פרסומת
דלג

מחדל: גבעות זבל במקום דיור מוזל לצעירים

מאת: עומר כרמון ● ● ערב ערב 2456
במשרד השיכון מאשימים את עיריית אילת כי אינה מונעת מקבלנים להשליך פסולת בניין בניגוד לחוק באתר המיועד להרחבת שכונת 'שחמון 11'. מנהל תחנת אילת במשרד להגנת הסביבה: "ברגע שהמקום יוצע למכרז, מישהו מהקבלנים, בעלויות כאלה ואחרות יצטרך לטפל בכל השטח. בתקופה האחרונה יש במקום השלכה פורעת של פסולת בניין. זה עבר את גבול הטעם הטוב"

גבעות אינסופיות של עפר, גרוטאות, זבל, אריחי קרמיקה, שברי מלט, חביות, מוטות ברזל, קורות עצים ולבנים, מכסים מגרש שמשרד השיכון מייעד לבניית דירות מוזלות לזוגות צעירים. במשרד השיכון מאשימים במחדל את עיריית אילת, וטוענים כי אינה מונעת מקבלנים להשליך במקום פסולת בניגוד לחוק. בכוונת משרד השיכון להרחיב על המגרש את שכונת 'שחמון 11' ולשווק את הדירות בשיטת 'מחיר למשתכן'. אולם בשל כמויות הפסולת העצומות שהצטברו במקום, יהיה צורך בעבודות פינוי נרחבות שעשויות להעלות את מחירי הדירות. "היום כבר קשה מאוד לטפל באתר הזה", אומר ל'ערב ערב', מנהל תחנת אילת במשרד להגנת הסביבה, אלי ורבורג. "כמויות הפסולת כאן הם עצומות. ברגע שהמקום יוצע למכרז, מישהו מהקבלנים, בעלויות כאלה ואחרות יצטרך לטפל בכל השטח"."אתר פסולת שמושך אליו עבריינים"


המגרש המזוהם נמצא בקצה הדרומי של הכביש העוקף: בין שכונת שחמון למתחם קצא"א ברמת יותם. בעבר עמד במקום מפעל האספלט, 'רצף בשומרון', שנסגר בשל בעיות כלכליות. לזיהום התת קרקעי שנגרם למקום בשל פעילות המפעל, התווספה בשנים האחרונות פסולת הבניין שהושלכה בניגוד לחוק בידי שיפוצניקים, קבלנים ואנשים פרטיים. "בתקופה האחרונה יש במקום השלכה פורעת של פסולת בניין. זה עבר את גבול הטעם הטוב", אמר אלי ורבורג ל'ערב ערב'. "עיריית אילת, מינהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון אמורים לטפל במקום, אבל האתר הזה מוזנח והוא מזמין אליו פורעי חוק. היו אינספור ישיבות. אינספור הבטחות והאתר הזה לא טופל והגיע למצב שבו הוא נמצא כיום: אתר פסולת שמושך אליו עבריינים".

הגוף היחיד שמנסה להילחם בתופעת השלכת הפסולת הבלתי חוקית, הוא המשרד להגנת הסביבה. בחודש האחרון תפסו מפקחי התחנה למניעת זיהום ים וחופים, שני עבריינים שהשליכו פסולת באתר. "השניים טופלו משמעתית, שילמו קנס וגם פינו את הפסולת שהם שפכו במקום", אומר ורבורג. אבל גם לו ברור כי מדובר בטיפה בים. כמויות העפר, פסולת הבניין ופסולת אחרת שהושלכו במקום, בלתי נתפסות.

"העירייה התבקשה להציג תוכנית אכיפה"


במשרד השיכון מאשימים את עיריית אילת במצבו הקשה של המתחם ומדגישים כי יפנו את הפסולת, רק לאחר שמינהל מקרקעי ישראל יצליח לשווק את הקרקע: "במסגרת עבודות הפיתוח שיבוצעו בשכונת 'שחמון 11' יפונו כל מצבורי הפסולת לרבות אלו שבאזור המפעל של 'רצף בשומרון'", נמסר מהמשרד ל'ערב ערב'. "עבודות הפינוי תבוצענה בשלב ראשון כחלק מעבודות עפר שבשכונת 'שחמון 11'. העבודות ישרתו את האזור שישווק (בניה רוויה בשיטת 'מחיר למשתכן'). האחריות על 'שמירת' האתר ואכיפת חוקי עזר שייכת לעירית אילת. בעבר התקיימו מספר דיונים עם נציגי העירייה, מינהל מקרקעי ישראל והמשרד להגנת הסביבה, ובמסגרתם הובהרה היטב עמדת המשרד: פינוי הפסולת תיעשה על ידי המשרד, אך ורק לאחר קבלת תקציב הנדרש לתחילת עבודות בשכונת 'שחמון 11', וזאת לאחר 'שיווק מוצלח'. כמו כן, העירייה התבקשה להציג תוכנית אכיפה שתמנע הישנות התופעה של השלכת פסולת".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר ל'ערב ערב': "האתר בו עמד בעבר מפעל 'רצף בשומרון' עבר לטיפול משרד הבינוי והשיכון בהרשאה לתכנון ופיתוח. המינהל לא צד לפעילות בשטח ובמיוחד בנושא האשפה. האחראים לנושא הם משרד השיכון, עיריית אילת, ואיכות הסביבה". מנהל תחנת אילת במשרד להגנת הסביבה, אלי ורבורג, גילה ל'ערב ערב' כי עיריית אילת דרשה מהמשרד להגנת הסביבה לפנות את פסולת הבניין באתר, אולם המשרד התנגד להשקיע בכך אפילו שקל אחד. עיריית אילת לא ענתה לשאלותינו בנושא.