פרסומת
דלג

זה לא רק ספורט

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 13/10/2010 10:44 ● ערב ערב 2467
מאות מתושבי אילת הצביעו בסוף השבוע בעד, והגיעו לקחת חלק פעיל בשני אירועי ספורט שהתקיימו שניהם ביום שישי. בשעות הבוקר היה זה מרוץ 'נגב אילת' ואחר הצהריים זכתה לעדנה 'קריעת מפרץ אילת'. מי שלא הגיע רק בשביל להזיע, הגיע כדי לחלוק כבוד לבני אילת הנופלים שהונצחו בשני אירועי ספורט אלו. יש כבוד

ביום שישי האחרון היתה עדנה לחובבי הספורט המקומיים. בשעות הבוקר המוקדמות הם הוזנקו למרוץ 'נגב אילת' על שמו של טום דקל ז"ל, בן אילת שנפל במהלך פעילות מבצעית בשטחים. רבים מהם חזרו ונפגשו בשעות אחר הצהריים, הפעם בבגד ים בלבד, לטובת השתתפות במשחה 'קריעת מפרץ אילת', שהתקיים הפעם לזכרו של עידן קובי ז"ל, בן אילת שנפל במלחמת לבנון השנייה. על דבר אחד הסכימו המשתתפים בפה מלא, כי ארגון שתי התחרויות היה מושלם. מנהל אגף אסל"ו, יעקב מלכה, אמנם עבד קשה מאוד באותו יום לחוץ, אבל היום הוא יכול בהחלט לחייך כל הדרך להצלחה נוספת.

עדנה ימיתתמונת כתבה


כמה וכמה שנים כבר מנסה יעקב מלכה, בהווה, מנהל אגף אסל"ו (ארגון אירועי ספורט לאומיים ובינלאומיים בעיריית אילת) להחזיר עטרה ל'קריעת מפרץ אילת'. האירוע שידע בעבר הרחוק מאוד ימים יפים עם למעלה מ-2000 שוחים מאילת ורבים שהגיעו במיוחד מכל רחבי הארץ, מדשדש בשנים האחרונות למרות כל ניסיונות ההחייאה מצידו של מלכה. לכן, הוא התרגש כשגילה כי למעלה מ-500 שוחים הגיעו לקחת חלק פעיל במשחה שהתקיים זו השנה השנייה לזכרו של בן אילת, עידן קובי ז"ל, שנהרג במלחמת לבנון השנייה. קרוב ל-200 שוחים השתתפו במקצה הארוך שהתחיל בחוף תחנת הצלה מספר 2 והסתיים ב'חוף הדקל', וכ-300 שוחים נוספים יצאו לדרך במשחה הקצר למרחק 1 ק"מ שיצא מחוף 'קיסוסקי' והסתיים גם הוא ב'חוף הדקל'. מי שנתנו את הדחיפה המספרית לכמות המשתתפים במשחה העממי הארוך למרחק של 2 ק"מ היו ספורטאי שתי קבוצות הטריאתלון הפועלות בעיר. קבוצת 'האילתים', בניצוחו של המאמן מני קיסלסי, שאף זכתה בסיום המשחה בתואר- הקבוצה רבת המשתתפים עם 110 שוחים, וקבוצת 'הפועל ישרוטל ספורט קלאב אילת', בניצוחו של המאמן שלמה זקס, שהעמידה על קו הזינוק 50 שוחים. כאן המקום לציין כי עבור ספורטאי הטריאתלון מדובר בקושי באימון שחייה רגיל, ואולם אלו וגם אלו הגיעו לשחות ולכבד את זכרו של עידן קובי ז"ל.

תמונת כתבה


בזה אחר זה יצאו השוחים מהמים, זוכים למחיאות כפיים מהנוכחים שהמתינו על החוף ומכאלו שכבר סיימו את חלקם במים. כמיטב המסורת, זכה כל שחיין לקינוח המשחה בבקבוק במים ובלחמנייה המסורתית. טקס הסיום לא התחיל לפני שאל החוף הגיעה אתי אלימלך, אימו של עידן ז"ל שקינחה את שורת השוחים כשהיא גומעת את מרחק הקילומטר בשחייה רציפה, נעזרת בידידים טובים וקרובים. לפני שכף רגלה דרכה על היבשה, זכתה אלימלך לחיבוק גדול ממלוויה ואף לעיסוי כפות הרגליים שנתפסו במים. עכשיו, רגע אחרי שהסדירה נשימה היא היתה מוכנה לצאת אל החוף מתקבלת בחיבוקים חמים כראוי לגיבורת המשחה. אלימלך הכושלת והעייפה פסעה לעבר התקהלות השוחים שכבר המתינה על החוף זוכה למחיאות כפיים חמות. "אני נרגשת כולי", היא אמרה ברעד, מודה למאות השוחים שהגיעו וסייעו לה להנציח בדרך מוצלחת כל כך את זכרו של בנה. וממש כמו בשנה שעברה אז שחתה את המקצה הארוך, הבטיחה גם הפעם אלימלך לשוב ולשחות גם בשנה הבאה, כיאה וכנאות.

עכשיו כבר אפשר היה לקיים את טקס הסיום המכובד. באירוע נכח ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, שברך את השוחים ובעיקר את הילדים שלקחו חלק במשחה כמו גם יורם ארנשטיין, מנכ"ל מרכז הפועל שהבטיח לנוכחים כי הספורט יאדה ואיתה האירועים הנלווים כדוגמת 'קריעת מפרץ' אילת ימשיכו ללכת יד ביד עם העיר אילת.

במעמד זה זכתה קבוצת ה'אילתים' בגביע הקבוצה רבת המשתתפים עם 110 שוחים, בתואר - 'זקנת המשתתפים' התהדרה בכבוד עדינה יערי מתל אביב, אוטוטו בת 76 שהגיעה לבקר את הבת האילתית וגויסה למשימת השחייה יחד עם הבת דורית ששר והנכדה סיגל, תלמידת כתה ו' בבית הספר 'היובל'. השלושה שחו יחד את מקצה הקילומטר.

עוד השתתפו במשחה קבוצות מאורגנות של מקומות עבודה שניצלו את שהותם בעיר לטובת משחקי בספורטיאדה על מנת להשתתף ב'קריעת מפרץ אילת'. בין מקומות העבודה שלקחו חלק במשחה: קופת חולים 'כללית', בית הלוחם ירושלים ובזק.

אחרי הצלחה כזו אין פלא שגם יעקב מלכה וגם אתי אלימלך מיהרו להבטיח כי גם בשנה הבאה, בסמיכות לאירועי הספורטיאדה בעיר, תתקיים שוב קריעת מפרץ אילת בתקווה לעלייה נוספת במספר המשתתפים.

יאללה רציםתמונת כתבה


השכם בבוקר יום שישי, במזג אוויר אידיאלי, יצא לדרך מרוץ 'נגב אילת' השני במספר לזכרו של בן אילת טום דקל ז"ל. אמנם בשנה שעברה זו היתה ריצת מרתון מלאה למרחק 42 ק"מ שאורגנה על ידי גורמים חיצוניים והפעם זו היתה ריצה למרחק חצי מרתון (21 ק"מ), שגם היא בהעדר מארגנים חיצוניים אורגנה על ידי יעקב מלכה, מנהלך אגף אסל"ו בעירייה, אבל כמו שאומר מלכה עצמו, עדיפה ציפור אחת ביד מאשר על העץ ועל כך הוקירו לו תודה השבוע חובבי הריצה בעיר שמייחלים לכל תחרות אפשרית.

תמונת כתבה


גם במרוץ נרשמה השנה עליה יפה במספר המתחרים שזינקו לשלושה מקצים. 80 מתחרים זינקו למרחק חצי המרתון, 130 מתחרים זינקו למרחק 10 ק"מ ו-70 מתחרים רצו את המקצה העממי למרחק 3 ק"מ. אפילו שלושה הלכים השתתפו באירוע, למרות שההלך המוכר בארץ, ד"ר שאול הדני, נאלץ לבטל את השתתפותו בעקבות פציעה. גם הפעם היתה נוכחותם של חברי קבוצות הטריאתלון בעיר משמעותית. בנוסף השתתפה במרוץ קבוצה גדולה של 'רצים בעבודה' מטעם מרכז 'הפועל'. "צמידותם של האירועים האלו לספורטיאדה עושה טוב", אמר השבוע מלכה שציין כי גם בעתיד הוא מתכוון לשמור על הצמידות שהעלתה באופן ניכר את כמות המשתתפים באירועים, "מתכונת מנצחת לא מחליפים", הוא הזכיר.
בין הרצים היתה גם השנה אמו של טום ז"ל, אביבה דקל, שרצה במקצה למרחק 10 ק"מ והתקבלה על קו הסיום במחיאות כפיים סוערות של כל הנוכחים. בטקס הסיום חולקו המדליות למנצחים בקטגוריות הגיל השונות כשאת מרבית המדליות קוטפים חברי קבוצות הטריאתלון בעיר.

ואלו שמות הזוכים במקצים השונים:
מקצה חצי מרתון (21 ק"מ):
גברים:
מקום 1 - תום ברמי (21), מקבוצת הפועל ספורט קלאב אילת - 1:27.57 ש'.
מקום 2 - אבידב ליברמן (41), איילות, 1:30.30 ש'.
מקום 3 - אמיר הרמן (40), 1:32.07ש'.
נשים:
מקום 1 - בת חן כהן (18), צה"ל 1:39.25 ש'.
מקום 2 - ג'סיקה פקטור (39), איילות 1:42.17 ש'.
מקום 3 - אוריאן הרץ (36), מקבוצת האילתים, 1:57.15 ש'.
מקצה 10 ק"מ:
גברים:
מקום 1 - רועי זוארץ (16), הפועל ספורט קלאב אילת, 37.04.25 ד'.
מקום 2 - ניר כהן (16), הפועל ספורט קלאב אילת 37.24.08 ד'.
מקום 3 - גיא לוטם (48), 37.45.00 ד'.
מקצה 3 ק"מ נוער:
נערים:
מקום 1 - חן בן חיון, 11.42 ד'.
מקום 2 - איתי שזר, 11.49 ד'.
מקום 3 - יקיר בן חיון, 12.53 ד'.
נערות:
מקום 1 - קטי ספציקיב הפועל ספורט קלאב אילת 13.48 ד'.
מקום 2 - נועם זוארץ, 15.13 ד'.
מקום 3 - מרי ספציקיב, 15.56 ד'.