פרסומת
דלג

זהירות תרומות!

מאת: סוזי שרם כהן ● ● ערב ערב 2332
קבוצת נערים שהתרימה בבתי קפה ומרכזי קניות בעיר לטובת 'חירשים אילמים בישראל' עוררה את חשדה של תושבת העיר . בדיקה מול הרשויות ועמותת החירשים מעלה, כי העמותה לא מוכרת במשרד רשם העמותות, במשרדי מס ההכנסה ובארגון החירשים הארצי שאף נפגע מהפעילות . במשטרה מבטיחים לחקור את התופעה. איך נזהרים מהתרמת שווא ואיך בכל זאת תורמים ועוזרים כחוק?

תמונת כתבה
טופס ההתרמה לעמותה לא קיימת


קבוצה גדולה של נערים בני 16-20 שהסתובבו במסעדות מרכזי קניות וסופרים ברחבי העיר עוררה את חשדה של תושבת העיר. הנערים נוהגים להגיע לאזורי קניות, מתפצלים ופוצחים בהתרמה: הם מציגים עצמם כאילמים בפנטומימה ולדברי האנשים שהותרמו על ידיהם, נראים מאוד משכנעים. "ראיתי אותם מספר רב של פעמים במול, בסופר ואפילו במסעדה שבה חגגנו יום הולדת. הם מעוררים את בעלי בתי העסקים ומאפשרים להם להתרים בתוך בתי העסק. נראה היה לי מוזר כי יש מספר כה גדול של נערים בני אותו גיל הסובלים מחרשות ואילמות. מהיכרותי את האוכלוסיה באילת, מדובר במספר קטן של אנשים בני גילאים שונים", אמרה תושבת העיר שתרמה ותהתה, בעיקר למראה הקבלה הלא מוכרת, האם אכן מדובר בארגון אמיתי או בתרמית. כאשר התקשרה לארגון החירשים אילמים בישראל, ארגון הרשום גם כעמותה באתר האינטרט של רשם העמותות, גילתה כי לא מדובר באותו הארגון.

בעיה מוכרת


יו"ר ארגון חירשים-אילמים, דורון לוי, מכיר את התופעה הכאובה: "בעיית המתרימים הפיקטיביים ידוע לנו מזה זמן רב. אגודת החירשים בישראל, שהינה עמותה רשומה עם מס' מס הכנס,ה מקיימת אחת לשנה יום התרמה. השנה נערך יום ההתרמה ב- 18.1.08 עם קמפיין בכל אמצעי התקשורת. למעט יום התרמה, אנו מקיימים טלרמרקטינג בטלפון להתרמות. זוהי בעיה כאובה של אנשים חירשים שהם אנשים שיכולים לעבוד בכל עבודה ואשר מנצלים את רחמיהם של התורמים לבעיה זו. יותר חשוב לנו מבחינתנו שנקבל תרומה ביום אחד בשנה כדי שנוכל להכשיר אנשים חירשים לעבודות, לסייע להם במציאת עבודה. מדי פעם מגיעות לנו תלונות בנושא- החוק הישראלי מאפשר התרמות כאלו- גם דתיים מתרימים בשביל עצמם. מה שאסור הוא כך שאדם חרש (או שומע שמתחזה לחרש) יתן פנקסי התרמות של ארגון חירשים-אילמים כי זה באמת נחשב להתחזות. התופעה זו דווקא יורדת ופוחתת משנה לשנה. ממה שראיתי בשובר - הבס"ד וציור של הורד- מדובר בשוברים שמותרים מבחינה חוקית כי לא מופיע שם הלוגו והשם של אגודת החירשים בישראל וגם את המספר של מס הכנסה". גורם לא רשמי במס הכנסה הפנה את תשומת ליבנו כי ארגון המתרים לפי חוק מציין תמיד על גבי הקבלה את מס האישור שקיבל ממס ההכנסה ופרטים נוספים, כגון: שמה המלאה של העמותה, פרטיה וכתובתה. ברשם העמותות בדקו שוב את שמה של העמותה המופיע על הקבלה ולא מצאו ברישומיהם עמותה מסוג זה. התושבת שחשדה במתרימים אומרת: "חברותיי ואני תורמות ברוחב לב, בדרך כלל מוצרי מזון ואז לפחות אנו יודעות כי זה מגיע לאנשים רעבים, מישהו אוכל את האוכל. כאן מנצלים ניצול ציני את החירשים אילמים ואת מצוקתם, מישהו עושה הון רב על חשבונם".

גם שלי קיסל, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן באילת מכירה את התופעה: "לא פעם מתקשרים אליי ושואלים אותי אם כעת יש התרמה כי יש אנשים שטוענים שהם מתרימים לארגון. זו פשוט תרמית. ימי ההתרמה של האגודה מפורסמים גם בכלי התקשורת הארציים ותמיד אפשר להתקשר אלינו ולוודא אם לא בטוחים". מלבד הפגיעה בחירשים, התרמות שווא או התרמות מסתוריות מהסוג שתיארנו פוגעות במאמציהם של יתר הארגונים ומערערות את האמינות. דובר משטרת אילת, סנ"ץ איתן גדסי, מסר בתגובה לדברים, כי: "במשטרה טרם התקבלו תלונות על תרומות שווא, אך בעקבות הדברים, משטרת אילת פתחה בבדיקת הנושא".

מה עושים? כדאי לנקוט כמה אמצעי זהירות:
· בדקו: האם על הקבלה מופיע שמו המלא של הארגון, כתובתו ומספר הטלפון שלו. בדרך כלל, על קבלות של התרמות מופיעים מלבד הפרטים הללו גם מספר העמותה כפי שהיא רשומה במשרדי רשם העמותות ומספר הזיכוי על פי פקודת מס ההכנסה. · ימי התרמה לארגונים השונים בדרך כלל מגובים בהודעות בעיתונות הארצית: רדיו, טלויזיה ועיתונים. בדקו, האם שמעתם שמתרחש אירוע התרמה מסוג זה? במידה ולא, אל תתביישו - התקשרו לארגון או לעמותה ובררו!
· במבצעי התרמה מסודרים וחוקיים, המתרימים הם בדרך כלל ילדי בית ספר או מתנדבים הנושאים שקיות עם שם העמותה, פנקסים מסודרים עליהם שם ומספר העמותה וכל יתר הפרטים המזהים. אל תתביישו לבדוק! · אתר האינטרנט של רשם העמותות זמין לציבור וכולל רשימה מדויקת של כל העמותות בארץ ומצבן. בלחיצת כפתור תוכלו לבדוק האם מי שעומד לפניכם מייצג ארגון מוכר או עלום אליו לא תרצו לתרום. · פונים אליכם בבית קפה? אתם לא חייבים לתרום! היום לכל ארגון יש אתר אינטרנט וכתובת מסודרת. ניתן לפנות לארגונים ולבקש שישלחו לכם שוברי התרמה מסודרים לאחר שוידאתם שמדובר בארגון שעונה על כל הקריטריונים.