פרסומת
דלג

מפכ"ל המשטרה: "המסתננים- בעיה לאומית"

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2461
מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, אמר השבוע על תופעת המסתננים: "זוהי בעיה לאומית המחייבת פתרון כלל מערכתי". עוד מסר מפכ"ל המשטרה, כי להערכת המשטרה, יש באילת בין 4,500 ל- 6,000 מסתננים מאפריקה. המפכ"ל, שהגיע לבחון מקרוב את הבעיה ואת נתיבי ההסתננות, הגיע גם ל'נוף אילות', לבחון מקרוב את קליטתם. בביקורו התייחס המפכ"ל גם לנתוני האלימות שפורסמו ונפגש עם מפקד עוצבת אדום לדיון על תופעת המסתננים. לדברי המפכ"ל, בעוד מספר שבועות, יחלו משרד הביטחון וצה"ל לפעול לאורך הגבול למנוע ככל הניתן את ההסתננות ממצרים לישראל

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, הגיע לביקור בזק באילת כשהוא מלווה במפקד המרחב, ניצב יוחנן דנינו, ראש ואגף החקירות ומודיעין במטה הארצי, ניצב יואב סגלוביץ, שבעבר היה מפקד מרחב אילת, מפקד משמר הגבול, ניצב ישראל יצחק וראש להב, ניצב דוד מנצור. מטרת הביקור- בחינה מקרוב של תופעת המסתננים ממצרים, ההשלכות הפליליות וכיצד להילחם בתופעה זו."טיפול כולל ורב תחומי"


מפכ"ל המשטרה קיבל הסברים מקיפים ממפקד מרחב אילת, נצ"מ משה כהן שהתלווה לביקור. המפכ"ל גם נפגש עם ראש העירייה ושמע ממנו על הבעיות הקשות איתן מתמודדת העיר, בעקבות תופעת המסתננים מאפריקה. רב ניצב דודי כהן יצא לסיור באזורי ריכוזי המסתננים בעיר, בתצפית מוצב תמר לשעבר ובמקום מגורי חלק מהמסתננים ב'נוף אילות'. במהלך תדרוך עיתונאים שנערך באולם הישיבות במועצת העיר, התייחס מפכ"ל המשטרה לבעיית המסתננים מאפריקה ואמר: "לא ניתן לטפל בבעיית המסתננים ללא ראיה לאומית וטיפול כולל ורב תחומי. סוגיית המעורבות של המסתננים בסוגיות פשיעה נבדקת כבר למעלה משלוש שנים וזה בעצם העניין המעסיק את משטרת ישראל". יש לזכור, כי מפקד מרחב אילת, נצ"מ כהן, אמר לפני כחודש, כי "קיימת עליה הדרגתית במעורבותם של מסתננים מאפריקה, בפשיעה העירונית באילת". מפכ"ל המשטרה לא היה איש בשורות, אך אמר, כי ממשלת ישראל מתייחסת לנושא ברצינות רבה, והטיפול בבעיה הינו רב משרדי ולדבריו, בעיקר משרד הפנים, האחראי על הנפקת אשרות שהיה, או לחילופין, גירוש מהארץ. רב ניצב כהן הדגיש, כי הן השר לביטחון פנים והן משטרת ישראל העמידו את בעיית המסתננים בראש סדר העדיפויות.

ירידה באלימות ובפשיעה


בתשובה לשאלת כותב השורות, באשר לנתוני האלימות שפורסמו בזמנו ב'ידיעות אחרונות' ובהם הופיעה אילת במקום הראשון ברשימה, אמר המפכ"ל, כי הטבלה שפורסמה היא אחת מכמה שיטות מדידה, ואילת נפגעת מהמדידה הנ"ל.
לדברי המפכ"ל: "קיימת ירידה מתמדת לאורך ארבע שנים בנתוני האלימות והפשיעה באילת, וזאת בין השאר תודות לפרויקט 'עיר ללא אלימות'". באשר לטבלה שפורסמה וגרמה נזק תדמיתי קשה לעיר, אמר המפכ"ל, כי: "בעתיד, יתוקן המצב, וכבר נעשות הכנות בעניין זה". מפכ"ל המשטרה נפגש גם עם מפקד אוגדת אדום ודן איתו בבעיית המסתננים וכיצד ניתן למזער או להילחם בתופעה. יש לזכור, כי על פי הערכות, מסתננים לישראל, בכל לילה, בין 70 ל- 100 מסתננים, לאורך גבול מצרים-ישראל.
בתשובה לשאלתנו, האם יש למשטרה הערכה באשר למספר המסתננים באילת, השיב המפכ"ל: "אין מספרים מדויקים, אך במרחב אילת, מדברים על בין 4,500 ל- 6,000 אנשים המתגוררים בעיר אילת".

המפכ"ל גילה, כי בשבועות הקרובים, יחלו משרד הביטחון וצה"ל בעבודות שיימשכו כשלוש שנים ובמסגרתן ייבנו מחסומים, גדרות שימנעו או יקשו על הכניסה לישראל.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש