פרסומת
דלג

לפני האסון הבא

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2444
למעלה משנה לאחר שחשפנו ב'ערב ערב' את הקרבה המסוכנת של שכונת השחמון אל שדות המוקשים הישנים בקרבת העיר, החל השבוע צה"ל במבצע לסילוקם. עם גמר הפעילות, יוסרו כל גדרות התיל ושלטי האזהרה שהיו ממוקמים באזור הדרום מערבי של אילת. מירב לוי דיאמנט שחשפה את הפרשה סוגרת מעגל

ביום חמישי האחרון, זה סוף סוף קרה. לאחר אין ספור פניות לגורמים צה"ליים בבקשה לפנות בהקדם את שדות המוקשים הסמוכים לאילת ולאחר שלפני למעלה משנה חשפנו ב'ערב ערב' את הקרבה המסוכנת מדי של אותם שדות מוקשים אל שכונת השחמון ההולכת ומתפשטת דרומה, פשטו ביום חמישי עשרות חיילים על השטחים הדרום מערביים לעיר (נחל גרוף) הנושקים למפעל ק.צ.א.א ולרובע 10 בשחמון והחלו בעבודות לאיתור וסילוק שאריות המוקשים.בזכות דניאל


משעות הבוקר המוקדמות, סרקו חיילים את השטח עם גלאי מוקשים. בשלב הבא, עלה על הקרקע רכב כבד מסוג 'רודמיינר' המשמש את צה"ל בפינוי מוקשים. ה'רודמיינר', שזרועותיו מגיעות לעומק של כמטר מתחת לפני הקרקע ולרוחב של כארבעה מטרים, הפך את הקרקע כשהוא מעביר את האדמה תהליך ריסוק ואגב כך מרסק את המוקשים שאולי עדיין נותרו באזור. על המבצע ניצח קצין הנדסה ראשי בפיקוד דרום בדרגת אלוף משנה ששהה לאורך כל העבודה במקום. על השטח המדובר אמור להיסלל בעתיד כביש עוקף אילת בהמשך לכביש העוקף הקיים, על כביש זה אמורים לנסוע משאיות וכלי רכב כבדים אחרים בדרכם אל נמל אילת. השבוע, מסרו גורמים ל'ערב ערב' כי פעילות זו של צה"ל יצאה לפועל לא מעט תודות להתערבותו של הילד דניאל יובל בן ה – 11 שנפצע בחודש פברואר השנה ממוקש ברמת הגולן. הצעיר, שטייל באזור עם בני משפחתו, עלה על מוקש וכף רגלו נכרתה, קיבל אישור מיוחד להיות נוכח בישיבת ועדת החוץ והביטחון שהתכנסה לדיון מיוחד בעקבות המקרה, לדון בנושא פינוי המוקשים בארץ. במהלך הישיבה, קרא הילד אל חברי הוועדה לסייע בפירוקם המהיר של המוקשים והזכיר, כי אין עוד צורך בקיומם. יו"ר ועדת החוץ והביטחון, צחי הנגבי, הבהיר בפתח הדיון, כי בכוונתו להוביל עם הוועדה מהלך חקיקתי דחוף להקמת רשות לאומית לפינוי המוקשים בארץ.

דובר צה"ל מסר השבוע בהקשר למבצע פינוי המוקשים כי: "פעילות סילוק המוקשים מאזור שכונת השחמון הינה פעולה יזומה ומתוכננת מראש, במהלכה נסרקים שטחים במרחב העיר אילת ומתבצעות פעולות לזיכוי שטחים אלו. עם גמר הפעולות, ייבדק כל שטח לגופו ויזוכה בהתאם לממצאי הבדיקה. צה"ל, בשיתוף גורמים נוספים האחראים להסדרת התשתית במרחב הערבה, פועלים מדי יום בכדי לתת מענה שיאפשר קיום שגרת חיים לתושבי האזור והחקלאים. רק בשנה האחרונה, פינה צה"ל מוקשים מכ- 2,400 דונם לטובת החקלאים באזור נחל פארן וסביבותיו".

'ערב ערב' חשף


למעלה משנה עברה מאז חשף 'ערב ערב' בכתבת שער את העובדה כי שדות המוקשים הישנים של אילת מרוחקים רק כמה עשרות מטרים מאחד הפרויקטים ברובע 10 בשחמון. כמו כן, חשפנו את העובדה כי בכל מתחם נחל גרוף מצבם של הגדרות המסמנות את שדות המוקשים, רעוע ולעיתים קשה להבחין בקיומה של גדר ובשילוט המזהיר מפני שדה מוקשים. היה זה תושב אילת אכפתי שגילה לנו את המצב הקיים כמו גם את העובדה המדאיגה, כי גדר של אחד משדות המוקשים הנושקים לשכונת השחמון הוסרה וכביש עפר נסלל מעל השטח תחתיו קבורים היו, אולי, מוקשים ישנים. בצה"ל התייחסו במלוא חומרת העניין לפנייתנו ולתמונות שהצגנו בפניהם. ימים אחדים לאחר פנייתנו בעניין, הגיע לשטח קצין ההנדסה הראשי של מחוז הדרום לראות מקרוב במה דברים אמורים. עוד באותו יום תוקנה הגדר המסמנת את שטח המוקשים וכעבור כמה ימים, נחסם כביש העפר לתנועת רכבים. עוד בכתבתנו העלנו את הסכנה הנשקפת למטיילים ולחובבי אופני שטח כמו גם טרקטורונים הנוסעים להנאתם באזורי העפר הנושקים לעיר ולא תמיד מודעים לסכנת המוקשים הנשקפת להם. אגב הכתבה, גילינו כי באזור זה ממש מצא את מותו תושב העיר שטייל באזור ועלה על מוקש. כשפנינו אל דוברת העירייה בשאלה כיצד זה לא פועל ראש העירייה לקדם את נושא פירוק המוקשים המסכן את תושבי העיר, הגיעה הדוברת אל השטח יחד עם ראש מחלקת הנדסה אזרחית, שמעון חביב. השניים היו מופתעים כשגילו את קרבת המוקשים לשכונת המגורים המתהווה. מאז חשיפה זו שלנו, פנו גורמים בעירייה אל הגורמים הצה"ליים על מנת להזדרז ולפנות את המוקשים לפני שיקרה האסון הבא. גורמים צה"ליים הבטיחו לנסות ולקדם את הפרויקט ואכן, השבוע, זה סוף סוף קרה. בסיומו של המבצע, יוסרו גדרות התיל שסימנו את אזורי המוקשים, וחובבי הטבע יוכלו לטייל באזור ללא חשש.