פרסומת
דלג

קבלני העירייה מתקשים להפסיק את העסקת המסתננים

מאת: עומר כרמון ● 8/10/2010 14:48 ● ערב ערב 2466
שלושה חודשים לאחר שראש העירייה הבטיח כי קבלני הגינון והניקיון של העירייה יפסיקו להעסיק מסתננים, מודים הקבלנים כי הם מתקשים למצוא להם תחליף. מנכ"ל 'המנוף': "עד עתה הופסקה עבודתם של כמחצית מהעובדים ובתקופה הקרובה, תושלם דרישת העירייה לא להעסיק יותר עובדים מסודן". מנכ"ל 'פורום שתיל': "אם אין עובדים באילת שרוצים לעבוד בגינון, אז מה נעשה? אנחנו מסתובבים סביב עצמנו". דוברת העירייה: "המהלך יושלם בקרוב"
קבלני העירייה מתקשים להפסיק את העסקת המסתננים
לפני שלושה חודשים, כשהקמפיין נגד תופעת המסתננים היה בשיאו, הכריז ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי: "מסתננים באים לאילת כי הם שמעו שיש כאן עבודה. אם לא תהיה להם עבודה, הם יפסיקו לבוא". ראש העירייה קרא לתושבי העיר להפסיק להעסיק את המהגרים הבלתי חוקיים. יו"ר מנהלת השכונות הוותיקות, נחום סרי, הוסיף: "כל מסתנן שעובד באילת מביא איתו חמישה שלא עובדים. אלו שלא עובדים ישנים ברחובות ומטרידים נשים".

הצהרותיו של ראש העירייה עמדו בסתירה לעובדה כי העירייה מעסיקה בעצמה עשרות מסתננים באמצעות קבלני הגינון והניקיון שלה. לאחר שכתבה בנושא התפרסמה ב'ערב ערב', הבטיח מאיר יצחק הלוי בנאומו בהפגנה נגד המסתננים, כי העניין ייפסק: "הוריתי לגורמים הקשורים בעירייה לא להעסיק מסתננים", הוא אמר.
כשבועיים לאחר ההפגנה, קיבלו קבלני כוח האדם מכתב מהיועצת המשפטית של העירייה הדורש מהם לא להעסיק עובדים בלתי חוקיים. אולם מבדיקה שערכנו לפני כחודש (כחודש וחצי לאחר הוצאת המכתב), התברר כי העסקת המסתננים נמשכת. דוברת העירייה הבטיחה אז, כי העסקת המסתננים תיפסק לחלוטין ב-1 באוקטובר 2010.
התאריך הנקוב הגיע, אולם קבלני העירייה המשיכו להעסיק מסתננים גם השבוע. אבי אביטן, מנכ"ל חברת 'פורום שתיל', המבצעת עבור עיריית אילת את מרבית עבודות הגינון בעיר, הסביר: "העירייה ביקשה לצמצם את התופעה וצמצמנו את המספר למינימום. אבל הם לא יכולים להגיד לנו: 'אל תעסיקו עובדים חוקיים'. אם אין עובדים באילת שרוצים לעבוד בגינון, אז מה נעשה? אנחנו מסתובבים סביב עצמנו. העירייה בדקה את החוקיות של העובדים. כל עוד חסרים לנו עובדים... אנחנו ניקח אותם כל זמן שזה חוקי. כ- 70-80 אחוז מהעובדים שלנו הם מקומיים, את השאר אנחנו צריכים להשיג ממקורות כאלה או אחרים. המהגרים הם חלק מהמקורות האלה. אנחנו בסך הכל רוצים לעמוד במשימות שלנו מול העירייה. אז אנחנו משלימים, ממש בקטנה".
יעקב אוטמזגין, מנכ"ל 'שרותי נוי המנוף אילת', שמבצעת עבור עיריית אילת את עבודות הניקיון, מסר ל'ערב ערב': "אנו מתכוונים למלא אחר דרישת עיריית אילת ולהפסיק בתקופה הקרובה את עבודתם של כל המסתננים. עד עתה הופסקה עבודתם של כמחצית מהעובדים ובתקופה הקרובה, תושלם דרישת העירייה לא להעסיק יותר מסתננים".
דוברת עיריית אילת, דנה זנטי, מסרה בתגובה: "בהמשך לתגובתי הקודמת לעניין, אכן הונחו קבלני הניקיון של העירייה שלא להעסיק יותר מסתננים החל מתאריך 1.10.10. בפועל, מועסק עדיין מספר בודד של מסתננים היות שהקבלנים לא הצליחו לגייס עובדים חדשים במכסה הנדרשת. לא מיותר לציין, כי כחלק מדרישת העירייה פרסמו הקבלנים במהלך השבועות האחרונים, מודעות דרושים בעיתונות המקומית אשר כל מטרתן גיוס עובדים חדשים שיחליפו את המסתננים. יובהר, כי על אף שלמסתננים שעדיין מועסקים ישנן אשרות שהייה ועבודה שניתנו על ידי רשויות המדינה, עומדת דרישת העירייה בעינה. בימים אלה, בוחן מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד, אפשרות לקיים יריד תעסוקה בשיתוף לשכת התעסוקה, אשר ייתן, בין היתר, מענה לעניין".