פרסומת
דלג

התושב מבולבל, העירייה גם

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2065
הסגה הבלתי נגמרת של חשבונות המים, גביית החובות ותפקודה של חברת הגבייה ''מורדן'' מסרבת לרדת מהכותרות. מי שחשב שהבאתה של חברת הגבייה תקל על העירייה ועל התושב טעה ובגדול. בפועל, הבלבול גדל כפליים. אגף הגביה שולח ל''מורדן'', ''מורדן'' שולח לאגף הגביה והתושב האומלל מתרוצץ עכשיו בין השניים. מבולבלים? חכו, זאת רק ההתחלה. ובתוך כך מתריע מנכ"ל ''מורדן'', "נגמרו ימי החסד".
התושב מבולבל, העירייה גם

חודשיים עברו מאז הגיעה לעיר חברת ''מורדן''. מי שחשב שהחברה החיצונית תצליח להכניס סוף סוף סדר בביצה המקומית טעה ובגדול. לא זו בלבד שסדר אין, אלא שחבלי הלידה הקשים של חברת ''מורדן'' בעיר גורמים עכשיו לבלבול גדול כפליים, מצד אחד ישנם התושבים המבולבלים שעדיין לא מבינים מה צריך לשלם, איפה וכמה. מצד שני הבלגן, חוגג עכשיו גם אצל עובדי אגף הגבייה שנאלצים מאז תחילת פעילותה של ''מורדן'' להתמודד עם קבלת קהל גדולה פי שניים. מנכ"ל חברת ''מורדן'', איתן מורד, מתגאה אמנם כי חברתו מביאה לאגף הגביה עוד ועוד תושבים המבקשים לשלם את חובותיהם. בפועל, מרבית המתדפקים על שערי אגף הגבייה הם תושבים מבולבלים שמקבלים התרעות לפני ניתוקים ולא ממש מבינים מדוע. אם עד לפני חודשיים נאלץ התושב להמתין בתור באגף הגבייה, הרי שעכשיו הוא נאלץ להמתין פעמיים, פעם אחת בתור באגף הגביה ובהמשך הוא נאלץ להמשיך ולהמתין בתור של חברת ''מורדן''. 

התלהבות יתר

חברת ''מורדן'' הובאה לעיר כדי לסייע לעירייה בגיוס חובות העבר. אלא שבעוד החוזה מדבר על גביית חובות ארנונה ומים, הופתעו התושבים לגלות ש''מורדן'' דואגת להכניס לקופת העירייה גם את חובות היטל הביוב. אם לא די בכך, הרי שהחברה, שאמורה היתה לגבות חובות עבר בני שנה ומעלה ממשיכה במשחק הגדלת הראש הבלתי מובן ומשגרת הודעות והתראות לחייבים בתפוצת נטו. אם לא שילמת את חשבון הארנונה והמים האחרון, אל תתפלאו אם באחד מן הימים הקרובים ידפק על דלתכם נציג ''מורדן'' ובידו התראה לתשלום. תשאלו את חיים, תושב העיר שפיגר בתשלום חובותיו חודש אחד בלבד, גם אצלו נחת שליח חברת ''מורדן'' ובידו המכתב הורוד והמאיים. "זו חוצפה", מוחה חיים. "במצב הכלכלי הנוכחי הם לא יכולים להיכנס ככה לכיס של התושבים. כל עוד לא קיבלתי את בקשת התשלום הבא על מה הלחץ? הרי עם כל הכבוד עדיין לא מדובר בפיגור בתשלום. מאז ומתמיד שילמתי את חובותי בזמן, אם כי בפיגור של חודש, חודש וחצי, לא ברחתי לשום מקום. פתאום מגיע אליך מכתב התראה מאיים ואתה מרגיש נרדף ללא כל הצדקה". 

מיכל, תושבת אילת, הופתעה לגלות לאחרונה שהיא חייבת לעירייה 1500 ש"ח. השליח שהביא את המכתב הורוד לא ידע להסביר לה על מה ולמה החוב, כי הוא הרי רק השליח ופירוט החוב לא הופיע על המכתב. אצה רצה מיכל ביום החופשי שלה לאגף הגבייה כשהיא מצוידת בכל חשבוניות התשלום שברשותה. כמי שמשלמת מדי חודש את כל חובותיה, לא הבינה מיכל על מה היא נדרשת לשלם עכשיו. אחרי המתנה של חצי שעה בתור כשהגיע סוף סוף תורה אצל המוקדנית הופתעה מיכל לגלות שבמחשב העירייה היא לא חייבת כלום. רק לאחר התעקשות נוספת ובדיקה מעמיקה התברר כי מיכל חוייבה לשלם עבור חשבון חריג המצוי בבדיקת אגף הגביה. למרות שבסעיף ההערות נכתב במפורש, "מצוי בהליך בדיקה, לא לנקוט בהליכי גבייה", חברת ''מורדן'' לא התייחסה להערות שבשוליים. עכשיו נאלצה מיכל להמשיך את יומה הפנוי בהמתנה נוספת הפעם בקומה מתחת, במשרדי ''מורדן''. כשביקשה להבין מדוע לא התייחסה החברה להערת אגף הגבייה, הסבירה לה המוקדנית, "אנחנו לא מסתכלים על מה שכתוב למטה". רגע לפני שנשלחה שוב לאגף הגבייה התחילה מיכל לצרוח. אקט שכידוע פותר את כל הבעיות. לפחות בינתיים, תמו ונשלמו טרטוריה של מיכל, עד לפתק הוורוד הבא. "זו שערורייה", היא אמרה השבוע, "יד ימין בעירייה הזאת לא יודעת מה יד שמאל עושה. אלו כותבים הערות, אלו מתעלמים והאזרח ששילם רץ כמו יויו. ובכלל, מה זו הגדלת הראש הזו שמגלה חברת ''מורדן''?

בבדיקת הנושא מול עיריית אילת ''נמסר, כי למרות שחברת ''מורדן'' עוזרת לעירייה לפנים משורת הדין לגבות גם את החובות השוטפים, מדובר בשירות לציבור, שכן על גביית חובות בני פחות משנה לא מקבלת חברת ''מורדן'' כל תשלום שהוא, גם לא עמלה בגובה של 1.9 אחוז מהסכום. עוד ציינה דוברת העירייה, כי חובות בני פחות משנה הועברו לטיפולם של עורכי דין חיצוניים שגבו מבעלי החוב 150 ש"ח עבור הטיפול ומהעירייה 1.9 אחוז עבור הגבייה בפועל. לשאלה מדוע לא מופיע במכתב ההתראה הוורוד פירוט החוב במדוייק מסרה דוברת העירייה, "מדי חודשיים כאשר נשלחים לתושבי העיר ובעלי העסקים הודעת חיובי הארנונה וחשבון המים, מצורף אליהם ספח אדום ובו פירוט כל חובות העבר, כך שכל תושב ובעל עסק מקבל מדי חודשיים תזכורת מפורטת בדבר חובותיו ואינו יכול לטעון כי נודע לו לראשונה על החובות כשפנתה אליו חברת ''מורדן''".

מעקלים פעמיים

וגם את זה עושה חברת ''מורדן'', תושבי העיר אשר נמצאים כבר בהליך של תביעה על ידי עיריית אילת, התפלאו לגלות כי חברת ''מורדן'' ביצעה עיקולים על חשבונות הבנקים שלהם. זאת למרות שבדיון מוקדם במחלקת ההכנסות של העירייה, הונחו נציגי החברה שלא לפעול כך. במכתב זועם ששיגר השבוע לראש העירייה חבר מועצת עיר, יהודה מורדי הוא מבהיר, "אין זה סביר וגם לא חוקי לבצע עיקול חשבונות בנק לחייבים, אשר נמצאים בהליך תביעה משפטית על ידי עורך דין שלנו, בזה יצרנו כפילויות". מורדי דורש מראש העיר להתערב בנושא מיידית ולהפסיק את ההליך. השבוע הסביר מורדי, כי כבר בתחילת ההתקשרות מול חברת הגביה ''מורדן'' התריע והזהיר, כי התקשרות מסוג זו תגרום לבעייתיות ותסבוכת. בעקבות מכתבו של מורדי מיהר גזבר העירייה, אסי בן חמו לשגר מכתב למנהל ''מורדן'' באילת, עודד יורן והורה לו להפסיק את ההליך. במכתבו מבהיר הגזבר, "יש להימנע מכל פעולות גביה לחובות הנמצאים בטיפול משפטי על מנת למנוע אי נעימות של התושבים". 

מנכ"ל חברת ''מורדן'' "נגמרו ימי החסד"

החל מסוף השבוע תחל חברת ''מורדן'' בניתוקי מים ובעיקולים. למרות התלונות ההולכות וגוברות בציבור, מנכ"ל ''מורדן'', איתן מורד דווקא מרוצה מהישגי החברה, "אנשים מכל הארץ רצים היום לאגף הגביה ומשלמים את חובותיהם לעירייה". לשאלת המאזנים מבהיר מורד, "בגלל המעבר לשנה החדשה, המאזנים יתקבלו בסוף החודש, אין לי ספק שמדובר בכסף לא מועט שנכנס בזכותנו לקופת העירייה וזו רק ההתחלה. יש תגובות חיוביות והרבה תשלומים כשידינו עוד רכה. אין לי ספק שעכשיו כשנתחיל עם ניתוקי המים והעיקולים הרבה תושבים ירוצו לשלם את חובותיהם. ההליכים שאנו נוקטים הם חוקיים ולגיטימיים, תשאלי את אלו שיש להם הוראות קבע ומשלמים בכל חודש לעירייה, כמה הם שמחים שגם אחרים משלמים עכשיו. אל תדאגו לסרבנים, תדאגו לאלו שמשלמים". 

ולמרות הכל, אתם משתוללים, לראייה, שלחתם התרעות גם לאנשים שחובותיהם נבדקים באגף הגביה, למה?

"לא יכול להיות שחצי עיר חייבת עבור תשלומי מים והנושאים שלהם בבדיקה. כמה זמן זה יכול לשכב בעירייה?"

אבל עם כל הכבוד אתה עושה את העבודה עבור העירייה ולא יכול להחליט עבורה.

"זה נכון. אני נותן שירות לעירייה ולא יכול ללמד אותה איך עובדים, אבל זו בטח לא הדרך הנכונה. איזו סיבה יש לעירייה לעכב כל כך את הבדיקות?" 

תמונת כתבה
מורדן


 

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש