פרסומת
דלג

אילת שולטת בשוק האלכוהול לקטינים

מאת: עומר כרמון ● ● ערב ערב 2460
קצין אג"מ במשטרת אילת, רב פקד טירן יהוד, נפגש עם בעלי סופרמרקטים ו'פיצוציות' לרגל כניסתו לתוקף של החוק האוסר מכירת אלכוהול בשעות הלילה: "לא נירתע ממתן קנסות ואף מסגירת בתי עסק", הוא מזהיר. "בחודש יולי, התרחשו באילת 400 אירועי שפיכת אלכוהול לקטין. כשבכל המדינה היו 600"

קצין אג"מ במשטרת אילת, רב פקד טירן יהוד, אמר, כי בחודש יולי, התרחשו באילת שני שליש מדיווחי המשטרה על תפיסת אלכוהול בקרב קטינים בישראל. במפגש עם בעלי עסקים בעיר, להצגת החוק החדש האוסר מכירת משקאות אלכוהוליים בשעות הלילה, הוא גילה: "בחודש יולי, התרחשו באילת 400 אירועי שפיכת אלכוהול לקטין. כשבכל המדינה היו 600".כזכור, לפי 'חוק המאבק באלכוהול' שנכנס לתוקף לפני ארבעה חודשים, במידה ושוטר מבחין בקטין במקום ציבורי המחזיק במשקה ובכוונתו לשתותו, רשאי השוטר להחרים את המשקה או להשמידו.

"בר, עם מאפייני בר"


במוצאי שבת הקרובה בחצות, ייכנס לתוקפו החוק האוסר מכירת משקאות אלכוהוליים בין השעות 23:00 בלילה ל-6:00 בבוקר. מכירת האלכוהול תתאפשר אך ורק במקומות העוסקים בהגשת אלכוהול. כגון: מועדונים, פאבים, מסעדות ואולמי אירועים. לרגל האירוע הלא חגיגי, יזמה משטרת אילת מפגש עם בעלי סופרמרקטים ו'פיצוציות'. בדבריו לנוכחים הדגיש רפ"ק יהוד, כי המשטרה תשים דגש על אכיפת החוק ולא תירתע ממתן קנסות ואף מסגירת בתי עסק. הוא הבטיח, כי לא יאפשר לעירייה להעניק היתרים למכירת אלכוהול בלילה, לבתי עסק שאינם זכאים לכך. "נקפיד מול הרשות המקומית, ולא נאפשר מצב שבו כל סופר או 'פיצוציה' יוציא כיסאות החוצה ויבקש לקבל היתר בטענה 'שהם מגישים אלכוהול'. נדאג לכך שעסק שיקבל היתר, הוא רק כזה שיש בו בר, עם מאפייני בר", הוא אמר.

"כובע הגרב יצא מהאופנה"


רפ"ק יהוד הסביר לבעלי העסקים כיצד לשפר את מערך האבטחה וביקש, בין השאר, להנמיך את מצלמת האבטחה בכניסה. "כובע הגרב של פעם יצא מהאופנה וכולם עברו לכובעים. וזה בסדר גמור, כי גם בחורף חם באילת", הוא חייך. "אבל ברגע שיש מצלמת גובה, קשה לנו לראות את הפנים של החשודים. במקרי השוד שבוצעו לאחרונה בבתי הדואר, היה לנו קושי למצוא את השודדים, מכיוון שהמצלמות בהם היו בגובה. לכן, אנו ממליצים להנמיך את המצלמה החולשת על הכניסה. אבל להציב אותה בתוך בית העסק, כדי שלא ניתן יהיה לשבש את פעולתה מבחוץ".

"גם השוטרים צריכים להפעיל שיקול דעת"


חלק אחר מדבריו, ייחד רפ"ק יהוד לתדרוך בעלי העסקים, כיצד להתמודד עם ניסיונות של קטינים לרכוש אלכוהול באמצעות תעודות זהות מזויפות. לדבריו, "בכל בסוף שבוע במועדונים, אנחנו נתקלים בלא מעט תעודות זהות מזויפות. חלקן ברמת זיוף מאוד גבוהה". הוא גילה, כי בחופשת הקיץ נרשמה באילת עלייה במספר צווי הסגירה של בתי עסק, בעיקר בגלל מכירה והגשה של משקה אלכוהולי לקטינים. "כולכם גופים כלכליים", הוא אמר. "אם מכרתם בקבוק שתייה, הרווחתם מזה. אבל אני פונה לערכים שלכם. יש עלייה חדה בשיעורי שתיית אלכוהול בקרב קטינים. אם מגמה זו תימשך, בתוך שש שנים, ישראל תהיה המדינה המובילה בעולם במדד מצער זה".


אחד מבעלי העסקים השיב לרפ"ק יהוד: "תאמין לי. אנחנו עושים מלחמת עולם. אנחנו נלחמים גם באנשים שקונים לילדים. אנחנו מאוימים בידי עבריינים וקשה לנו מאוד. אבל גם השוטרים צריכים להפעיל שיקול דעת".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש