פרסומת
דלג

צדק יש רק בשמיים

מאת: ● ● ערב ערב 2388
החוק בישראל קובע כי חוקרת ילדים חייבת להיות גם עובדת סוציאלית בהכשרתה . הסיבות לכך ברורות ומובנות . אלא שבמציאות הישראלית, הפער שבין המצוי לרצוי עובר לפעמים דרך גורלם של ילדים שילדותם ניטלה מהם באלימות . אילת היא דוגמה מצוינת לעיר אשר מצד אחד 'נהנית' מחוקרת ילדים צמודה שפותרת את בעיית ההמתנה . אבל מהו המחיר שאנו משלמים ברמת הטיפול שמקבל הילד בהעדר של הכשרה סוציאלית נדרשת?
צדק יש רק בשמיים

נתחיל בחיובי:

ביחס למתרחש ברחבי הארץ, מצבה של אילת אינו מן הגרועים. ישנן ערים בהם ילדים נפגעי אלימות מינית ממתינים לגביית עדותם פרק זמן של שלושה חודשים ויותר. "העומס על חוקרות הילדים גדול ", אומרת רונית צור, מפקחת ארצית על שירותי המבחן, "מדובר בעברות קשות ויש לחקור מיד את הנפגעים".

מי חוקרת הילדים באילת?
"ענת היא חוקרת הילדים באילת והיא משתדלת להגיע לכל מקרה בטווח של כמה ימים", מסבירה רונית צור, "ענת אינה עובדת סוציאלית, היא בעלת תואר שני בחינוך והיא עברה הכשרות מטעם שירותי מבחן. אין לה אישור לחקור חקירות מיוחדות, כלומר אנשים בעלי מוגבלות שכלית, ולשם חקירות אלו, נצטרך להביא חוקרות מבאר שבע. ענת מועסקת בחצי משרה".

למה חשוב שחוקרת ילדים תהיה עובדת סוציאלית?
"אי אפשר 'לחפף' בדבר רגיש כמו חקירת ילד שעבר התעללות מינית. לכל מקצוע יש את 'ארגז הכלים' שלו. כמו שלא היית רוצה שמנתח אף יעשה לך ניתוח לב פתוח", אומרת ליסה [שם בדוי] חוקרת ילדים לשעבר. עו"ד עפרה בן מאיר מהמועצה הלאומית לשלום הילד מסכימה עם הדברים: "ילד יכול לשתוק בחקירה מכל מיני סיבות ונחוץ איש מקצוע מהתחום הטיפולי שיידע לדובב אותו ולסייע בידו להיפתח". רונית צור מפרטת: "חוקרות הילדים הן קודם כל קצינות מבחן שהשיקול של טובת הילד מנחה אותן. לכן, עלינו להיות מצוידים בכלים של עבודה סוציאלית. על החוקרת להכיר דינמיקות של פגיעה ושל שמירת הסוד. לדעת איך ליצור קשר עם הילד, להכיר את מסלול התפתחות הילד ולזהות את היכולת הקוגניטיבית. עובדת סוציאלית יודעת להתאים את החקירה ליכולת ההתפתחות השפתית ומכירה סוגיות שמאפיינות זיכרון ילדים".

איך קורה שחוקרת הילדים בעיר אינה עובדת סוציאלית?
"ענת התקבלה בתקופה שבה שירותי המבחן העסיקו חוקרות שאינן עובדות סוציאליות. במהלך עבודתן, כולן עשו הסבה לעבודה סוציאלית. ענת לא עשתה הסבה. אך מכיוון שהיא חוקרת וותיקה והשקענו בה הכשרות, היא קיבלה אישור להמשיך בתפקיד".

מה אם חוקרת הילדים בנסיעה או בחופשה?
"המשטרה בבעיה", עונה יוסי [שם בדוי], בכיר במשטרת אילת,"אני 'תקוע'. אין מי שיבצע את חקירת הילד".
האם בקרוב צפויה הגדלת המשרה או קליטת חוקרת ילדים נוספת?
"לא ראינו צורך על סמך הנתונים שהגיעו מאילת, לבקש הגדלה של המשרה באילת", משיבה רונית צור.

האם אתם עושים שימוש באבחון ציורים בחקירת ילדים?
"לא. אנחנו משתמשים בציור ככלי לגירוי הזיכרון. הילד חייב לספר מילולית מה קרה גם אם הוא נמצא בשלב פחות מילולי בהתפתחותו".
יש כאן בעיה של התאמת הכלי ליכולות הנחקר.
"נכון. ניתוח ציורי ילדים אינו משהו שהוכח מדעית והוא נתון לפרשנות. לכן חשובה המיומנות של חוקרת הילדים בדיבוב הילד".

מה החשיבות שיש להמלצותיה של חוקרת הילדים?
לדברי פקד יניב טל, ראש לשכת חקירות מזה שנתיים במשטרת אילת: "אנחנו סומכים באופן מלא על המלצות חוקרת הילדים. החקירה שמבצעת חוקרת הילדים תקבע האם התיק ייסגר. ללא חוות דעת של חוקרת ילדים, אני לא יכול להתקדם מילימטר.
יש לחקור לעומק ולבדוק את אמינות הדיווח של הקורבנות. חוקרת הילדים קובעת אם הילד אמין מבחינתה. במקרה כזה, אדע כיצד לפעול".

מה אחוז תלונות השווא אצל ילדים שמדווחים על פגיעה והתעללות?
"מתוך הנתונים שהעבירו פקידות הסעד עולה, כי בשנת 2007, הגיע מספר הילדים המטופלים על ידיהן ליותר מ- 41,000 ילדים. מתוכם 2.9 אחוז הן תלונות שווא. זהו אחוז נמוך ביותר", משיבה ענת, מרכזת הנתונים של המועצה לשלום הילד. גם רונית צור משירותי המבחן ויוסי (שם בדוי), בכיר במשטרת אילת, סבורים כי ילדים שמדווחים שפגעו בהם- אינם משקרים.

גן עדן לפדופילים


דומה כי הנתונים הבאים מאשרים את מסקנתו של ד"ר דני גימשי, שטוען בספרו 'הצדק בפלילים', כי את הצדק לא נוכל למצוא במערכת המשפט, לטענת ד"ר גימשי, המכסימום שנוכל לעשות יהיה לשמר את השאיפה לצדק. מהנתונים שקיבלנו ממשרד המשפטים עולה, כי יותר ממחצית התיקים שמגיעים לפרקליטות המדינה נסגרים. בשנים 2005 עד 2007, נפתחו בפרקליטות המדינה 83,927 תיקים פליליים. מתוכם נסגרו 59,367 אלף תיקים. מתוך סך הכל התיקים שנפתחו, 13,400 תיקים הועברו להגשת כתבי אישום. "מערכת המשפט עמוסה ופקוקה", טוען דר גימשי, "בעיני הפרקליטות, סגירת תיקים נתפסת כיעילות. תיקים של עברות מין בתוך המשפחה קשה מאד להוכיח". עו"ד עפרה בן מאיר מהמועצה לשלום הילד סבורה, כי במצב הקיים, "ישראל היא גן עדן עבור פדופילים מפני שההליך המשפטי אינו ממוצה, ואם הוא כבר מגיע עד הסוף, העונשים קלים מדי ביחס לחומרת העברה". לדברי יוסי, הבעיה נעוצה בכך שהמחוקק לא קבע עונשי מינימום לעברות מין כלפי קטינים. על פי דו"ח הפשיעה האחרון שהתפרסם באתר משטרת ישראל עולה, כי המשטרה מטפלת במהירות במקרי עברות מין כלפי קטינים, עד חודש, על פי הדו"ח, העיכוב המשמעותי מתרחש בבתי המשפט, שם התיקים מחכים פרק זמן של עשרה חודשים בממוצע. פרק זמן במהלכו הקטין חשוף לפגיעה נוספת.
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש