פרסומת
דלג

הסכם עבודה היסטורי בקמפוס אילת

מאת: עומר כרמון ● ● ערב ערב 2461
בתום שנתיים של מו"מ רצוף משברים, נחתם השבוע בקמפוס אילת הסכם עבודה קיבוצי המסדיר לראשונה את מעמדם של העובדים מול הנהלת אוניברסיטת 'בן גוריון' בבאר שבע. יו"ר ההסתדרות במרחב אילת, אבי אזולאי: "עד היום, העובדים בקמפוס אילת הופלו לרעה בהשוואה לעובדים בבאר שבע"

בתום שנתיים של מו"מ רצוף משברים, נחתם השבוע בקמפוס אילת הסכם עבודה קיבוצי המסדיר לראשונה את מעמדם של העובדים מול הנהלת אוניברסיטת 'בן גוריון' בבאר שבע. "מדובר באחת מארבע נקודות הציון ההיסטוריות החשובות של הקמפוס מאז היווסדו", אמר ראש מינהל קמפוס אילת, איתן ריהן, במהלך טקס החתימה על ההסכם. יו"ר ההסתדרות במרחב אילת, אבי אזולאי, הוסיף: "ההסכם יביא לשינוי דרסטי במעמד העובדים. עד היום, העובדים בקמפוס אילת הופלו לרעה בהשוואה לעובדים בבאר שבע. כל העובדים בקמפוס אילת הועסקו על חוזה אישי. כשבכל ספטמבר יכלה ההנהלה לשלוח הביתה כל אחד מהם. כעת, מעמדו של כל אחד מהם מוגן"."דרך חדשה ביחסי העבודה"


בשיחה עם 'ערב ערב', הסביר אזולאי: "לפני שנתיים, נבחר לראשונה ועד עובדים בקמפוס אילת. לאחר הבחירות פנינו לאוניברסיטת 'בן גוריון' כדי לדון עמם בהסכם קיבוצי. בתחילת הדרך, הנהלת האוניברסיטה לא רצתה לשבת איתנו. ניסינו לקשור עצמנו להסכם הקיבוצי ההיסטורי של העובדים בבאר שבע. גם לזה הם לא הסכימו. אלה היו שנתיים של ויכוחים, נסיעות, דיונים ארוכים, איומים לגבי מה שיקרה במידה וזה לא יקרה. אבל בסופו של דבר, הנהלת אוניברסיטת 'בן גוריון' הפנימה את טובת העניין".

מה הם עקרונות ההסכם?
"ההסדר הקיבוצי הזה בא לשנות מקצה לקצה את תנאי השכר ויחסי העבודה בקמפוס אילת. זה מתבטא בשינוי דרסטי במעמד העובד. הוא מעניק קביעות לעובדים. הוא כולל בתוכו מענק חד פעמי לשכר של 36 אחוז, בדומה לעסקת החבילה שנחתמה לפני שנתיים במגזר הציבורי. מדובר בהסכם שהיה מחויב המציאות. נותן לעובדים בסיס חזק ותחילת דרך חדשה ביחסי העבודה עם האוניברסיטה".

אבל עדיין יהיו פערים בין תנאי ההעסקה של עובדי קמפוס אילת לאוניברסיטת 'בן גוריון'.
"כמו שבבאר שבע אין תוספת טיסה ותוספת ערבה ותוספות אילתיות. גם לנו אין סוגיות שקשורות לבאר שבע. אוניברסיטת 'בן גוריון' גדולה. יש שם סוגים שונים ומחלקות שונות שלא קיימות באילת, 99 אחוז מההסכם המקורי של באר שבע, השגנו כאן".

ומהו האחוז החסר?
"נשארו סוגיות שנמצאות במחלוקת באוצר. לדוגמה: החזקת רכב. מכיוון שלאחרונה משרד האוצר לוקח מהעובדים תוספות שכר שהוא אינו מכיר בהן, קבענו בהסכם, כי אם לא ישתנו התנאים בבאר שבע, גם אנחנו נקבל אחזקת רכב. ביקשתי כי ההסכם הקיבוצי הזה ייחתם במשרד האוצר, כדי שהאוצר לא יבקש החזרים רטרואקטיבית.
אותו דבר בכל הנוגע לימי בחירה לעובדים. בכל סקטור במדינת ישראל זה יומיים. בבאר שבע מקבלים תשעה ימים. זה חריג, ואני מניח שמשרד האוצר יבטל את ההטבה הזאת באוניברסיטת 'בן גוריון'. ההסכם הוא לתקופה של חמש שנים בלבד.
בתום התקופה, נשב למו"מ. השדרוג של ההסכם הזה, בסוגיות שהתפשרנו עליהן הפעם, יבוא לידי ביטוי בהסכם הבא".

"חוויה מתקנת"


בטקס חתימת ההסכם, נכחה דיקן הקמפוס הטרייה, פרופ' מירי עמית, שהודתה בחום לחברי ועד העובדים: היו"ר גילה טנדלר, בלי בן אבו ונועה עדן. מנכ"ל אוניברסיטת 'בן גוריון', דוד ברקת, פנה לחברות הוועד והוסיף: "לקחתן על עצמכן משימה גדולה. ניהלתן משא ומתן קשה, בחוכמה ובאחריות ויצרתן בסיס לשיתוף פעולה.
בהשוואה לוועד העובדים המיליטנטי בבאר שבע, זה היה קטן עלינו". סמנכ"ל משאבי אנוש באוניברסיטת בו גוריון, פנינה קרן, הסכימה: "זאת הייתה חוויה מתקנת, לעומת מה שאנו רגילים אליו בבאר שבע". רמ"ן קמפוס אילת, איתן ריהן, ענה לה: "החוויה המתקנת עליה דיברת היא סממן של קמפוס אילת.
יש כאן אווירה אחרת. יש כאן צוות מסור שכל אחד ממנו רואה כאן את הבית שלו. וזה שונה ממה שקורה בבאר שבע".