות, פיוס ושלום בקרב בני הנוער. בין נציגי הפורום שהגיעו לאילת: יהודי , דרוזי, ושני פלשתינאים, כולם שכלו את יקיריהם במהלך השנים. פורום המשפחות השכולות למען השלום הוקם על ידי קבוצת משפחות שכולות אשר איבדו את יקיריהם בצבא או בפעולות איבה והרצון לשלום פועם בנשמתם. משפחות אלו בחרו לקחת את השכול למקום של פיוס ולא למקום של נקם ובחירתם זו עומדת במרכז המפגש שלהם עם בני הנוער. הפעילות שחוו תלמידי בית הספר 'בגין' מועברת על ידי חברי פורום המשפחות השכולות בבתי ספר רבים ברחבי הארץ כולה מזה כארבע שנים. השנה, לראשונה, הצטרפו שני פלשתינאים כנציגי הפורום למפגש באילת לאחר אישור שירותי הבטחון. התלמידים גילו עניין רב, שאלו שאלות רבות וציינו כי הפעילות מבורכת ומקדמת את השלום ודו הקיום באזורנו.

"הג'יפאים" למען הטבע


לראשונה באילת: כנס למפעילי ומדריכי חברות 4*4 לכל חברות הג'יפים באזור. הכנס התקיים במסגרת חיזוק מגמת שמירת הטבע באזור ושיתופי הפעולה של רשות הטבע והגנים עם מבקרי שמורות הטבע. בין המשתתפים: נהגים, מדריכים, מנהלים ובעלי חברות טיולים וכן צוות מחוז אילת של רשות הטבע והגנים.למשתתפים הוצג מבנה הרשות, שמורת "מסיב אילת" (הרי אילת) בעלי-החיים והצמחייה בשמורה, החשיבות הרבה בשמירת כללי ההתנהגות בשמורה ולבסוף נערך שיח פתוח שבתומו קיבלו משתתפי הכנס ערכה ובה אוגדן מידע לרכב לשימוש במסגרת הטיולים הכולל תמונות והסברים על השמורה. ברשות הטבע והגנים ציינו כי הם רואים במפעילי ומדריכי החברות שגרירים לנושא שמירת הטבע ואיכות הסביבה ובעלי אינטרס משותף להם.

דיוור אינטרנטי לסוכני הנסיעות באירופה


מחודש דצמבר 2006 תעביר מנהלת התיירות באילת מידע שוטף ועדכני לסוכני הנסיעות באירופה המוכרים את העיר אילת בחבילות נופש, באמצעות המייל. המידע יכלול פירוט האירועים, הפסטיבלים וההפקות המתקיימים באילת ובערבה. מנכ"ל מנהלת התיירות באילת, יוסי אני, הבטיח לסוכנים שהשתתפו בכנס התיירות האחרון כי עדכוני המייל יקיפו כל אירוע בעיר ובסביבה. בימים אלו מקבלים הסוכנים באמצעות הדואר האלקטרוני לוח אירועים לשנת 2007: פסטיבל קלאסי בים האדום, פסטיבל ריקודי בטן בינלאומי, פסטיבל קלאסי קאמרי, פסטיבל הקולנוע הבינלאומי, תחרות שייט בינלאומית, פסטיבל הג'אז הבינלאומי, הטריאתלון הבינלאומי, תחרות צילום תת מימית בינלאומית ואירועים נוספים. יוסי אני, מנכ"ל מנהלת התיירות אמר כי: "הרעיון להעביר מידע עדכני לסוכני הנסיעות נובע מתוך רצון לסייע בשיווק העיר אילת. התיירים יוכלו לכוון את מועד הגעתם לתאריכים בהם מתקיימים פסטיבלים בינלאומיים באילת".

תלמידי "היובל" בנו סביבונים עם סטודנטים


לכבוד החנוכה, 130 תלמידי שכבה ה' של בית הספר "היובל" עברו סדנה לבניית סביבונים מחומרים טבעיים בהנחיית סטודנטים לאדריכלות ועיצוב פנים של המכללה למינהל באילת. בפעילות נטלו חלק 15 סטודנטים ובמשך שעה וחצי יצרו יחדיו סביבונים העשויים מחומרים מגוונים: קרטונים, חתיכות עץ, פלסטיקים, אדניות, נייר כסף ודבק. ארבעת הסביבונים שנוצרו הוצבו בכניסה לבית הספר. לאור הצלחת הסדנה, החליטו במכללה למינהל לקיים במהלך שנת הלימודים הקרובה מיזמים משותפים נוספים לתלמידים ולסטודנטים.

גמר חידון התנ"ך בעיר המלכים


בפעם השנייה התקיים בעיר חידון התנ"ך המשותף ל'עיר המלכים', רדיו 'קול הים האדום' ומינהל החינוך של העירייה . חמישה שבועות נמשך הפרויקט החינוכי בו מתמודדים בתי הספר בעיר על פרסים יקרי ערך. השנה, עלו לגמר הנוצץ שהתקיים בקמפוס אילת בית ספר 'יעלים' מול בית ספר 'ימין הרצוג'. למקום הראשון השנה הגיע בית הספר 'ימין הרצוג'. 'עיר המלכים' תאמץ את הכיתה הזוכה במהלך שנת 2007 וכן הכיתה זכתה ליום כיף ב'עיר המלכים' הכולל בילוי בפארק, ארוחה ושי לכל ילד. מנכ"ל 'עיר המלכים', אורי פרי- גל, החליט בתום הגמר לצ'פר גם את הכיתה שהגיעה למקום השני וזיכה אותה ביום כיף ובשקית עמוסת מתנות לכל ילד.

חושבים ירוק בערבה - יום פתוח ותערוכה חקלאית


כמדי שנה, ייערך בערבה היום הפתוח השנתי. השנה, נושא היום הפתוח והתערוכה החלקאית יהיו "בערבה - חושבים ירוק רואים רחוק". האירועים יתקיימו בימים רביעי וחמישי ה- 31/1/2007 -1/2/2007. היום הראשון יכלול סיורים והרצאות מקצועיות וביום השני תתקיים התערוכה החקלאית שהפכה עם השנים לאחד מארועי השיא של חקלאות ישראל. במהלך האירועים יוצגו עבודות מחקר בתחומי הירקות, פרחים, חקלאות אורגנית, מטעים, מדגה, חסכון במים, בקרת אקלים, בקרת איכות, הדברה ביולוגית, פרויקט "ערבה נקייה" - ממודל מקומי לפרויקט לאומי ועוד. כמו כן, יתקיים במקום שוק איכרים שיכלול יצירות אומנות, תכשיטים, קרמיקה ומוצרי מזון. התערוכה תתקיים בתחנת 'יאיר' הסמוכה למושב חצבה בין השעות 10:00 בבוקר ועד 16:00 אחר הצהריים. לקהל יוצעו מופעים והפעלות בשיתוף עם תלמידי ביה"ס , המתנ"ס האזורי ותושבי הערבה. הכניסה לכל האירועים - חופשית.

כניסה חדשה


לאחר השלמת טיפוח כיכר הכניסה לעיר, ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי מסתער על היעד הבא: עיצוב שדרת הכניסה לעיר. לצורך המהלך פועל יצחק הלוי להעתיק את המחסום הצפוני צפונית לאזור התעשייה שחורת וממנו להתחיל את עיצוב שדרת הכניסה לעיר עד לכיכר התיירות שבימים אלה, משופצת על ידי העירייה. בתכנית: שדרה מוארת של עצי דקל מיתמרים. יצחק הלוי מבטיח להוביל באופן אישי את היוזמה ומבטיח שתוצאות ייראו כבר השנה. לצורך הביצוע
גוייסו הגורמים הרלוונטים ביניהם: משרד התחבורה, מ.ע.צ, החברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת), מועצה אזורית חבל אילות ובהמשך גם קרן קיימת לישראל. מ.ע.צ כבר החלו בעבודות שדרוג קטע כביש 90 בכניסה לעיר ובהמשך יבוצעו עבודות לאורך כל הכביש. בעירייה מבטיחים שכאשר יועתק המחסום הצפוני ישתנה גם מראהו והוא יזכה גם כן למראה אסתטי ומחודש.

מינויי בכירים בעירייה


ניצחון לראש העיר, לאחר מאבק פוליטי מר = מצליח יצחק הלוי לשכנע את משרד הפנים בנחיצות מ"מ מהנדס עיר ובכך עקף את חברי המועצה שהכריזו כי לא ימנו מ"מ עד לפיטורי חן סלטי. מינויים בכירים בעיריית אילת: מהנדס עירייה וראש מנהל משאבי אנוש.
לתפקיד מהנדס העיר נבחר סא"ל במילואים מישל לוי. ללוי תואר שני בהנדסה מהטכניון וכעת הוא נמצא בלימודים לתואר השלישי. לוי צפוי להיכנס לתפקידו לקראת סוף חודש ינואר. לתפקיד ראש מנהל משאבי אנוש נבחרה בלטינסקי ליאורה. בלטינסקי בעלת תואר שני בייעוץ ארגוני ותתחיל בעבודתה לקראת חודש ינואר. יצחק רייף ימלא באופן זמני את מקומו של מהנדס העיר עד לאישור מינויו של מישל לוי כמהנדס העיר אילת. משרד הפנים אישר את מינויו של רייף, כמ"מ זמני לאור פנייתו של ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, אשר דרש את התערבות משרד הפנים. הפנייה למשרד הפנים, כזכור, נעשתה לאחר שחברי האופוזיציה במועצת העיר סרבו לאשר את המינוי והתנו את אישורם בהעברתה של חברת מועצת העיר, חן סלטי, מתפקידה, כמחזיקת תיק ההנדסה בעיריית אילת.
דודו כהן, הממונה על מחוז הדרום במשרד הפנים במכתבו לראש העיר: "לאחר שעיינתי ברשימת המטלות התכנוניות המעוכבות והנזקים הצפויים לעיר בגין אי מתן השירות התכנוני ובכלל זה, אי הקמתם של מוסדות חינוך וציבור, אי מתן טופסי אכלוס לתושבי העיר ועוד ולאחר שעיינתי בפרוטוקול ישיבת מועצת העיר מן המניין מיום 3.12.2006 ועמדתי על מהות התנגדותם של חברי המועצה לאישור המינוי הזמני... החלטתי להפעיל את סמכותי ע"פ סעיף 141 לפרק א' בפקודת העיריות."
דוברת עיריית אילת הודיעה היום כי: "לאחר מספר חודשים, בהם נאלצה העירייה לתפקד ללא מהנדס, מסיבות ידועות שסוקרו רבות בשבועות האחרונים, קיבל משרד הפנים את בקשתו של ראש העיר ואישר את מינויו של יצחק רייף כמ"מ זמני למהנדס העיר אילת". תוקפו של המינוי עד 31.1.2007 או עד השלמת תהליכי כניסתו לתפקיד של מהנדס העירייה החדש, מישל לוי.

תכנית מתאר חדשה לאילת


מאיר יצחק הלוי: "תכנון לטווח ארוך הוא האסטרטגיה שלי, גם אם טמון בה סיכון פוליטי" עיריית אילת קיימה השבוע יום עיון פתוח לקהל הרחב במהלכו נסקרה ההתקדמות בתהליך התכנון של תכנית המתאר החדשה של אילת. התכנית תקבע את יעדי העיר ומיצובה וכן תגבש את התפיסה העתידית של העיר תוך התייחסות להיבטים הפיזיים, סביבתיים, כלכליים וחברתיים. מובילים את תהליך גיבוש תכנית המתאר משרד האדריכלים פרחי-צפריר וכן מומחים בתחום, ועדת היגוי משותפת בה חברים נציגי משרדים ממשלתיים, נציגי הרשות ויועצים מקצועיים. כמו כן, כולל תהליך בניית התכנית מפגשים עם תושבי אילת וקבוצות מיקוד בנושאים שונים. מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת, סיפר על התהליך: "כשאני נכנסתי לתפקיד הבנתי כי העיר אילת יתומה מתכניות אב ואם. החלטתי להגיש לתושבי העיר תכנית אסטרטגית, לה קראתי אילת 2020. התכנית הזו אומרת איך אילת צריכה להראות עוד 15 -20 שנה. חשוב להבין כי לאילת אין תכנית מתאר משנות ה- 80. תכנית המתאר העירונית היא תכנית תכנונית שבוחנת מצב קיים ומציעה הצעות". כבר שנה וחצי ששוקדים בעירייה ובגופים המתכננים על תכנית המתאר. מתנגדיו של יצחק הלוי מבקרים וטוענים כי התכנית מכוונת רחוק אך איננה מסייעת לבעיות השוטפות והבוערות עימן מתמודדת העיר מדי יום. בתגובה למבקריו, עונה יצחק הלוי: "אלו שרואים לטווח קצר - מועדים. אמרתי יותר מפעם אחת שאם רוצים לתת מענה לצרכים מיידיים צריך תכניות ארוכות טווח ומהן לגזור תכניות קצרות מועד. קודם בוחרים את הדרך ואז יוצאים למסע. יש לי חשיבה שמשלבת אסטרטגיה ויזמות. אני מאמין שצריך להסתכל רחוק כדי לעשות". חלק משמעותי של התהליך הינו שיתוף התושבים אשר מאכלסים את קבוצות המיקוד, שותפים לדיונים ולגיבוש התכנית. יצחק הלוי אמר כי: "התושבים מעלים דברים חכמים וחשובים. אני מאמין גדול בתבונתם של התושבים. זה בהחלט מאתגר לשמוע מגוון כה רחב של דעות והתפקיד שלנו הוא ליצור סימביוזה של כל הרצונות הללו. טיפין טיפין אפשר כבר לראות את פירות העבודה שלנו. סיימנו כבר תכנית מתאר לחינוך, לשילוט, לחניות. אנחנו מתכננים את איכות החיים של ילדינו וילדי ילדינו" אומר יצחק הלוי ומבטיח: "כבר בשנת 2007 נצליח להגיש לתושבים תכנית מתאר עירונית".

בסיס חיל הים יועתק


בפגישה בין ראש עיריית אילת לראשי משרד התיירות, משרד הביטחון ומנהל מקרקעי ישראל, סוכם השבוע על העתקת בסיס חיל הים באילת אל שטחו הצפוני של הנמל האזרחי. ראש העיר מאיר יצחק הלוי: "אין הצדקה בקיום שתי מובלעות נמליות בשטח כה צפוף. פינוי הבסיס הכרחי להמשך הפיתוח באזור" . דוברת עיריית אילת, דנה זנתי, מסרה כי "סוכם על דעת כל הצדדים על העתקת בסיס חיל הים למתחם הצפוני של הנמל האזרחי ברוח תמ"א 13. מנהל מקרקעי ישראל יכין כבר בחודשים הקרובים הערכת שמאות לגבי שטח הבסיס המתפנה. השטח המופנה, ישמש כמרכז עירוני תיירותי ובכך יתאפשר לפתח את החלק המערבי של הכביש לבנייה בסטנדרטים גבוהים. עמדתו של ראש העיר, כפי שהתקבלה על ידי הצדדים הנה, כי אין הצדקה בקיום שתי מובלעות נמליות בשטח כה צפוף וכי פינוי הבסיס הכרחי להמשך פיתוח באזור". בפגישה סוכם עוד כי מנהל מקרקעי ישראל ומשרד התיירות ישתתפו במימון התוכנית לשדרוג ותכנון חזות החופים באילת. התכנון יכלול את שדרוג הטיילת ורצועת החוף הקיימת וכן תכנון כולל לרצועת החוף באזורים הבלתי מפותחים. המהלך התכנוני ייארך כחצי שנה ויתבצע על ידי משרד האדריכלים מייזליץ - כסיף שתכננו, בין היתר, את נמל תל אביב. יש לציין כי לצד התומכים בתוכנית יש מי שמתנגד למתכונתה. מנהל נמל אילת, גדעון גולבר אמר השבוע "כל פינוי שטח תמורת תוספת שטחים לציבור, מבורך. אך יחד עם זאת יש לזכור כי אסור שהתוכנית תמנע מהמשך פיתוח נמל אילת וחייבים לעקוב ולראות מה מתוכנן להבנות במקום בסיס חיל הים".

חוגגים 80 במועדון גיל הזהב


שלושה מחברי מועדון גיל הזהב במתנ"ס קולייר, משה שפר, בת ציון לוין ושזר רחל, זכו למסיבת יום הולדת חגיגית במיוחד. במסיבת יום ההולדת השתתפו ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מנהלת רשת המתנ"סים, איריס כהן, מנהל מתנ"ס קולייר, אלי גונן, סימה לוי, מנהלת המועדון וחברי המועדון. חברי המועדון, המונה כ 200 חברים המגיעים מידי יום ונהנים משפע פעילויות, נוהגים מידי שנה לקנות עץ שניטע על שם החבר שהגיע לגיל גבורות. השבוע, נציגת המועדון ומנהל מתנ"ס קולייר העניקו לשלושת החוגגים תעודת קרן קיימת לישראל על העץ שניטע על שמם ומנהלת רשת המתנ"סים העניקה להם זר של שמונה ורדים המייצגים שמונה עשורים לחייהם. ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, העניק לשלושה שי מעיריית אילת.

מאירים לעיוורים


פורום עירייה מתנדבת שגובש בשנה האחרונה בעידודו של מנכ"ל העירייה, אבי כהן, יזם מסיבת חנוכה לחברי מועדון העיוורים בשיתוף 'בנק לאומי' בעיר. המסיבה נערכה ב'חוות הגמלים' וכלל סיפורי חנוכה מרתקים מפיו של בני גמליאלי, סופגניות מתוקות תרומת מאפיית שיבולים, הפעלות לעיוורים, עובדי העירייה ועובדי בנק לאומי שנערכו על ידי בני נוער מיוניסטרים, וסדנאות יצירה שנערכו על ידי קבוצת האומנים והיוצרים מיריד האומנים. בין הסדנאות: קרמיקה וחימר, קישוט חמסות ויצירת נרות משעווה. ראש עיריית אילת ומנכ"ל בנק לאומי באילת ברכו על נרות החג. פעילות פורום העירייה המתנדבת הינה יוזמת עובדי העירייה בליווי ותמיכת ההנהלה. בראש השנה, נרתמו עובדי העירייה בהתנדבות לנקות את סביבת בתי הכנסת ברחבי העיר לקראת חגי תשרי וזוהי רק ההתחלה, מבטיחים העובדים המתנדבים.
עמותת העצמאים מבקשת: העבירו את המחסום הצפוני
חבר הנהלת עמותת העצמאים, משה חזן, פנה אל השר לתשתיות לאומיות, בנימין בן אליעזר, בבקשה שיפעל להזזת המחסום הצפוני למיקום חדש, צפונית לאזור התעשייה שחורת. במכתב ציין חזן כי: "נחיצותו הביטחונית של המחסום מובנת לנו בהחלט, אך מיקומו הנוכחי, מקשה עד מאוד על בעלי העסקים באילת ובמיוחד על עסקים הפועלים באזור התעשייה החדש שחורת, הממוקם צפונית למחסום האמור" וכן כי "מיקומו של המחסום יוצר חיץ בלתי אפשרי בין העיר אילת ומגוון השירותים העסקיים הניתנים בה ובין בתי העסק והמפעלים הממוקמים באזור התעשייה שחורת, דבר הפוגע בהם ובהכנסותיהם באופן ניכר". חזן הוסיף וטען כי כי תהליך העברת סחורות דרך המחסום הופך לבלתי אפשרי לחלוטין בתקופות של עומס בתיירות באילת (במיוחד בסופי שבוע ובחופשות) ותהליכים האמורים להיות קצרים ויעילים, כגון החתמת תעודות משלוח בכניסה לעיר, הופכים למסורבלים וקשים. בעלי העסקים באזור התעשייה שחורת נתקעים בפקקים ארוכים הנמשכים לעתים מספר שעות. בעקבות המכתב, פנה בן אליעזר אל שר הביטחון, וביקש לבדוק את הבקשה. ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, כבר פנה בעבר למשרדי הממשלה הנוגעים בדבר ומסר כבר לפני שבועיים כי הנושא בטיפול ואמר: "אני מקווה כי תוך זמן קצר המחסום הצפוני אכן יועבר". יש לציין כי חלק מתכנית העברת המחסום עומדת בליבה של תכנית שדרוג הכניסה לעיר (ראה ידיעה נפרדת) שמובילה עיריית אילת הממתינה להכרעה בנושא בכדי לפתוח בעבודות.

ניידת ממוגרפיה באילת


במסגרת התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד שהוקמה ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן, ומופעלת בשיתוף משרד הבריאות וקופות החולים, מגיעה לעיר ניידת הממוגרפיה "מיכל". הניידת תעמוד לרשות הנשים תושבות אילת בין התאריכים 31 בדצמבר עד 18 בינואר 2006. צוות מקצועי של מור - מאר המתמחה בהפעלת שירותי הדמיה ניידים, מפעיל את הניידת. בדיקת הממוגרפיה מומלצת לנשים מעל גיל 50 פעם בשנתיים, ולנשים באוכלוסיית סיכון, להן אם או אחות שחלו בסרטן השד, מגיל 40 ומעלה, פעם בשנה. לכלל הנשים מומלץ לקיים את הבדיקה בהתאם להחלטת הרופא המטפל. הבדיקה ניתנת ללא תשלום לחברות קופות החולים שירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות וקופת חולים לאומית, העומדות בקריטריונים על פי סל הבריאות. מומלץ לכל חברות קופות החולים לפנות לקופה לבירור זכאותן. פרויקט ניידת הממוגרפיה מתקיים בישובים מרוחקים ובמגזרים באוכלוסייה בהם ההיענות נמוכה לבדיקת ממוגרפיה ומטרתה לצמצם פערים בהיענות לבדיקה שבכוחה להציל חיים, גם בקרב נשים המתגוררות בעיירות פיתוח, עולות חדשות, נשים בכפרים הערביים ועוד. הניידת שוהה מספר ימים או שבועות בכל עיר וישוב בהתאם לכמות הנשים במקום. מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן אמרה כי: "נגישות גבוהה יותר אל הניידת יחד עם המשך הפעילות ההסברתית בקרב נשים, תוך שימת דגש על מגזרים מיוחדים באוכלוסייה מעלה באופן משמעותי, את שיעור ההיענות של הנשים, וגורמת להן לקחת אחריות על הבריאות ולהוביל להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן השד בישראל". שיעור ההיענות של הנשים בישראל לבדיקת הממוגרפיה, במסגרת התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד עלה בשנים האחרונות ועומד כיום על כ - 55% בממוצע. קיימים פערים של כ- 150% בשיעורי ההיענות לבדיקת ממוגרפיה, בין ישובים שונים בישראל. עד כה נערכו בישראל למעלה מ- 2 מיליון בדיקות ממוגרפיה, מהן כ- 300,000 בשנה האחרונה. לבירורים ולהזמנת תור ניתן להתקשר לטלפון 1700-700-277.

סטודנטים עולים חוגגים בתמנע


כ- 1000 סטודנטים עולים מכל רחבי הארץ ציינו את פתיחת שנת הלימודים האקדמית באילת. את האירוע יזם וארגן מנהל הסטודנטים של המשרד לקליטת עלייה בשיתוף הסוכנות היהודית המסייעים לסטודנטים בקליטה הלימודית והחברתית. הסטודנטים ביקרו בנחל גוב, נחל אמיר, הקניון האדום, המצפה התת ימי ואחרים. הסטודנטים לנו במלונות העיר וזכו להדרכה וביקור באטרקציות העירוניות. אירוע השיא התקיים בפארק תמנע, במעמד המשנה למנכ"ל משרד הקליטה, ראש מנהל הסטודנטים ומנהל אגף הצעירים בסוכנות היהודית וכלל מופע אומנותי, הפעלות חברתיות ומסיבת ריקודים.


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש