פרסומת
דלג

לבנה בראש

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 13/10/2010 16:27 ● ערב ערב 2467
שני ילדים בני תשע, שבסך הכל התכוונו להציץ על כתובת גרפיטי שנכתבה על מבנה של חברת החשמל בשחמון, נפגעו כתוצאה מלבנה שנחתה עליהם מראש המבנה. האחד פתח את הראש ופונה לבית החולים 'יוספטל' עם זעזוע מוח. השני סובל משלוש אצבעות שבורות ברגל. בדיקה של 'ערב ערב' מעלה- הבעיה קיימת גם במבנים אחרים של חברת החשמל. בחברת החשמל בודקים
לבנה בראש

זה קרה ביום רביעי שעבר בסביבות השעה 14:00 בצהריים. ארבעה חברים בני תשע, תלמידי בית הספר 'הרי אילת' בשחמון, עשו את דרכם הביתה בסיומו של יום לימודים, כשבדרך הם עברו בסמוך למתקן האומגה ב'פארק השחמון' ועצרו ליד מבנה של חברת החשמל, הקרוי 'תחנה פנימית' (מבנה סגור המרכז בתוכו שנאי ושאר מערכות חשמל) רק כדי לקרוא כתובת גרפיטי שנכתבה על הקיר. אלא שלפתע, ללא כל אזהרה מוקדמת, נפלה מראש המבנה, מגובה של כשלושה מטרים, לבנה גדולת מימדים, על פי הדיווח, היישר על ראשו של סער בלו. הלבנה פתחה את ראשו של הילד המופתע, נשברה והמשיכה בנפילתה היישר אל כף רגלו של חברו, טים פונדיק, שעמד בסמוך אליו כשהיא פוצעת את הילד באצבעות רגליו. הילדים הכואבים והמדממים לא בדיוק הבינו מה אירע. אחד מהם לא איבד עשתונות ומיהר לרוץ כדי לנסות להזעיק עזרה. בקצה הרחוב הוא נתקל בגן 'שושן', מיהר להידפק על דלת הגן וביקש את עזרתן של הגננות. הגננות עירית וגילה לא השתהו. אחת מהן רצה מיד עם הילד למקום האירוע כשהיא מגלה במקום את טים וסער פצועים ומדממים. היא אצה להזעיק למקום אמבולנס וניידת משטרה ובמקביל להעברתם של הילדים לגן לטובת מתן עזרה ראשונה, היא מיהרה ליצור קשר עם הוריהם ולדווח להם על ילדיהם הפצועים. עפרה, אמו של סער, קיבלה את ההודעה המבהילה במקום עבודתה מחוץ לאילת ומיהרה לשלוח למקום את אחד השכנים עד שהיא עצמה תצליח להגיע לאילת. במקביל, קיבל את ההודעה אביו של טים, ד"ר פונדיק, רופא בחדר המיון של בית החולים 'יוספטל', שיצא מיידית למקום התאונה. ד"ר פונדיק בדק במקום את הילדים והעניק להם טיפול ראשוני עד להעברתם לבית החולים באמצעות אמבולנס מד"א. לדברי עפרה, אימו של סער, הגננות לא עזבו את בנה והתלוו איתו לבית החולים עד שהיא הגיעה למקום. בבית החולים התברר, כי סער פתח את ראשו וסבל מזעזוע ראש, ואילו חברו טים, שבר שלוש מאצבעות רגלו.
בהמשך הגישו הורי הילדים תלונה בגין רשלנות נגד חברת החשמל והם מתכוונים לתבוע את החברה בגין המקרה.
"זה פשוט איום ונורא", אומר השבוע ד"ר פונדיק, "הילדים יצאו מזה בנס. לחטוף לבנה כזו בראש מגובה של כשלושה מטרים...זה יכול היה להסתיים באסון נורא".
לדברי עופרה, אימו של סער, נאמר לה בבית החולים כי מצבו של בנה עלול היה להיות חמור הרבה יותר אם לא היה זוכה לסיוע המהיר שניתן לו על ידי הגננת. "את מבינה את זה? הילדים בסך הכל עמדו ליד המבנה ולבנה נחתה עליהם. זו סכנת נפשות". בהזדמנות זו, מבקשים ההורים להודות לגננות גן 'שושן' על פעילותן המהירה והסיוע שהגישו לילדים. ביום למחרת המקרה, הגיעו ההורים לגן והודו לגננות באופן אישי עם זרי פרחים גדולים.
עוד מעדכנת עופרה, כי יומיים בלבד לאחר המקרה שארע לבנה, התברר כי במבנה זהה אחר של חברת החשמל, הממוקם ברחוב 'בני ישראל' בשחמון, בסמוך לבית הספר 'הרי אילת', ארעה תופעה זהה של 'נשירת' לבנות. "במזל לא היו בקרבת מקום תלמידים, שכן שוב זה יכול היה להסתיים בפציעה", היא אומרת ומבהירה, "ציפיתי כי בעקבות המקרה שלנו, חברת החשמל תמהר לבדוק את כל המבנים האלו שלה. מסתבר שמדובר בבעיה החוזרת על עצמה". ואכן מבדיקה שערך 'ערב ערב' במבנים זהים בשכונת השחמון עולה, כי אכן מדובר בבעיה מסוכנת החוזרת על עצמה ומצריכה טיפול מקיף.
"בעקבות המקרה שקרה לילדים שלנו הייתי מצפה מחברת החשמל שלא תקטין ראש ותמהר לבדוק את כל המבנים הזהים אשר באחריותה", מציין ד"ר פונדיק, אביו של טים.

בעקבות המקרה, מסר דובר חברת החשמל, אילן ארנון: "חברת החשמל מצרה על האירוע בו נפגעו הילדים ומאחלת להם החלמה שלמה והמהירה. בעקבות האירוע המצער, צוות טכני של חברת החשמל הגיע במהירות למקום וגידר את השטח סביב המבנה, על מנת למנוע גישה אל המקום. זאת ועוד, עובדי חברת החשמל הסירו מגג המבנה את כל ריבועי השיש המשופעים – כדי למנוע אפשרות של צניחת אבנים נוספות. עם הסרת כל אבני השיש מהגג המשופע, ניתן היה להסיר את הגידור סביב המבנה. במקומות שהוסרו אבני השיש מהגגון, הן הונחו על הרצפה ופונו, לרבות במבנה המדובר. יודגש, חברת החשמל אינה בונה מבנים, אלא הם נבנים על ידי קבלנים חיצוניים אשר אינם קשורים לחברת החשמל . יצוין, כי על הקבלן חלה אחריות בהתאם לחוק המכר התל"ג – 1973. לאחר סיום הבניה, חברת החשמל מקבלת לידיה את המבנים לצורך אספקת חשמל ואף רוכשת אותם מהבעלים. במקרה זה, חברת החשמל קיבלה את המבנה מקבלן שהקים אותו לפני כתשע שנים וככל הנראה, האחריות בנושא חיפוי הקירות עדיין חלה על הקבלן. בעקבות המקרה, אנו עורכים בירור מול הקבלן ובסיומו תפעל חברת החשמל בהתאם".

'ערב ערב' ימשיך לעקוב.