פרסומת
דלג

מנהלת מס הכנסה "בשנה הבאה, דגש על יחידות הדיור"

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2424
13 שנים אחרי שהתמקמה על כסא פקידת השומה של סניף מס ההכנסה בעיר. אחרי שהובילה את הסניף המקומי לעצמאות מוחלטת, שדרגה את התנאים וניצחה על שורה ארוכה של מבצעי אכיפה וגביית מיסים בעיר. תיפרד בחודש הבא שולה הרשקו מתפקידה ומהעיר ותמשיך בדרך חדשה. מי שנחשבת לאחת מנושאות התפקידים העוצמתיים בעיר מבטיחה כי בשנה הבאה ישים המשרד דגש על אכיפת החוק בכל הנוגע ליחידות הדיור
מנהלת מס הכנסה ''בשנה הבאה, דגש על יחידות הדיור''

תרצו או לא, אבל יש משהו מעורר כבוד באשה שמחזיקה באחת המשרות היותר עוצמתיות בעיר. אחרי הכל לנהל צוות של 25 עובדים במשרד, שנחשב כמעט ל'אימת' הציבור, זה לא הולך ברגל. לא משנה עד כמה ינסו לשכנע אתכם, שאם אתם מדווחים כנדרש למס הכנסה על כל הכנסותיכם ואם אתם מנהלים ספרים כחוק, אין לכם ממה לחשוש, תודו שגם כשאתם מקבלים בדואר מכתב ממס הכנסה, משהו בלב שלכם מחסיר פעימה. ומעל כל אלו, באילת, מנצחת על העבודה שולה הרשקו, אחת הנשים העוצמתיות והחזקות בעיר, שנושאת במשרתה מזה 13 שנים ולא בכדי.
היתה זו הרשקו שהובילה את סניף מס ההכנסה המקומי להתנתקות מוחלטת מהסניף בבאר שבע, הובילה את הסניף האילתי להצלחות, הישגים, ציונים לשבח ושיפור מתמיד של השירות לקהל הלקוחות ועל כך גאוותה. העובדה שאני מודיעה לה בפליאה כבר בלחיצת היד הראשונה שמעולם לא ראיתי אותה בעיר, דווקא מחמיאה לה, "כך זה צריך להיות", היא אומרת לי, "לא אני היא שצריכה להיות המוכרת בעיר אלא המשרד ופועלו".
ולמרות כל ההצלחות שנקשרו לה, בחודש ינואר הקרוב תיפרד הרשקו מהסניף, אותו טיפחה במשך כל השנים. אחרי שסיימה את לימודי המשפטים, היא מתכוונת לפרוש מהתפקיד ומעולם המספרים, לטובת התמחות בעולם המילים והמשפטים. אחרי שנים ארוכות באילת, היא עוזבת את העיר ומסכימה רק לומר בהקשר זה: "גם כי מיציתי את אילת וגם בעקבות הילדים".

שירות מעל הכל


אם תדברו עם הרשקו על נושאי האכיפה של המשרד, היא תמהר להזכיר לכם, שעם כל הכבוד לכך, שבציבור מצטייר מס ההכנסה כמי שבעיקר גובה, הוא גם נותן שירות והרבה. "מאז ומתמיד שמתי את נושא השירות בסניף בראש מעייני", היא אומרת וממהרת להוסיף, "אם את לא נותנת שירות הולם, את לא יכולה לגבות. בשנים האחרונות לקוח פרטי, יכול להיות נגיש לכל המערכת, בבית, הוא יכול להגיע כמעט לכל בירור שהוא רוצה מבלי להטריח את עצמו למשרד. כל נושא השירות באמצעות האינטרנט התפתח בשנים האחרונות מאוד ברמה הארצית וכמו כן גם באילת". כך למשל בשנה האחרונה, תקע מיסוי המקרקעין יתד בסניף מס הכנסה באילת, "קהל הלקוחות מקבל היום שירות זמין בעיר ולא צריך עוד לנסוע לבאר שבע או להיות תלוי בטלפון, הכל נעשה היום כאן וגם הבירורים בתחום המקרקעין", היא אומרת כמו אמא גאה ומוסיפה את האני מאמין שלה,"לא ראוי ולא יכול להיות ששירות ללקוח יהיה במרחק 250 ק"מ, זה בדיוק מה שהביא אותנו גם להפריד לפני כ – 13 שנה את הסניף האילתי מבאר שבע ולקבל עצמאות".
עוד במסגרת השיפור ללקוחות, הוקמה בכניסה לסניף עמדת מודיעין קטנה מתוך כוונה לתת מענה ראשוני ללקוחות, "לעיתים העמדה הזו פותרת ללקוח את השאלות והוא לא צריך להמתין בתור", מסבירה הרשקו ומראה לי מכתב תודה של לקוח, שנמצא בבוקר בתיבת הפניות של המשרד.
שירות חדש אחר במס ההכנסה, הוא הדוח המקוון שמאפשר לכל נישום להגיש את הדוח היישר דרך המחשב, "את יושבת בבית, נכנסת למחשב ומגישה את הדוח, מה יכול להיות נוח יותר? זה התחיל באוקטובר האחרון לגבי דוחות לשנת 2008 ובשנה הבאה כל מי שיהיה חייב בהגשת דוח יצטרך לעשות את זה בצורה מקוונת דרך המחשב. גם נישום שאינו מיוצג על ידי רואה חשבון יוכל לעשות זאת בפשטות, יש מערכת ידידותית, קלה ומסבירה, הנישום מקליד פנימה את כל הנתונים. המערכת נתמכת על ידי מוקד ארצי ברמה מאוד גבוהה.
לקראת כל מועד הגשת דוח, פועלת בסניף כבכל שנה, לשכת הדרכה שמכוונת ומסבירה לכל אחד ואחת איך מגישים את הדוח.
הרשקו לא משלה את עצמה, היא מודעת לחזות הישנה של המשרד הממשלתי עליו היא מנצחת, "כשאת נכנסת לכאן, את מקבלת רושם של משרד צפוף, מסכן וגם זה ישונה במסגרת שיפור השירות", היא אומרת ומבטיחה, כי לקראת חודש אפריל יעבור סניף מס ההכנסה בעיר יחד עם סניף המע"מ, לקומה השלישית של בניין המשרדים בו הם יושבים היום, קומה שנבנית בימים אלו ממש, "זה יהיה משרד חדש וחדיש, לרווחת העובדים ובעיקר לשירות הקהל. לא נעים להיכנס למשרד כמו שהוא נראה היום, אני חושבת שנעים יותר לגבות מס מלקוח שנכנס למשרד נעים".
הרשקו מזכירה, כי המשרד יושב בבניין המשרדים של הקניון האדום מאז שנת 1991". אמנם אז היינו רק שלוחה של באר שבע, משרד קטן יותר, אבל עם השנים והעצמאות, המשרד גדל, נוספו עובדים ונדרשנו לתת שירות לאוכלוסיה שגם היא הלכה וגדלה עם השנים. התחדשות ומעבר מקום, הפך זה מכבר לכורח המציאות. העובדים עושים כאן ימים ארוכים, לפחות שיהיו להם התנאים הראויים לעשות את עבודתם על הצד הטוב ביותר".

גבייה, לא פחות חשוב


אם מישהו חשב, שכל נושא שיפור השירות בסניף מטשטש ולו לרגע, את עיקר העבודה של סניף מס ההכנסה, שישכח מזה, אחרי הכל גבייה כאן, זהו שם המשחק. אני מבקשת מהרשקו לדעת מה מצב גביית המיסים בעיר והיא מספרת לי, כי רק לאחרונה בוצעו בעיר הליכים של הוצאה לפועל נגד חייבים שהתעקשו שלא לשלם ולא להגיע להסדרים כנדרש. "את רואה, עשינו את זה בלי רעשים ופיצוצים בעיר", היא אומרת ומספרת, "בסוף חודש נובמבר, אנחנו מבקשים גם מרואי החשבון בעיר שידאגו שהלקוחות שלהם יגיעו להסדרי תשלומים, מבקשים מהם למנוע את הליכי האכיפה, אבל בכל זאת אנחנו נאלצים להגיע לצעדים אלו, כי יש מי שמתעקשים להתעלם מכל המסרים שלנו". מתוך 231 מקרים של חייבי מס, בהם בחרו בסניף המקומי לטפל בסוף נובמבר, נגד 127 נישומים ננקטו פעולות גבייה, שאר הלקוחות החייבים מיהרו להגיע ולהסדיר את חובם. בסך הכל נגבו מעל 800 אלף ₪, עוקלו רכבים ומטלטלים, "זה לא נעים אבל אין לנו ברירה", אומרת הרשקו, "אנחנו ממלאים את שנדרש מאיתנו. יש המון עצמאיים, שכירים וחברות שמשלמים מיסים כמו שצריך, אין שום הצדקה שיהיו כאלו שירגישו שהם מעל החוק. בן אדם שלא עושה כסף לא חייב מס, בן אדם שיש לו הכנסות, צריך לדעת ולקבל את העובדה שיש לו שותף שאמנם נותן אחלה שירות אבל גם צריך לגבות את המס".
בהזדמנות הזו מבהירה הרשקו, כי חייב שנקלע לקשיים כלכליים, תמיד יוכל למצוא כאן את ההסדר והפיתרון, "אני אומרת את זה תמיד ליועצי המס, לרואי החשבון ולנציגי לשכת המסחר- מי שרוצה לשלם מס, לא ייצא מכאן בלי הסדר. החוכמולוגים שחושבים שהם יכולים להתחמק- משלמים ולא תמיד בדרך הנעימה".
בהזדמנות זו אני שואלת את הרשקו, על מצב רישום ההכנסות בעיר והיא מודה כי באילת משום מה, קיים רפיון בנושא, "אחוזי אי רישום התקבולים באילת הוא מהגבוהים בארץ", היא אומרת, "אנחנו עושים ביקורות פתע בעסקים, ביקורות שמתקיימית בכל מיני דרכים, רוכשים בצורה אנונימית ומבקשים לדעת היכן התקבול נרשם, או שיושבים בחוץ ומתצפתים על בית העסק, יש לנו לא מעט דרכים לבדיקת רישום ההכנסות ובנקודה הזו, באילת, אנחנו רואים חריגה לא מובנת. אנחנו בודקים האם מדובר בנוהל של בעל העסק או בחריגה. עד היום לא מצאתי היגיון והסבר לתופעה הזו שבולטת באילת, אולי הגורם לכך הוא מיעוט יחסי בביקורות שלנו, כי במרכז הארץ יש הרבה יותר. מה שלא יהיה, לבעל עסק חשוב להבין שלא שווה לקחת את הסיכון, את רישום ההכנסות צריך לעשות באופן שוטף, זו חובה שחלה על בעל עסק".

מגבירים את האכיפה ביחידות הדיור


אני מבקשת לדעת, האם יש תחום, למעט בעיות רישום ההכנסות, בו אילת נחשבת לחריגה ושולה מציינת בפני את נושא יחידות הדיור, "אילת חריגה בריבוי יחידות הדיור הפועלות בה", היא אומרת ומוסיפה באותה נשימה, "ברור לנו שבתוך הרעיון הזה מסתתר מס שאנחנו לא מגיעים אליו, אולי בגלל שהנישומים פשוט חושבים שכל הכנסה בתחום הזה פטורה ממס וזה בהחלט לא נכון".
הרשקו מבהירה, כי למרות שהיא כבר לא תהיה בתפקידה, כבר בשנת המס הקרובה יושם דגש באילת בטיפול בנושא המס מיחידות הדיור, "מעבר ליחידות הדיור יש בעיר הרבה נכסים של צפוניים, שנקנו לצורך השקעה. מסלול הפטורים של יחידות הדיור נועד להשכרה של דירה למגורים, בין יחיד ליחיד. ובכלל עד סכום של 4500 ₪ בחודש לא מחוייבים בתשלום מס, מה שבעלי יחידות ודירות לא מבינים, שהחוק הזה לא נועד לעודד את התעשייה של ניהול עסקי יחידות דיור. ברגע שלנישום יש כמה יחידות או דירות והעיסוק שלו הוא עיסוק לכל דבר בהשכרת דירות, הוא מחויב בתשלום מס ואת אלו אנחנו רוצים לאתר ולדאוג לכך שישלמו מס הכנסה על ההכנסות שלהם,אין ספק שגם אותו אחד שיש לו יחידת דיור אחת או שתיים והוא נוהג להלין בהן על בסיס יומי, יחוייב במס הכנסה, ממש כמו מלון או אכסניה. אני מציעה, שבמקום שאנחנו נגיע אל אותם אנשים, שהם יקדימו ויגיעו אלינו, לכל אחד ניתן את ההסבר מי חייב וכמה. את רואה?", היא אומרת לי, "אין סודות, אני לא מעוניינת לתפוס, אלא שאנשים יכנסו לרשת וישלמו בדיוק כמוני וכמוך. הנושא הזה של יחידות הדיור, הפך באילת לפרוץ מאוד בשנים האחרונות, אנשים טעו לחשוב שיחידות דיור פטורות ממס וזו טעות".

כמי שנושאת במשרה בעלת עוצמה, מה את חושבת על נשים בעמדות כח?
"שילוב נשים בעמדות כח כבר הוכח כשילוב מוצלח מאוד. התפיסה שלנו הנשים, נותנת ערך מוסף לכל תפקיד שאנחנו עושות, גם בתפקיד כזה שנתפס ככוחני. איפה שצריך, אנחנו יודעות יפה מאוד להפעיל את הכח, שהמחוקק נתן בידינו ואני מפעילה אותו בעת הצורך בדרך הכי חזקה, מצד שני הערך המוסף שלנו, הנשים, זה לדעת להפעיל את הדרך החוקתית באופן רך יותר במקומות בהן נדרש ואנחנו מגיעות לגביה ולמיצוי, הן מול הנישומים האלו והאלו. לצערי, אין עדין מספיק נשים בעמדות ניהול ולא בגלל שאין מספיק נשים ראויות".

רגע לפני פרידה, איזה משרד את משאירה מאחוריך?
"מפקד טוב יכול להיות מצוין, אבל ללא החיילים שלו, הוא לא יכול למלא את המטרות שהוא מציב לעצמו. אני משאירה אחרי צוות ראוי להערכה ברמה הארצית, בזכות השירות שהם נותנים והתפיסה שמקום העבודה הוא קודם כל הבית שלהם. בזכותם זכיתי אני והמשרד לשבחים, בזכותם מס הכנסה נתפס כמוסד ציבורי, אבל לא כמפלצת, אלא במקום שאפשר להגיע אליו, הם עושים עבודתם נאמנה וזה מאוד חשוב. בסך הכל אני גאה מאוד על מה שעשיתי במשרד עד היום, ממשרד שהיה בנוי על שלושה אנשים כשלוחה של באר שבע, הפכנו לגוף עצמאי שנותן מענה מצוין לעיר אילת, המתפתחת עם השנים. אין כמו עובדים שגרים ועובדים באילת, שמכירים ויכולים לתת את השירות המתאים לאופי המיוחד של העיר".
אנחנו לא נפרדות לפני ששולה מספרת לי על מעורבות עובדי המשרד בקהילה המקומית, "כל עובדי המשרד נרתמו להתנדבות במרכז ילדים והורים המופעל על ידי 'אור שלום'. בכל שבוע מופיעה קבוצה מטעמינו ומפעילה את הילדים בפעילויות כיף: עבודות יצירה, בישול, סיפורת ועמדתי על כך שתהיה גם קבוצת כדורגל. זה משהו שאנחנו עושים בשביל הנשמה, משהו שתורם לא רק להם, אלא גם לנו, בתוך עמנו אנחנו חיים וחשוב לנו לא רק להיות ה'אנשים הרעים'...

שתפו את הכתבה בפייסבוק