פרסומת
דלג

ירון משה, "ממתי מאמן מנהל את האגודה?"

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2065
שלושה שבועות עברו מאז שוחרר ממדי א.ס. אילת מי שנחשב אלי לאחד מסמלי הקבוצה, קפטן הקבוצה, ירון משה. שלושה שבועות הוא התאפק ושמר, בקושי, את כל הטענות בבטן, "עד אחרי המשחק מול ערד..." כך הוא הבטיח. השבוע, אחרי שהמשחק מאחוריו הוא הרשה לעצמו סוף סוף לפתוח את הפה ו''לחסל חשבונות'' עם אלו שנתנו לו ללכת בקלות וכן, הוא מאוד נפגע שאפילו פרחים לא העניקה הקבוצה לו ולרונן במשחק בשבת. ירון משה פותח את הפה.

שלושה שבועות עברו מאז ארז ירון משה את הפקלאות, אמר שלום לחברים על המגרש באילת ועלה יחד עם המונית הפרטית שלו והחבר הכי טוב שלו על המגרש ומחוצה לו, רונן שחרור, לקבוצתו החדשה - הפועל ערד.
הרבה פעמים הוא איים לעזוב, הרבה הצעות מקבוצות אחרות הוא דחה כדי להישאר במגרש הביתי שלו - אילת. עד שיום בהיר אחד, בלי הרבה הסברים, לטענתו, החליטה אגודת הכדורגל בה הוא גדל ובה השקיע את כל כולו לומר לו תודה אבל לא תודה ושחררה אותו. מאז הוא שומר את הכעס בבטן מצד אחד, מאושר מהמעבר לערד שקיבלה אותו ואת רונן בזרועות פתוחות והרבה אהבה. הוא עובד שם על המונית "סידרו לי תחנת מוניות ואני מרוצה", חולק את הדירה עם חברו שחרור ונהנה לגלות שאוהדים חמים יש גם בערד ולא רק באילת, "בכל מקום קוראים לנו ברחוב - בואו שבו איתנו, תאכלו ותשתו". מצד שני הוא לא אהב לשמוע שבאילת אוהדים אמרו עליו שהוא ''בוגד'' ו''שנטש את הספינה השוקעת''. ימים אחדים אחרי המפגש הקשה מול חבריו כשהפעם הוא שיחק מנגד, בתלבושתה של יריבתה המושבעת של אילת - הפועל ערד, הסכים ירון שסוף סוף הגיע הזמן לפתוח את הפה ואת הלב.

אז מה, נטשת?
"תשכחו מזה, לא נטשתי ובניגוד למה שאומרים, הספינה באילת לא שוקעת. אם אילת היתה עומדת לרדת ליגה לא הייתי עוזב, גם אם היו משחררים אותי הייתי אומר לעזרא, אתה תלך, אני נשאר. למצב הקשה הזה באילת אחראית אך ורק ההנהלה, הניהול הכושל והחובבני שהביא אותנו למצב הזה ו... את רואה, אני עדין אומר ''אותנו'' כי למרות הכל אני עדיין מרגיש שייך".

איך הגעת למצב הזה בכלל?

"בערב לפני ששוחררתי היתה ביני לבין סרחיו תקרית לא נעימה. אני קיללתי אבל הוא בא כדי להרביץ לי ושחקנים גוננו עלי בגופם והפרידו. באותו ערב ביקשתי מעזרא שיחרור, אמרתי לו שערד רוצה אותי והבהרתי לו שזה אני או סרחיו. בצהרי יום המחרת עזרא אמר לי לשכוח מזה שהוא לא משחרר אותי לשום מקום. בערב הגעתי לישיבת השחקנים כמו כולם בגמר השיחה עזרא קורא לי ומודיע לי שאני משוחרר, הייתי בהלם. לא האמנתי שיו"ר מגבה מאמן אחרי שעשה דבר כזה".
? סרחיו נשבע שהוא לא ניסה להרים עליך יד, שהוא בכלל לא כזה
"הוא יכול לספר לך מה שהוא רוצה, אבל עשרות אנשים היו שם וראוי. כל זה קרה מול ילדי ביה"ס לכדורגל שנשארו המומים. זה החינוך שעזרא רוצה להעביר לילדים? אם יו"ר אגודה מגבה מאמן שניסה לתקוף שחקן לאן הגענו? זו רק דוגמא לניהול הכושל והמגעיל שהיה העונה, ניהול חובבני שאין לו מקום בא.ס. אילת. בעונה שעברה היינו אגודה מסודרת ותראי לאן גלשנו..."

אבל גם בשנה שעברה היו לך טענות נגד המאמן עובדיה והיו"ר יעקובי, שכחת?
"זה היה שונה. בעונה שעברה הוויכוח שלי איתם היה מקצועי נטו על התפקוד שלי במגרש. דורון ניהל את האגודה בצורה הכי מסודרת בעולם. גם אם לא היה לו הוא היה הופך את כל העולם כדי לעמוד בהבטחתו".

גם אתה יודע שהסיטואציה הכספית העונה היתה שונה. כספים הובטחו ולא הועברו. העירייה לא העבירה כמעט חצי תקציב אז?
"יו"ר אגודה צריך לדעת מה התקציב שיש לו ביד בתחילת העונה. אם לעזרא לא היה כסף ביד אסור היה לו להבטיח כלום. אין כמו לומר את אמת. מתחילת השנה היינו יודעים איפה אנחנו עומדים. בשלב מסויים בא אלי אורן קדוש, הנהג של גבי וביקש ממני לשחק בחינם אמרתי לו שאני מוכן, אבל שאף אחד לא יכריח אותי לבוא לאימונים או למשחקים. הייתי בא איך שיוצא, הרי אי אפשר מצד אחד לא לתת כלום ומצד שני לדפוק את החיים. לא עבודה, לא בילויים, רק אימונים ומשטר איפה נשמע כדבר הזה? אם מישהו חשב שעזבתי בגלל הכסף הנה לו ההוכחה שזה לא נכון!"

בשורה התחתונה למה הועזבת?
"שאלה טובה. אפילו לא העמידו אותי לוועדת משמעת, אותי או את סרחיו, פשוט שיחררו. עזרא פנה אלי במהלך העונה כמה פעמים ואמר לי שהוא לא מאמין איך שיניתי את ההתנהגות שלי, אז תשאלו את היו"ר למה הוא עשה את זה ולמה נתן כזה גיבוי לסרחיו? הם היום לא יודעים איך לאכול את העיסה שיצרו".

לצד ''יפה הנפש'' שבך היה לך הסכם פנימי מול היו"ר. משהו בסגנון שאם לכולם מקצצים גם לך מקצצים, אבל הרבה פחות ובתמורה אתה נשאר ומשאיר אחריך את החברים. יש מי שאומר שבגדת בחברים שלך מה דעתך?
"ממש לא. זה היה לגיטימי ביותר. בתחילת העונה כשישבנו על סגירת חוזה, עזרא אמר לי שיכול להיות שבמהלך העונה יהיו קיצוצים אמרתי לו שיש לי הצעות מקבוצות אחרות ושאני מוכן שישחררו אותי. עזרא רצה שאשאר, אמרתי לו שאני מוכן בתנאי שאם יהיו קיצוצים אני אדע איפה אני עומד. ישבנו וסגרנו אני לא חושב שמשהו כאן פסול. אני לא חושב שמכרתי בזה את החברים שלי. כשסוגרים חוזה אישי זה לגיטימי".

וסרחיו, הוא התערב לעזרא בעבודה?
"התערב? הצחקת אותי, הוא דחף לא רק את האף שלו לאן שלא היה צריך, אלא את כל הגוף שלו, בושה וחרפה. זו היתה אחת הטעויות הגדולות של עזרא שהוא נתן לסרחיו להתערב לו ככה בעניינים. הרי סרחיו היה זה שבחר לי ולאדר את העונש בוועדת המשמעת, איפה שנשמע שמאמן מנהל אגודה? עזרא עשה בזמן הקצר הזה כל טעות אפשרית, הוא הביא הבטחות בלי כיסוי, לא הצליח להכניס שקל מתורמים, שלח אותנו למשחק בלכיש שעתיים וחצי לפני הזמן, שלח אותנו עם מיניבוס קטן בקיצור את ה''טירונות'' שלו בתפקיד אנחנו סבלנו. אני לא מבין למה אחרי כל הטעויות שהוא עשה הוא עדיין מתאמץ להחזיק בתפקיד. הוא נכשל, נקודה, שיחזיר את המפתחות וילך הביתה. הוא לא שם לב שהוא הבובה של גבי קדוש? אולי זה היה מגמתי, לשים בתפקיד בובה שתיכשל ותחטוף את כל האש, למה שגבי ייצא לא בסדר אם אפשר להפיל את זה על מישהו אחר?

מה הטעות הכי גדולה שעשה עזרא לדעתך?
"שהביא את סרחיו. מצד אחד הוא מצהיר על עונה של הידוק חגורה, מצד שני מביא מאמן מבחוץ בעלות גבוה, אני לא חושב שעם מאמן אחר השחקנים היו פחות טובים. ניסים לא טוב יותר מסרחיו, כי לסרחיו יש הרבה כדורגל, אבל ניסים לפחות בן אדם, אצל סרחיו יחסי האנוש שואפים לאפס. תשאלי את החבר''ה איך הם משתעממים וסובלים באימונים, כל הכיף הלך".

איך היה לשחק נגד החברים?
"לא קל, אבל כשעליתי על הדשא שכחתי הכל. אני אחד ששואף תמיד לנצח ולא משנה מי עומד מולי אפילו אם זה אבא שלי. גילי אלביליה שלח אותי לגדר, אבל אחרי המשחק העברנו נשיקות, רמי צבי פרק אותי ואחרי המשחק דיברנו בטלפון. כאב לי במיוחד לגלות שההנהלה והמאמן פנו לשחקנים וביקשו מהם לא לדבר אתנו ולא ללחוץ לנו את היד לפני המשחק, שחקנים סיפרו לנו את זה. זה היה מגעיל, אנחנו שלא ידענו על זה ניגשנו לחברים שלנו לפני המשחק ולחצנו להם ידיים והם כמעט לא התייחסו אלינו. בסוף המשחק הבנו למה. אפילו פרחים לא קיבלנו כמו שנהוג בכל העולם. שאף אחד לא יבלבל במוח שעושים את זה במשחק בית, זה מקובל במפגש הראשון עם השחקנים שעזבו. אלו היו בטח שוב רעיונות של אחד ''היועצים'' של עזרא. מצחיק שהוא לא רואה שיש מי שמנסה לחתור תחתיו ונותן לו את כל העצות הלא חכמות האלו".

מה התרופה שתציל את אילת?
"צריך לעקור את המצב מהשורש. עזרא הביתה, סרחיו הביתה, שאורן קדוש יפסיק לדחוף את האף. אם הוא רוצה להיות חבר הנהלה שיהיה ואם לא שישתוק. הגיע הזמן שימנו מנכ"ל מקצועי בשכר שיעבוד כמו חמור ויציל את המצב ושאף אחד לא ינהל לו את העניינים. ניהול קבוצת כדורגל לא יכול להיות חובבני ולא יכול להיעשות בהתנדבות. העונה הזו היא ההוכחה".

אתה רואה את עצמך חוזר יום אחד לאילת?
"לפני שלושה שבועות בצהרים לא ראיתי את עצמי עוזב את אילת ובערב כבר שוחררתי, קשה לדעת מה יהיה מחר. בינתיים נורא כיף לי בערד, הכל מסודר פה, המאמן, דורון ממן, הוא הפתעה טובה והלוואי והוא יאמן את אילת ביום מן הימים, הקהל אוהב אותנו וסוף סוף יש לנו ראש נקי לחשוב על ספורט וכדורגל בלי כל הבלאגנים שיש באילת".

תמונת כתבה
משה, "העונה שעברה נראתה אחות".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש