פרסומת
דלג

חג האופניים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 16/9/2010 10:13 ● ערב ערב 2463
איך שלא תסתכלו על זה, עם כל הכבוד ליום הכיפורים, לדת, לצום ולמסורת, עבור הילדים נקשר היום הקדוש הזה בעיקר לאופניים. רגע לפני הצום, מוצאים האופניים מהבוידעם, למי שאין ממהר לרכוש, העיקר שלא לאכזב את הקטנטנים ביום בו האופניים כובשות את הכבישים. רגע לפני, קבלו צרור עצות, טיפים ודגשים מהמומחים

אין מה לעשות, יום הכיפורים היה מאז ומתמיד- חג האופניים. זה מה שקורה כשהרכבים ביום הזה אאוט. או אז עולים האופניים וכובשים את הכבישים. כבר בתחילת השבוע, ימים אחדים לפני יום הכיפורים הורגשה התכונה הערה בחנויות האופניים בעיר. גם השנה, האילתים כמו אילתים, לא הקדימו את הטיפול באופניים אלא חיכו לרגע האחרון, כי אם אפשר ליצור עומסים, אז בעצם למה לא... מי רוכש אופניים חדשות לילדים ומי מוציא את האופניים מהבוידעם וממהר לתקן, הכל בכדי שהקטנטנים הפרטיים לא יישארו מאחור ביום המיוחד הזה עבורם.
העובדה כי בשנים האחרונות הפך טרנד הרכיבה על אופניים לפופולארי מאוד גם בקרב הילדים, הורגשה בחנויות האופניים, שם לא נרשמה השנה הנהירה העצומה של השנים עברו. לא בגלל שאין באופניים כבר עניין, נהפוך הוא, ככל שצעירים רוכבים היום יותר ביום יום, כך מצבן של האופניים ביום יום טוב יותר.
בחנות האופניים המשפחתית והותיקה בעיר, 'אמין אופניים' מכירים את התופעה הזו היטב.
מה מתקנים בדרך כלל לקראת יום הכיפורים? אני שואלת את רן כהן, מהבעלים והוא מסביר, "מתקנים בעיקר פאנצ'רים וברקסים. המאסה הגדולה של המתקנים היא של ילדים בגילאי 4-12, מי שמגיע בימים האלו הם כאלו שרואים בדרך כלל את האופניים ביום כיפורים, רוכבים כמה ימים אחר כך ואז מחזירים את האופניים למנוחה ארוכה עד ליום הכיפורים הבא. חוץ מאלו ישנם הילדים שעדיין אין להם אופניים, שמנצלים את יום הכיפורים כדי לקבל אופניים חדשות".
עד כמה המודעות לרכיבה על אופניים עלתה בשנים האחרונות?
"מדובר בעלייה מטורפת. זה משהו שקרה, לפחות באילת, במרוצת 12 השנים האחרונות, עם הקמתה של קבוצת הטריאתלון הראשונה בעיר. לפני שנתיים היו שנתיים של בום רציני ברכישת אופניים ועכשיו ישנה קצת רגיעה, לא בגלל שהטרנד בעיר נרגע, אלא בעיקר בגלל שכל מי שרצה אופניים כבר רכש. בכל פעם שישנה קבוצת רוכבים חדשה כזו או אחרת שנפתחת, יש עלייה מטורפת בביקוש לאופניים, אחר כך הגל נרגע וקצב המכירה חוזר לפרופורציה".
כמה רוכבי אופניים פעילים יש היום באילת, להערכתך?
"אני מעריך שלפחות 150 רוכבי כביש פעילים וכמה מאות רוכבי שטח, צעירים ובוגרים. ההבדל בין רוכבי האופניים באילת לבין אלו שברכז הוא שבאילת כל מי שרוכב על אופניים עושה את זה בעיקר למטרת ספורט, בניגוד למרכז שם הרבה משתמשים באופנים ככלי תחבורה לכל דבר".רגע לפני יום הכיפורים, על מה ההורים צריכים לשים דגש מבחינה בטיחותית באופניים?
"בעיקר על מערכת ההילוכים, הברקסים ופאנצ'רים. מי שקונה אופניים חדשות שם דגש על דברים אחרים כמו קסדה, כפפות ונצנץ, אלו דברים שהם חובה ברכיבה על אופניים".
עד כמה יש מודעות היום בנושא חבישת קסדה?
"חשוב לציין שלפחות באילת המודעות לקסדה מאוד גבוהה. אם לפני כמה שנים לרכב עם קסדה היה בגדר פאדיחה ובני נוער לא היו מוכנים לשמוע על זה בכלל, הרי שהיום הם לוחצים על ההורים שיקנו להם, זה מאוד 'קול'. אין ספק שישנה עליה במודעות ולא רק בגלל החוק שמחייב קסדות שלמעשה הוא חוק חסר שיניים. לצד חבישת הקסדה, חשוב שהרוכב יידע שהקסדה חייבת להיות הדוקה לראש ולא רופפת כי קסדה שאינה יושבת טוב על הראש יכולה בזמן תאונה או נפילה לעוף מהראש ולא להגן עליו. חשוב שהרוכבים יידעו כי קסדה בת שנתיים כבר לא בטיחותית ויש להחליפה.
קסדות עשויות מחומר דמוי קלקר, החומר גם סופג זיעה וגם נמעך כך שנפגמת מאוד היכולת שלו לספוג מכות. גם אחרי נפילה חזקה, חשוב מאוד להחליף קסדה כי זו הקיימת כבר לא תקינה".
ומה על כפפות?
"כאן דווקא עדין אין מספיק מודעות. אנשים לא מבינים עד כמה הכפפות הן אביזר בטיחותי. כשאתה נופל הדבר הראשון שאתה שולח קדימה כדי להגן על עצמך הן הידיים, להיפגע בכפות הידיים זה ממש לא נעים, כשיש כפפות העסק הופך הרבה יותר פשוט וגם קל לך יותר להגן על עצמך".
ומה על תאורה?
"אם לילד שלכם אין נצנץ אחורי על האופניים, שלא תרשו לו לרכב עליהם בשעות הערב. מדובר בנצנץ שעולה בסך הכל 25 ₪ ויכול להציל חיים, במלוא מובן המילה. את הנצנץ הזה רואים בערב ממרחק של מאות מטרים ומבחינים בך. זה חשוב אפילו יותר מפנס קדמי".
לאיזה גיל כבר יש אופניים?
"היום יש אופניים כבר לילדים בגיל שנתיים, כשכמובן מי שרוצה עוד קודם יכול לרכוש את האופניים שההורים דוחפים עם ידית אחיזה".
וכמה יכול לעלות תענוג של אופניים ואבזור בסיסי?
"אופניB.M.X עולות בסביבות ה- 300 ₪, אופני הרים יש גם ב- 400 ₪, בתקציבים האלו כל אחד יוכל למצוא לעצמו אופניים. היום יש גם אופניים יד שנייה במחירים זולים אפילו יותר כך שזה ממש לא בשמיים.
מחירי קסדות נעים בסביבות ה- 60 ₪ וכפפות סביב ה- 30 ₪ ומעלה ומכאן ואילת השמיים הם הגבול".

והנה עוד כמה טיפים שמספק רן כהן מחנות 'אמין אופניים' לרכישה נבונה ורכיבה בטוחה:
חשוב לרכוש אופניים במקום מסודר, שיכול להבטיח לכם שירות חלפים ותיקונים לאורך זמן.
- משקל האופניים הוא עניין חשוב. יש להקפיד על משקל נמוך ככל האפשר, הדבר חשוב בעיקר למי שגר בבניינים משותפים.
- יש להתאים את גובה האופניים לרוכב, כיצד בודקים? כאשר הרוכב יורד מהמושב ונשאר על הרמה, שתי רגליו אמורות לגעת ברצפה.
- חשוב לרכוש אך ורק אופניים שניתן להגדיל, להגביה או להקטין את המושב בהתאם למימדי הרוכב.
- כיוון גובה המושב נעשה באמצעות יצירת זווית של 90 מעלות בעת קיפול הברך בזמן דיווש. שימו לב- רכיבה עם מושב נמוך מזיקה לברכיים.
- יש לדאוג למרווח מינימאלי של כ- 4 ס"מ בין המפשעה למושב, על מנת למנוע פגיעה במצב של נפילה. במידה וגובהו של הילד מצוי בדיוק על ה'תפר' שבין גדלי הדגמים, וזהו הזוג הראשון, יש להעדיף את הזוג הקטן, על מנת לאפשר את הורדת גלגלי העזר במהירות האפשרית.
- אין צורך בהרבה מהלכים, למרות שהילדים מתלהבים מכך. ההבדל בין 18 ל-21 הילוכים, לא מצדיק את ההפרש במחיר.
- אם אתם יודעים שתרכבו על האופניים רק ביום כיפור, אל תשקיעו בזוג יקר מידי.
- לא כדאי להשקיע באופני הרים, אלא אם אתם באמת מתכוונים לרכב עליהם.
לרכיבה על הכביש
מספיקות אופניים רגילות.
- חשוב לרכוש אביזרי בטיחות, ותמיד זכרו שגם ביום כיפור עדיין ישנם רכבים החולפים על הכביש כמו גם רכבי ביטחון לכן חשוב לשמור על ערנות.
- חשוב לרכוש קסדה תקנית (כזו שמופיע עליה תו תקן). מומלץ לרכוש כזו עם מנגנון נעילה אחורי לשיפור האחיזה בהיקף הגולגולת וחשוב גם שתהייה מאווררת.
- רכשתם אופניים עם גלגלי עזר לילדים? מומלץ להרימם מעט מהרצפה על מנת לאפשר לילד להסתובב בהטיה. לאחר שירכוש ביטחון, אפשר להורידם. בהתחלה אחד ואחר כך גם את השני.
- לנערות מומלץ לרכוש אופניים ללא מוט שילדה עליון.
- כדאי לרכוש מנעול טוב לאופניים, שכן אופניים הן מצרך נגנב ביותר.
- רצוי שחישוקי הגלגלים יהיו עשויים אלומיניום קל ולא מחליד.

נסיעה בטוחה


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש