פרסומת
דלג

מסע חייו

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 13/10/2010 18:14 ● ערב ערב 2467
הוא ציקי שקד, תושב אילת בן 55, היא ה'לוריין די', לבנה, מרווחת, נוחה, 20 מטרים אורכה. יחד הם יצאו למסע הראשון מסוגו - סובב עולם כחול לבן. סיפור אהבה על הגלים
מסע חייו

מאז ומתמיד חלם ציקי שקד לצאת למה שהוא מכנה 'מסע חייו'- מסע סובב עולם. אלא שחלום לחוד ומציאות לחוד. עם הספינה הקטנה שהיתה בבעלותו, הוא בעיקר יכול היה להמשיך לחלום...אלא שלפני כשנתיים וחצי, עשה שקד צעד קדימה בדרך להגשמת החלום ורכש ספינה חדשה, כפולה בגודלה, 'לוריין די'. הוא קרא לה על שם אשתו, לוריין דיאן, ומכאן החל סיפור אהבה שהוליד ביום שני השבוע את הגשמת מסע חייו.

תמונת כתבה


"דגל ישראל לא יורד מהתורן"


ביום שני בשעת לילה מאוחרת, בנמל עכו, הרימה ה'לוריין די' עוגן ויצאה לדרך. קפטן ציקי שקד יכול היה סוף סוף לנשום לרווחה, אחרי הכל יום מתיש במיוחד עבר עליו. ככה זה כשאתה הישראלי הראשון שקורא תיגר על מסע כחול לבן שכזה, מסע שיוצא מחופי הארץ ומתיימר בעוד כשנה לחזור חזרה, הפעם היישר לחופי עיר המוצא אילת. מהלך אותו יום שני לצד אין ספור הכנות אחרונות לקראת המסע נאלץ שקד למצוא זמן לכל גורם תקשורתי אפשרי שגילה עניין במסע המסקרן הזה. וציקי, כמו שהוא יודע לעשות היטב, חייך, השיב ברוגע והשרה על כולם את ההרגשה שהוא יצליח. "אני רוצה שהיאכטה שלי תהייה הספינה הישראלית הראשונה שתשלים הפלגה מסביב לעולם", אמר שקד בכל ראיון טלוויזיוני ועיתונאי. על הדרך לא שכח שקד, פטריוט מוצהר, להודיע קבל עם ועיתונאים, כי בראש התורן של ה'לוריין די' שלו יתנוסס בגאון דגל ישראל.

ומה אם דגל כחול לבן יעורר בעיות בדרך, לא תחליף אותו כמו שמקובל לעשות בים?, אני מקשה, ושקד משיב: "כל עוד תלוי בי הדבר, הרי שדגל ישראל לא יורד מהתורן. אם לא תהייה לי ברירה ותהייה בעיה כזו או אחרת עם מינהל הספנות, ככל הנראה אפרד מהדגל לזמן הכי קצר שאפשר". זמן קצר לפני שהוא יוצא לדרך, אני שואלת את שקד אם הוא מתרגש. הוא מחייך, "למי יש זמן לזה בכלל?", אומר שקד ומבהיר: "לא נורא, בקרוב נצא לים הגדול, למסע הארוך, על הספינה יהיה לי עוד המון זמן לנקות את הראש, להירגע ואולי אז אתרגש גם מזה שאני מגשים בזאת את חלום חיי".

"הפלגה פעילה"


ציקי שקד, בעליו של בית הספר ללימודי שייט באילת, חלם לצאת למסע כשעל סיפונו כ – 30 חובבי מסעות וים. לאכזבתו המסוימת רק עשרה נענו לאתגר והיו עימו כשה'לוריין די' שלו הרימה עוגן, חלקם תלמידיו בעבר ובהווה. תריסר אנשים נוספים אמורים לחבור אליו בשלב זה או אחר של המסע, כך שאם מישהו דאג לו לשקד שיהיה לבדו, אין מקום לדאגה.

איך זה שלא היו הרבה יותר קופצים על האתגר? אני מבקשת להבין, ושקד טוען כי פרסם את דבר התארגנות המסע, אך על פי רוב, המתעניינים התקשו להאמין כי המסע באמת ייצא לדרך, "רק כשהזמן הלך והתקרב למועד היציאה, אנשים הבינו כי הייתי רציני", הוא אומר ומצר על כך שלא רבים יחלקו איתו את החוויה המיוחדת במינה שתרשם גם בספרי ההיסטוריה של מדינת ישראל. עלותו של מסע כזה עמדה על סכום של 1,500 דולר לחודש, עבור כיסוי הוצאות המחיה בעיקר.
"מדובר בהפלגה פעילה", מסביר שקד, "לכל אחד מהמשתתפים יש תפקיד מוגדר על הספינה. יהיו משמרות על ההגה, המפליגים יעסקו בגלגול או פרישתם של המפרשים על פי הצורך, ידוגו, ינקו כלים ויעשו כל מה שנחוץ".
אגב, כל מי שמכיר את שקד (ולפחות באילת יש לא מעטים כאלו) ושמע על ההפלגה הזו, לא הופתע במיוחד, אחרי הכל, באילת מוכר שקד כמי שמסעות בים הם חלק בלתי נפרד משגרת חייו.
גם האומץ בהקשר זה לא נפקד, תעיד על כך העובדה שאת ספינתו הראשונה והקטנה (כ – 10 מטרים) רכש שקד לפני כ- 20 שנה בוונקובר קנדה. איך מעבירים ספינה עד לאילת? לשקד היה ברור כי הוא יביא אותה בהפלגה במו ידיו וכך היה. גם את המסע ההוא הוא חילק לשלבים, חצה את תעלת פנמה, את הים הקריבי, את האוקיאנוס האטלנטי, הים התיכון, תעלת סואץ ומכאן הדרך לאילת כבר היתה פשוטה. אז בדיוק הוא גמר אומר לצאת ביום מן הימים להפלגה סביב העולם כולו.

לאחר שרכש את ספינתו החדשה והגדולה יותר, שיפר אותה שקד בכל הזדמנות מתוך כוונה להגשים את חלומו, "עשיתי לה שיפוץ מקיף", הוא מסביר, "היום יש בה תשעה תאי שינה, פופים ומזרוני שיזוף על הסיפון, ציוד צלילה, חמישה טון מים, קרוב לששה טון דלק, טלוויזיה, מכשיר די וי די ואפילו ג'קוזי קטן ומפנק". "שיפורים נעשו ועוד ייעשו מן הסתם במהלך הדרך", הוא מציין.

"אפשר להצטרף לחלקים של ההפלגה"


את מסלול המסע מחלק שקד לשלושה מקטעים. בשלב הראשון תפליג ה'לוריין די' מנמל עכו לכרתים, סיציליה, סרדיניה, איביזה, גיברלטר, משם היא תמשיך בדרכה לאיים הקנריים, תחצה את האוקיינוס האטלנטי כל הדרך לאיים הקריביים, ברבדוס, גוודלופ, הלאה עד קובה ולפלורידה, שם יסתיים המקטע הראשון של המסע.
המקטע השני ייצא מפלורידה לכיוון מכסיקו, ניו קטן, ג'מייקה, פנמה, מכאן היא תיכנס לאוקיינוס השקט כשסיום המקטע יהיה באוסטרליה.
המקטע השלישי והאחרון יעבור בכמה איים באוקיאנוס ההודי, בקוקוס איילנד, מדגסקר, איי סיישל, ג'יבוטי, משם כל הדרך אל הים האדום בואכה אילתה. ואם זה לא נשמע מספיק כדי לארוז את עצמכם ולמהר להצטרף לחוויה הזו של פעם בחיים, אז מה כן?

מסתבר שגם מי שפספס את יציאתה של ה'לוריין' די' עדיין יכול להצטרף לחבורה העליזה, "לא צריך לצאת לכל ההפלגה", הסביר שקד רגע לפני הרמת העוגן, "אפשר להצטרף לחלקים ממנה על פי הרצון, לטוס לנקודה בה נימצא ולחבור אלינו". גיוס זה של 'טרמפיסטים פעילים' יסייע לשקד לממן את ההפלגה הארוכה והלא זולה הזו, בלשון המעטה.

גם שלושת בנותיו של שקד, אדווה (23), גל (21) ומעיין (16), שתי הראשונות כבר סקיפריות ומעיין בשלב זה מחזיקה ברישיון אופנוע ים, מתכוונות לחבור לאבא בשלבים שונים של ההפלגה. אשתו של שקד, לוריין דיאן, תצטרף גם היא בשלב מסוים למסע, אחרי הכל אי אפשר להישאר אדישים כשהספינה הקרויה על שמך יוצאת לכזה מסע...