פרסומת
דלג

מפקד משטרת אילת: "עלייה של פי שלוש במקרי האלימות של המסתננים"

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2458
באחד מתוך עשרה מקרי אלימות המתרחשים בעיר, מעורב מסתנן מאפריקה. בשנה החולפת, נרשמה עלייה של פי שלוש במקרי האלימות בהם מעורבים המסתננים. ואם על הנתונים האלו חתום מפקד משטרת אילת, נצ"מ משה כהן, אין פלא שלאחרונה מרגישים תושבי אילת הרבה פחות מוגנים

יותר ויותר תלונות על אלימות מצד הפליטים בעיר מתנקזות במהלך השבועות האחרונים במערכת 'ערב ערב'. חלק מהתלונות מדווחות למשטרת אילת שבודקת את הנושא, וחלקן אף לא מגיעות לתחנת המשטרה בטענה ש "למשטרה אין הרבה מה לעשות בעניין". חשוב לציין, כי כל הנתונים שיובאו בכתבה הבאה מבוססים על נתוני אמת ואין מדובר בסוג של קמפיין מערכתי נגד המסתננים. עובדה היא שמאז הגעתם של המסתננים לעיר, תחושת הביטחון בקרב הציבור האילתי הולכת וקטנה."שוטרים ברחוב... זו תחושה של לחץ"


מסתבר, שגם במשטרת אילת מכירים את התחושה הזו שהולכת וגוברת בקרב הציבור בעיר. במסיבת עיתונאים שהתקיימה לאחרונה עדכן מפקד משטרת אילת, נצ"מ משה כהן, כי בתחנה ננקטים צעדים "להעלאת רמת תחושת הביטחון בקרב אזרחי העיר והנופשים בה". בין השאר פירט נצ"מ כהן, כי ישנה כוונה להקים כח משימה מיוחד לטיפול במסתננים, כוח שיימנה בין 30-40 שוטרים מקומיים. "זה יהיה צוות יס"מ עם רכז מודיעין לענייני המסתננים שימפה את מקומות עיסוקם של המסתננים בעיר, את מקומות מגוריהם, מקומות הבילוי וההמתנה שלהם", מבהיר כהן ומוסיף, "תפקידו של צוות זה יהיה לזרוע ביטחון או לפחות לנסות להעלות את תחושת הביטחון של האזרח בעיר. אמנם לא יימנעו מהמסתננים להסתובב ברחובות, ועדיין תורגש בעיר נוכחות משטרתית ערה".
עד כמה נוכחות משטרתית ערה ברחבי העיר תעשה לאילת טוב? תלוי את מי שואלים. גורמי תיירות עמם שוחחנו השבוע הבהירו, כי תיירים בערי נופש לא אוהבים לחוש מוקפים בשוטרים גם אם תפקידם להגן עליהם, "זה יוצר תחושה של לחץ", אמר לנו השבוע מלונאי בכיר, "יתכן שכוונה חיובית זו של משטרת אילת רק תסב נזק לתיירות". גם בשכונות העיר לא יאהבו לראות שוטרים במדים מסתובבים בכל פינה, "אם כיום יש לחץ וחשש להסתובב בשכונה מפני המסתננים", אמרה לנו רינה לוי, אם לשלושה ילדים, "נוכחות המשטרה אולי תרגיע אותם, אבל לא תעשה לנו הרבה יותר טוב, שוטרים ברחוב שלך זו תחושה מסוימת של לחץ וחנק".
אם תשאלו את המלונאי הבכיר כמו גם את רינה, שניהם יעדיפו שהמסתננים פשוט כבר לא יהיו כאן.

עם עובדות לא מתווכחים


לאחרונה, הגיעה למערכת 'ערב ערב' תלונה של א', צעירה מקומית הטוענת, כי מסתנן ניסה לבצע בה מעשה מגונה כשחצתה את הרחוב בו היא גרה בשעות הלילה. הצעירה הגישה תלונה במשטרה, אך היא אינה יכולה לזהות בוודאות את התוקף מאחר והחזיק בה מאחור. כמו כן, אין שום ראייה לכך כי הידיים והרגליים הכהות שהחזיקו בה (רק את זה היא הצליחה לראות) וטענתה כי האוחז בה היה גדול מימדים, מעידים בוודאות כי מדובר במסתנן. א' הגיעה למערכת העיתון רק כדי להזהיר את התושבים מפני הסכנות ברחוב, ממש כמו ש. תושבת אילת אחרת, שטענה כי עובד מהמסתננים עליו היתה אחראית, חנק אותה, וכי אם שני עובדים אחרים במקום בעבודה לא היו מגיעים למקום, יתכן והסיפור היה מסתיים ברצח. גם סיפור זה עדיין נבדק בתחנת משטרת אילת. השבוע, סיפר לנו בעל עסק מקומי, כי באחד המקרים בהם אסף עובד מהמסתננים היושבים ברחוב לעבוד איתו, הוא סיכם איתו על סכום מסוים ואולם, לאחר ששילם לו כמסוכם וביקש להחזירו למקום ממנו אסף אותו, גילה המסתנן לדבריו סימני אלימות וניסה לסחוט ממנו, מהמעסיק, סכום גבוהה יותר של כסף, "למזלי, לא נרתעתי. הראיתי לו שאני לא מפחד ממנו והודעתי לו שעוד שנייה אני לוקח אותו איתי לתחנת המשטרה", מספר המעסיק, "אין לי ספק שאם זה היה מישהו אמיץ פחות, המסתנן היה סוחט ממנו יותר כסף, שלא לדבר על כך שאולי גם היה מרים עליו את היד". במקרה אחד, מספרת תושבת אילת, ב', על מסתנן, ככל הנראה שיכור, שהתהלך לו באחד הימים על כביש הגשר התחתון של השחמון ומנע את מעברם של כלי הרכב החולפים במקום. ב' עצרה את רכבה בצידו השני של הכביש ומיהרה לדווח על המקרה לתחנת המשטרה. המסתנן, שראה את הרכב החונה, הגיע אליה וטיפס על מכסה המנוע שלה לדבריה. "זה היה מבהיל", היא משחזרת את הרגעים בהם לא ידעה איך המקרה יסתיים. בסופו של דבר, הוא ירד ממכסה המנוע שלה ועבר לטפס על משאית שניסתה לעבור במקום. "זה היה הזוי לחלוטין ומבהיל. אנשים לא רצו להסתבך איתו ופשוט נסעו אחורנית ונעלמו", היא מספרת. תוסיפו לכל אלו את הטענות של נשים כי לא נעים לעבור בעיר במקומות בהם יושבים המסתננים בקבוצות כשהם אוחזים בקבוקי אלכוהול, והנה לכם רק כמה דוגמאות על החשש הקיים כיום בעיר.
חשש זה מקבל עכשיו משנה תוקף לנוכח הנתונים המשטרתיים המאשרים כי אכן קיימת עליה משמעותית במקרי האלימות בעיר בהם מעורבים המסתננים.
לדברי מפקד משטרת אילת, נצ"מ משה כהן, אם עד לפני מספר חודשים עיקר האלימות של המסתננים היתה מופנית בינם לבין עצמם, הרי שלאחרונה האלימות מצידם מופנית כלפי חוץ . "כל אירוע שלהם מאוד אלים", הוא מציין, "לטיפול במקרים אלו לא מספיקה ניידת אחת שלנו. הם אנשים מאוד חזקים יחד עם העובדה כי לעיתים הם גם שיכורים. לעיתים אנו נאלצים להשתמש נגדם בגז פלפל". אלא שמתברר, כי גם השימוש בגז הפלפל שמשפיע על האזרח הישראלי תוך זמן קצר, לא ממש משפיע על המסתננים לדבריו: "אם אצל תושב הארץ הגז משפיע תוך דקה, אצלם אם הוא בכלל עובד, זה לוקח בין רבע שעה לעשרים דקות", מעדכן נצ"מ כהן, שמאשר כי ישנה כוונה להתחיל בשימוש בשוקרים במקרים בהם מעורבים מסתננים במקרי אלימות.
לשאלה כיצד מחולקים מקרי הפשיעה של המסתננים מציין כהן: "החלק הדומיננטי שלהם הוא במקרי אלימות. אחר כך סדר ציבורי, עבירות רכוש ועבירות שימוש בסמים".

עורכת הדין ויסגרבר: "אחוזי אלימות מרקיעי שחקים"


עורכת הדין ויסגרבר, שליוותה לאחרונה את חברתה בהגשת תלונה במשטרת אילת נגד אדם כהה לדבריה שניסה לבצע בה מעשה מגונה בשעת לילה ברחוב, מחזקת השבוע את דברי מפקד משטרת אילת. "אני מייצגת עבריינים, זו העבודה שלי, ואני יכולה לומר בפה מלא כי האלימות בקרב המסתננים איבדה כל פרופורציה. אני עולה לבית המשפט בעיר מדי יום, אני רואה כמה מבין העצורים הם מהמסתננים, ושאף אחד לא ינסה למכור לי הצהרות כאילו הם לא אלימים. מסתנן מותקף, 100 מהם קופצים על התוקף באלימות קשה ופרימיטיבית שכוללת אבנים, לבנים, פחים, מכל הבא ליד. הם אלימים בצורה בלתי רגילה. רמת האלימות שלהם, ואני אומרת את זה באופן חד משמעי, היא חריגה. הם גדולים, חזקים, ובהתחשב בעובדה שהגיעו ממקומות בהם אולי התעללו בהם, מיוחסות להם עבירות קשות מאוד. גם ביניהם וגם בינם לבין תושבים בעיר. התחושה היא שהם הגיעו לכאן כדי לפרוק, הם יושבים עם בקבוקי אלכוהול, איך מצפים שהלילה ייגמר? יש הנחייה של בתי הסוהר להכניס אותם לדיונים בלי נעליים כי מסתנן אחד כבר העיף נעל על שופט, הם מגיעים לחקירות ואומרים בפירוש שהם נגד מדינת ישראל, שהם מוכנים לשים על עצמם חגורת נפץ ולהתפוצץ כאן. האבסורד הוא שאנחנו חיים בתחושה שהם מרוכזים בשכונות שלהם, אבל הם ממש לא. זו בסך הכל אוכלוסיה מסכנה, זו קרקע פורייה להתפתחות אלימות. אילת תמיד היתה עיר מקלט, וככל הנראה תמיד גם תהיה. נוח למדינה לזרוק אותם לכאן ולשכוח מהכל.

ואם לא די בכל אלו, הרי שעורכת הדין ויסגרבר מספרת על התנהלות חדשה מצד המסתננים ומזהירה: "הם קופצים לכבישים בכוונה כדי להיפגע, הם עושים כל דבר שיכול לבסס ניהול של הליך משפטי בו הם מעורבים על מנת להבטיח את הישארותם בארץ עד לסיומו של ההליך המשפטי".

המסתננים ממשיכים להגיע


בד בבד עם נתונים אלו, גם השבוע המשיכה ההסתננות. ביום רביעי בבוקר, בנחל שלמה, המקום שהוא על פי הערכת הצבא, הנקודה הקבועה בה חוצים המסתננים את הגבול, נתפסו כ – 70 מסתננים ביניהם גם נשים ומבוגרים. המסתננים שנתפסו קיבלו מים. לאחר הדרך הארוכה והקשה שעברו ולאחר בירור מצבם הרפואי, הם הועלו לטיולית והועברו לקציעות, שם ממוקם מרכז הקליטה של הפליטים בנגב. משם הם יטופלו על ידי משרד הפנים. מדברים שטענו הפליטים שנתפסים עולה, כי כל אחד מהם שילם סכום של כ – 1,500 דולר לכל מיני חאפרים שסייעו להם להגיע לגבול. עוד סיפרו הפליטים על התנאים הקשים והדרך הקשה אותה עברו בדרכם לישראל.