פרסומת
דלג

נרגילות וחתונות בחוף הדתיים?

מאת: עומר כרמון ● 13/10/2010 17:17 ● ערב ערב 2467
רק לפני חודש קיבלה משפחת פטיטו את המפתחות להפעלת 'חוף הדתיים', וכבר סוערות הרוחות בגלל כוונתה לארגן במקום ככל הנראה אירועים פרטיים. המנהל התפעולי של החוף, ליאור לוי: אנחנו מתכננים בחוף חתונות עם מופעי זיקוקין ולימוזינה". סגן ראש העירייה, יפתח מזרחי, (ש"ס): "זה יהיה חוף נפרד, לא מועדון לילה". העירייה: "המפעיל יצטרך לקבל מאיתנו אישור בכתב לכל אירוע". מינהל מקרקעי ישראל: "נבצע בדיקות פיקוח במקום". ניר פטיטו: "אנחנו כפופים לרבני העיר, והכל יהיה בצביון דתי"
נרגילות וחתונות בחוף הדתיים?רק לפני חודש קיבלה משפחת פטיטו את המפתחות להפעלת 'חוף הדתיים' וכבר סוערות הרוחות בגלל כוונתה לארגן במקום ככל הנראה אירועים פרטיים. ממינהל מקרקעי ישראל נמסר ל'ערב ערב', כי הנושא עלה בפגישה עם ראש העירייה, ובכוונתם לערוך בדיקות פיקוח במקום. משפחת פטיטו מסרה בתגובה: "אנחנו כפופים לרבני העיר, וכל האירועים שיתקיימו בחוף יישאו צביון דתי". מעיריית אילת נמסר: "המפעיל לא יוכל לקיים אירועים בחוף מבלי לקבל מאיתנו אישור בכתב". מנכ"ל החברה לפיתוח חוף אילת (חפח"א), דקלה מור, שלא הסתירה את התנגדותה להקמת חוף הדתיים, אמרה: "החוף הזה סגור ומגודר ולכן מזמין אירועים פרטיים. חופים באילת לא אמורים להיות סגורים. אלא שיש כאלה שמגייסים את העניין הביטחוני כדי לאפשר גידור, ויש כאלה שמגייסים את הקדוש ברוך הוא".

"אחרי ארבע זה לא חוף דתיים"


מפעיל 'חוף הדתיים', ניר פטיטו, אמר ל'ערב ערב', כי הוא מעסיק את איש המועדונים לשעבר, ליאור לוי, שישמש כמנהל התפעולי של המקום. כתבת העיתון התקשרה ללוי, הציגה עצמה ככלה מיועדת המחפשת אתר לחתונתה, והוא תיאר בפניה את תוכניותיו בחוף.
"הפתיחה הרשמית של האירועים בחוף תהיה בפסח", הוא מספר. "החוזה שלנו להפעלת החוף הוא לחמש שנים עם אופציה לעוד חמש שנים. אני בא מהתחום של המועדונים, אבל אני התנתקתי מהעולם הזה לגמרי. אף פעם לא היה לדתיים חוף. ועכשיו יש להם ואני זכיתי להפעיל את זה, ואני עושה את זה בקדושה. אני קצת מתחזק, אז זה טוב לי".
מה זה אומר 'חוף דתיים'?
"זה 'חוף דתיים' מתשע בבוקר עד ארבע אחר הצהרים. יהיו שם ערסלים ו'גקוזים ודשא ופינות ישיבה יפות. כל מה שאנחנו בונים זה בשביל הדתיים מתשע עד ארבע. בארבע כולם יוצאים החוצה. וכשנרצה לעשות אירוע מסוים, נגיש בקשה שזה שוטרים בשכר, כבאית, מד"א וכו'".
ולא תהיה בעיה להשיג אישור?
"לא. למה שתהיה בעיה? ברגע שאין מצילים וחובש, החוף נסגר וכולם יוצאים החוצה. אני רשאי גם לפתוח אותו בערב. לשים מוסיקה קטנה, לאנשים שרוצים לבוא ולשתות משהו. כי הם לא עם בגד ים. הים סגור ואז זה כבר לא חוף של דתיים. אני מותח כבל לים ואנשים יכולים להיכנס. לא תהיה מלחמת עולם כמו שהיה לי אז ב'קלרה' וב'ריברו'. זה יהיה יותר 'שאנטי'. מוסיקה יותר עדינה. אוכל כשר, טעים. באמת הרבה פינוקים. אנשים באים, מעשנים את הסיגריות שלהם, קצת נרגילות. יהיה סבבה. נעשה גם שיעורי תורה ביום ראשון".

ומה מציע החוף מבחינת חתונה?
"אני בונה עכשיו דיל למתחתנים. אוכל לתת סוויטה ב'הרודס' שזה ממש דקה מהחוף. לימוזינה שתהיה עם הזוג למשך כל היום. מופע זיקוקין לחתן ולכלה. יכול להיות שאת החופה עצמה נעשה בתוך המים, על רפסודה. משהו מאוד מיוחד. את האירועים תחת כיפת השמיים נעשה בחלק של הנשים. כי שם יש צמחייה ופסלים ותאורה מיוחדת ושני שערים שנפתחים. משהו באמת מדליק ומיוחד. מה יכול להיות יותר טוב מלהתחתן בחוף של דתיים בים סוף? אני מאמין שאוכל לתת את החלופה הכי טובה וזולה. עכשיו אנחנו בונים את הקטלוג. יהיו שם כשלושים סוגי מנות: למי שרוצה את השניצל והאורז ולמי שרוצה סטייק פילה וכבד אווז. כמובן שהכל חייב להיות כשר למהדרין".

"גם בחופים אחרים מציבים גדר"


סגן ראש העירייה, יפתח מזרחי, (ש"ס) שנחשב כמי שהביא להקמת 'החוף הדתי' אומר ל'ערב ערב': "כל השמועות ששמעתי: 'מועדונים', 'שמועדונים'. זה לא יהיה. משפחת פטיטו תעשה שם רק מה שמותר לה. זה חוף נפרד, לא מועדון לילה. אבל מי שרוצה לעשות שם ברית, או אירוע אחר. יצטרך לקבל את ההסכמה של הרבנים".
יש בחוף גדר מסיבות דתיות, והמפעיל יכול לנצל אותה כדי לארגן אירוע סגור. זה לא בעייתי?
"זה מה שעושים בכל החופים. בכל החופים עושים חתונות ואירועים".
אבל אין שם גדר...
"גם הם מציבים גדר באותו יום. הם חייבים מבחינת האבטחה".

שרשרת ההקצאות למשפחת פטיטו
הפעלת חוף הדתיים ניתנה למשפחת פטיטו במסגרת הסכם פשרה בינה לבין עיריית אילת. לפני חמש שנים, הבטיחה העירייה למשפחה, כי במידה ותוותר על דוכן שהפעילה בטיילת החוף הצפוני, יוקצה לה שטח בפארק המרכזי שבו תוכל להפעיל אטרקציות תיירותיות. המשפחה ויתרה על הדוכן, אולם בסופו של דבר החליטה העירייה להקצות את השטח ללונה פארק 'מינילנד' שבאותה עת פונה מטיילת החוף הצפוני (גם הקצאה זו עדיין לא יצאה אל הפועל). משפחת פטיטו עתרה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע וטענה להפרת הבטחה שלטונית. בהסכם פשרה בין הצדדים סוכם, כי המשפחה תקבל שטח אחר, את 'חוף הדתיים'.

כזכור, סיפור הפארק המרכזי הוא רק חוליה בשרשרת ההקצאות לבני משפחת פטיטו שנמשכת כבר למעלה מעשרים שנה. אבי המשפחה, רפאל פטיטו, עבד עד שנת 1985 כנהג בעירייה. הוא נפגע בתאונת עבודה בעמוד השדרה ונקבעו לו אחוזי נכות. בהמלצת גורמי הרווחה השונים, החליט העירייה להעניק לה חוזה להפעלת דוכן בצומת התיירות. בשל ביקורת ציבורית על הקמת הדוכן, נחתם עם פטיטו הסכם חדש להפעלת מזנון בפארק המרכזי. אלא שלאחר זמן לא רב, החלו במקום העבודות להקמת ה'איימקס', והמזנון נותק מאזור התיירות. ההצעה לתת למשפחת פטיטו שטח בפארק המרכזי, נועדה, בין השאר, להחיות את מכירותיו של המזנון.

"הסכמת העירייה מראש ובכתב"


מעיריית אילת נמסר ל'ערב ערב', כי בהסכם שנחתם בינה לבין משפחת פטיטו, נקבע, בין השאר: "החוף שנמסר להפעלה, הינו חוף ציבורי הפתוח לציבור לשימושו ולהנאתו. המפעיל לא יסגור ו/או יחסום ו/או יגביל ו/או ימנע בדרך כלשהי את גישת הציבור הרחב לחוף בכל זמן שהוא. סגירת החוף בפני הציבור הינה הפרה יסודית של ההסכם, אשר תקנה לעירייה את הזכות לבטל את ההסכם בין הצדדים באופן מיידי. סעיף 54 להסכם אינו מתיר הפעלת החוף על ידי 'זכייני משנה', אלא אם ניתנה הסכמת העירייה מראש ובכתב. פנייה כאמור לא נעשתה. באשר לקיום אירועים, סעיף 23 להסכם קובע לא לקיים אירועים והופעות בחוף הים אלא בכפוף לאישור העירייה והמשטרה. על אף האמור ומבלי לגרוע ממנו, במידה ויבקש המפעיל לערוך אירועים חד פעמיים בחוף, לא יעשה כן בטרם השיג את הסכמת העירייה מראש ובכתב".

"אנחנו מקווים שהמשפחה תוכל להתפרנס מהחוף"


ניר פטיטו, בנו של רפאל, שקיבל את הזיכיון להפעלת החוף, אמר ל'ערב ערב': "ליאור לוי מועסק בחוף כשכיר, ולא כ'זכיין משנה' ולכן אין כאן כל הפרה של ההסכם מול העירייה. החוף נמצא כעת בהקמה", הוא מוסיף. "אנחנו כפופים לרבני העיר והכל יהיה בצביון דתי. נעשה כאן אירועים כמו ברית מילה, בר מצווה, חינה, כנס של המועצה הדתית. רק אירועים עם צביון דתי. לא שלמה ארצי ואירועים כמו שיש 'בחווה'".
איך נראים השבועות הראשונים בחוף? הגיעו אנשים?
"בודדים. החמצנו את כל העונה, את הקיץ, את החגים, את הכל. החוף גם כפוף לשבתות, לחגים. אי אפשר לפתוח אותו מתי שרוצים. כל מה שאני עושה, אני צריך להגיש לעירייה בקשה".

היה שווה לקחת את החוף הזה?
"לא הייתה לנו ברירה. אם הייתה לנו ברירה, היינו מוותרים גם על זה. המיקום שתקעו את החוף הזה, כל כך מרוחק. זה נראה לי בעייתי. אבל יהיה בסדר. אנחנו מקווים שהמשפחה תוכל להתפרנס מהחוף".
ממינהל מקרקעי ישראל, ש'חוף הדתיים' נמצא בבעלותו, נמסר: "הנושא (אירועים פרטיים בחוף, ע.כ) הועלה גם בפגישה עם ראש עיריית אילת והוחלט לבצע בדיקות פיקוח במקום".