פרסומת
דלג

דו"ח רשמי של הכנסת: פשיעת המסתננים באילת – נמוכה ביותר

מאת: עומר כרמון ● 13/10/2010 17:00 ● ערב ערב 2467
דו"ח רשמי של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שפורסם השבוע חושף נתונים מפתיעים לגבי ממדי הפשיעה של מסתננים בעיר. לפי נתוני משטרת ישראל, מספר התיקים הפליליים שנפתחים באילת כנגד מסתננים הוא נמוך במיוחד ונמצא בשנתיים האחרונות בירידה חדה. ראש העירייה במכתב למבקר המדינה: "בכל חודש מסתננים למעלה מאלף מהגרי עבודה ומציפים את אילת"
דו''ח רשמי של הכנסת: פשיעת המסתננים באילת – נמוכה ביותר

דו"ח רשמי של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שפורסם השבוע חושף נתונים מפתיעים לגבי ממדי הפשיעה של מסתננים באילת. מתברר, כי בניגוד להצהרות ולהערכות, ממדי הפשיעה של המסתננים נמוכים ביותר. "מניתוח נתוני המשטרה עולה, כי להאשמות הנשמעות בדיון הציבורי שמתקיים בנושא בדבר הפשיעה הגוברת בעקבות הגידול באוכלוסיית המסתננים ומבקשי המקלט בישראל אין בסיס עובדתי", כתב מחבר המסמך, ד"ר גלעד נתן, "שכיחות העבריינות באוכלוסייה זו נמוכה באופן ניכר משכיחותה בקרב האוכלוסייה הכללית".

לפי נתוני משטרת ישראל המובאים בדו"ח, מספר התיקים הפליליים שנפתחים באילת כנגד מסתננים הוא נמוך במיוחד ונמצא בשנתיים האחרונות בירידה חדה. בשנת 2008 נפתחו באילת 216 תיקים פליליים כנגד אפריקנים. בשנת 2009 נפתחו 76 תיקים בלבד. בשנה הנוכחית, עד סוף חודש יולי, נפתחו רק 42 תיקים פליליים.

מרכז המידע והמחקר של הכנסת חישב ומצא, כי לפי נתוני פשיעה 2010, כנגד אחד מכל 16.3 תושבי אילת נפתח תיק פלילי. עיריית אילת טוענת, כי באילת שוהים 7,000 מסתננים. כלומר, תיק פלילי נפתח כנגד אחד מכל 95.23 מסתננים. משרד הפנים מעריך כי באילת שוהים 4,000 מסתננים. כלומר, תיק פלילי נפתח כנגד אחד מכל 166.6 מסתננים.

להערכת המשטרה, יש אומנם תופעה של תת דיווח בכל הקשור לעבירות בתוך קהילת המסתננים ומבקשי המקלט וכנגד מסתננים ומבקשי מקלט. לעומת זאת, אין סיבה להניח שיש תת דיווח בכל הנוגע לעבירות של מסתננים ומבקשי מקלט כלפי אוכלוסיות אחרות.

עוד נקבע בדו"ח מרכז המידע והמחקר של הכנסת, כי אין בידי משרד הפנים, המשטרה והרשויות המקומיות ולמעשה בידי גורם רשמי כלשהו, נתונים מדויקים על גודל אוכלוסיית המסתננים ומבקשי המקלט בישראל ועל פיזורה הגיאוגרפי. בשל כך, כל ניתוח של נתוני האוכלוסייה וכל ניתוח המשתמש בנתונים אלו יתבסס
במידה ניכרת על הערכה.

ראש העירייה למבקר המדינה: "העיר אילת מאבדת את הזהות שלה"


בראשית השבוע, פנה ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, למבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, בבקשה לבחון את התנהלות הממשלה ומשרדיה בעניין הגבול הפרוץ עם מצרים.
"עד כה, נמנעו משרד הביטחון ושר הביטחון מלהתחיל ולבנות את הגדר. במקביל, בכל חודש מסתננים למעלה מאלף מהגרי עבודה ומציפים את אילת", כתב ראש העירייה. "העיר אילת מאבדת את הזהות שלה, כל יום שעובר, נוספים עוד ועוד מסתננים אל תושבי אילת, וכבר עכשיו כל תושב שישי בעיר הוא מסתנן, חסר זהות. באילת שוהים נכון להיום כ- 7,000 מהגרים בלתי חוקיים, רובם ממדינות אפריקה. המהגרים מהווים כ-13 אחוזים מאוכלוסיית העיר אילת".
בהודעה לתקשורת ציינה דוברת העירייה, דנה זנטי, כי "לצד פעולות האכיפה הנדרשות, פועל ראש העירייה לאשר מול הגורמים הרלוונטיים מכסה להעסקת עובדים זרים, כפי שהיה נהוג בעבר".
בתשובה לשאלת 'ערב ערב' לגבי ההיגיון בקריאה להחליף את המסתננים בבתי המלון, בעובדים זרים, שכידוע, גם הם לא ממהרים לעזוב את ישראל כשתוקף האשרה שלהם מסתיים, ענתה זנטי: "תמוהה טענתך העוסקת בתפל ולגמרי לא בעיקר. בעיית המסתננים המוגדרת בפי כל כאיום מספר אחת על מדינת ישראל אינה עוברת רק דרך העסקתם כי אם דרך הסתננותם הבלתי חוקית למדינת ישראל. עיריית אילת, הדורשת להפסיק את העסקת המסתננים לצד אישור מכסת עובדים זרים, מוצאת בכך דרך לצמצום תופעת ההסתננות, שכן אם לא תהיה להם תעסוקה, לא יהיה להם עניין להיכנס בגבולות המדינה וודאי לא להישאר בעיר. לשאלתך, העסקת המסתננים אינה דומה להעסקת עובדים זרים המוגדרים כשוהים חוקיים ושהייתם בארץ כל שכן כניסתם לארץ מפוקחת, מבוקרת ומוגדרת לתקופה".

'ערב ערב' יוסיף לעקוב ולדווח.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש