פרסומת
דלג

יקר אבל פחות

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 13/10/2010 18:04 ● ערב ערב 2467
125 תלמידי י"ב יצאו ביום שני השבוע למסע המסורתי אל אדמת פולין. למרות הדיבורים על הכוונה לעודד כמה שיותר תלמידים לצאת למסע החשוב, ולמרות שגם השנה נרשמה הוזלה של 200 ₪ בעלויות, עדיין מתקשים הורים לעמוד בתשלום שעומד על 5,300 ₪
יקר אבל פחות

ביום ראשון בערב, התקיימו טקסי הפרידה מתלמידי י"ב בעיר שיצאו כמיטב המסורת למסע השורשים המרגש אל אדמת פולין. רגע אחרי הטקסים ואחרי החיבוקים והפרידה מהמשפחות, עלו הצעירים על אוטובוסים שהובילו אותם היישר אל שדה התעופה 'בן גוריון', משם הם טסו ליעדם.
בדומה לשנה שעברה, גם השנה, לא נרשמה עליה בכמות התלמידים שיצאה למסע. 125 תלמידים בלבד יצאו למסע משלושת בתי הספר התיכוניים בעיר: 31 תלמידים מבית הספר 'בגין', 53 תלמידים מבית הספר 'גולדווטר' ו – 41 תלמידים מבית הספר 'רבין'. למשלחת התלוו שמונה מורים וחמישה הורים, כאשר כל אחד מההורים נושא בעלויות המלאות של הנסיעה.
למרות מגמת השנתיים האחרונות להוזיל את עלויות המסע, משימה אותה נושאת בהצלחה יו"ר פורום ההורים המרכזי בעיר, אתי סבן, גם השנה עדיין נשמעו טענות קשות מצד הורים שהבהירו כי למרות חשיבותו של המסע לפולין ולמרות שמן הראוי היה שכל תלמידי ייצא למסע הזה, עדיין מדובר במסע אותו הם מגדירים כ'מסע לעשירים בלבד'.
אם לפני שנתיים נדרשו תלמידי י"ב לשלם עבור המסע סכום של 6,500 ₪, הרי שבשנה שעברה, כבר הוזלה הנסיעה ועמדה על סכום של 5,500 ₪ והשנה, שוב נרשמה הוזלה של 200 ₪ נוספים, כך שעלותו של המסע עמדה על סכום של 5,300 ₪, "עם כל הכבוד להוזלות האלו", אומר א., אב לבן בי"ב, "לא כל משפחה יכולה לעמוד בעלות גבוהה כל כך. שפר מזלי שאני הצלחתי לאפשר את היציאה למסע החשוב הזה לבני, אבל אני מכיר כמה וכמה מחבריו, ילדים טובים, שנאלצו להישאר בבית רק בגלל שהעדיפו שלא ליפול לנטל על כתפי הוריהם.
לטענה זו הצטרפה השבוע גם יו"ר פורום ההורים העירוני, אתי סבן, שהבהירה, כי היא מצידה עושה כל שביכולתה על מנת להוזיל את עלויות המסע, "ובכל מקרה עדיין מדובר בסכום לא קטן. זה עניין של סדרי עדיפויות להורים וגם לילדים". לדברי סבן, בכל שנה מוזמנים הוריהם של תלמידים שמתקשים לעמוד בעלות המימון לפנות לוועדה העוסקת במתן מלגות והנחות, "לא ידוע לי על ילד שהגיש בקשה ולא קיבל סיוע כזה או אחר", היא אומרת ומציינת, כי לצערה ישנם הורים לא מעטים שכלל אינם טורחים לפנות לוועדה.
במסגרת המסע, יבקרו התלמידים בגטו קראקוב, אושוויץ, מחנה ההשמדה מיידנק, גטו לובלין, בית הקברות היהודי בוארשה, בית היתומים של קורצ'אק, מחנה ההשמדה טרבלינקה ועוד. כל משלחת בית-ספרית תסייר בנפרד במהלך המסע, כשבמהלכו ייפגשו בני הנוער מאילת עם בני נוער מפולין. מסע המשלחת מסכם עבור הצעירים את לימוד נושא השואה. השנה, העניקה עיריית אילת סכום של 70 אלף ₪ לטובת מלגות למסע.
המשלחת תשוב ארצה ביום ראשון הקרוב.

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש