פרסומת
דלג

התחלה חדשה - כן אדוני היו''ר

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2462
חודשיים עברו מאז קיבל על עצמו רואה החשבון זוהר מילר, את תפקיד יו"ר אגודת הכדורסל המקומית. מאז מבלה האיש העסוק בלאו הכי, לא מעט שעות על הפרקט ומחוצה לו בענייני כדורסל. בראיון גלוי הוא מספר על ילדותו כילד למשפחה קשת יום, ומגלה כי שיחק במדי קבוצת הנערים של מכבי תל אביב, כתחביב ממנו נאלץ להיפרד בגלל לימודי הערב. ולא, אין לו שום כוונה לנצל את התפקיד כמקפצה פוליטית

מי שמכיר את רואה החשבון זוהר מילר, הרים אולי חצי גבה כששמע כי האיש העסוק, המעונב משהו, לקח על עצמו את תפקיד יו"ר אגודת הכדורסל העירונית. אחרי הכל מדובר בתפקיד שמצריך לא מעט השקעה ומרפקים. ובכלל, מה לו למילר ולכדורסל?תתפלאו אולי לשמוע אבל מילר הילד, שיחק במדי קבוצת הנערים של מכבי תל אביב בניצוחו של אחד המאמנים הגדולים שידעה המדינה- רלף קליין. מה שאולי רק מעטים יודעים, שמילר שמנצח היום על אימפריית ראיית החשבון שלו, גדל כאחד משני ילדים במשפחה קשת יום, עובדה שהצריכה אותו לעבוד כבר מגיל 14 בשעות הבוקר. למרות אהבתו הרבה לכדורסל ולמרות שגם הפגין כישרון בתחום, העובדה כי נאלץ לעבוד בשעות הבוקר, הצריכה אותו ללמוד לימודי ערב בתיכון עירוני א' בתל אביב וכך נפרדו דרכם של מילר הצעיר והכדורסל. "אז שחקן לא יצאתי בסופו של דבר", הוא אומר לי השבוע בחיוך, "אבל לאורך השנים ליוויתי את הקבוצה לא רק כאוהד אלא גם כחבר הנהלה". שמו של מילר נקשר עם האגודה עוד בימים של טרום ההצלחה המטאורית של הקבוצה הבוגרת בליגה הלאומית, וגם באותם ימי זוהר בלתי נשכחים.
גם סעיף ה'פעילויות הציבוריות' לא חדש לו למילר. מאז הגיע לאילת, לפני כ-37 שנים הוא הספיק לרשום לזכותו רקורד לא מבייש של פעילויות ציבוריות ראויות. בין השאר הוא שימש כיועץ כלכלי לשלושה ראשי עיר שכיהנו באילת: לגדי כץ, הוכמן ועכשיו גם למאיר יצחק הלוי, הוא ולא אחר היה האיש שיזם את חוק אזור הסחר החופשי באילת, דבר שקרה לא מעט שנים לפני שרפי הוכמן, האיש שהצליח להזיז את גלגלי הבירוקרטיה בארץ, חלם בכלל לשמש ביום מן הימים כראש העירייה. מאוחר יותר, בימיו של הוכמן, הוא גם ליווה את כל התהליך עד לחקיקת החוק וכניסתו לתוקף בשנת 1985. מילר היה מיוזמי הקמת מכללת אילת. משנת 86 ובמשך כ-10 שנים, עם הפסקה אחת קטנה, הוא שימש כיו"ר הנהלת המכללה שקמה בסופו של דבר בעיר ומאוחר יותר היה ממובילי תהליך הפיכתה של מכללת אילת לקמפוס של אוניברסיטת 'בן גוריון'. חוץ מזה הוא מצא זמן לסייע קצת לעמותת 'לתת' באילת, היה חבר באגודת ידידי בית החולים 'יוספטל', הקים את מועדון אירגוני המתנדבים בעיר ואם לא די בכל אלו הרי שמזה כשבע שנים הוא מתנדב אפילו במשטרת התנועה בעיר ואם תשאלו אותו הרי שידו עוד נטויה.
ובוא לא נשכח שבשלב מסוים גם רצית להיות ראש העירייה...
"אוהו, אנחנו חוזרים אחורנית לקדנציה הקודמת... מסיבה מאוד פרוזאית חשתי שיש לי מה לתרום לעיר, הרגשתי שאני יכול לעשות את זה בצורה הטובה ביותר, עם ידע, ניסיון ופעילות ציבורית, אבל גיליתי שלא 'נישקתי' מספיק ואולי זה קרה קצת מאוחר מידי, בכל מקרה כשהבנתי שאין לי סיכויים, לא חיכיתי לרגע האחרון ופרשתי. אני אחד שלא צריך להגיע לקו הסופי כדי להבין את זה ובאמת שלא חיפשתי את זה כמקור פרנסה אלא כדי לתרום לעיר".

ואת כל אלו אתה מצליח לעשות בד בבד עם הקמת האימפריה הקטנה והפרטית שלך.
מילר מחייך ומספר בגאווה, "משרד רואי החשבון שלי קיים מזה 34 שנה באילת. כיום יש בו ארבעה רואי חשבון ועוד שבעה עובדים. לשמחתי, כיום אנחנו עובדים יחד כמעט כל המשפחה. נחמה, האשה שאיתי מזה 41 שנה, היא מנהלת חשבונות ומנהלת את המשרד, הבת גלית, רואת חשבון, וגם החתן, ניר, רואה חשבון, ורק הבן, עורך הדין, אופיר מילר, נמצא בחדר הסמוך", הוא אומר בחיוך גאה ומודה, "אפילו לא חלמתי שזה יקרה וזה כיף מאוד גדול", הוא מציין וממהר להוסיף כי הוא כבר סבא גאה לחמישה נכדים.

עם כל הכבוד, איך אתה מוצא זמן לתפקיד החדש?
"בין לבין. תמיד אפשר למצוא זמן לכל דבר שרוצים. בסך הכל מדובר בפעילות ציבורית בתחום שאני מאוד אוהב- ספורט ובעיקר כדורסל, אז בעצם למה לא? אחרי שהיו"ר הקודם, אלי אטיאס הודיע כי הוא מסיים את תפקידו, נעשתה אלי פנייה מצד ראש העיר וממלא מקומו, ולאחר בדיקה קצרה והתלבטות קיבלתי על עצמי את המשימה. זה אמנם תפקיד שמצריך זמן אבל לא רק אני במערכת, הדברים לא נופלים רק עלי. יש לא מעט אנשים נוספים לצידי שעובדים בשטח, זו לא עבודה לאיש אחד".

אי אפשר שלא לחשוד שאולי מדובר כאן בתפקיד שיהווה עבורך מקפצה פוליטית.
"ממש לא. לחלוטין לא. אני את הניסיון שלי בתחום עשיתי, זה היה נכון בזמנו. היום אין לי שום כוונות ושום שאיפות בתחום הפוליטי".

מה הצעדים הראשונים שעשית רגע אחרי כניסתך לתפקיד?
"נכנסתי לתפקיד בשלב די קרוב לתחילת הפעילות. בסך הכל מצאתי הנהלה שעבדה יפה, יו"ר שכיהן חמש שנים והצעיד את האגודה יפה. את החותם שלי השארתי דווקא בתחום הילדים. אנחנו שמים השנה דגש חזק על בית הספר לכדורסל, הקמנו במסגרת בית הספר את האקדמיה לכדורסל שם הכוונה לתת לילדים מוכשרים את הכלים הנכונים להיות דור העתיד של הכדורסל בעיר. מעבר לכך אנחנו מנסים השנה להעמיד קבוצה בוגרת שתתמודד חזק על המקום הראשון בליגה. עליה מכאן זה לליגה הלאומית".
עד כמה אתה שם דגש על שחקנים אילתים בקבוצה הבוגרת?
"אנחנו בהחלט שמים דגש בקבוצה הבוגרת על שחקנים אילתים. למעלה ממחצית הקבוצה מורכבת על שחקנים אילתים, יש לנו מאמן אילתי, עידן לנקרי, שאימן בשנה שעברה ובעבר היה שחקן בקבוצה".

למה לקחת תפקיד כזה שידוע כ'כפוי טובה'...?
"מי שנכנס לעבודה ציבורית מתוך כוונה לקבל הערכה וכבוד חוטא לעצם העניין. צריך להיכנס לנושא מתוך הכרה בתרומה שמאחורי העשייה.

אז מה, התחלה חדשה עבורך? יש אתגר?
"זו התחלה חדשה שנותנת לי אוויר לריאות, יש המון אתגר וזה הכיף שבעניין. אני כבר לא במצב שאני עושה דברים כי אני צריך, אלא בגלל שאני רוצה, אני לא מחפש מקפצות אלא מחפש לעשות דברים שאני אוהב ושאני חושב שאני יכול באמת לתרום בהם".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש