פרסומת
דלג

תחנות לוהטות

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2457
מי שימתין לאוטובוס באחת מתחנות האוטובוס הפזורות בעיר, יגלה כי התחנות העשויות פח הופכות את ההמתנה לסיוט של ממש בימי הקיץ הרותחים. "אלו תחנות שמותאמות למרכז הארץ ולא לעיר חמה כמו באילת", מתלוננים השבוע משתמשים בתחנות. בחברת 'אגד' מפנים את האצבע המאשימה כלפי עיריית אילת, "היא אחראית על עיצוב התחנות ותחזוקתן"

מי שיעשה סיבוב בשעות היום בתחנות האוטובוס הפזורות בעיר, יגלה כי עבור המשתמשים בהם מדובר בסיוט של ממש. לא זו בלבד שתחזוקת התחנות לוקה בחסר, והן על פי רוב מלוכלכות ומוזנחות, אלא שמי שתכנן את התחנות העשויות פח, לא חשב מן הסתם כי הן אמורות להיות ממוקמות בעיר רותחת כמו אילת.סבתא על ספסל פח לוהט


אריה מרקמן, תושב אילת ותיק, הסב השבוע את תשומת ליבנו לבעייתיות, "ראי", הוא מצביע על ספסל מתכת הממוקם בתוך מבנה התחנה, "בשעה 10:00 בבוקר הספסל כבר חם, תארי לעצמך לאיזו טמפרטורה מגיעה חתיכת הפח הזו בשעת צהריים כשהשמש יוקדת". הוכחה נוספת לכך שהתחנות הפזורות ברחבי אילת לא תוכננו עבור העיר מספק מרקמן באמצעות העובדה כי בכל תחנה ממוקם חצי ספסל, "הרווח שנותר בין הספסל הקצר הזה לבין קצה התחנה, מיועד במרכז הארץ לימי הגשמים, כשאנשים בעלי מטריות מצטופפים בתחנה", הוא אומר ומוחה כי הרעיון הזה לא זו בלבד שאינו נוגע לתושבי אילת, אלא הוא אף מקצר בחצי את גודלו של ספסל ההמתנה שאמור היה להיות ממוקם בתחנה, "במקום שימקמו בתחנה ספסל עשוי עץ שקולט פחות חום מספסל המתכת, ובמקום שהספסל יהיה בנוי מקצה אחד של התחנה עד לקצה השני, על מנת שמקסימום ממתינים לאוטובוס יוכלו להמתין בישיבה, היום בקושי שלושה אנשים יכולים לשבת על הספסלים הקצרים הממוקמים בתחנות האוטובוסים בעיר". מרקמן זועם: "לכי תגידי לבחורה בת 70 לשבת בצהריים על הפח הלוהט הזה. לכי תגידי לקשישי העיר, וותיקי העיר, שמשתמשים בתחנות האוטובוס, שרק שלושה מהם, לכל היותר, יכולים לשבת ולהמתין לאוטובוס מאחר ומי שמיקם את התחנות האלו בעיר לא ממש חשב עליהם ועל הצרכים המקומיים".

אין מחשבה, אין דאגות


בתחנת האוטובוס הממוקמת בסמוך למבנה 'מעונות מכבי', תגלו כי כיוון התחנה מזמן אליה כבר משעות הבוקר המוקדמות את קרני השמש היוקדות. כך קורה, כי מי שנאלץ להמתין כאן לאוטובוס, מעדיף לשבת דווקא על מעקה הבטון שמאחורי התחנה ולא על חצי הספסל המיועד לכך. אלא שגם את זה כבר כמעט ולא ניתן לעשות כאן בשל צמחיית הפרא הגדלה במקום. בתחנה אנחנו פוגשים את סבטלנה, תושבת העיר, לבושה במיטב מחלצותיה היא ממתינה לאוטובוס. סבטלנה מנסה להתמקם על הספסל החם, פולטת קריאת 'אי' מלווה בקללה ברוסית ומוחה בעברית עילגת, "מה זה החום הזה?", והשעון מראה על השעה 10:30 בבוקר. "את מבינה את האבסורד הזה?", זועם מרקמן, "למה הקימו את התחנות האלו אם אנשים מעדיפים לשבת בסמוך אליהן? למה אף אחד לא חשב באמת על המשתמשים בהן". העובדה כי הסככות בתחנות אינן ארוכות די הצורך מאפשרת לקרני השמש לחדור אל תוך התחנה מרבית שעות היום. במהלך סיורינו בעיר אנחנו נתקלים בשתי בחורות שמתמקמות דווקא מאחורי אחת מתחנות האוטובוס ברחוב שדרות התמרים, רק מאחר ולטענתן, "כאן יש יותר צל. זה נוראי", הן אומרות לי, "להמתין ככה בחום הזה לאוטובוס".
"הגיע הזמן שחברי מועצת עיר, שנוסעים בכל בוקר למקומות העבודה שלהם ברכבים ממוזגים, עם הראש למעלה, יסתכלו מדי פעם מסביב ויזהו ליקויים כאלו", אומר מרקמן, "לא יזיק לראש העירייה להמתין יום אחד בתחנת אוטובוס, לעשות סיבוב בעיר באוטובוס ולראות מקרוב מה נאלצים הנוסעים לעבור, ואחר כך מתפלאים שבאילת אין משתמשים רבים באוטובוסים... בהתחשב בעובדה כי מרבית המשתמשים באוטובוסים בעיר הם קשישים, חולים ומיעוטי יכולת, אבסורד שאף לא אחד מהגורמים העירוניים מטפל בנושא. אילת היא עיר עם טמפרטורות מאוד גבוהות בקיץ, ולמעשה היא עיר עם צרכים מיוחדים, מן הראוי כי גם תחנות האוטובוס יתאימו לצרכים המיוחדים האלו של העיר".
אני שואלת את מרקמן אם ניסה לפנות למישהו בעירייה והוא מבהיר, "בזמנו פניתי למנכ"ל העירייה חיים עמר, שעזר לי עם פיתרון בשתי תחנות אוטובוס בעיר, האחת ליד מועדון 60 פלוס, אלא שמאז שהעבירו את המועדון למקומו החדש, התחנה כבר נעלמה, וגם בתחנת האוטובוס ליד פארק קנדה במערב 6 הם פתרו את הבעיה בכך שלקחו ספסל עץ שעמד ממול, סתם ככה ברחוב בשמש, חתכו אותו ומיקמו אותו בתחנה, לצד חצי הספסל מפח. את זה הם עשו במקום לחתוך את חצי הספסל עשוי הפח ולמקם ספסל עץ מקצה לקצה שיאפשר יותר מקומות ישיבה. העיר אילת לא הולכת ונעשית צעירה, נהפוך הוא, היא הולכת ומתבגרת, אבל אף אחד, משום מה, לא טורח לדאוג לקשישי העיר", הוא אומר.
פנינו בבקשת תגובה אל דובר 'אגד' שמסר לנו, כי מי שאחראית על עיצוב ותחזוקת תחנות האוטובוס ברחבי העיר היא עיריית אילת. ביקשנו להבין מדוברת עיריית אילת מי תכנן את תחנות האוטובוס בעיר? מדוע דווקא ממתכת? מדוע לא נלקחו בחשבון התנאים המיוחדים של אילת? והאם עיריית אילת תשקול לפחות להחליף את ספסלי הישיבה בתחנות מספסלי פח לספסלי עץ מקצה לקצה? דוברת עיריית אילת לא ענתה לשאלותינו.