פרסומת
דלג

מפקד כיבוי אש: "אם לא ישתנה הטיפול בגז - יתרחש אסון בעיר"

מאת: עומר כרמון ● 3/11/2010 18:52 ● ערב ערב 2470
מפקד כיבוי אש באילת, טפסר יהודה קסנטיני, מוטרד מאוד בעקבות ריבוי דליפות הגז בעיר בתקופה האחרונה. "לא יכול להיות שאנחנו נאלצים להמתין חצי שעה או יותר לטכנאי גז. יש לנו אישורים שחברות הגז עושות בדיקות. אבל אם עושים בדיקות, כיצד מתרחשות תקלות כאלה?". חברת 'אמישראגז', שאליה מופנות תלונות גורמים בכיבוי אש, לא הגיבה לשאלותינו בנושא. משרד התשתיות הלאומיות: "ביום שישי האחרון, נחשפו פקחי האגף, לראשונה, לתלונות כלליות מנציגי כיבוי האש באילת על ליקויי בטיחות. לאור כך, תיבחן דרך הפעולה האפשרית לצורך שיפור הבטיחות בתחום הגפ"מ בעיר"מפקד כיבוי אש באילת, טפסר יהודה קסנטיני, מוטרד מאוד בעקבות ריבוי דליפות הגז בעיר בתקופה האחרונה. "אם לא ישתנה הטיפול בנושא הגז, יתרחש באילת אסון", הוא מזהיר.
אירוע דליפת הגז האחרון התרחש בסוף השבוע האחרון. שישה מעובדי מלון 'דן פנורמה' נפצעו כתוצאה מפיצוץ שהתרחש בחניון המלון. אחד הפצועים במצב קשה והיתר במצב קל עד בינוני. ממשטרת אילת נמסר, כי מדובר בתאונת עבודה.

"אם היו מתייחסים אחרת, העיר הייתה בטוחה יותר"
"למרות שהנושא אינו באחריותי הישירה, אני הולך לטפל בנושא בצורה יסודית", אומר טפסר קסנטיני ל'ערב ערב'. "קיימת בעיה עם הגז באילת וצריך להעלות את המודעות לאנשים. אם כל אחד היה מתייחס אחרת ולא זורק את המכלים שלו או מזניח את צוברי הגז, העיר הייתה בטוחה יותר. אני מתכוון לעשות הדרכות לכל מנהלי בתי המלון בעיר, לוועדי בתים ולכל מי שאפשר. הודענו לחברות הגז שעליהן להכין תרגיל משותף שבו הן יתודרכו ויתורגלו כיצד להתנהג באירוע של דליפה מצובר גז וכיצד כיבוי אש מטפל בזה באזור בית מלון או באזור מגורים".

המצב באילת חמור יותר משאר חלקי המדינה?
"יש בעיה באילת. יש לנו ריבוי של אירועים עם גז השנה, מה שלא היה בשנים קודמות. לא יכול להיות שאנחנו נאלצים להמתין חצי שעה או יותר לטכנאי של חברת הגז. אנחנו צריכים שהטכנאים יגיעו בזמן נורמלי. אם הם לא יקבעו לעצמם לוחות זמנים ריאלים להגיעה, לאור הסכנה בגז. אנחנו נמצא את עצמנו במצב לא טוב. יש ריבוי של צוברים. כמות אדירה של צוברי גז בעיר. ואם לא נדע לטפל בהם, יתרחש כאן אסון. חברות הגז מחברות את כולם דרך צוברים. זה אומנם יעיל וטוב, ויפה יותר בגלל שזה מתחת לאדמה. אבל כל צובר כזה מכיל כמות של ארבעים או חמישים מיכלי גז. אם חברה רוצה לספק גז, אז שתיתן שירות כמו שצריך. שתבצע בדיקות שנתיות שתגיע לקריאות".

חברות הגז לא עושות בדיקות תקופתיות למערכות הגז בעיר?
"יש לנו אישורים שהן עושות בדיקות. אבל אם עושים בדיקות, כיצד מתרחשות תקלות כאלה?".

כלומר, אם המצב יישאר כמו שהוא. יתרחש אסון באילת?
"כן".

גורמים בכיבוי אש עמם שוחחנו, הפנו את תלונותיהם לחברת 'אמישראגז' שאחראית על מרבית צוברי הגז בעיר. ביקשנו מספר פעמים תגובה מהחברה ואף הארכנו לבקשתה, את המועד לקבלת התשובה. אולם תגובת חברת 'אמישראגז' לא הגיעה עד מועד סגירת הגיליון.

משרד התשתיות: נפעל לשיפור הבטיחות באילת


ממשרד התשתיות הלאומיות נמסר ל'ערב ערב': "צוות מטעם האגף לפיקוח ובטיחות במשרד התשתיות הלאומיות עורך ביקורות למתקני הגז הגדולים באילת, לסניפי חברות הגז באילת ומדגמית לשלל מתקני גז במגזר הביתי, תעשייתי ומסחרי, באופן שוטף ובהיקף דומה למקובל במתקנים אלו בשאר חלקי הארץ. במהלך האירוע ביום שישי האחרון, נחשפו פקחי האגף, לראשונה, לתלונות כלליות מנציגי כיבוי האש באילת על ליקויי בטיחות, יש לציין, כי אלו הוצגו כתלונות כלליות ולא כתלונות פרטניות המאפשרות טיפול מיידי. לאור כך, תיבחן דרך הפעולה האפשרית לצורך שיפור הבטיחות בתחום הגפ"מ (גז בישול) בעיר".

דובר רשת מלונות 'דן', רן רהב, מסר ל'ערב ערב' בעקבות תאונת העבודה במלון 'דן פנורמה': "חקירת האירוע נמצאת בעיצומה ונעשית בשיתוף פעולה מלא מצד המלון. הנהלת המלון ומנכ"ל הרשת נמצאים בקשר ישיר עם הפצועים ובני משפחותיהם ודואגת להם לרבות סידורי לינה, מזון ותחבורה. הרשת אף שכרה עבור המשפחות חדרים במלונית הצמודה לבית החולים על מנת שיוכלו להיות ליד יקיריהם. נציגי המלון מתעדכנים כל העת על ידי צוות בית החולים במצב הפצועים".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש