פרסומת
דלג

למי אכפת מנכה שלא יכול לצאת מהבית?

מאת: עומר כרמון ● ● ערב ערב 2444
כשיעקב בן שושן, נכה מאה אחוז, שכר דירה ליד בית הספר 'צאלים', הוא לא ידע שהיא תיהפך לכלוב. בעל הדירה לטענתו לא קיים את הבטחתו לשפץ את שיפוע הבטון שיאפשר לו לצאת עם כיסא הגלגלים. לדבריו, העירייה גלגלה את האחריות למשרדי הבריאות והשיכון. בעל הדירה: "נכון, הם דיברו אתי כמה פעמים, אבל אני לא נמצא באילת"

יעקב בן שושן פנה למערכת 'ערב ערב' כשבפיו רק בקשה אחת: הוא רוצה לצאת מהבית מבלי שיתהפך עם כיסא הגלגלים שלו. שאלנו אותו אם נוכל לחזור אליו בטלפון למחרת בשעות הצהרים כדי לקבל מידע נוסף. והוא ענה בכאב: "אין בעיה. אני תמיד בבית".

"אני מרותק"


לפני חצי שנה, שכרו בו שושן ורעייתו רבקה דירת קרקע בבניין 7017, ליד בית הספר 'צאלים'. בעל הדירה הבטיח לדבריו לדאוג לכך שהשיפוע העשוי מבטון גס, מהמורות ופיתולים, יתוקן ויותאם לצרכיו של הדייר הנכה, אלא שהבטחות לחוד ומעשים לחוד. בעל הדירה לא ביצע את התיקונים לטענתו של יעקב בן שושן, והאחרון נותר מרותק לביתו.
"אני לא יכול לצאת מהבית לבד, משום שאין לי אפשרות לדחוף את כיסא הגלגלים על הבטון הגס ואני עלול להתהפך", הוא אומר בתסכול. "אשתי חולה ונכה והיא אינה יכולה לסחוב אותי, אני מרותק".

בן שושן, בעבר בעל חנות התיקים 'שיק תיק', נפצע לפני שנים אחדות בתאונה ביתית קשה, ומאז מצבו מתדרדר והולך. כשבעל הדירה לא עמד לדבריו בהבטחתו לתקן את השיפוע, פנה בן שושן למחלקת הרווחה בעיריית אילת. "בעירייה אמרו לי ששיפוע הבטון נמצא בשטח מפורז שלא שייך לבעל הבית ולא לעירייה, ומי שיכול לעזור לי זה משרד הבריאות", אומר בן שושן. "ניגשתי למשרד הבריאות, אבל שם אמרו לי שבגלל שאני גר בשכירות, הם לא יכולים לסייע".

מגלגלים אחריות


בתגובה לפניית 'ערב ערב' נמסר ממשרד הבריאות: "במקרים בהם מדובר בדירה שכורה, אין באפשרות הוועדה הבין-מוסדית לבצע שינויים בדיור. משרד הבריאות אינו אחראי על נושא שינוי בדיור. המשרד שאחראי על הוועדה הבין מוסדית ומתן האישורים הינו משרד השיכון".

פנינו למשרד השיכון וקיבלנו מהם תשובה דומה: "הסיוע להתאמת הדירה ניתן אך ורק לדיירים הגרים בדירה בבעלותם ומבקשים סיוע להתאמת הדירה. כיוון שמדובר בשכירות פרטית, כאמור, משרד הבינוי והשיכון אינו צד בעניין".

ביקשנו את חוות דעתו של ארגון 'בזכות', הפועל לקידום השוויון של אנשים עם מוגבלות פיסית.
חברת הארגון, עו"ד כוכבי רונן, הטילה את האחריות על בעל הדירה. "לפי חוק התכנון והבנייה סעיף 59ג', חלה חובת הנגשת הדירה על בעל הדירה", היא מסרה ל'ערב ערב'. "החוק נועד לעודד הנגשת דירות לבעלי מוגבלויות, בקיצור תהליכים וללא צורך בהסכמת כל הדיירים בבניין".

בעל הדירה מסר בתגובה: "מה, הם פנו לעיתון?
אני מופתע. נכון, הם דיברו אתי כמה פעמים, אבל אני לא נמצא באילת, זה לא משהו שאני יכול לעשות בהינף יד. למשפץ שאני עובד אתו הייתה תאונה. כשהוא יתאושש, ננסה לקדם את זה".

'ערב ערב' ימשיך לעקוב ולדווח.


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש